[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Love_fish11
Forum Index » Profile for Love_fish11 » Messages posted by Love_fish11
Message
Asta e toata comanda
:
:
:
:
:
:
:
:
Comanda:
Am aspirator de pietris, desi e cam prost, absoarbe si din substrat,i se umple repede sacul in care aduna mizerua,nu aspira bine,etc. Sar aspir,deja am aspirat aseara si azi,mai aspir odata,planta de plastic am scos-o dimineata,schimb de apa am facut aseara(7litri) si azi,tot 7 litri,mai fac unul ca doar pentru unu nai am apa. Stiu ,chiar sunt rezistenti! Sora mea i-a hranit de 3 ori pe zi ,doua varfuri de cutit cu granule per masa,plus fulgi la fiecare masa plus 3 tablete pe zi(cam cat un nurofen). Le lasa lumina aprinsa aproape 15 ore pe zi. Plus 20 picaturi pe zi . Ma mir ca nu au murit! Planta de plastic am scos-o de aseara. Am facut screenshot la comanda si va trimit acum. Numai sa gasesc imaginile.
Uitati poze cu pestele
E cel albastru
Comanda am dat-o acum o luna(m-am uitat in e-mailul trimis pentru a vedea de ce nu vine,si nu era data de 2 saptamani,ci de 4...),si de-abia maine o ia curierul, pentru a muta unul din pestii betta,deoarece ,cel cu pata este ciupit ocazional de cealalta. Comanda am dat-o de la Nevertebrate ,eu am mai dat o comanda mai demult tot la nevertebrate si mi-a venit in 3 zile aproximativ. Cand imi vine comanda voi cicla un acvariu de 15l pentru unul din pestii betta,as putea pune si acel ancistrus? Pentru ca nu prea am cui sa il dau si e.. cam greu de "dezlipit" din acvariu...Stiti cum as putea sa curat de mazga acvariul,si....cred ca am alge,deoarece apar cum le sterg,in cateva ore si arata...dubios... va atasez o poza(apa s-a mai limpezit,dar tot galbena,jegoasa e si poate imi spuneti,daca stiti ce sunt alea de pe planta, castel,etc. Acum trebuie sa spal si filtrul deoarece,desi era spalat,in astea 4 zile,cat am lipsit s-a facut maro. "Algele" sunt ca blana,ca niste fire de par galbene,sunt si pe filtru si pe jos.
Salut!
Am un Nano acvariu,30 l(suprapopulat),o pompa de aer de la Resun,un incalzitor 75W,RH 9000,de la Resun,un filtru INTERNAL POWER FILTER,SP 900L,de la Resun ,un filtru BIO SPONGE FILTER. Acvariul e ciclat,fac schimburi de apa o data pe saptamana,cam 30/100 ,adaug AQUASAFE in apa,dar si bacterii ,nuam adaugat pesti/plante/decor nou in acvariu.Temperatura este de 26°C Am substrat(NU pietris),un Anubias,o planta artificiala si un castel. Vreau sa schimb decorul,pentru ca nu e natural si am dat deja o comanda cu plante,substrat,alt incalzitor,gazon de acvariu si o pompa de CO2,pietre,etc ....dar nu mai vine si de 2 saptamani o tot astept...am dat comanda pentru ca vreau sa startez un nou acvariu pentru una dintre cele 2 betta pe care le am. Dar asta nu are nicio importanta. Problemele au inceput acum.... 1 saptamana. Seara apa era limpede cum era de fel. Nimic nou,nu am adus nici o schimbare in acvariu,insa cand m-am trezit nu mai vedeam nimic in acvariu. Am facut un schimb de apa si s-a mai limpezit,am adaugat CrystalWater si a fost cam la fel... a doua zi am facut un schimb de apa din nou si am plecat (de joi pana azi) la olimpiada nationala de limba romana. Intre timp au avut grija de pesti mama cu sora mai mica (8 ani) de acvariu si au suprahranit pestii. Apropo am:
6 neoni
1 guppy
1 xifo
2 betta
1 ancistrus
2 corydoras .
Lumina e aprinsa 5-7 ore/zi
Apa era murdara,pe geamuri era o mazga,decorul era plin de mancare,iar substratul era alb,iar culoarea lui de baza fiind negru. Cand am plecat un peste betta avea o pata mica alba pe cap,i-am pus backtopur si le-am zis mamei si surorii cand si cat sa puna,in lipsa mea(ele au pus ZILNIC ,20 picaturi pe zi). Acum cand am venit pestele betta are o pata cat...aproape...jumatate de cap!!! Pare ca o crusta crapataffffsubtire,si mai are ceva alb la inotatoare,care m-a alarmat pentru ca nu il avea pana acum,e culoarea alb unde aripioarele se unesc cu corpul(prin dreptul "branhiilor"). As pune poze insa nu se mai vede nimic in acvariu,imipare rau.
