[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De unde cumpar?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ThePhotographer.ro
Junior member

Joined: 18/09/2010 08:07:11
Messages: 64
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Salut si bine v-am gasit!
Sunt nou si in domeniu, nou si pe forum - il citesc de vreo saptamana.
Am de 4 zile un acvariu de 60L de la Hornbach, cu filtru extern, pompa de aer(cu piatra), termometru de sticla, capac, neon galben, incalzitor, substrat, pietris mediu natur, ce mai, cam tot ce scrie pe forum!
Am tratat apa cu EasyBalance si AquaSafe de la Tetra, am pus cultura de bacterii JBL in filtru, apa a trecut deja prin faza de tulbure-albicios-mirositoare dar acum e limpede si in parametrii normali.
E, frumos ar fi acum sa am niste plante si niste pesti in el... insa m-ati speriat groaznic cu bolile, melcii, algele si alti paraziti. Am citit pe aici ca pestii de la Hornbach ar fi nasoi, ca trebuie sa am grija de unde iau plantele s.a.m.d. Am inteles, m-am conformat.

Dar totusi, DE UNDE CUMPAR PLANTE SI PESTI SANATOSI ?
Nu vreau decat sa fie nepretentiosi si ieftini - hai si colorati pt. fii-mea. Prietenii ar vrea si icre negre , stiu, nu se poate

Stau in Bucuresti si m-ar interesa sa-mi recomandati ceva in zona Militari, sau macar sector 6, centru, ma rog, sa nu ma trimiteti in Colentina...
Multumesc mult si apreciez ce faceti, mi-a fost de mare folos!
[WWW]
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut,

poti incerca la Coralia (cred ca asta este numele). este vis-a-vis de Billa de la Ghencea, langa intersectia Brasov cu Valea Calugareasca. Am trecut de cateva ori pe acolo si am fost placut impresionat de majoritatea aspectelor de acolo (recunosc, mai putin de nisipul colorat si plantele de plastic din unele acvarii). Oamenii par profestionisti si stapani pe "situatie".

Spor

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
ThePhotographer.ro
Junior member

Joined: 18/09/2010 08:07:11
Messages: 64
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Aha, multumesc, am mai cautat si am inteles ca se numeste Coralis. Voi incerca acolo.
Altcineva? Hai ca v-am pacalit, ma duc si-n Colentina la nevoie!

[WWW]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut si bine ai venit, Eu personal am pesti luati de la hornbach, daca esti atent la bazinele din care cumperi si nu au decese cozi roase de finrot pesti apatici cu codite stranse si asa mai departe ai sanse sa iti cumperi pesti foarte sanatosi. De multe ori poti sa il intrebi si pe cel care e acolo pe raion, de cand ii au adusi, daca au avut ceva probleme si il rogi sa iti raspunda sincer ca daca ai probleme vii cu ei in punga inapoi La cei 60L ai tai ai putea incerca niste neoni eventual niste creveti red cherry. Ca si plante iti trebuie ceva nepretentios pentru ca din ce ai precizat mai sus nu ai sisteme de co2/lumina / fertilizanti. Asa ca da o fuga pana la reef si vezi ce plante iti pot oferi baietii de acolo mai nepretentioase. Bineinteles poti sa stai si calare pe rubrica de vanzari si donatii poate ai noroc prin bucuresti.


L.E: cat despre melci nu iti mai face probleme pt ca ei sunt benefici

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2010 12:39:51


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca vrei pesti si plante sanatoase - magazinul Reef - fara discutie. Plus personal amabil si competent.
ThePhotographer.ro
Junior member

Joined: 18/09/2010 08:07:11
Messages: 64
Location: Bucuresti, Militari
IP:
Offline

Am luat de la Coralis niste plante zdravene si cativa pestisori dragutzi si foarte vioi.
La MaxiPet in Militari erau o gramada de pesti bolnavi.
La Hornbach pareau ok dar nu la fel de vioi si cu pofta de mancare ca cei de la Coralis.
Sper sa reusesc sa-i tin in viata si cu acelasi tonus.
Va multumesc pentru sfaturi!
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com