[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
... am avut aceleasi dileme, cauta in topicu' de pe forumul vechi ... si raspunsul este ca strica apa ... oricat le-ai curata de bine, tot o sa le iasa solzii si sangele in momentul in care oscarii le sfarama in gura ...

... da-le creveti congelati, ca aia nu strica apa ...
... ultimele fotografii [ luna aprilie 2005 ] le gasiti AICI ...

image
10 Mar 2005
... vazandu-ma trist si suparat, colegul si prietenul nostru regreta mi-a oferit cei 2 astronotusi ai sai ... deci Delilah are acum 2 tovarasi de joaca ...
... atat eu, cat si ea, ii multumim frumos si-l asteptam la cotitura, ca sa ne revansam !!! ...
... deci, speram sa "mergem mai departe" ... cei 2 pesti sunt varietatea clasica [ poate putin corciti cu "red oscar" ] si au cam 20 cm "lungime totala" ... sunt un pic mai mici decat Delilah [ care e o fata "foarte bine crescuta" ] dar au reactionat ok cand i-am pus impreuna ... apa acvariului arata mizerabil deoarece a trebuit sa "redecorez total" bazinul ... asta pentru ca mediul inconjurator sa fie ceva nou, atat pentru pestele meu [ femela Delilah ] cat si pentru cei 2 pesti proaspat adusi ... in felul acesta Delilah nu si-a simtit amenintat teritoriul si riposta ei nu a fost atat de dura ... ma rog, ceva-ceva "apucaturi proaste" tot a manifestat ea, dar nimic ingrijorator ...
PS : ... sintagma "cei 2 pesti" suna cam aiurea ! ... tre' sa le gasesc niste nume sugestive !

04 Apr 2005

... nu prea am poze noi cu ei deoarece nu prea mai stau p'acasa ... insa pestii par sa se inteleaga, ba chiar as putea spune ca cele doua "tinere sperante" si-au luat nasu' la purtare ... oricum, se vede ca sunt inca tineri dupa felul [ voracitatea ] cum mananca ... la maturitate pestii "se mai linistesc", insa astia doi de la regreta sunt zbanghii rau de tot, sar din acvariu si pleoscaie de bucurie cand vad ramele ...

image
image
11 Feb 2005
... masculul Samson are o ditamai ocluzia intestinala ... cred ca "i-au cam cazut greu" ramele ... am bagat in apa cca 15 lingurite de sulfat de magneziu ... sa vedem daca "il scot la lumina" ...

22 Feb 2005
... din pacate Samson nu raspunde deloc la tratament ... sta culcat pe o parte, si respira greu [ mi se pare ca si ocluzia pare mai mare decat era initial, dar nu pot fi sigur ] ... sunt suparat si n-am chef de nimic ...

23 Feb 2005
... masculul Samson a murit azi dimineata ... sfarsitul povestii ...
02 Dec 2004
Legat de masurarea pestilor :
TL = total lenght = lungimea totala --> masurata de la "varful buzelor" pana la "marginea" cozii ...
SL = standard lenght = lungimea standard --> masurata de la "varful buzelor" pana la "inceputul" cozii ...

... de obicei lumea [ bineinteles ca si eu ] e tentata sa masoare / indice lungimea totala a pestelui [ TL ] ... in cele mai multe cazuri, acest lucru e ok si reprezinta o buna metoda de masurare precum si un indiciu corect asupra marimii pestelui ...
... totusi , lungimea standard [ SL ] indica "mai corect" marimea corpului pestelui, deoarece exista si varietati de astronotusi "cu voal" --> in aceste cazuri lungimea totala [ TL ] nu mai are aceeasi relevanta si semnificatie ca in cazul astronotusilor "clasici" - din cauza "voalului", care poate fi mai lung, sau mai scurt ... de aceea, oficial vorbind, este bine sa masuram pestii conform SL ...

image

13 Dec 2004
1) - parerea mea este ca ai un bazin mult prea aglomerat ... personal, n-as tine nici macar 1 oscar in acvariul ala ... e mult prea mic pentru un peste care atinge 25-30 cm lungime ...
2) - "la tinerete" astronotusii sunt rautaciosi si zbanghii, asa ca nu ai sanse sa tii vreo planta cu ei ... nici macar plantele de plastic nu rezista, believe me ... perechile mature mai pot fi "pacalite" sa lase plantele in pace, dar numai in locurile pe care le observi a fi "in afara traseelor obisnuite" ...
3) - filtrarea probabil ca este ineficienta, iar schimburile de apa cred ca sunt "cam rare" ... n-ai povestit nimic despre aspectul asta ... de aia ai si alge in bazin [ materie organica in exces ] ...
4) - instalatia de CO2 face minuni in cazul bazinelor plantate abundent, bazine al caror principal scop este acela de a fi "o minunata lume vegetala" - acolo pestii sunt doar un apendice ... la astronotusi iese din discutie plantarea "meseriasa" a acvariului, asa ca n-ai ce face cu CO2-ul ...
03 Sep 2004
... secretia de mucus reprezinta doar un prim semnal de alarma [ pestele NU este INCA bolnav !!! ] si de aceea trebuie sa depistezi urgent sursa stresului ...
- poate fi de la apa acida, ai neglijat schimburile de apa ?
- ai "exagerat" cu mancarea in ultima vreme ?
- se bat intre ei ?
- le-ai bagat ceva nou in bazin ?
... orice modificare a conditiilor de mediu cu care pestii sunt obisnuiti le induce o stare de stress si asta se manifesta urgent prin modificarea comportamentului ... ai observat ceva schimbat in comportamentul lor in ultimele zile ? ... ai modificat ceva in rutina lor zilnica ? ... ma refer aici la hrana, lumina, aparitia unor zgomote puternice [ "santier" la vecini ], etc, etc, ...
... se poate sa nu fie inca obisnuiti cu felul in care se reflecta lumina in apa si atunci sa se sperie ... baga-le niste plante de suprafata care or sa filtreze lumina ... desi ma indoiesc ca asta e cauza mucusului secretat ...
... cum le faci schimburile de apa ? ... ma gandesc sa nu cumva apa sa fi avut in ea fro' chimicala, ceva ... 'reaku stie ce baga astia de la ApaNova ? ... de aia folosesc eu cartus de filtrare cu carbon activ ...
... pestii mananca normal ? ... au comportament normal ?
... baga-le niste albastru de metil in apa [ pentru a preveni vreo eventuala infectie ] si urmareste-i 2-3 zile ... vorbim luni dimineata ca pan'atunci nu mai am acces la net ...

