[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Samy
Forum Index » Profile for Samy » Messages posted by Samy
Message
Eu am folosit varianta 3 ,ma scapat de problema cu alge in bazinul mare (pe care o sti si carbo am luat la sfatul tau)
Voi ramane la varianta 3 atat timp cat isi face treaba ,dupa acea le inchid in dulap pana apar alte age
Acum incep tratament in bazinul mic am niste staghorn.
schumacher999 wrote:
Gabi C wrote:Bazinul e foarte fain. Ce mi se pare mie ( poate nu e asa) este ca gazonul nu prea misca. Cel putin din ce se vede in poza lumina pare a fi slabuta pentru gazon. Daca e asa poti incerca marsilea hirsuta. Este foarte faina si se face si la lumina de luminare.

Asa este, nu prea creste gazonul.
O luase bine la inceput, dar a trebuit sa reduc drastic lumina deoarece se forma alga. Din cauza asta si gazonul a stagnat.
Lumina este destul de puternica, insa colantul negru din spate face sa para intunecat.

Cred ca o sa ascult de colegul Samy si o sa pun un colant mai deschis.
Ma uit chiar la unul alb. Ma gandesc la asta Fish Tank Background 90x45cm BW - Grey White Marble Effect Pattern

Voi incerca si Tropica Hemianthus callitrichoides. Intradevar pare interesanta.


Urat colantul
Lasa negru daca nu te deranjeaza vizual ,daca chiar te gânde?ti la schimbat pune frosty ,alb mat ,alb transparent etc cel mai ok simplu fara Motiv pe colant.
Gazonul isi va reveni asa e din pacate cu montecarlo. Eu am bazinul dinainte ta si nici acum nu sa prins bine montecarlo plus am co2 lumina mai puternica si fertilizez.
Inca e perioada de ciclare zic eu
Este arta de vis skapeul merita mult mai mult.Felicitari
raul.tatulescu wrote:Mai este varianta vazuta la niste tutoriale pe youtube in care sa mototolesti niste hartie de impachetat (cea maronie) si sa o lipesti pe un panou pus intre acvariu si perete astfel incat vazut prin folia semitransparenta sa dea senzatia unui relief muntos.

Multumesc de idee
dan.pavelescu wrote:Vezi cum te joci pana te pricopesti cu alge..

Am destule .
Joaca se face doar seara dupa ce se stinge lampa twinstar
raul.tatulescu wrote:Arata intr-un mare fel acvariul, felicitari! Incerca sa te joci cu unghiul in care pui banda led (mai spre acvariu sau mai spre perete) pana vei avea un degrade mai aproape de natural. Are si dimmer? Parca ar merge ceva mai scazuta intensitatea. In rest nota 10!


Mul?umesc, da are Dimmer sunt 4 benzi lipite pe un lemn de 3 cm inaltime.
Bate mult si pe perete , o sa încerc cu folie de aluminiu sa blochez lumina sa bata un alta parte , asa va reflecta pe acvariu mai mult cred
Jocul de lumini are alt rol ,este doar o banda led pusa in spatele colantului vreau sa gasesc culoarea rasaritului si apusului .
Mai dureaza mult dar voi reusi sigur.
Idea din spate este ca atunci cand vreau alt colant pe spate sa schimb doar din apasarea butonelor . Am schimbat 5 colante mia ajuns :
Deoarece nu ma satisfacut deloc ( nu ma asteptam) in si out de inox astazi am pus lyly pipe de sticla si a schimbat total aspectul,asa am dat comanda si de in tot pe sticla
Pentru joaca
Gabi C wrote:Acvariul este foarte frumos. Joaca asta cu lumina nu il avantajeaza in nici un fel. Se pierde tot ce inseamna detaliu si culoare.


Multumesc, asa este joaca asta este pentru a gasi culoarea rasaritului si apusului pana gasesc ce doresc ma joc
Cateva poze cu finalul astazi am avut timp sa ma ocup de micut , am pus in out de inox si am facut si capacul
Putina joaca si cu lumina pe spate ,aici mai am de lucru
schumacher999 wrote:
Samy wrote:Un mic update: sa scos rama ?i capacul ,filtru intern .
Sa adugat filtru extern alt colant lampa twinstar cu Dimmer.
Urmeaza capac plasa de la d c Guard ,in si out de inox.
Plus curatenie si tuns

Arata foarte bine



Multumesc
dan.pavelescu wrote:Bravo, grasule!

Astept o opinie pertinenta (peste o luna, doua) despre lampa Twinstar.


Multumesc slabuteule, vom vedea cum evolueaza lucrurile .
Prima comparatie cu cea de pe cel Mare (chihiros)este ca se incalzeste mult mai mult Twinstar.
Un mic update: sa scos rama ?i capacul ,filtru intern .
Sa adugat filtru extern alt colant lampa twinstar cu Dimmer.
Urmeaza capac plasa de la d c Guard ,in si out de inox.
Plus curatenie si tuns
Video este pe un grup de Acvaristica postat,din pacate doar membri acelui grup poate sa îl vizioneze.
Cred ca colegul nu si-a dat seama de asta
Arata de vis ,spor în continuare.
Astazi dupa o lupta grea cu rama capacului am reusit sa o dau jos
Urmeaza sa pun filtru extern,capac cu plasa si in out de inox astea dureaza pana vine .
Si lampa unde intampin Probleme a venit fara un picior
dan.pavelescu wrote:Eu folosesc D-D Jump Guard, protectie anti pisici. Probabil merge si pentru copii

Multumesc, este în cos pana mai studiez piata
dan.pavelescu wrote:Cam asa e situatia la mine, acvariu fara capac.

image

Multumesc, la cel mare nu am problema asta este fara capac.
Acum sunt sigur ca am luat decizia corect renuntand la capac si trecerea pe filtru extern.
Mai trebuie sa iau un Profil cu plasa in loc de capac sa nu ma trezesc ca fetitele mele pescuiesc pesti sau imi scoate bonsaiul
alinutz80 wrote:
Samy wrote:Buna ziua ,sa actualizez topicul putin:
Din pacate am probleme cu temperatura apei nu pot sa o scad sub 30 grade ,ajunge si la 33 grade la betta si algelor le place desigur. Plantelor nu
Asa ca fac schimbari, voi scoate capacul si pun Twinstar RGB Light II CC 600(Clear Type).
Filtru intern il scot si el emana caldura. Voi pune un extern :Eheim Experience 150 primul sertar matrix si cel de sus substrat pro eheim si peste bureti albastri, si am dat comanda de in si out de inox cu skimmer.
In caz de critici idei etc le acept cu drag


Ceva nu bate aici.......ai 30 33 grade in acvariu si in casa 22 23....nu se poate sa fie asa mare diferenta. Eu cred ca termometrul care il folosesti nu e bun sau e defect.....

Si eu am 22 23 grade in casa dar mai mult de 25 26 gr nu am in acvarii....la toate am capac. Am mai mult doar unde am incalzitor, dar si acolo cam 27 grade. Si in unele acvarii am cate 2 filtre interne.

Da asta am gandit si eu ,am schimbat 3 termometre .
Timp de 3 saptamani tot caut cauza ,acum am incercat fara capac si se pare ca aia e problema ,fara scade la 26 grade .
Daca tot renunt la el pun si filtru extern si gata
 
Forum Index » Profile for Samy » Messages posted by Samy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com