[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Love_fish11
Forum Index » Profile for Love_fish11 » Messages posted by Love_fish11
Message
Apropo,scuze ,STIU ca dau multe mesaje si ca as fi putut da unul singur,insa acum mi-am dat seama ca mai am o intrebare:
Daca acvariul este in a 2 a zi din ciclare,pot adauga pestele betta bolnav,pentru ca onca mai are pata aia cat jumatate de cap si i s-a rupt si codita,are mai multe despicaturi,eu cu backtopur 3 zile as vindeca-o,dar ar fi a 2a oara pe luna si a 44 luni(sa-i spun asa) si nu as adauga asa ceva in acvariul "mare" plus ca a disparut cand am facut curat prin ambalajele de la acvariu(cutii de madicamente,plicuri goale de hrana,etc),deci sa il adaug? In acvariul mic vedele de malachit ar putea face ceva rau plantelor? Sau e ok? Voi curata cumva olanta din poza,dar sa se prind? in sol mai intai. Apropo planta cu care voi atasa o a 2 a poza isi va reveni?


P.S. pun o piza cu pestele(sper da se observa coduta ca e rupta) ,in realitate si vede mai bine cand inoata,dar de cand mai si-o ia ocazional...nu prea mai inoata
Fiind fata sunt praf cu tehnica! Nu stiu daca toate fetele au ceva cu tehnica,dar eu asa sunt! Ce scrie pe instructiuni aia fac,macar stiu engleza cat sa citesc instructiunile . Nici nu stiam ca pot pune siporax, de abia fac fata la 2 filtre, 2 leduri, 2 incalzitoare si o pompa de aer! Ma omoara firele astea,care fir e de la care aparat,in care priza din prelungitor,atunci cand fac schimbul de apa sau mai stiu eu ce sunt moarta cu ele!


Ma amuza rau situatia mea,rad de mine la ce penibila e situatia asta. Astea 7-8 fire ma chinuie mai rau decat orice!
Asta am eu,cu astea a venit el (plus niste rezerve)cu astea l-am folosit. Arata la fel,poate difera la marime ceva,nu stiu,dar asa arata ce am in filtru
Filtrul e asta:
Am "asamblat" acvariu si l-am pus la ciclat,acum am citit mesajele trimise. Ma documentez...dar cam greu ,pentu ca nu gasesc asa usor informatiile dorite. Am incercat ceva...gresit probabil...am adugat piatra sa vad daca schimba ph-ul , gh-ul cu ceva,momentan e un.....7,2....aproximativ . Voi mai citi despre plante,sa vad daca e bine ce am facut pana acum,atasez o poza cu acvariul nou si una cu cel vechi. Si...daca mai este ceva...spuneti,noul acvariu are 16 litri,dar nu il pun plin asa ca 15 putem spune. Am acel incalzitor din comanda si filtrul acela,inca nu l-am pus in acvariu, si s-ar putea sa optez pentru filtrul cascada pe care il aveam,voi atasa o poza si cu el. In orice caz,mai dau o comanda daca nu e bine ce am facut,doar sa ma sfatuiti ce,eu iau...cam... a 2a optiune care mi se pare si am citit ca e ok...si nu e chiar in regula,zici ca am patrunjel in acvariu,adica ma asteptam sa arate altfel o planta
?tiu ca pot creste ph,gh-ul apei, dar in acvariul meu apa este prea moale,prea dura sau perfecta,nu stiu de ce. Am luat teste de ph sub forma de picaturi. Am rezolvat cu pompa de CO2. Maine imi vine comanda! Dar...va amintiti momentele alea cand trebuia sa faceti curat ca sa aveti voie cu ceva? Ei bine, eu asta fac acum... deci momentan nu voi putea r?spunde prea repede...
:
:
Cred ca pot(m-au cam sacait parintii ca sa iau ca poate e nvoie si sa nu "plang" dupa aia). Oricum,ii contactez,pentru ca am mai dat mesaje sa vad cu comanda si le spun,ca ar trebui sa ajunga in vreo...zile,inca nu l-au pus la curier.
Uitati cum arata acvariul,am adaugat Sera toxivec am facut schimburile,am spalat filtrul,am sters peretii si e ffffffoarte bine! Trebuie sa mai schimb decorul,cand imi vin plantele,ca sa nu se mai vada incalzitorul,filtrul. Iar apoi mai dau o comanda cu piatre sau crengi...pentru ca pietrele pe care le am(cam o sacosa de rafie),atasez o poza cu ele, sfaraie destul de tare in otet...deci nu sunt bune. Plus ca trebuie sa scot anubiasul din ghiveci si sa il leg de o creanga. Apropos,a murit guppy,i s-a ros coada ffffffoarte rapid si in jumatate de ora dupa ce a inceput sa i se roada,a ramas fara coada si a murit.
Asta e toata comanda
:
:
:
:
:
:
:
:
Comanda:
Am aspirator de pietris, desi e cam prost, absoarbe si din substrat,i se umple repede sacul in care aduna mizerua,nu aspira bine,etc. Sar aspir,deja am aspirat aseara si azi,mai aspir odata,planta de plastic am scos-o dimineata,schimb de apa am facut aseara(7litri) si azi,tot 7 litri,mai fac unul ca doar pentru unu nai am apa. Stiu ,chiar sunt rezistenti! Sora mea i-a hranit de 3 ori pe zi ,doua varfuri de cutit cu granule per masa,plus fulgi la fiecare masa plus 3 tablete pe zi(cam cat un nurofen). Le lasa lumina aprinsa aproape 15 ore pe zi. Plus 20 picaturi pe zi . Ma mir ca nu au murit! Planta de plastic am scos-o de aseara. Am facut screenshot la comanda si va trimit acum. Numai sa gasesc imaginile.
 
Forum Index » Profile for Love_fish11 » Messages posted by Love_fish11
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com