Multumesc si...ASTEPT SFATURI!
Cred ca poate acest animalut este mai potrivit pentru mine,de?i nu ii pot oferi mai mul de 54 litri pentru un singur exemplar (cum as vrea)
(Scuze,am fost pedepsita si nu am avut voie cu telefonul,acm am vazut mesajele)Îmi pare r?u,dar chiar nu prea am cum sa "m? deplasez",am 12 ani,doar tata are ma?ina si este destul de delasat(incat sa nu ma poata duce ),sunt din jud. Giurgiu,ora? Giurgiu . Mama detest? ?opârlele,?erpii...?i...cu greu m-a lasat sa îmi iau cameleon...Am alergie la p?s?ri,(parfumuri,igrasie,mucegai,detergent,etc.,dar nu includ animalele),animale cu blana,daphnia purec ?i alte multe chestii în leg?tur? cu animalele,p?s?rile,acvariile... Dac? reu?esc sa o conving din nou cred ca iau tot Axolotl,dar:"Cum sa mai pot dormi în casa cu un monstru d-asta?!",zice mama.
Plase,în leg?tur? cu alergia, nu spuneti:"Cum ***** sa î?i iei animal cu toate alergiile alea?!". Iubesc mult de tot animalele(am avut peru?i,am vrut musai ?i am ajuns la spital pentru......1 s?pt?mâna...??? Nu mai ?tiu sigur cât...)Vreau sa incerc ceva nou,wow,exotic ?i........ care nu m? baga în spital...Am citit muulllte articole pe internet ?i am v?zut ca astea sunt 2 op?iuni ,plus ca brookesia este mai ...nepretentioasa...fata de alte specii de cameleoni. Totu?i, am auzit ca nu este indicat sa le dai insecte care zboara(asa scria pe vreo 2-3 site-uri)... Mai are cineva vreun cameleon? Poate ma poate îndruma un pic(oricum s-ar putea sa nu îmi iau dac? spuneti ca este asa de complicat. Majoritatea site-urilor erau si comerciale si poate doar ma "abureau") cu informa?ii în afara de m?rime,umiditate,amenajare,cur??enie ?i caldura/lumina. Mul?umesc pentru r?spunsuri,oricum
Hei!
?tie cineva de unde as putea cump?ra asa ceva?Nu îmi iau acum,a?tept sa ma mut la casa(cam de cr?ciun,sper),dar am cautat pe OLX,nevertebrate,alte site-uri ,pe la cunoscu?i,dar nu g?sesc! Anul acesta am acvariu, la anul cameleon,dac? nu axolotl(am g?sit eu la cineva)... Am ?i cautat informa?ii despre aceasta specie,dar nu se gasesc prea multe,am auzit la cineva în România ca avea,far am auzit acum câ?iva ani...?i nu mai are ?i nu sunt în rela?ii prea bune cu...acea persoana...deci nu prea am ce afla de la ea.
Dac? nu ?tie nimeni unde as putea g?si,m?car cineva care are cameleoni(pui) ffffffoarte mici îmi poate spune ?i mie cu ce se hranesc ?i poate cineva care are o lighioana de felul acesta sa îmi spun? mai multe despre ea?
Nu e urgent,am cam un an la dispozi?ie în care sa a?tept r?spunsuri. Mul?umesc!
Poza:
Inca o poza:
Buna!
Revin. Din pacate.
Descrierea acvariului o gasiti tot la boli si tratamente,la 'aripioara lipita xifo-gaura cory'.Carasul are cam 3-4 cm( cu coada cu tot) , e caras Fantail mixt S... Va creste 10-15 cm maxim(spuneau vanzatoarele) Acum 2-4 zile am observat ca are un ochi umflat. Se observa greu. Carasul se comporta la fel ca atunci cand a fost cumparat. De cand l-am luat inota ciudat...se "zgaltaie"... din tot corpul. Am zis ori asa ar trebui sa inoate,ori are probleme cu vezica. Acum nu ma deranjeaza asta(. Fata de descrierea nr de pesti difera ca acum am:
-8 neoni,un caras(pui),2 betta(pui),2guppy,2 xifo,3 corydoras,1 ancistrus( pui).
Intrebarea e : oare are popeye? Ce medicamente sa ii dau?.... Astept raspunsuri... Multumesc!
 
Forum Index » Profile for Love_fish11 » Messages posted by Love_fish11
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com