[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cozmin_amr
Forum Index » Profile for cozmin_amr » Messages posted by cozmin_amr
Message
daca ai norocul sa gasesti veralite sau reflector de la un suport de neon ar fi ideal, pentru ca sunt materiale foarte usoare, mai ales reflectorul care este tot dintr-un plastic.
dar cum ai asamblat capacul de iti provoaca atata teama? pune-i niste intarituri pe colturi (pe interior ca sa nu fie inestetice) si agata lumina de el fara grija.
varianta ieftina ar fi sa colezi/vopsesti (atentie!) cu alb interiorul capacului - este o observatie personala pe care am remarcat-o la capacele facute de catre firmele specializate

inca un aspect care mi se pare dubios este soclul neoanelor, care mie imi lasa impresia ca nu izoleaza contactele...poate ma insel. exista socluri speciale pentru neoane (mult mai mici decat ce ai 'inghesuit' tu acolo - practic sunt doar capetele), care prind neoanele cu un fel de garnitura). atentie mare la partea electrica pentru ca mediul in care 'lucreaza' este unul bogat in vapori de apa impura, ce conduce binisor curentul electric.
Pe post de reflector poti pune pur si simplu oglinda (asta daca nu cunoaste altcineva vre-un motiv care sa impiedice acest lucru). O alta varianta similara ar fi sa cauti la un atelier de productie publicitara plexiglas oglinda sau veralite oglinda. Sigur, poti folosi si un reflector de neon reciclat daca ai norocul sa gasesti unul - daca ti-ai facut singur capacul, nu cred ca va fi o problema sa il prinzi de capac.

Spor!
astfel de tablete le dau eu acum, dupa ce sting lumina seara; mai mult de teama pentru ei sa nu moara de foame, ca pesti mici nu am mai lasat in acvariul lor.
cipj wrote:......cam imi dispar pestii mici din acvariu, si vroiam sa stiu daca ei sunt vinovatii sau scalarii......


am si eu doi la fel. problema cu ei este ca sunt nocturni si foarte timizi, motiv pentru care nu ies sa se hraneasca simultan cu ceilalti colocatari, nu le mai ramane nimic de mancare si inhata pestii mai mici noaptea cand dorm astia.
Iti promit eu ca ei sunt vinovati de disparitia pestilor mai mici - sunt omnivori ca orice "somn". Eu i-am pus in acvariu si a doua zi nu mai aveam 4 neoni.

uite aici mai multe despre ei: http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=332
eu as pune banii pe Mystus bimaculatus. Daca ai avea si o poza cu coada ar fi o treaba.

LE. am vazut si coada...scuze... Acum dublez suma pe specia de mai sus
salut,

poti incerca la Coralia (cred ca asta este numele). este vis-a-vis de Billa de la Ghencea, langa intersectia Brasov cu Valea Calugareasca. Am trecut de cateva ori pe acolo si am fost placut impresionat de majoritatea aspectelor de acolo (recunosc, mai putin de nisipul colorat si plantele de plastic din unele acvarii). Oamenii par profestionisti si stapani pe "situatie".

Spor
axl07 wrote:.... ma gandeam sa adaug si niste red cherry pe langa beta-ul meu.
Daca a mai incercat cineva sa combine betta cu red cherry l-as ruga sa-mi spuna si mie cum a mers.


am incercat eu...a ramas in felul urmator: betta s-a ingrasat groaznic
va implor?
Salutare,

Donez 2 catfish Mystus. Pestii au aproximativ 13-15 cm lungime.
Doar in Bucuresti.

Multumesc,
Apteronotus albifrons este mai exact 'creatura'. Eu am sa incerc sa te scutesc de apropourile referitoare la 'compozitia' postului si la gramatica, desi imi este destul de greu.
Presupun ca nu ai cine stie ce experienta in acvaristica in general si cu atat mai mult despre acest peste daca ai pus problema astfel - mare pacat ca nu te-ai documentat inainte sa ii cumperi.

Prima problema, pe care nu o simti acum, este vasul in care ii tii; acesti pesti ajung la peste 50 cm lungime - ating dimensiunea asta in aproximativ 2,5 - 2 ani, in functie de conditiile create si dieta.
A doua ar fi cat de sociabili sunt ei; desi sunt pasinici cu alti colocatari si rareori intra in conflict cu ei, in 'familie' sunt violenti si se bat de obicei pana la moarte cand ating maturitatea.

Este un peste absolut deosebit, inteligent si atipic fata de celelalte specii comercializate la noi si ar fi pacat sa chinui un astfel de exemplar, cu atat mai mult 3 bucati.

