[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
... astazi dupa amiaza, pe la orele 16.00, cuplul de astronotusi albino [ Samson & Delillah ] au depus prima lor ponta ... au imprastiat pietrisul si au depus icrele pe sticla care formeaza fundul acvariului ... din pacate am 2 probleme de rezolvat :
1) - cuplul este tocmai invers decat am crezut eu : Samson e de fapt femela ... iar Delilah este masculul ... acu' trebuie sa le schimb numele intre ei ... hehe ... se intampla si la case mai mari ...
2) - masculul nu e fecundat icrele, fiind mult mai preocupat sa ii fugareasca pe ceilalti doi oscari [ Adam & Eve ] precum si pe Mr. Hoplo [ sanitaru' de serviciu ] ... trebuie "sa fac curatenie" in bazin ...

30 Aug 2003
... Adam & Eve l-au "luat de mana" pe Mr. Hoplo si au plecat sa-si croiasca o alta soarta, mai buna poate ... au ramas doar Samson & Delilah, de la care sper sa scot ceva pui ... in septembrie pestii fac 10 luni de cand sunt la mine, deci probabil ca au varsta aproximativa de 1 an ... asta e noul aspect al bazinului ...

image
image
image
10 Jun 2003
... se pare ca au inceput "jocurile dragostei", pestii mei s-au ales perechi, perechi si au inceput sa se bata intre ei ... solzi sariti, aripioare rupte, clipoceala si bufnituri noaptea ... din cauza asta am fost nevoit sa renunt la o parte din ei si am oprit doar "perechea blonda" ... Samson & Delilah ...

14 Jul 2003

... Grillotalpa grillotalpa - pentru aceia dintre dumneavoastra care nu stiu, asta este coropisnita de gradina ... duminica am fost cu Oprescu [ Diskusfun ] in Obor dupa obisnuitele rame de pamant si am gasit un cetatean care vindea coropisnite ... 2 buc / 15.000 lei ... am luat si eu doua bucati, just for fun ! ... au cam 5-6 cm lungime si cam 1 cm diametru, foarte vioaie si cu miscari agile ... ma gandeam ca vedem vreun spectacol, fro' lupta, ceva antren ... cand colo, "foamea-n gat aia de pesti ai mei" le-au supt ca pe bomboane ... pan' sa iau io aparatu', pana sa focalizeze ala treaba ... gata cu coropisnita, i se mai vedeau doar antenele cum se balanganeau din falcile "monstrului" ... si doar pestii erau hraniti, ca de abea ce consumasera melcii dati de Lucian sambata ... duminica viitoare repet experimentul si poate reusesc niste poze mai clare ... deocamdata puteti vedea cateva poze la mine la galerie [ albumul "Operatiunea Coropisnita Vesela - iulie 2003" ] ... enjoy !

image
image
02 Mar 2003
... am amenajat bazinul, dar nu am camera de fotografiat sa pun ceva poze ... pietris de culoarea caramidei [ gen zgura de pe terenurile de tenis ], pietroaie mari albe, buturuga mea, 2 plante de plastic [ asta e ! - deja trag animalele de ele de zici ca e intrecere care le scoate mai repede din nisip ] ... a fost Diskusfun pe la mine, la o barfa scurta si a vazut bazinul ... io zic ca arata binisor , o sa incerc sa fac ceva fotografii [ a propos , umblu sa cumpar un Canon A40 - ce ziceti de el ? e ok pentru a poza pestii ? ] ... am fost prin piata ... au aparut ramele la tigani ... luat, dat, spectacol total ...

13 Mar 2003
... oops , cred ca incepe ! ... cei doi oscari albi, care sunt si cei mai mari de altfel, umbla doar impreuna si le-a casunat pe plantele de plastic ... au bagat restul pestilor in jumate de bazin si ei stau in jumatatea cealalta - se invart ca nebunii in jurul buturugii, unde trag ca disperatii de plantele alea ... deja au rupt vreo 2 varfuri ... pacat ca nu am reusit sa mai fac niste poze ...

17 Mar 2003
... la mine, "perechea blonda" a ocupat abuziv o juma' de bazin, iar restul "fraierilor" stau inghesuiti in cealalta jumatate ... daca ii lasa sa vina la masa e inca in regula ... micile ciondaneli sunt antrenamente pentru vremurile cand vor creste mari si cand se va stabili clar cine "conduce" ... daca nu se rup si daca nu se ranesc , nu ai de ce sa-ti faci probleme ... am facut update la galerie ... poze noi !!! ... primele pagini sunt pozele facute de Danutz aseara ... ultimele poze sunt facute de mine cu noua achizitie, un Sony DSC P71 de care sunt foarte mandru ...

