[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: volts
Forum Index » Profile for volts » Messages posted by volts
Message
16 Tur
16 Retur
Wow, deja avem pareri impartite )

Si eu tot pentru polistiren votez !
Incep sa fac un acvariu cu fundul/baza de 75x40 ( Lxl ) are aprox 130 L
Acum va intreb eu pe voi Pad-ul de la JBL este bun ?
Sau e mai bun niste polistiren expandat de 6-7 mm ?
Teoretic cu cat e mai gros cu atata izoleaza mai bine (plus ca polistirenul expandat nu se comprima la fel de mult ca PAD-ul de la JBL)
Acvariul va fi pus pe un stand de PAL cu grosimea de aprox 100-120 mm
Incalzitorul are 50w [suficient zic eu pentru o temperatura de 25 de grade Celsius in acvariu; temperatura din camera e mentinuta constant la 20 de grade celsius datorita climei din casa (indiferent vara/iarna)].
Ambele pad-uri le cumpar la aproximativ acelasi pret.


Deci ? ce parere aveti ? Polistiren/jbl pad ?

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=97&category=difficulty&spec=Very%20Difficult



planta aceasta m-am gandit s-o cultivez pentru inceput, sper sa traiasca
Adrian Ionut wrote:Da, uite aici un link cu exact ce ai nevoie:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/index.php

Du-te unde scrie Hardiness, selectioneza Easy sau Very Easy

Daca esti la primul tau acvariu, NU (cum ti s-a tot sugerat) iti complica viata inutil, vei avea dezamagiri. Dupa mine, cea mai buna solutie pentru tine este pietris simplu si fertilizanti solizi + lichizi, si plantele din categoria Easy-Medium vor fi OK.
Plus, nu numai substratul conteaza. Substrat fertil fara lumina corespunzatoare = 0; substrat fertil fara CO2 corespunzator = 0; suma la toate astea = esec. Nu vreau sa te sperii, ci doar sa te previn.
Apoi, daca vrei substrat fertil, esti gata sa dai bani pe teste de KH, GH, Phosphate, Fier? (pe langa testele obligatorii de Amoniac, Nitriti, Nitrati) ?



Lucrez intr-un laborator de analize, mi-e foarte usor sa testez apa din toate punctele de vedere, inclusiv biologic.
am si o lampa cu lumina tropicala
si pentru CO2 m-am gandit sa fac ceva hand made
stefanp wrote:Dar nu ne ai spus cefel de plante vrei sa pui. Poate nu ai nevoie de substrat fertil, cum au zis colegii.
Desi pt 30 de lei se merita sa l iei. Pe viitor poate vei vrea plante mai pretentioase.



Nu cunosc plantele, dar vreau ceva pentru incepatori, inca nu am montat acvariul, o sa fac asta pe la sfarsitul lunii ianuarie, si am nevoie de sfaturi pas cu pas
Daca stii ceva plante sa=mi recomanzi ptr inceput as fi tare multumit
stefanp wrote:Cred ca confunzi niste chestii.
Substratul inert NU este cel fertilizaNt. De aia pui sub el un substrat fertilizant (gen aquabasis, e 30 de lei o punga de 5 kg). Substratul inert de il pui deasupra, poate sa fie si pietris de rau, nu trebuie sa fie neaparat ceva super. Si asta il gasesti ieftin.
Iar daca il cumperi de la un coleg de pe forum, il speli si fierbi cu sare si ai scapat de grija.

Cat de mare e acvariul tau?


120 L brut / 100 L net 75x40x40 (Lxlxh)

Cam cati litri de substrat fertilizant imi ajung/trebuiesc?
Prin spalare si fierbere nu se sterilizeaza, substantele anorganice nu se elimina prin fierbere, nici prin incalzire, nici prin inghetare, nici prin lumina ultravioleta, nici prin aditie de cloruri/ioduri/cloramine/betadine (substante sterilizante sau dezinfectante)
De exemplu: daca pe substrat exista clor, nu ai ce sa-i mai faci, clorul ala o sa fie toxic pentru tot ce inseamna vietuitoare.
alexos wrote:Salt volts.Gandeste-te ca pana la urma,din dorinta de a avea plante sau pentru ca nu o sa iti iasa ceea ce ti-ai propus, tot la un substrat din comert o sa ajungi.Mai bine pandeste un substrat inert pe la rubrica de vanzari,de unde il iei mult mai ieftin si cumperi din magazin substrat fertil.



M-am gandit si la chestia asta, dar am intampinat dificultati
1. substratul inert de la altcineva poate fi contaminat cu diferiti compusi organici/anorganici si probabil d'aia il vinde. (gen: i-a scapat niste detergent in acvariu... etc...)
2.prin definitie cuvantul "inert" ma duce cu gandul ca nu mai poate fi fertilizat
3.fiind incepator ma gandesc sa nu ma pacaleasca si sa-mi vand nisip/pamant simplu, fara nici un fel de proprietate de absorbtie a fertilizantului



Multumesc mult pentru sugestie, daca voi fi nevoit sa apelez la asta, ma voi asigura ca voi vedea acvariul proprietarului de substrat si voi fi sigur ca nu ma pacaleste si/are experienta
Sunt 3 persoane care mi-au raspuns pe langa intrebarea mea initiala "din ce e compus substratul?"


Deci revin, pentru cei ce vor sa ma ajute si/sau care au cunostinta de cauza:
1. Din ce e alcatuit substratul?
2. E bine cum procedez cu pamantul normal ?
3. Nisipul de rau fertilizat e folositor ?
kirucd wrote:Pai si de ce ne mai intrebi pe noi daca ai deja solutia? Eu nu pot decat sa iti doresc multa bafta!



Va intreb ca sa stiu si eu daca e cineva cu experienta pe aici si imi poate spune daca fac bine ceea ce fac, sau daca altcineva a facut altfel (si ce ar trebui facut mai exact)


Ma gandeam sa fac in felul urmator:
1. iau pamant normal
2. il decantez ca sa iasa cat mai multe particule mici din el
3. il bag in cuptorul cu microunde (5-10 minute sunt de ajuns pentru a distruge orice fel de microorganism aflat acolo)
Ma intereseaza si pe mine daca are cineva sa imi vanda niste tuburi de intrare, respectiv iesire ale apei in furtunele de la un filtru extern(acelea care se baga in acvariu)


Va multumesc !
Daca pun nisip de rau pe post de substrat ?
Teoretic, daca il fertilizez ar trebui sa se comporte in consecinta
kirucd wrote:Asa, si de ce fel de substrat ai nevoie?



Pai maine o sa-mi iau un acvariu de 150 L si as vrea sa-l plantez, dar cum am mentionat, e prea scump in magazin, si ma gandeam ca exista vreo metoda de a face substratul, gen pamant normal/natural, sau orice altceva e bine de stiut.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/18567.page#153627
Hai noroc baieti, ma numesc Stefan-Madalin, sunt din bucuresti, am un acvariu de 50 L (net), am in el niste cory (6) si o broasca testoasa, voi reveni si cu poze daca doreste cineva
Ma intereseaza sa il fac eu acasa, e prea scump in magazin si nu am bani pentru el.
Deci daca stie cineva din ce as putea sa-l fac si sa-l pun in acvariu as fi foarte multumit.


Va multumesc
 
Forum Index » Profile for volts » Messages posted by volts
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com