[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: flo77
Forum Index » Profile for flo77 » Messages posted by flo77
Message
Liv wrote:Nu e prea nociv. Doar blocheaza respiratia dupa care mori.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Hidrogen_sulfurat

Hai sa nu ne grabim in a face afirmatii gratuite
Probabil ca multi stim ce-i ala H2S si cu ce se mananca. Ti-ai pus problema ca s-ar putea sa nu fie H2S? Faptul ca a zgandarit substratul fara consecinte grave si nici nu a sesizatimtit mirosul specific ma face sa cred ca nu e H2S. H2S este un gaz Mai greu decat aerial si ar fi trebuie sa se a dune la suprafata aerului, imposibil sa nu fi fost demascat de mirosul specific. Eadevarat ca la concentratii mari H2S inhiba mirosul, dar in cazul ala nu ar mai fi fost posibila discutie asta
LE : Imi cer scuze pentru anumite greseli gramaticale, sau cuvinte fara sens, dau vina pe autocorrect.
dan.pavelescu wrote:
petrutz2003 wrote:Pentru mine problema este ca nu stiu ce gaze sunt. Pentru ca sunt convins ca nu este doar un singur gaz in substrat !


Sa punem problema altfel.
Bag mana in foc si pot merge la pariu linistit ca orice gaz ai avea acolo nu e ceva benefic.

(e hidrogen sulfurat 100%)

Dupa cat la zgandarit in video, nici pre nociv nucred ca e. Dar nu le-as incuraja sa repete experienta
dan.pavelescu wrote:Spre rusinea mea am apelat la Google.

Se pare ca e Xyris sp Red, iar pretul e plantei e

https://shop.aquaria-usa.com/product/xyris-sp-red/

Asa e boss, este Xyris smalliana aka Xyris sp.red
https://www.2hraquarist.com/blogs/freshwater-aquarium-plants-guide/how-to-grow-xyris-red
Cat despre pret , intradevar nu e ieftina, dar nu am mancat bureti otraviti sa dau atat pe ea. Am ratat din prostia mea o licitatie ptr. 3 plante( s-au vandut la 24 parai, asa ca m-am suparat si am luat una la 20.
Imi aducee aminte de plantele pe care le puneam in clasa a cincea la ierbar, atat este de plata .
Aia e planta cu pricina.
image
Este foarte interesanta, este aproape plata. Dinprofil arata ca un biscuite in dunga.


EverSad wrote:
petrutz2003 wrote:
EverSad wrote:Daca este plasat pe mijloc (in spate) va creea curenti de apa in bazin, atata timp cat incalzeste.

Va exista o diferenta de ~2 grade intre spate si colturile din fata.

Oricum caldura se disipa si fara circulare a apei.


Da, incalzitorul face curenti de apa in jurul lui, am vazut ca misca suprafata apei..... nu ma asteptam sa fie asa de puternica miscarea


Multumesc! Fizica fluidelor, elementara este interesanta.


Asa este. Dar trebuie aprofundata si orelor de laborator trebuie sa le dedici o grija deosebita. Dom' professor eversad cred ca ar recomanda studierea fenomenului " Timisoreana" pentru novici.
Dupa cate a tentative nereusite am reusit sa achizitionez o planta relative noua in hobby. Puteti sa o numiti? A venite la pachet cualte 2 specii, dar alea sunt usor de recunoscut

image
image
Cam tarziu ptr. un incalzitor de substrat! Poate cand te hotarasti sa dai reset la acvariu...
Felicitari, se pare ca ai fost inspirat cu tratamentul.. Si multumim ptr. detaliile date. Eu de obiceifolosesc site-ul asta
http://fishcures.com/pages/erythromycin.php
dar si alte metode de tratament sunt bine venite.


dan.pavelescu wrote:
Bayek wrote:femeia fara tite.


Blasfemie, sa nu mai zici asa ceva


Da,da, da-i un ban : timp de o luna sa poata access numai un anumit topic de la Carciuma! Sa vezi cum isi baga mintile in cap!
Arata superb, felicitari. Marturisesc ca nu ma asteptam sa se stabilizeze asa de repede.
Eu mi-am luat niste Herotilapia multispinosa(rainbow cichlid). Cica le plac algele filamentoase si diatomic. Is depun icrele pe substrat si cam sapa gropi(de obicei inspatele acvariului). Sunt destul de speriosi.
dan.pavelescu wrote:Haideti sa cadem de acord ca este orice mai putin CO2

Exact punctual meu devedere boss Fara a face aluzie la persoanele participante la discutie, dar nu seamana cu zicala ai cu piatra , lacul si inteleprii?
Daca tot vrem sa facem un poll ,eu as considera si azotul gazos. Foarte posibil ca in acel substrat sa aibe loc un proces de denitrificare.
Glumeam. Arata foarte bine.
EverSad wrote:Am ceva probleme de "finrut" si am gasit topicul...

Ce, o intins` pe jos, domnul profesor, cu acvaristii...

Foarte educative topicul .
Apropos, esti sigur ca finrotul e de natura bacteriana si nu e cauzat de calitatea apei, ttraume etc. Tucum le diferentiezi?
O sa fac pe prostu' si o sa pretind ca nu am priceput. Sa ai parte de o experienta placuta pe acest forum.
dan.pavelescu wrote:Da-l dracu de acvariu, imi place maxim casa ta, totul e tras la milimetru
Am incercat si eu asta la mine, zero sanse cu nevasta-mea si fi-miu..

Ca bine zici liliacule. Cel mai mult ma atrag scarile.Le-as teleporta la mine casa, macar pentru cateva luni. Sa-i fac o bucurie soacramii, ca-i tare de treaba.

Umbra09 wrote:
ocean wrote:Aline cred ca risipesti ovazul pe gaste, asa am impresia ca semnatarul face parte din categoria acelora ce accepta doar sfaturile ce le convin desi solicita asa ceva. Nu prea ii clintesti din ale lor: inceputul si raspunsurile spun mult


Dac? era cum ziceai tu nu mai eram aici s? ascult parerea altora. Nu ?tiu de ce î?i place s? tragi concluzii aiurea.

Pai @ocean are mare dreptate. Ca de exemplu ai fost rugat sa nu mai folosesti diacritice. Iar tu ce faci?
Eu unul nu ma obosesc sa citesc mai mult de un rand cu semne de intrebare la mijocull cuvintelor.. Daca nu primesti raspunsuri asta ar putea fi una din cauze.
Daca nu ai luat plantele de la un coleg acvarist ai toate sansele ca ele sa fi fost crescute emers. Ceea ce vezi acum este trecerea de la forma emersa la cea submersa. De cele mai multe ori pe frunzele care se innegresc si mor se vor dezvolta plante adventive.
dan.pavelescu wrote:Pai si cand ii preseaza de sticla ce le face, ii gadila la talpi?

Esti prea "serios" boss.
 
Forum Index » Profile for flo77 » Messages posted by flo77
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com