[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Alokt
Forum Index » Profile for Alokt » Messages posted by Alokt
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by Alokt
Message
Porcu wrote:
Alokt wrote:CO2-ul are un efect foarte bun asupra plantelor, dar in urma cu 5 ani cand il foloseam, am gasit doar un dispozitiv de dispersie care cu indulgenta poate fi numit rudimentar (un fel de recipient cu o sita extrem de fina prins cu ventuze pe sticla. Si nu am reusit sa controlez dozajul. In final mi-am facut o infectie cu alga verde si filamentoasa din cauza excesului de CO2
Daca acel dispozitiv rudimentar e clopotu' Tetra pot sa te asigur ca nu-i capabil sa injecteze in acvariu CO2 in exces. Cauza infectiei cu alga n-a fost CO2-u'.


Alokt wrote:Oricum, repet, pe varianta 100% natural nu obtii acelas efect care se vede clar ca se poate obtine folosind chimicale.

Depinde de ce intelegem prin natural si din ce "tabara" privim.
Daca privim prin ochii nostri, "natural" inseamna ceva luat in natura. In cazu' nostru concret solu'. Sol pe care il luam din natura noastra, nu a plantelor. Iar solu' nostru are compozitie diferita de solu' tropical. Sa nu crezi ca cei de la Dupla au luat-o razna cind s-au dus cu excavatoru' dupa laterita, le era mai usor sa ia sol nemtesc, daca n-au facut-o inseamna ca stiu ei ceva . Cind s-a epuizat zacamintu' de laterita, a disparut de piata Duplaritu'. De ce nu l-au inlocuit cu pamint nemtesc? Pentru ca nu merge.
Uite ce zic acuma: "After years of efforts, Dohse Aquaristik has finally managed to find locations in Sri Lanka where laterite with high levels of iron suited for aquaristics can be mined in Dupla quality." Dupa parerea mea asta inseamna natural in cresterea plantelor tropicale in acvariu .

Din punct de vedere al plantelor natural inseamna sol de la ele de acasa, ceea ce e aproape imposibil pentru un acvarist amator.

Aceste substraturi de firma incearca sa imite compozitia solului din locu' de origine al plantelor. Logica e simpla: orice vietate (plantele in cazu' nostru) se va dezvolta cel mai bine in conditiile in care traieste in natura. De aici goana continua de a imita natura in spatiu' minuscul format de un acvariu. Uite ce zic cei de la Dupla: "Man can twist and turn how he likes, but the biological, physical and chemical conditions in an Aquarium are controlled by Natural laws."


Alokt wrote:In alte cuvinte, unii oameni au acvariile pentru ei, altii exista pentru acvariile lor.


OK, m-ai convins.
Eu practic acvaristica "de balta".
Voi incerca sa imi imbunatatesc skill-urile in limita timpului.
:-)
Na, e bine?
Acum mi-am pierdut increderea in mime.
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com