29 Mar 2003
... cred ca am cam facut-o lata in seara asta ... am cam exagerat cu schimbul de apa, crezand ca e mai cald afara decat a fost de fapt ... urmarea e faptul ca unul dintre oscarii red [ Eve ] pare a avea probleme cu vezica inotatoare ... cred ca a racit, se misca cam aiurea si nu poate "pluti" intre ape, tre' sa dea din aripioare ... in rest e agresiva si mancacioasa ... cei doi "blonzi" au tabarat pe una din plantele de plastic si mi-au rupt iarasi un fir din ea ... am mutat-o in alt colt al bazinului, poate acolo or s-o lase in pace ...
LATER EDIT : se pare ca femela de red oscar si-a revenit din raceala ... inoata normal acum [ ora 01:37 ] ...

image
image
image
Motto : A fost odata, ca niciodata, un forum de acvaristica cum altu' nu era pe netul romanesc ...

Extrase din topicul de pe vechiul forum & cateva poze ... daca reusesc am sa postez si articolul [ tot asa cu pozele aferente ] ...

15 Nov 2002
... ok , sunt "fericitul" posesor a 6 buc. oscari de cca 5-6 cm ... 2 albinosi , 2 clasici si 2 cafenii deschis, dar fara petele alea ale lor ... evident sunt plini de gris , dar nu e o problema grava, astia sunt pesti rezistenti si maine caut antidotul ... oricum, sunt de dar, asa ca nu se cauta la dinti ...bazinul actual are 1,5m x 0,40m x 0,60m deci este de ajuns deocamdata pentru ei ...

17 Dec 2002

... si-a mai trecut o luna ... oscarii aproape ca si-au dublat dimensiunile si mananca de sparg : mixtura de beefheart & uscaturi [ daca au "noroc" si cate un gandac de bucatarie ] ... la 3-4 zile tre' sa le schimb cam 100 de litri de apa si sa spal filtrele ca e jale ! ... in rest, sunt veseli, vioi si vin la mana sa manance ... daca fac rost de aparat de fotografiat digital o sa pun si ceva poze ... coabiteaza pasnic deocamdata cu 2 hoplosternum thoracatum ...

05 Jan 2003

... acum, la aproape 2 luni de cand i-am luat, pestii au inceput sa se diferentieze ... cei 2 albino au cca. 12-13 cm si stau doar impreuna, ii mai alearga pe ceilalti, dar nimic ingrijorator inca ... cei 2 red tiger [ am vazut ca asa le zic americanii ] au cam 10-12 cm iar cei 2 oscari - varianta comuna, clasica, au ramas cel mai mult in urma [ au doar 8-9 cm ] ... toti mananca aceeasi mancare ...

09 Jan 2003
... si eu am observat treaba aia cu albinosii ... ca si la tine, si ai mei arata mai indesati si oarecum "mai inalti" in greaban ... initial, cand am remarcat treaba asta, am crezut ca mi se pare mie si ca este doar o impresie datorata faptului ca cei 2 albino sunt si cei mai dezvoltati ... acum vad ca si tu zici asta ...oricum, cresc extraordinar de repede si ma ingrijoreaza decalajul de marime dintre ei, decalaj care se mareste pe zi ce trece ... ti-am zis ca au inceput sa se cam "ciondaneasca", inca nu e nimic grav si sper sa conteze faptul ca au crescut impreuna ... trebuie sa fac ceva cu mancarea lor, deoarece strica apa fantastic de repede [ stiu, le dau mult sa manance, recunosc ! ] ... am cautat rame dar e pamantul inghetat si nu scoate nimeni ...

13 Feb 2003
... dupa cum ziceam si aseara, am reusit sa imprumut o camera cu care am facut ceva fotografii ... nu sunt prea reusite , dar decat deloc ... la oscari am observat ca se cam poarta discriminarea pe criterii rasiale ... umbla numai in formatie de cate 2, dupa culori ... parca ar sti fiecare ce culoare e, si abia dupa aia isi alege partenerul de "joaca" ...

image
image
image
drilea wrote:Nu stiu cat de repede cresc...

... daca le oferi conditii bune atunci ritmul lor de crestere este de 2-3 cm / luna - asta in primul an de viata ...
drilea wrote:...In privinta acvariului, in viitorul foarte apropiat am in plan un acvariu de 1,20m 60cm 60cm (~400 l )in care vreau sa fie doar 2 astronotusi si eventual vreo 2-3 hoplo.Banuiesc ca spatiul va fi suficient pentru cei doi viitori locatari...

