[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Shaba
Forum Index » Profile for Shaba » Messages posted by Shaba
Message
Cu toate ca am pus unele din pozele de mai jos si in "Coltul Incepatorului" am zis ca mai bine deschid si aici un topic in care sa urmaresc evolutia acvariului. Detineam un acvariu mai mic si am considerat ca trebuie unul mai mare in momentul in care am inteles cat de cat cu ce se mananca acvaristica
Cred ca mari lucruri nu mai am de schimbat la acvariu, poate inca o plantare cand gasesc o planta pe care nu am gasit-o inca.
Lucrurile in acest moment stau cam asa:

Acvariu Diversa 60x30x30 (54 L)
Substrat: JBL AquaBasis plus
Pietris Natural 2-3mm

Hardware:
Neon Aqua Glo Tube 15w
Filtru Aquael Fan Mini Plus + Filtru Claro 600 (Aquael-ul il voi scoate in momentul in care se cicleaza Claro-ul)
Incalzitor Diversa 50W

Flora:
Planta Egeria densa
Planta Ludwigia repens
Planta Cabomba caroliniana
Marsilea - pentru "gazon"
Buturuga vita de vie

Locuitori:
1x Betta
2x Cory Albino
2x Neoni
7x Zebre Mov/Roz
3x Colisa

* Dupa mutarea de la acvariul de 20 L in cel de 54 L arata asa:

image

* Asa arata dupa ce am pus si Marsilea si Ludwigia

image

image

image

image

Bineinteles orice sugestie sau critica este binevenita!
Eu tocmai ieri am pus fundal la acvariu si am folosit ca adeziv (in cazul in care nu vrei autocolant) ulei de floarea soarelui.

Cu o pensula/servetel ungi cu putin ulei fundalul, dupa care il pozitionezi si cu un card/racleta/rigla scoti bulele de aer.

Uite cum arata dupa: http://s11.postimg.org/9qbe722vn/20150506_201510.jpg
Pentru gazon nu as putea folosi si Java Moss? Am citit pe aquascaping ca merge si fara aditie de CO2 si nici nu este pretentioasa din pct de vedere lumina.

Eu ma gandeam sa pun fie Marsilea fie Java Moss, iar in fundal sa raman cu cele doua pe care le am acum (Cabomba si Egeria) plus Heteranthera sau Ludwigia.
rzv88 wrote:Pentru gazon o planta relativ usor de intretinut ar fi Marsilea Hirsuta. Dar orice planta gazon ai alege trebuie tuns periodic si fara aditie de CO2 nu prea faci treaba.


Chiar ma gandeam sa intreb cum se numeste planta asta (o vazusem in poze)
Fara aditie de CO2 sa inteleg ca nu merge planta sau ca o sa creasca mai greu?

Edit: Aceasta planta vine sub forma de seminte?
Edit2: Nevermind ... am vazut cum se planteaza
Asta planuiesc sa fac.... oricum doresc sa mai plantez acvariul. Chiar as dori sa aflu ce plante as putea sa plantez care sa se inmulteasca destul de repede.
Pentru a planta ceva "gazon" cum trebuie procedat?
Am incercat aseara sa vad cum se comporta, si este foarte bun uleiul de floarea soarelui
Am pus si al doilea filtru sa se creeze si in el "bunatati". In acest moment aerul este indreptat spre fata acvariulu iar flow-ul apei este de la stanga la dreapta, aproape de suprafata apei.
Filtrul vechi este orientat atat apa cat si aer spre peretele din stanga acvariului. Este ok cum sunt aranjate acum sau ar trebui ambele sa fie orientate in aceeasi directie?

image

Am citit putin mai devreme pe un forum din state, ca pentru fixarea background-ului, in loc de JBL Fixol sau SeaView gel este mult mai indicat sa folosesti ulei de floarea soarelui... se unge background-ul si se aplica, dupa care se scot bulele de aer...