PS : stai linistita ca astia-s pesti rezistenti si nu "se predau" ei cu una, cu doua ... ai vazut din ce stare "l-am scos" pe Samson acu' cateva luni ...

20 Sep 2004
... ieri, de "ziua internationala a baronilor", pestii au depus again ...

04 Oct 2004

Buturuga ... dupa 3 luni in care a stat scufundata in apa [ are 1,5 metri lungime, asa ca mi-a fost imposibil sa o fierb ! ] inca mai are o vaga tendinta de a pluti ... am ancorat-o cu niste pietroaie ... Echinodorusii sunt de pomana [ sa fie primiti, don Luciano ! ] si sunt fixati in niste gauri pe care le-am dat in lemn -> AICI este restu' de poze ...

27 Oct 2004

... am mai povestit de cateva ori, da' nu strica s-o repet ...
... am montat in bucatarie, sub chiuveta, pe teava de apa rece, o "baterie de filtrare" compusa din 2 elemente :
- un cartus de filtrare mecanica [ prin cartus de bumbac ] - asta retine "impuritatile fizice" din apa de pe conducta
- un cartus de filtrare chimica [ cu carbune activ ] - asta retine "impuritatile chimice" : clorul, urmele de azbest, sulfatul de aluminiu folosit iarna de statiile de tratare, mirosurile, etc ...
... la aceasta baterie de filtrare "atasez" un furtun cu care umplu bazinul ... simplu si eficient ...

10 Nov 2004

... acvariul pe care vrei sa ti-l faci are niste dimensiuni cel putin ciudate ... inaltimea aceea e mult prea mare, nu ai ce sa faci cu un bazin de 1 metru adancime, iti va fi foarte greu sa umbli in el ... latimea este insuficienta si nu vei avea loc sa pui nimic inauntru [ ma refer la elemente de decor : pietre, lemne, etc ] ... nici cu lungimea aia nu sunt prea "in clar", da' la o adica, ar merge ...
... te-as sfatui sa faci bazinul mai lung [ 1,5 m ] si cu niste cote decente pe latime / inaltime [ 0,5 si 0,6 m ] ...
... filtrarea trebuie sa fie foarte eficienta la bazinele cu astronotusi deoarece sunt pesti care "fac multa mizerie" ... daca le dai sa manance mai "cu fereala" poti sa faci schimburile de apa saptamanale in volum mai mic de apa ...
... daca vrei pesti mari, oscarii sunt cei mai potriviti candidati ... frumosi si destepti ... n-o sa-ti para rau, sunt aproape ca niste caini ...
... in alta ordine de idei ... astazi s-au implinit 2 ani de cand "i-am luat in spatiu" pe Samson & Delilah ... am plecat "la drum" cu niste pesti de 5 cm lungime iar astazi au peste 25 cm fiecare ... sunt mai batrani decat Ana [ fata mea ] cu un an si ceva si, cu putin noroc din partea lor si multa atentie din partea mea, vor putea participa si la nunta ei ... deja fac parte din familie ...

... iti recomand sa cumperi cel mai puternic si performant filtru pe care ti-l poti permite ... solutia cea mai buna este un filtru-canistra [ exterior ] - gen Fluval ... referitor la schimburile "generoase" de apa, e cu dus si intors ...
DECI :
- daca "ai grija" ce si cum le dai sa manance,
- daca filtrul este corect ales / dimensionat,
- daca acvariul nu este mic / suprapopulat,
- daca reusesti sa asiguri un oarecare echilibru in bazinul tau
---> atunci poti sa faci si schimburi de doar 25-30 % saptamanal ...
... daca nu gasesti oscari la tine in oras si daca vrei sa vii la Bucuresti special pentru asa ceva, iti voi da eu 3-4 bucati fara sa te coste nimic ... ma rog, o bere tot o sa dai tu ... in mod normal nu ar trebui sa fie asa de scumpi deoarece nu e "mare bataie" pe ei, lumea se fereste sa creasca astronotusi stiind cat de mari se fac ...

image
30 Aug 2004
... puii lui Samson si Delilah la varsta de 2 luni ... icre depuse pe 05 iulie, eclozate pe 07 iulie ...

