[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Love_fish11
Forum Index » Profile for Love_fish11 » Messages posted by Love_fish11
Message
Filtrul casacada nu il mai folosesc pentru ca absorbea neonii(pe unul l-a omorat)...
CUM FAC SCHIMBURILE?
Odata la 3-4 zile cu apa lasata la declorinat(+AquaSafe),le fac mai des pentru ca s-a deciclat la un momentdat. Acum trebuie sa imi iau niste teste(betisoare am...dar nu sunt bune...am si de la sera si de la jbl). In apa pun si Easybalance
Lumina e aprinsa 5-7 ore pa zi(7 maxim)... Am auzit ca daca lumina sta mult timp aprinsa se fac alge(daca ai plante)...
Le-am pus in mijloc,acolo unde era filtrul vechi...
Si filtrul de burete nu era in functiune ,deoarece poza a fost facuta dimineata si noaptea il scot din functiune(face o galagie INSUPORTABILA). Rasuna in toata casa (noapte,cand e liniste)...
Am avut un filtru cascada pe care l-am scos acum ceva timp(daca puneam mai multa apa,era sub nivelul apei) si din cauza capacului avea loca doar pe centru(era facut un loc special). La inceput am pus decoratiuni din astea pentru ca vanzatoarele au zis sa nu-mi iau plante,pietre("ca se taie pestii") nu lemne ("ca ma complic").... Apoi la hornbach am luat planta (acum 1 saptamana) si nu am apucat sa pun nimic (mai multe plante,pietre,lemne) ... Dar pestii Betta ,cand vor creste mari(stiti ce codite mari au,daca sunt masculi),nu isi vor agata cozile in lemne?
Gata!
Nu a iesit bine poza,mai fac una -doua...
Uitati acvariul:
Acesta este pestele cu pricina:
S-a atasat imaginea cu susul in jos...
Desi am si mesculi si femele nu au facut pui si nici nu e inca vreo pestoaica "gravida"..
In filtru am carbune activ.
Schimburi de apa fac la 3-4 zile....(defel 1 pe saptamana,dar cred ca mi s-a deciclat cand am scos celalalt filtru, deoarece imi absorbea pestii)... Hrana le dau de 2 ori pe zi(dimineata si seara) ,o zi pe saptamana pauza,iar intr-una hrana vie(tubifex)
Nu am voie mult pe telefon si se facuse cam tarziu....Si azi am fost la scoala,de aceea nu am facut poze
Nu am voie acvariu mai mare(de la parinti) si nici bani nu am(doar bursele de merit)...
Si care sunt acele specii?Chiar as vrea sa le stiu...Da' nu prea am de unde(prieteni,magazin...nimeni) Am citit pe net despre compatibilitate si m?rimea acvariului....dar e subiectiv...multe pareri,toate diferite Aceasta combinatie de pesti+ 6 tetra color am v?zut-o la un prieten(acvariu 54l)
Carasul are cam 3 cm acum... E Caras Fantail mixt S( s nu stiu ce inseamna ,asa scria pe bon). Despre pestii betta stiam si eu(,dar erau crescuti vreo 10-15 pesti intrun acvariu de vreo 15 l si am zis ca daca de mici au fost multi nu s-ar bate...( presupuneri....sperante) Deocamdata se inteleg bine toti pestii... sper ca asa va fii... Carasul (spuneau la magazin) va creste de max. 12 cm. Desi cred mai mult in ce spuneti voi( vanzatoarele voiau doar sa faca vanzare,probabil).
Am o planta vie (anubias). Vreau sa mai iau una sau inca 2-3....
Mul?umesc!
Pls... uita?i-va la boli si tratamente
Am facut un schimb de apa... acum pestele xifo este in regula( as zice ca se simte bine,inoata prin tot acvariul si i s-a dezlipit aripioara)... As vrea sa mai dau din pesti...Cel putin cei 2 xifo...( am avut 3 ,dar unul a murit ,l-am gasit mort la intoarcere)...Totusi,am zis ca momentan nu dau nici un peste( poate doar cei 2 xifo),pentru ca nu se stie cati mai traiesc pana peste 1-2 luni... As renunta la xifo si la guppy...dar cum e mai bine pentru pestiuci... Sunt primii pesti mai greu de crescut( primul peste a fost un betta ,a trait 3-4 luni ).
 
Forum Index » Profile for Love_fish11 » Messages posted by Love_fish11
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com