A facut cineva asa ceva pana acum? )
Fix pe nevertebrate ma uitam acum, si in acelasi timp fac calcule sa vad cati ar incapea optim conform acestui post
@Lemon: Am folosit acel tabel de contabilitate si am verificat cu un alt tabel de compatibilitate si toti pe care i-am enumerat sunt compatibili. Mie Gourami Pitici mi-au placut foarte foarte tare

Insa nu mi-a spus nimeni nimic despre fundal
@rzv88: Ok, eventual o sa il pun si pe cel de 600L si am sa le las concomitent pentru o perioada. Cam cat ar trebui sa stea ambele in functiune?

@paradoxx: Pozele sunt facute aseara, cand am facut si transferul din acvariul mic. Inca existau bule de aer pe geam si nici aparatul telefonului nu este grozav . Eu ma gandeam ca si niste Guppy ar merge frumos, insa vroiam unii care sa ajunga cam marimea Betta-ului.
Salut,

Din cate am citit si pe forumul acesta si prin alte parti, la un acvariu de 60 se pot tine 2 ancistrus fara probleme.
Despre compatibilitatea pestilor am gasit si pe forum niste linkuri foarte utile spre exemplu (http://acvariu.ro/forum/posts/list/5241.page#p44068), iar toti pestii enumerati mai sus sunt compatibili cu cei care exista deja in acvariu. Si Betta, atata timp cat nu este tinut cu alt mascul si fiind singurul peste cu temperament "mai agresiv", nu are nimic daca isi imparte teritoriul cu alti pesti.

Filtrul care este acum in acvariu din cate stiu are 270 L debit, iar cel care as putea sa il pun 600 L. Dar sigur nu se decicleaza daca il pun si pe acela in functiune in acelasi timp?
Hello, in urma cu ceva timp (aprox 3 luni) mi-am facut primul acvariu (25 L), si l-am facut gresit. Intre timp am mai invatat cate ceva si am decis sa trec la un acvariu mai mare, facut cu cap de la inceput.

Acvariu Diversa 60x30x30 (54 L)
Substrat: JBL AquaBasis plus
Pietris Natural 2-3mm

Hardware:
Neon Aqua Glo Tube 15w
Filtru Aquael Fan Mini Plus
Incalzitor Diversa 50W

Flora:
Buturuga vita de vie
Planta Cabomba caroliniana
Planta Egeria densa

Locuitori:
1x Betta
2x Cory Albino
2x Neoni

image

image

Bineinteles, ca orice incepator, mai am niste intrebari:

1. Filtrul din acvariu este deja ciclat, fiind cel pe care il foloseam si in acvariul la care am renuntat, pe care l-am clatit cu apa din acvariu inainte de mutare. Tinand cont ca acvariul actual este dublu ca si volum de apa, credeti ca este necesar sa il montez pe cel care a venit cu acvariul nou (Claro 600)? Daca da, cum procedez ca sa nu se decicleze acvariul?

2. As vrea sa mai populez acvariul in primul rand cu 2 Ancistrusi si cu Gourami Pitici sau Rainbowfish (nu stiu denumirea in romana), si niste Molly/Xifu/Rasbora. Care ar fi numarul optim de pesti pentru un acvariu de aceste marimi? Sau poate aveti si alte recomandari de pesti ...

3. Daca aveti fundal la acvariu, cu ce/cum l-ati lipit/aplicat? Eu am udat geamul acvariului (pe afara), dupa care am aplicat fundalul si am scos bulele de aer cu un card ...


Multumesc anticipat
Ok. Thanks and will do
Ok, multumesc.

Insa doar in buretele de la filtru trebuie sa se creeze bacterii? Nu trebuie si in apa sa se creeze micoorganisme?
Hello,

Vreau sa incep un acvariu de 54 de litrii si as vrea inainte sa fac vreo achizitie daca:

- Pot muta buturuga dintr-un acvariu mai vechi in cel nou? De mentionat ar fi ca pe buturuga s-a pus acel strat de alge albe (din cate stiu este vb de un film bacterian). In cazul in care o scot din acvariul vechi o pot curata cu un burete curat sub jet de apa si sa o pun in cel care o sa stea la ciclat?
- Echipamentele (filtrele mai exact) din acvariile vechi se pot muta intr-unul care o sa stea la ciclat?
- Plantele se planteaza in substrat inca de la inceput?