31 Aug 2004
... zici ca ai luat 6 bucati ... ce bazin ai ? ... in mod uzual [ bine hraniti si cu schimburi regulate de apa ] oscarii cresc cu pana la 2-3 cm pe luna [ in primul an de viata ] ...
... 120 litri de apa reprezinta un volum prea mic pentru astronotusi ... de abia de la 150 litri in sus te poti gandi la asa ceva ... intr-adevar comportamentul lor, vis-a-vis de plante si alte amenajari, lasa de dorit ...

image
image
08 Jun 2004
... am scos substratul atunci cand a fost Samson bolnav ... pentru "usurinta tratamentului" ... au eclozat alevinii dar parintii nu par foarte interesati, desi au pazit icrele cu constiinciozitate timp de 3 zile ... probabil ca data viitoare am sa scot ponta separat, desi tare m-ar tenta sa vad bazinul plin de pui ...
... pana in momentul "magic" al depunerii icrelor nu poti sa determini cu exactitate sexul pestilor ... abia dupa ce o sa-ti depuna ai sa stii care e femela si care e masculul ... si eu m-am lasat pacalit si am evaluat eronat sexul pestilor mei ... norocul meu a fost ca totusi era o pereche liber formata ...
... "bataia" reprezinta o modalitate "de impunere" in fata celorlalti locatari ai bazinului si reflecta doar caracterul pestelui, nicidecum sexul lui ...

16 Jul 2004
... cat am fost in concediu Samson si Delilah au depus iarasi - "The Big Guy" si-a facut treaba in mod profesionist asa ca au fost in jur de 800-1000 de icre viabile ... puii au eclozat separat [ am scos piatra cu icrele din bazin ] si sper sa pot posta si ceva poze cat de curand ... alevinii sunt cazati la un amic, acvarist si negustor, deci or sa apara si pe piata in fro' 2 luni ...
... am facut rost si de o buturuga noua, imensa [ e lemn de par, pare-mi-se ] ... e "in lucru" inca [ trebuie decojita si fasonata putin deoarece are 1,5 m lungime !! ] si sper sa apuc sa refac decorul bazinului ...

28 Jul 2004
... hehe, au depus iarasi ... ce fac ramele din om, aaa pardon, din astronotus ...

09 Aug 2004
... aseara au depus din nou !!! ... poze noi ...

27 Aug 2004

... icrele astronotusilor sunt albe in momentul depunerii si se ingalbenesc dupa cateva ore [ daca au fost fecundate si daca sunt viabile ] ... cu toate astea, la perechea mea [ varietatea lutino - un fel de albino mai corcit ] icrele au ramas albe pana in momentul eclozarii alevinilor ... ai fi zis ca sunt moarte si cu toate astea puii au iesit bine mersi ...

image
image
23 Jan 2004
1) - cu greu se poate "baga" un oscar matur peste altul, dar nu este imposibil ... ce dimensiuni au femelele tale si cat de mare e masculul pe care intentionezi sa-l "cuplezi" ? ... eu as incerca sa ii pun pe amandoi, simultan, intr-un bazin care sa fie nou si pentru unul si pentru celalalt ... zici ca ai doua bazine, muta toate femelele intr-unul dintre ele si in celalalt [ cel mai mare ] fa experimentele ... daca pestii au dimensiuni comparabile, daca femela e plina de icre, daca bazinul are un volum decent, daca pentru amandoi pestii conditiile [ decorul ] sunt ceva nou, atunci, cu putina sansa poti sa alegi o pereche ... oricum daca ai 5 femele, atunci ai 5 sanse sa reusesti ...
2) - cat priveste alesul perechilor pe culori, e doar o observatie verificata la mine si la Impuls ... pestii sunt "compatibili", indiferent de culoare ... e adevarat ca au tendinta sa se "cupleze" dupa codu' culorilor, dar sunt perfect compatibili intre ei ...

26 Jan 2004
hehe, foarte frumosi pestii aia ... sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei ...
1) - mi se pare cam mic volumu' de apa ... 140 litri reprezinta [ in opinia mea ] limita de jos a unui bazin in care poti sa tii 2 oscari maturi ... cu cat bazinul este mai mic cu atat luptele teritoriale dintre ei vor fi mai dese si mai "serioase" ... daca ai bazin mare, exista destule sanse sa se "evite" ...
2) - eu as incerca cu masculul ala de aceeasi varsta ... ii pui separat, intr-un bazin pe care il aranjezi ca si decor astfel incat sa fie "necunoscut si nou" si pentru femela si pentru mascul ... asta ca sa nu te trezesti ca femela il alearga pe masculul nou-venit pentru ca i-a incalcat teritoriul ...
3) - nu te vaz bine cand or creste si ceilalti 4 pui ... unde ii pui ? ... eu am un bazin de 1.50 x 0.45 x 0.60 m in care tin doar o pereche ... 2 perechi mi s-au parut ca "se calcau pe coada" desi erau crescuti impreuna si erau de aceeasi marime ...

27 Jan 2004
... eu as merge pe un 250-300 litri volum optim pentru 2 oscari maturi ... cu mentiunea ca bazinul sa fie mai mult lung decat lat ... sa aiba spatiu de inot si fugareala ... astia pe net recomanda asa :
- 35 galoane [ ~ 135 litri ] la 1 exemplar matur de astronotus ...
- 55 galoane [ ~ 210 litri ] la o pereche ...
- 75 galoane [ ~ 285 litri ] la 3 bucati exemplare mature ...
... evident ca depinde de filtrarea asigurata, de cata mancare le dai si de cata apa le schimbi ... eu le schimb ~ 75-85 % din apa / saptamanal [ pe timp de vara ] ... iarna mai subtire, deoarece bag numa' apa rece ... pana in 30-40 % din volumul bazinului ... iarna mananca numai creveti congelati iar vara ii tin pe rame ...