... da, e un acvariu potrivit si se vor simti bine acolo ...
drilea wrote:... Daca ii iau mici, in cat timp ajung la 15-20 cm?...

... depinde cat de mici ii iei ... asa, vorbind la modul general, cam la 10-12 luni tre' sa aiba dimensiunile alea ...
drilea wrote:... Si cam care sunt preturile practicate?

... gasesti pui la 50.000-100.000 lei - in functie de varietate ... am vazut acu' 2 saptamani in Obor [ la Marius Radulescu ] niste pui de oscar foarte frumosi ...
johnny6600 wrote:Pui un ciorap de dama peste buretele filtrului si nu ai cum sa-i mai gasesti asasinati in el , nu cred k sunt chiar asa de mici.

... cu care fericita ocazie va trebui sa scoti filtrul, si sa-l speli, odata la 2 zile ... ciorapu' ala se colmateaza una-doua, nu e o idee buna ... eu zic sa pui linistit buretele ala si sa "dai aeru' mic" ... cateva bule pe secunda nu fac un curent atat de mare incat sa-ti absoarba pestisorii ... insa, nu uita de schimburile de apa ! ...

PS : ... nu inteleg termenul de "apa baltoasa"
... hehe, incearca sa-ti faci nevasta sa-si doreasca cu tarie sa te stie proptit in fata acvariului ... pironit cu ochii-n pesti ... decat plecat la curve si venit acasa cu capsa pusa si chef de omor ... cine stie, poate tine manevra si atunci chiar ca te-ai scos ...
... din pacate e foarte greu sa gasesti astronotusi maturi, mai ales pereche formata ... sunt pesti mari si care necesita bazine generoase, deci nu prea sunt multi amatori ... poti avea sansa sa nimeresti peste vreun acvarist care doreste sa scape de ei deoarece i-au mancat colegii de acvariu ... eu am cautat un mascul pentru femela mea si nu am reusit sa gasesc ... un coleg de forum [ regreta -> inca o data multumesc ! ] mi-a facut cadou 2 bucati si acum am 3 exemplare ... dar nu stiu inca ce hram poarta cei 2 oscari primiti ...

PS : ... btw, ce acvariu ai la dispozitie pentru ei ? ...
Perca wrote:... cu cit il dai ???

... ar fi de dorit ca cei care au ceva de vanzare sa spuna "ce, cum si cat", clar si concis ... ca sa nu avem posturi de genul celui de mai sus ...
... nu vreau sa fiu carcotas da' mi se pare in neregula totul la tine ... pestii au nevoie de un minim de conditii ca sa traiasca decent, iar faptul ca au trecut "deja" 2 zile si n-au murit nu inseamna ca nu sunt chinuiti ... daca pentru fiecare aspect trebuie sa ceri aprobarea sotiei, mai bine lasa acvaristica in pace, ca nu e de tine .. fara suparare, da' cand va auzi nevasta-ta de filtre si neoane, cand o vedea furtune si ligheane cu apa prin casa si viermi ascunsi pe dupa vasul de WC , nu te vaz bine ! ...
sykes wrote:Ce bine e ca acum iar merge site-ul !Am avut o surpriza foarte neplacuta cand am vazut ca totul se dusese pe apa sambetei.Ma bucurasem si eu ca am cu cine discuta despre anumite probleme si in sfarsit am gasit un loc unde pot afla raspunsuri la toate nelamuririle mele si am fost foarte TRISTA cand am vazut ca nu mai merge forumul.Dar sa lasam asta ma bucur nespus de mult ca totul a revenit la normal si sper sa nu se mai intample ce s-a intamplat pt ca in tot acest timp mi s-au imbolnavit 2 scalari si nu am stiut ce sa le fac <nu am mai putut sa va intreb si cred ca poate reuseam sa-i salvez daca beneficiam de sfaturile voastre Idea >SALUT TUTUROR SI BINE V-AM REGASIT PT CA IMI ERA DOR DE VOI!!!!!!!!!!!! Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile
... asa cum a zis Leo, ai apa "nasparlie" [ acida ] ... probabil ca sunt pesti prea multi, apa prea putina sau o combinatie din astea doua ... fa schimburi de apa ...
... A dat Domnu' ... ca ma si gandeam, cu Sandu si cu Baronu', sa ne apucam de cresterea viermilor de matase ...

Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to: