[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Samy
Forum Index » Profile for Samy » Messages posted by Samy
Message
Hybrid wrote:As zice ca a aparut dupa ce am tuns din plante, am plantat utricularia, si am dat lumina nu mai tare ci mai mult timp.
Mai reduc 1 ora.

Asta ca tot ma laudam eu ca n-am avut picior de alga :-)


Bazinul tau a ajuns la maturitate aproape si automat produce si el fertilizare ,la fel si apa solul etc sunt incarcate . Ai facut un test de no3 no2 ?
Daca fertilizezi redu si fertilizare .
Inportant este sa sti si de ce a aparut . Abia dupa ce ai Eliminat cauza poti incepe sa scapi de ea.
De obicei apare cand ai nivel de no3 mare ,putine plante si lumina tare .
Plantezi 70 la suta din bazin, daca ai co2 undeva la 30 ppm ,lumina redusa mult ( chiar si Blackout 3 zile poti face ) .Poti incerca cu APT Fix este foarte bun si nu este deloc toxic pentru vietuitoare.
Salut de cat timp ai acvariu? (Am aflat din video)
Cat timp nu deranjezi substratul este in regula nu se va intampla nimic cu vietuitoarele .
Acel gaz este normal sa se acumuleze sub substrat sunt pungi de gaz se gasestet aproape la orice acavriu cu sol . Doar in acavrile doar cu pietris sau cele cu filtru de fund nu se regasesc deoarece este o circulare mai buna a apei in acavriu.
La tine pe fundul acvariului nu se misca deloc apa de aici si aceste acumulari .
Pe viitor daca replantezi sau deranjezi cumva acel substrat si dai drumul la gazul acumulat in coloana apei sa faci schimb de apa si va fi totul bine.
EverSad wrote:Bine ai venit in comunitate! (nici gramatica ori scrierea nu sunt excelente...)

uerevar' acilea, avem pesti captivi, nu academia Romana...


Iar ai baut
Ce nu raspunzi la telefon bro cand te suna omu
Astazi am plantat si ultimele plante de acum asteptam.

image
Na ca nu il las asa desigur .
La treaba !
Am plantat tot aceleasi plante (le am primit gratis azi si ma zis de ce nu ) si plantez pe langa ceva de inceput ce voi scoate pe parcurs.

image
image
flo77 wrote:Asteptam poze prin octombrie.

Din pacate am facut greseala se incepator . Adica am plantat plante ce nu au ce cauta intrun bazin crud neciclat . Si asa sau topit toate .
Voi pune cateva plante cu crestere rapida las sa se stabilizeze bine si dupa replantez .
flo77 wrote:
Samy wrote:Si eu am aceasi .
Reminalizare o faci cu masuratori la inceput dupa iti dai seama singur cat si ce e in apa .

Misto ca cineva foloseste cartusele alea pentru remineralizare. Samy, poti sa dai cateva detalii:
-la ce debit le utilizezi, cel recomandat de producator?
-la debitul pe care il utilizezi, cat iti creste Gh(eventual ce TDS vei avea)? Iti creste si kH?
-cat tine un cartus din ala?

Offtopic: Eu am apa la robinet foarte moale, de aceea trebuie sa adaug minerale, mai ales ptr. plantate. Cochetez cu ideea sa folosesc HW ReMineral. Are cineva idee care este componenta mineralelor(%,ppm etc)?


Mam exprimat gresit folosesc instalatia ,dar nu si cartusele acelea date de coleg pentru Reminalizare.
Pentru Reminalizare folosesc tot de la dennerle praf .
Si eu am aceasi .
Eu inainte sa pun la bidoane dau 5 Minute drumul sa merga prin spalat.
Dupa acea inchid robinetul de spalat si las sa picure in bidoan..
La masurat imi iasa 0 kh 0 gh .
Inportant este si dupa ce ai terminat sa mai dai o spalare de 5 minute .
Reminalizare o faci cu masuratori la inceput dupa iti dai seama singur cat si ce e in apa .
Salut, daca vrei citeste la skapeu rile mele daca iti place sa te documnetzi.

Am trecut prin mai toate felurile de substrat.

Cred ca ai de unde si ce invata daca le citesti .
Bafta
Arata bestial .
Ca si montare este usor.
In spate la masina de spalat sau unde vrei in apropiere pe zid dai doua gauri pui dibluri suruburile si cele doua prinderi care normal le au toate cu ele . Si asa lai pus fix pe perete .
De acolo tragi la apa unde ai masina de spalat (mai ai nevoie de ceva iti dai tu seama daca vrei sa fie legat mereu la apa ) .
Celant capat pe unde curge apa iö faci cat de lung vrei si unde vrei .


Cand nai nevoie de el poti sa te joci cu furtunasul acela e Flexibili.
flo77 wrote:Raman la parerea ca pentru un acvariu de 54l nu merita investitia. Cu atat mai mult cu cat poti foarte simplu sa aduci apa necesara schimbului de apa de la servici de exemplu(banuiesc ca ai masina personala). Daca vrei sa te extinzi se schimba datele problemei.

Eu am luat pentru 37 litri acvariu ,deci de ce sa nu merite ?
Dinpotriva chiar merita ,si e repede preparata apa la un bazin asa mic.

La unul mare nu se merita ,acolo ai de a?teptat mult pana faci peste 100 l apa si preparat plus unde plus plus. Asa la unu micut ai umplut un bidon de 20 l o data la cateva saptamani si nai stress
Prea te complici uite ce recomand eu :

https://www.nevertebrate.ro/filtru-osmoza-inversa-dennerle-osmose-professional-190lzi-17207


Video e în germana sa sa iti dai seama ce u?or e de folosit


https://youtu.be/q4nXSjaD0TY?si=-S-FcBEPK7C39P6n



?i ba da merita investita dupa parerea mea .
Osmose zic ca ar fi cea mai buna alegere?? la acei litri de apa nu costa mult o instalatie, su asa iti faci apa dupa placul plantelor.
RizZa17 wrote:Am reusit sa fac testele:
Ph = 8
No2=<0.3
No3=13
Kh =15
Gh =19


Gandes-te pe viitor la osmose daca vrei bazin frumos cu plante se durata .
Acel kh e prea mare de acea si ph e asa mare .
Fertilizare e ok , dar cum am zis la asa ph plantele greu vor lua Fertilizare din coloana de apa . Asa apar algele daca planta nu consuma va consuma algele si vor aparea tot mai multe.
Incerca lichid daca nu pui butelie.
Eu tot is de parere ca acel ph este prea mare pentru plate (cea ce se si vede daca se da zom pe poze ) plantele supravietuiasc la limita. Unele incep sa se duca usor , nu pot abosrbi ce au nevoie din coloana de apa . Nu stiu daca ai scris da mai intreb o data ce kh si gh ai ?
Fertilizant folosesti ?
Aparitia algelor constatat ca plantele nu o duc bine mai ales cand apar felimentroase .
Eu asi inbraca roca in christmas moss
Arata bine ,cum zice colegul e loc de mai multe planteeeee3
 
Forum Index » Profile for Samy » Messages posted by Samy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com