29 Jan 2004
... la mine a fost invers, din cele 3 varietati [ red, clasic, albino ] cel mai repede au crescut "blonzii" ... apoi veneau tare din urma cei 2 red oscar, iar cei din varietatea clasica au fost ultimii in ceea ce priveste ritmul de crestere ... i-am luat pe toti odata, la aceeasi dimensiune [ 4-5 cm ] si la aceeasi varsta aproximativa [ 3 luni ] ... astronotusii cresc cu aproximativ 2 cm pe luna in primele 9-11 luni de viata, asa ca e relativ usor sa apreciezi varsta unui pui ... un oscar care are 7 luni si doar 5 cm nu cred ca mai creste niciodata normal ... iti poti da seama daca pestele e pui sau doar subnutrit dupa marimea ochilor ... ochii se dezvolta si cresc chiar daca pestele nu ia in dimensiuni, asa ca un peste de 5 cm cu ochii relativ mari este clar un "intarziat" ...
... cel care apuca de la inceput sa manance mai mult [ pofta mai mare de mancare ] va creste mai repede si normal, cu fiecare zi, decalajul dintre el si ceilalti va creste ... in mod normal, pestii crescuti impreuna se tolereaza destul de bine daca au un spatiu decent la dispozitie ...

11 Feb 2004
... scuze pentru intarziere, da' n-am mai putut sa intru zilele astea ... este vorba de infuzori , dezvoltati pe baza unei alimentatii "bogate" si a unei temperaturi mari ... plus schimb ineficient de apa ...
- scade temperatura, 24-25 de grade e suficient pentru oscari ... 27 de grade doar la reproducere ...
- schimba cat de multa apa poti ...
- baga albastru de metil pana cand culoarea apei devine bleu - inchis ... nu e pericol de depasire a dozei [ ca la sare ] pentru ca albastrul de metil e doar un dezinfectant ... sau hipermanganat de potasiu daca ai ...
- las-o mai usor cu hranirea o saptamana ...

12 Feb 2004

... arsurile alea sunt de la sare ... probabil ca ai sarit un pic calu' in ceea ce priveste concentratia ... insa se vindeca fara probleme, nu-ti fa griji ... e arsa doar partea superficiala a pielii, derma ... ai grija doar sa nu la bagi ceva microbi [ bacterii ] in perioada asta ... adica fara hrana vie si pesti straini ...

26 Feb 2004

... le dau cate 2-3 creveti, fiecaruia dintre pesti ... de 2 ori pe zi ... crevetii ii tin 5 minute in apa fierbinte si apoi ii arunc in acvariu ... le mai poti da carne de peste [ cod, macrou, merluciu ] ... si evident, cand apar, rame de pamant !! ... astea-s baza ...
... astronotusii cresc, daca sunt bine intretinuti, cam cu 2-3 cm / luna ... asta in primul an de viata ... deci la varsta de un an ar trebui sa ai niste pesti de 22-25 cm ...
... uita de povestile cu soareci si alte alea ... da-le sa manance rame de pamant ...

23 Mar 2004
... am scris despre treaba asta in articolul despre oscari [ il gasesti la sectiunea "Articole" ] ... trebuie sa iei un scaun si sa te asezi in fata acvariului astfel incat sa fii cam la acelasi nivel cu pestii ... cand ii hranesti, lasi mancarea sa cada in bazin si ai grija ca pestii sa te vada in fata bazinului si nu deasupra lui ... nu stiu daca am fost foarte clar in exprimare ...

27 Apr 2004
... asta s-a intamplat deoarece i-ai separat pe ceilalti si au ramas doar ei doi ... in mod obisnuit, pestele dominant [ alpha ] nu sta sa "fugareasca" un anumit adversar, ci isi incearca "puterea" pe toti ocupantii bazinului ... cum ar veni, "ii face la nimereala" ... in momentul in care bazinul nu are decat doi locatari [ si care nu-s pereche ] exista riscul ca pestele dominant sa il terorizeze efectiv pe celalalt ... din pacate nu prea ai cum sa "aranjezi" treaba asta ... incearca sa refaci decorul acvariului, sa fie ceva nou pentru ei ... daca nu merge asa , baga-i inapoi pe ceilalti si incearca sa-i cuplezi altfel ...

25 May 2004
... nu prea-mi arde de nimic ... Samson e bolnav ... observati solzii de pe partea superioara a spatelui ...
... acu' e pe tratament cu Eritromicina [ 200 mg / 40 litri / 5 zile ] ... am incercat cu sare [ NaCl ], cu albastru de metil, cu verde malachit, toate asociate cu cresterea temperaturii [ 28 gr. C ] ... pestele mananca si pare destul de vioi dar totusi un factor de stress exista deoarece elimina foarte mult mucus [ "plutesc" in apa "fasii" de mucus ] ... banuiesc o infectie favorizata de o mica zgarietura [ astia se ranesc destul de frecvent ] si agravata de o lunga perioada in care schimburile "sanatoase" de apa au fost sublime dar au lipsit cu desavarsire ... ... urmeaza la rand badijonarile cu tinctura de iod si cu propolis ... sunt deschis la orice sugestii si reclamatii ...

03 Jun 2004

... dupa cum se poate observa, solzii s-au "reasezat" la locul lor, iar secretia de mucus a incetat ... am observat de dimineata ca femela Delilah "scosese la inaintare" papila deci probabil ca peste week-end or sa depuna ...

tratamentul urmat : ERITROMICINA - o pastila de 200 mg / 40 litri apa - 5 zile de tratament continuu , fara schimbare de apa intre doze ... in prima zi am pus doza dubla [ 16 pastile / la bazinul meu ] iar in restul de 4 zile am pus cate 8 pastile / zi ... temperatura apei a fost de 28 grade C ...

image
03 Sep 2003
Boli si tratamente :

1) - dupa ceea ce povestesti tu acolo se pare ca pestii aia au Hexamita [ Spironucleus ii zice la microbu' respectiv ] - boala pe care o fac si discusii - e un parazit care traieste in intestinele pestelui si se imprastie prin fecale ... tratamentul folosit in cazurile astea este pe baza de Metronidazol [ pastile folosite in medicina umana ] : 1 pastila la 40 litri de apa ... aplici tratamentul timp de o saptamana ...
De exemplu, sa presupunem ca tii pestii in bazin de 80 litri :
- incepi luni cu 2 pastile dizolvate in apa ...
- marti = pauza ...
- miercuri scoti jumate din apa, o inlocuiesti cu apa proaspata si dizolvi iar 2 pastile ...
- joi = pauza ...
- vineri scoti jumate din apa, inlocuire cu apa curata + 2 pastile ...
- sambata = pauza iar ...
- duminica scoti jumate din apa, inlocuire cu apa curata + 2 pastile ...

... apoi marti faci curatenie si schimbi cat de multa apa poti ... atentie mare sa cureti bine de tot fundul bazinului si sa cauti sa tragi toate fecalele ... bazinul trebuie si el dezinfectat daca ai posibilitatea sa muti pestii in alt acvariu ... succes ! ... sper sa-i scoti la lumina ! ... poti sa mergi chiar mai departe ... fa rost de o seringa de plastic si scoate pestele afara, tine-l delicat dar ferm cu o carpa si baga-i pe gat cu seringa doza de Metronidazol ... eu asa faceam cu discusii care erau foarte "atinsi" ... bineinteles ca poti amesteca medicamentul in mancare , numa' ca are un gust infiorator si pestii n-o sa puna botu' ...

2) - astronotusii sunt pesti rezistenti asa ca sunt foarte mari sansele sa scape cu bine ... mare atentie pe viitor, acest parazit este responsabil si de cosmarul tuturor iubitorilor de astronotusi : HITH [ hole in the head ] ... care este ceva ingrozitor, nici nu vreau sa intru in amanunte ...

... sunt ca niste furuncule, rani urate care sapa niste cratere in capul pestelui ... parazitul se localizeaza la nivelul craniului si incepe "sa sape" ... daca "sapa" inspre exterior, mai exista sanse pentru pestele respectiv ... care poate scapa cu viata, dar ramane cu gauri in cap [ holes in the head ] ... insa daca parazitul "sapa" spre interior, atunci nu este nimic de facut ... boala va ajunge intr-un final sa atace creierul pestelui si acesta moare in chinuri ...

... boala se declanseaza pe fondul unei rezistente scazute a pestelui si in prezenta unor factori de mediu favorizanti [ apa nasoala, mancare proasta, stress, etc ] ... nu se recomanda hranirea astronotusilor cu carasei din 2 motive :
- acestia pot fi vectorii unor boli ...
- caraseii sunt pesti grasi , fara valoare nutritiva ...

Concluzii :
1) - ai grija mare la calitatea apei ... decat sa umbli cu paleative gen carbune activ, mai bine faci un schimb sanatos de apa ... oscarii sunt pesti care fac multa "mizerie" asa ca apa tre' schimbata mai des decat la alte specii ...
2) - ai grija mare la calitatea hranei ... sunt lacomi si mananca aproape orice, dar tot trebuie sa fii atent ... eu le dau rame de pamant ca fel principal de mancare, apoi TetraPond sticks, creveti, le-am dat pana si coropisnite ... niciodata pesti vii de acvariu, desi este tentant sa-i vezi haituind ...

24 Sep 2003
... intr-adevar au tendinta de a sari dupa mancare ... e natural deoarece, in apele lor de bastina, stau ascunsi printre plantele de la suprafata si se reped dupa insectele de pe luciul apei ... pe de alta parte nu e bine sa-i inveti asa deoarece iti pot sari din acvariu daca nu ai capac ... basca plescaiala si apa imprastiata cand o sa sara din apa un peste de 1 kg ... dezobisnuieste-l cat mai poti , stai in fata bazinului cand ii hranesti , nu deasupra lui ...

10 Nov 2003
... uite o schita sumara a filtrului meu ... peretele interior se opreste cam la 8 cm de baza ... buretii ocupa spatiul de jos [ cei 8 cm ] si in plus am alti doi bureti in camera de absorbtie ... pe aia doi ii spal saptamanal ... au porii cei mai mici , cei de la baza au porii mari si ii tin pentru coloniile de bacterii [ filtrare biologica ] ... am incercat si cu pietris dar tot buretii fac treaba mai buna ... gaurile sunt de 6 cm diametru [ 4 bucati ] iar pe spatele peretelui respectiv e lipita o plasa ca sa nu intre pestii in filtru ... daca mai ai si alte intrebari , cu mare placere ... la pompa nu te zgarci si cumpara cea mai puternica pompa pe care o gasesti [ power head ]... asta face diferenta sa stii ! ... apa o arunc afara printr-o teava "de cornete" gaurita pe lungime, situata deasupra nivelului apei ... in felul asta am scapat de vibrator ...

27 Nov 2003
... azi mi-au depus iar astronotusii ... am fost acasa asa ca am facut poze ... din pacate in seara asta telefonu' merge nashpa, asa ca nu pot sa pun mai multe poze ... restul poate maine seara ... se poate observa papila genitala la femela [ Delilah ] ... depunerea a durat aproximativ 2 ore desi nu sunt foarte multe icre, cred ca din cauza ca perechea este inca tanara si neexperimentata ... masculul [ Samson ] a fecundat icrele si acu' sta "calare" si le "cloceste"

PS : Luciene, multam de piatra, pestii te saluta !

28 Nov 2003
... sunt cam albe icrele ... in mod obisnuit, icrele sunt albe imediat dupa depunere dar se ingalbenesc la scurt timp dupa aceea ... icrele sanatoase [ viabile ] tre' sa aiba culoarea mierii [ chihlimbar ] ... acu' la mine se pare ca ceva n-a mers cum trebuie, da' nu ma ingrijorez ca e de abia a doua depunere ... pestii sunt tineri si au tot timpu' sa invete care e treaba ...

DEPUNEREA ICRELOR :
- masculul [ Samson ] a inceput "pregatirea" cu aproape 10 zile inainte de momentul efectiv al depunerii pontei ... papila sa genitala incepe sa iasa in evidenta iar el devine tot mai agitat ...
- dupa cateva zile in care Samson a dus munca de lamurire cu ea, Delilah [ femela ] incepe si ea sa intre in rol ...
- activitatea cuplului devine tot mai coerenta, piatra aleasa ca suport al pontei incepe sa fie inspectata si curatata ... femela are rolul principal in aceasta activitate, masculul mai mult "sta de paza" ... de asemenea, incepe sa fie remarcata lipsa apetitului, pestii nemaifiind foarte interesati de hrana ...
- in zilele urmatoare cuplul curata tot mai intens piatra si se observa deja cateva atitudini tip "S" - tipice ritualului de imperechere ... masculul "lasa jos" operculele si isi curbeaza corpul in forma literei "S" ... incepe sa fie vizibila si papila genitala a femelei ...
- ziua depunerii incepe furtunos cu treceri repetate ale femelei pe deasupra pietrei, eventualele firicele de nisip sunt indepartate cu ajutorul aripioarelor pectorale si cozii ... se fac ultimele inspectii, masculul sapa gropi in substrat si se uita urat la mine ... papilele genitale sunt proeminente acum la ambii pesti ... frecvente "lupte rituale" si atitudini tip "S" ... o alta caracteristica a "luptei rituale" este apucatul de gura, pestii deschid boturile larg si se "infoaie" unul la celalalt, prinzandu-se de buze ...
- seara are loc imperecherea propriu-zisa [ durata aproximativa 2 ore ] ... se petrece fara violenta, femela "lasa" icrele cu miscari line iar masculul o urmeaza fecundand temeinic ... dupa epuizarea icrelor, masculul a ramas sa pazeasca ponta, femela fiind oarecum indepartata ... nu am observat scene de lupta ... mai tarziu, dupa cateva ore, femela este acceptata de mascul si incep sa pazeasca cu randul icrele ...
- se observa papila genitala a femelei, mult mai mare si mai proeminenta decat a masculului ...
- dupa 24 de ore : icrele inca sunt pazite de cei doi parinti ...

29 Nov 2003
... azi dimineata icrele inca erau pazite si ventilate, dar pana seara au disparut ... perechea a revenit la comportamentul normal [ adica la atitudinea lor obisnuita si anume de "foamea-n gat" ] ...
... este adevarat ca intentionez sa postez un material despre oscari si lucrez la el ... dar, dupa cum stiti, urmeaza sa devin tatic zilele astea, asa ca prioritatile mele or sa fie putin schimbate ... dar nu uit ce am promis si am sa pun articolul imediat ce imi fac timp sa-l finisez si sa-l completez cu observatiile mele personale ...

image
image
image
image
24 Aug 2003
... astazi dupa amiaza, pe la orele 16.00, cuplul de astronotusi albino [ Samson & Delillah ] au depus prima lor ponta ... au imprastiat pietrisul si au depus icrele pe sticla care formeaza fundul acvariului ... din pacate am 2 probleme de rezolvat :
1) - cuplul este tocmai invers decat am crezut eu : Samson e de fapt femela ... iar Delilah este masculul ... acu' trebuie sa le schimb numele intre ei ... hehe ... se intampla si la case mai mari ...
2) - masculul nu e fecundat icrele, fiind mult mai preocupat sa ii fugareasca pe ceilalti doi oscari [ Adam & Eve ] precum si pe Mr. Hoplo [ sanitaru' de serviciu ] ... trebuie "sa fac curatenie" in bazin ...

30 Aug 2003
... Adam & Eve l-au "luat de mana" pe Mr. Hoplo si au plecat sa-si croiasca o alta soarta, mai buna poate ... au ramas doar Samson & Delilah, de la care sper sa scot ceva pui ... in septembrie pestii fac 10 luni de cand sunt la mine, deci probabil ca au varsta aproximativa de 1 an ... asta e noul aspect al bazinului ...

image
image
image
10 Jun 2003
... se pare ca au inceput "jocurile dragostei", pestii mei s-au ales perechi, perechi si au inceput sa se bata intre ei ... solzi sariti, aripioare rupte, clipoceala si bufnituri noaptea ... din cauza asta am fost nevoit sa renunt la o parte din ei si am oprit doar "perechea blonda" ... Samson & Delilah ...