Exista un magazin in Drumul Taberei, in apropiere de Billa - mergi acolo daca esti din Bucuresti si vei avea ocazia sa vezi niste exemplare mature, care s-au si inmultit. Imi scapa numele magazinului, insa cred ca te pot ajuta membrii forumului, este destul de cunoscut. Cred ca poti fi ajutat si cu sfaturi specifice in acel loc.
cati ai?
persoana care mi i-a vandut mi-a spus ca ii hraneste cu mancare speciala pentru ei, carne, mazare, morcovi fierti.

e drept ca au tendinta sa-si ia talpasita din acvariu daca li se ofera ocazia, motiv pentru care e bine sa-i tii intr-un acvariu acoperit.

eu ii tin temporar in acvariul cu Red Cherri; am stat ceva si m-am zgait la ei, dar se pare ca peletele Sera prezinta mult mai mult interes decat crevetii - pana acum, nu au parut sa-i haituiasca, ba din contra, ii mai dau jos de pe ei cand li se urca aia mici pe cap.

Se pare insa ca pe masura ce cresc, temperamentul lor se 'ascute' si incep sa 'dessurubeze' tot ce pot prinde...vom vedea, oricum, vor avea casa lor pana cand vor deveni agresivi.
ala rosu nu mi se pare atat de spectaculos (probabil din cauza ca pare asemenator cu racii 'nostri' - recunosc, sunt slab ), iar pe de alta parte, asta a raspuns primul cand am 'strigat'.

I-am luat de la un baiat din Gheorghieni, pe care l-am gasit pe un forum - cumva la limita, pentru ca printre altele mi-a marturisit ca s-a cam saturat de forumuri si polemici - partea buna este ca mai are un set de raci pe care ii asteapta sa mai creasca inainte sa ii dea. omul, foarte serios si disponibil: am vorbit cu el vineri seara pe la 8-9 si s-a si dus sa-i puna la tren, iar sambata dimineata i-am primit.

s-au acomodat imediat, iar 3 dintre ei au si naparlit.

am vazut ca vinde cineva si aici pe forum, insa la un pret mai mare fata de cat am platit eu pe ei - la cum arata anuntul, cred ca i-a luat tot de acolo, pentru ca nu a schimbat decat pretul.

daca te bate vre-un gand, ma pot desparti de 3-4 bucati
Dolly wrote:Da ce vrei sa faci cu crabii aceia albastrui bleu-jandarm? Ca ma facusi curioasa.... Daca se poate spune, normal. Daca nu, nu. Am si uitat de ei.


Vreau sa fac un acvariu dedicat cu raci - fac parte dintr-un experiment mai amplu
multam' Dolly, ma apuc de 'sapat' - vad ca e un forum intreg; ar trebui sa fie suficient cat sa gasesc tot ce in doresc sa stiu si inclusiv ce nu

Sunt ok cu engleza, nu-i nevoie de traducere
nu pare sa existe extraordinar de mult interes pe forum in privinta acestui segment, asa ca incerc eu marea (acvariul) cu degetul si va impartasesc experienta mea.

Sambata dimineata m-a gasit in gara asteptand trenul de Baia Mare...primesc apelul la 06:45 - parca nici telefonului nu-i venea sa sune la ora aia - asteptarea mea a luat sfarsit o data cu somnul: nasul are un colet pentru mine.

il pun jos pe peronul garii si il desfac in fata omului stupefiat care mai cheama un coleg; victorie! - 20 de gandaci cu coada in forma de evantai si clesti dardaiau de frig intr-o punga cu apa.

ma intorc acasa lasandu-l pe nas facandu-si cruce.

ajunsi intr-un acvariu semi-improvizat s-au intins ca niste pisici si intr-o ora deja isi impartisera teritoriul cu ceilalti colocatari - 70+ Red Cherry - cine are clestii mai mari sta pe substrat, cine ii are mai mici in varful plantelor si pe filtru.

ei bine, se pare ca m-am facut cu 20 de ceea ce par a fi pui de P. Alleni de la un baiat din Gheorghieni (foarte prompt si serios).

voi incerca sa va tin la curent cu evolutia lor, daca prezinta interes.
intre timp, daca aveti experienta cu asemenea 'creaturi', va rog nu ezitati sa impartasiti, mi-ar fi de folos.

=)))) cred ca din FEBRUARIE 2009 s-a rezolvat problema intr-un fel sau altul
pc.ciprian wrote: Ai cam inviat un post din 2008


Lasa ma, e bine ca citeste tot forumul (mai putin datele posturilor)

stie cineva de unde se poate cumpara in Romania specia Procambarus alleni.
poate fi si magazin, poate fi si un detinator care nu il mai poate tine sau are pui, cu conditia sa nu fie "defect" sau rezultat al unei hibridizari.

multumesc
am doi cory in acvariu, iar de cateva zile s-au cam "innegrit"; au capatat o culoare inchisa cu irizatii metalice - este normal? totodata au inceput sa sape nisipul intr-un colt al acvariului - eu cred ca sunt cam tineri pentru imperechere...oricum nu am nici o referinta asupra sexului fiecaruia
 
Forum Index » Profile for cozmin_amr » Messages posted by cozmin_amr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com