[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: G3org3
Forum Index » Profile for G3org3 » Messages posted by G3org3
Message
Salut! Scuze de offtopic dar nu stiu cum sa fac un nou topic.Am sie u o problema cu 2 gourami.cand le1am schimbat apa au facut un soc hipotermic si i-am salvat in ultima clipa , dar dupa asta am observat ca ies cu gura la suprafata foarte dess.Asta e cam de o saptamana .Trebuie precizat ca incalzitorul e setat pe 27-28 grade C. Care sa fie problema ?Sa fi ramas cu "sechele"?
eu am 2 gourami galbeni. astazi le-am schimbat apa si au facut soc hipotermic , dar i-am salvat in ultima clipa. Problema este ca masculut tot iese cu gura la suprafata . Oare de ce?Trebuie sa specific ca inainte nu facea asta.
am sie au o intrebare.Am schimbat apa din acvariu si am pus cam mult albastru de metil (apa are o culoare putin albastruie) se intampla ceva?
de curand , mi-au aparut astea si nu stiu de ce si cum scap de ele .Ma puteti ajuta?
mai intai , buna ! De cateva saptamani am o nedumerire care ma framanta lantele naturale cresc si in subltrat de pietris albastru , sau trebuie neaparat nisip?
Oke!;)
Multumsec!
Multumesc!Femela am izolat-o iar masculul nu este ciugulit si de altii si oricum nu inotatoarele sunt ciugulite ci "vualurile"lui
Masculul saracul este cuminte insa femela cumparata de curand i-a facut aripioara de jos varza.Ce trebuie sa fac?Isi va mai reveni pestele?
da, l-am ciclat. acum am in el 10 pestisori (1 mascul betta si 3 femele, 2 guppy 2 sanitari, un neon si un molly
ok! 6-7 litri. Si care este temperatura pe care trebuie sa o am in apa?
si incalzitorul merge. am facut cum mi-ai spus si merge
Multumesc foarte mult! Paii plasticul ala are cam o saptamana dar nu a afectat pana acum cu nimic acvariul.prin aerator spui acea "piatra de aer"topicurile le-am citit.Ps :intre timp , guppy si-au revenit
Pai acesta este acvariul
Filtrarea o fac cu un claro 2oo ,plante naturale nu am, am un ornament din plastic facut de mine , pietrele NU sunt calcaroase , pietrisul este din petshop, lumina este home made si este constituita de 7 led-uri si o lampa cu neon in spate iar incalzitorul magitherm de 25 w. l-am bagat in acvariu , apa este ok dar nu vad lampa de incalzire niciodata aprinsa eu l-am pus la 23 de grade dar din pacare nu am un termometru si nu stiu exact cate grade are..oare incalzitorul functioneaza ? Cum il testez?
Buna! Am achitionat aseara 2 guppy , un molly ,2 neoni si 2 sanitari.Am schimbat apa din acvariu, pt ca oricum trebuia sa o fac si am pus pestiicu tot cu apa din punga in care i-am cumparat in acvariu.Problema este urmatoarea:cei doi guppy si molly inoata la suprafata apei cu gurile exact ca un om care mananca(nu am stiut sa ma exprim la faza asta) dar cand i-am pus in acvariu totul era ok. Oare este de la apa?Apa din zona mea este mai calcaroasa.Are ceva daca ii bag in apa de la magazin?(sunt incepator si nu stiu ce sa fac)
Buna ! as vrea sa imi spuneti si mie ce incalzitor imi trebuie(de cati W) pentru un acvariu de 5-6 litri ?
Buna ! as vrea sa imi spuneti si mie ce incalzitor imi trebuie(de cati W) pentru un acvariu de 5-6 litri ?
 
Forum Index » Profile for G3org3 » Messages posted by G3org3
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com