14 Jul 2003

... Grillotalpa grillotalpa - pentru aceia dintre dumneavoastra care nu stiu, asta este coropisnita de gradina ... duminica am fost cu Oprescu [ Diskusfun ] in Obor dupa obisnuitele rame de pamant si am gasit un cetatean care vindea coropisnite ... 2 buc / 15.000 lei ... am luat si eu doua bucati, just for fun ! ... au cam 5-6 cm lungime si cam 1 cm diametru, foarte vioaie si cu miscari agile ... ma gandeam ca vedem vreun spectacol, fro' lupta, ceva antren ... cand colo, "foamea-n gat aia de pesti ai mei" le-au supt ca pe bomboane ... pan' sa iau io aparatu', pana sa focalizeze ala treaba ... gata cu coropisnita, i se mai vedeau doar antenele cum se balanganeau din falcile "monstrului" ... si doar pestii erau hraniti, ca de abea ce consumasera melcii dati de Lucian sambata ... duminica viitoare repet experimentul si poate reusesc niste poze mai clare ... deocamdata puteti vedea cateva poze la mine la galerie [ albumul "Operatiunea Coropisnita Vesela - iulie 2003" ] ... enjoy !

image
image
02 Mar 2003
... am amenajat bazinul, dar nu am camera de fotografiat sa pun ceva poze ... pietris de culoarea caramidei [ gen zgura de pe terenurile de tenis ], pietroaie mari albe, buturuga mea, 2 plante de plastic [ asta e ! - deja trag animalele de ele de zici ca e intrecere care le scoate mai repede din nisip ] ... a fost Diskusfun pe la mine, la o barfa scurta si a vazut bazinul ... io zic ca arata binisor , o sa incerc sa fac ceva fotografii [ a propos , umblu sa cumpar un Canon A40 - ce ziceti de el ? e ok pentru a poza pestii ? ] ... am fost prin piata ... au aparut ramele la tigani ... luat, dat, spectacol total ...

13 Mar 2003
... oops , cred ca incepe ! ... cei doi oscari albi, care sunt si cei mai mari de altfel, umbla doar impreuna si le-a casunat pe plantele de plastic ... au bagat restul pestilor in jumate de bazin si ei stau in jumatatea cealalta - se invart ca nebunii in jurul buturugii, unde trag ca disperatii de plantele alea ... deja au rupt vreo 2 varfuri ... pacat ca nu am reusit sa mai fac niste poze ...

17 Mar 2003
... la mine, "perechea blonda" a ocupat abuziv o juma' de bazin, iar restul "fraierilor" stau inghesuiti in cealalta jumatate ... daca ii lasa sa vina la masa e inca in regula ... micile ciondaneli sunt antrenamente pentru vremurile cand vor creste mari si cand se va stabili clar cine "conduce" ... daca nu se rup si daca nu se ranesc , nu ai de ce sa-ti faci probleme ... am facut update la galerie ... poze noi !!! ... primele pagini sunt pozele facute de Danutz aseara ... ultimele poze sunt facute de mine cu noua achizitie, un Sony DSC P71 de care sunt foarte mandru ...

29 Mar 2003
... cred ca am cam facut-o lata in seara asta ... am cam exagerat cu schimbul de apa, crezand ca e mai cald afara decat a fost de fapt ... urmarea e faptul ca unul dintre oscarii red [ Eve ] pare a avea probleme cu vezica inotatoare ... cred ca a racit, se misca cam aiurea si nu poate "pluti" intre ape, tre' sa dea din aripioare ... in rest e agresiva si mancacioasa ... cei doi "blonzi" au tabarat pe una din plantele de plastic si mi-au rupt iarasi un fir din ea ... am mutat-o in alt colt al bazinului, poate acolo or s-o lase in pace ...
LATER EDIT : se pare ca femela de red oscar si-a revenit din raceala ... inoata normal acum [ ora 01:37 ] ...

image
image
image
Motto : A fost odata, ca niciodata, un forum de acvaristica cum altu' nu era pe netul romanesc ...

Extrase din topicul de pe vechiul forum & cateva poze ... daca reusesc am sa postez si articolul [ tot asa cu pozele aferente ] ...

15 Nov 2002
... ok , sunt "fericitul" posesor a 6 buc. oscari de cca 5-6 cm ... 2 albinosi , 2 clasici si 2 cafenii deschis, dar fara petele alea ale lor ... evident sunt plini de gris , dar nu e o problema grava, astia sunt pesti rezistenti si maine caut antidotul ... oricum, sunt de dar, asa ca nu se cauta la dinti ...bazinul actual are 1,5m x 0,40m x 0,60m deci este de ajuns deocamdata pentru ei ...

17 Dec 2002

... si-a mai trecut o luna ... oscarii aproape ca si-au dublat dimensiunile si mananca de sparg : mixtura de beefheart & uscaturi [ daca au "noroc" si cate un gandac de bucatarie ] ... la 3-4 zile tre' sa le schimb cam 100 de litri de apa si sa spal filtrele ca e jale ! ... in rest, sunt veseli, vioi si vin la mana sa manance ... daca fac rost de aparat de fotografiat digital o sa pun si ceva poze ... coabiteaza pasnic deocamdata cu 2 hoplosternum thoracatum ...

