[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Samy
Forum Index » Profile for Samy » Messages posted by Samy
Message
alinutz80 wrote:
Samy wrote:
paradoxx wrote:acum sa nu ti-o iei in cap si sa te lasi de acvaristica peste un an plictisindu-te crezand ca ai atins apogeul


Sigur nu, inca am multe de invatat. Plus peste 1 an ma vad la alt proiect.


Eu nu prea sunt adeptul schimbarilor dese, daca nu e cazul......doar asa de plictiseala eu nu fac schimbari intr-un acvariu.

Inteleg colegii care merg pe la concursuri ca le tot schimba acvariile anual, dar sincer eu nu as face asa ceva. Acum fiecare cum doreste.

Oricum, acvariul meu de 450L are 6 ani, intradevar a trecut in urma cu 2-3 ani peste cateva schimbari...dar nu majore.

Spor la treaba in continuare si lasa acvariile asa cum iti plac tie sa te bucuri de ele cat mai mult timp!


Multumesc mult ,acum lam schimbat ca nu mia placut era si primul de acest gen.
Cand mam referit ca peste un an va fi alt proiect ma refeream alt acvariu ?? .
Asta daca gasesc pana atunci sa ma mut .
Acesta va ramane asa multi ani .
paradoxx wrote:acum sa nu ti-o iei in cap si sa te lasi de acvaristica peste un an plictisindu-te crezand ca ai atins apogeul


Sigur nu, inca am multe de invatat. Plus peste 1 an ma vad la alt proiect.
paradoxx wrote:nebunia naibii ^^
FELICITARI !

Multumesc, da chiar e o nebunie de la 2 luni de Acvaristica sa ajungi aici e nebunie
Din pacate nu se vede pre multe dar am plantat cam 2 ore
Acum rabdare sa creasca.
dan.pavelescu wrote:Daca ai luat gazon, o sa vezi cum e sa fii chinez


Da am

Cam asta am de plantat:

Vallisneria nana 6
Eleocharis acicularis 4
Eleocharis parvula 4
Micranthemum monte carlo 4
Micranthemum Micranthemoides  3
Flame moss 2
Buchephalandra mini coin 4
DraCoNi wrote:Spor la plantat

Multumesc
DraCoNi wrote:Unora le place istoria, unora geografia, fiecare cu placerile lui. Nu m-a pasionat niciodata istoria, mai ales comunismul, sunt nascut post ceausescu, ma bucur ca nu am prins perioada respectiva, ce stiu despre acea perioada stiu doar ca a fost un capitol negru al istoriei, sincer in mintea mea China fiind o tara comunista mi-am imaginat ca de acolo proveneau pestii in perioada respectiva. Asta e, am gafat

Nu ma pasioneaza asa mult istoria, doar acea perioda 80 pana in 90 la nastrea mea
Fiecare vede diferit acea perioada de acea ma si fascineaza .
Sa lasam astea la o parte ,astazi au ajuns plantele 7 feluri diferite voi folosi cam 20 ghivece
Maine la plantatie dupa munca ,?i revine cu poze

dan.pavelescu wrote:Timpurile alea ar trebui uitate, la fel cum batranii nostri au uitat razboiul, pe gh gh dej, etc. Nu ca acum ar fi mai bine din anumite puncte de vedere, insa vorba lui churchill:
"Democratia este un sistem politic prost, insa cel mai bun dintre cele pe care omenirea le-a inventat pana acum"


Poate ca da ,dar mie imi place istoria nostra si incerc sa aflu tot mai multe .
alinutz80 wrote:Frumos! Bafta mare

Multumesc
ionionut wrote:Crescatoriile din China !? in anii '80 !?
Ai ai ai... azi chiar nu se cunoaste nimic despre ceausism, ca si cum nici n-ar fi existat...


Eu unul desi sunt Tanar 30 ani, mereu ma Fascinat acel timp mereu citesc cam tot despre acele tipuri
DraCoNi wrote:Deci practic batman a decimat crescatoriile din china

Se pare ca da
dan.pavelescu wrote:La inceputul anilor 80 aveam un acvariu cu cornier, de 10 litri. O cutie din tabla cu un bec de 100w pe post de lampa, un vibrator nemtesc si o piatra de aer, pietris margaritar obtinut din cernerea nisipului de pe santier.
In acvariu, intre 200 si 1500 de pesti
Tetrazone, carasi, scalari, guppy si xipho fara numar. Cam o data pe luna uitam becul aprins si fierbeam apa, a doua zi eram in piata Obor cu borcanul dupa mine (asa luam pestii atunci, veneam cu borcanul de acasa).
Pe post de bonsai si aquascape, aveam doua cochilii de Rapana, suvenir de la Mangalia. Daca ma gandesc bine, erau si lacuite

Asta inseamna sa fii mafiot incepator. Ce faci tu acolo, e mafioteala extraterestra


Wouuuu o istorie foarte buna ,sunt incandat cand aud aprecieri de la oameni asa experimentati.

Mafioteala extraterestra foarte misto multumesc.
alinutz80 wrote:Este super noul setup! Felicitari!
Si cum zice Dan, nu mai esti incepator......deja estei avansat Altii nu au asa acvarii dupa 10 ani de acvaristica

Asa ca nu fi modest, si continua tot asa!

Multumesc mult de apreciere ,nu sunt modest sunt sincer ,daca nu aveam ajutor de la Rodo atunci da puteam spune ca sunt avansat.
Alti din pacate nu vor, sau nu pot finaciar sa aiba un asa setup.
Salut, dupa mai multe incercari alb mat negru si frosty am ramas la frosty, ma atrage mai mult
raul.tatulescu wrote:Alta viata, felicitari si bafta la plantat!


Mulumesc mult ,bafta si spor sigur o sa am la ce pret am dat pe plante.
Nici mancarea nu e asa scumpa pe o saptamana
DraCoNi wrote:Abia astept sa il vad gata, dupa incerc si eu sa-l reproduc
Cand nu ai imaginatie plagiezi

Da este si greu de facut, si necesita si mult timp fara ajutor nu reuseam.
Si eu abia astept, zilele ce urmeaza plantarea.
dan.pavelescu wrote:Meserie! Wunderbar!

Bre, acum da-o naibii de mustarie, fa cerere sa se schimbe numele topicului din "incepator am nevoie de ajutor" in "avansat, va dau lectii"

Dankeschön

Ee pana la avansat mai am ani multi de invatat,sunt inca incepator cu nevoie de ajutor
DraCoNi wrote:Ce fain arata. De unde va vin ideile de amenajare a pietrelor in acvariu cand va hotarati sa faceti unul? Eu duc lipsa completa de ochi artistic, la mine totul e plat si anost


Multumesc da asa e arata intrun fel aparte, stai sal gat
Ideile vin de pe net plus ajutorul lui Rodo ,putin din Imaginatia ta si iasa cea ce iti doresti
A fost si la mine plat asa e la inceput ,dupa ce te ia febra se schimba situatia plus daca mai si ai ajutor nimic nu e imposibil.
Mai avem plantatia.
Restul si am luat 10 kg de nisip 1 2 mm bej .
Cel comandat e prea fin.
 
Forum Index » Profile for Samy » Messages posted by Samy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com