Multumesc anticipat
Intr-adevar arata mai bine cu buturuga insa abia astept sa fie si apa clara.

Apropo. Eu acum am in acvariu doi cory albino, care niciodata nu i-am vazut cu "ventuza" pe geam. Ei ciugulesc de pe pietris, iar mai nou putin de pe buturuga. Din cate imi aduc aminte, fratele meu pe vremea cand avea acvariu, avea niste pesti sanitari care stateau mai mult pe geam. Care e specia de sanitari care face chestia asta?

Intreb pentru ca am observat ca daca dau cu o rigla pe interiorul geamului raman urme, iar de pe geam se desprind un fel de alge si nu stiu cum le-as putea curata eficient
Porcu wrote: ....... da' pina la urma legile economiei stabilesc pretu'.


Exact, mai bine nici nu putea fi scris.

@bigman: Asa cum spuneai si tu, meseriasii usor usor dispar din varii motive care nu merita discutate aici, insa datorita acestei lipse de oameni tehnici, care ar putea sa isi construiasca singuri acvarii si sisteme de filtrare, impreuna cu comoditatea de a lua ceva de-a gata, fac ca producatorii sa isi seteze singuri preturi astfel incat sa le iasa calculele de profitabilitate.
Nimeni nu spune ca nu iti poti face singur astfel de sisteme, doar ca trebuie sa stii ce faci. Eu spre exemplu cunosc un domn (tatal unui prieten) care si-a construit singur acvariu de 640 litrii plin de corali vii si pesti exotici. Si aici nu ma refer la faptul ca a liput 5 geamuri, ci sistem de filtrare, pompe, hranitoare automate s.a.m.d., singurul lucru pe care l-a cumparat a fost racitorul pentru ca l-a luat de la un amic pe bani de nimic si nu merita efortul sa si-l faca singur.
Iar legat de strictete, are bibliorafturi pline cu foi zilnice in care si-a notat zilnic parametrii apei (sare, nitriti, ph, etc.), cata mancare a dat pestilor, ce si in ce cantitate a folosit substante, etc.

Faye wrote:
Buretele filtrului se clateste numai cu apa scoasa din acvariu. Apa de la retea contine clor si omoara bruma de bacterii nitrificatoare care colonizeaza acel buretel, iar bazinul nu se va cicla niciodata.


Am citit si asa ceva insa la mine difera situatia pentru ca trag apa direct din a 3a panza freatica, aiatem de filtre si statie de dedurizare
Asa cum am zis am lasat filtru si buturuga sa isi faca treaba 24 de ore fara sa il deranjez.

Dupa 24 de ore (poze mai jos), apa inca este tulbure, planta s-a mai curatat de acea panza care insa pare sa se fi pus pe buturuga. In schimb buturuga a facut o treaba excelenta, iar acum PH-ul este de 7.

Am mai facut un schimb de apa de 20%, si am curatat buretele filtrului (spalat cu apa rece de la robinet). Credeti ca o sa dispara panza de pe buturuga? Ce ar mai trebui sa fac?

image
image
image
image
Ieri seara instalat filtrul Aquael Fan Mini si l-am lasat sa isi faca treaba si am adaugat si o buturuga.
Dimineata, pentru ca e greu cu trezirea nu prea am avut timp sa ma uit corespunzator sa vad progresul, insa apa parea cam tulbure.
Aseara arata asa (mai putin pietrele, pe care le-am scos dupa ce sa imbibat buturuga):

image

Pentru "the after shot" revin mai pe seara

Momentan nu vreu sa investesc mai mult in acest acvariu. Vreau sa il stabilizez si sa capat ceva mai multe cunostinte, deoarece vreau unul mai mare. Din cate am inteles si citit pe forum, sunt si mai usor de intretinut, daca o faci cu cap de la inceput, ceea ce nu am facut cu acesta.
 
Forum Index » Profile for Shaba » Messages posted by Shaba
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com