05 Jan 2003

... acum, la aproape 2 luni de cand i-am luat, pestii au inceput sa se diferentieze ... cei 2 albino au cca. 12-13 cm si stau doar impreuna, ii mai alearga pe ceilalti, dar nimic ingrijorator inca ... cei 2 red tiger [ am vazut ca asa le zic americanii ] au cam 10-12 cm iar cei 2 oscari - varianta comuna, clasica, au ramas cel mai mult in urma [ au doar 8-9 cm ] ... toti mananca aceeasi mancare ...

09 Jan 2003
... si eu am observat treaba aia cu albinosii ... ca si la tine, si ai mei arata mai indesati si oarecum "mai inalti" in greaban ... initial, cand am remarcat treaba asta, am crezut ca mi se pare mie si ca este doar o impresie datorata faptului ca cei 2 albino sunt si cei mai dezvoltati ... acum vad ca si tu zici asta ...oricum, cresc extraordinar de repede si ma ingrijoreaza decalajul de marime dintre ei, decalaj care se mareste pe zi ce trece ... ti-am zis ca au inceput sa se cam "ciondaneasca", inca nu e nimic grav si sper sa conteze faptul ca au crescut impreuna ... trebuie sa fac ceva cu mancarea lor, deoarece strica apa fantastic de repede [ stiu, le dau mult sa manance, recunosc ! ] ... am cautat rame dar e pamantul inghetat si nu scoate nimeni ...

13 Feb 2003
... dupa cum ziceam si aseara, am reusit sa imprumut o camera cu care am facut ceva fotografii ... nu sunt prea reusite , dar decat deloc ... la oscari am observat ca se cam poarta discriminarea pe criterii rasiale ... umbla numai in formatie de cate 2, dupa culori ... parca ar sti fiecare ce culoare e, si abia dupa aia isi alege partenerul de "joaca" ...

image
image
image
drilea wrote:Nu stiu cat de repede cresc...

... daca le oferi conditii bune atunci ritmul lor de crestere este de 2-3 cm / luna - asta in primul an de viata ...
drilea wrote:...In privinta acvariului, in viitorul foarte apropiat am in plan un acvariu de 1,20m 60cm 60cm (~400 l )in care vreau sa fie doar 2 astronotusi si eventual vreo 2-3 hoplo.Banuiesc ca spatiul va fi suficient pentru cei doi viitori locatari...

... da, e un acvariu potrivit si se vor simti bine acolo ...
drilea wrote:... Daca ii iau mici, in cat timp ajung la 15-20 cm?...

... depinde cat de mici ii iei ... asa, vorbind la modul general, cam la 10-12 luni tre' sa aiba dimensiunile alea ...
drilea wrote:... Si cam care sunt preturile practicate?

... gasesti pui la 50.000-100.000 lei - in functie de varietate ... am vazut acu' 2 saptamani in Obor [ la Marius Radulescu ] niste pui de oscar foarte frumosi ...
johnny6600 wrote:Pui un ciorap de dama peste buretele filtrului si nu ai cum sa-i mai gasesti asasinati in el , nu cred k sunt chiar asa de mici.

... cu care fericita ocazie va trebui sa scoti filtrul, si sa-l speli, odata la 2 zile ... ciorapu' ala se colmateaza una-doua, nu e o idee buna ... eu zic sa pui linistit buretele ala si sa "dai aeru' mic" ... cateva bule pe secunda nu fac un curent atat de mare incat sa-ti absoarba pestisorii ... insa, nu uita de schimburile de apa ! ...

PS : ... nu inteleg termenul de "apa baltoasa"
... hehe, incearca sa-ti faci nevasta sa-si doreasca cu tarie sa te stie proptit in fata acvariului ... pironit cu ochii-n pesti ... decat plecat la curve si venit acasa cu capsa pusa si chef de omor ... cine stie, poate tine manevra si atunci chiar ca te-ai scos ...
... din pacate e foarte greu sa gasesti astronotusi maturi, mai ales pereche formata ... sunt pesti mari si care necesita bazine generoase, deci nu prea sunt multi amatori ... poti avea sansa sa nimeresti peste vreun acvarist care doreste sa scape de ei deoarece i-au mancat colegii de acvariu ... eu am cautat un mascul pentru femela mea si nu am reusit sa gasesc ... un coleg de forum [ regreta -> inca o data multumesc ! ] mi-a facut cadou 2 bucati si acum am 3 exemplare ... dar nu stiu inca ce hram poarta cei 2 oscari primiti ...

PS : ... btw, ce acvariu ai la dispozitie pentru ei ? ...
Perca wrote:... cu cit il dai ???

... ar fi de dorit ca cei care au ceva de vanzare sa spuna "ce, cum si cat", clar si concis ... ca sa nu avem posturi de genul celui de mai sus ...
... nu vreau sa fiu carcotas da' mi se pare in neregula totul la tine ... pestii au nevoie de un minim de conditii ca sa traiasca decent, iar faptul ca au trecut "deja" 2 zile si n-au murit nu inseamna ca nu sunt chinuiti ... daca pentru fiecare aspect trebuie sa ceri aprobarea sotiei, mai bine lasa acvaristica in pace, ca nu e de tine .. fara suparare, da' cand va auzi nevasta-ta de filtre si neoane, cand o vedea furtune si ligheane cu apa prin casa si viermi ascunsi pe dupa vasul de WC , nu te vaz bine ! ...
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com