[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: obi1
Forum Index » Profile for obi1 » Messages posted by obi1
Message
Cine vrea sa ma contacteze pe PM.
Radu.U wrote:Foarte tare :-)
PROTALON-707 is effective against Filamentous algae, Beard algae, Slime algae, Black algae, Green algae, Suspended algae and thousands of other species.
acuma sa vad daca gasesc asa ceva in romania.
mc

Daca nu gasesti pana de pasti eu vin in Romania si iti aduc , iti trimit de la Timisoara pe posta rapida.
Radu.U wrote:mc, de sfat, da-mi te rog un link catre produs, cred ca mi-ar fi mai de folos.
zic asta deoarece nu am auzit de eSha pana acum

http://www.eshalabs.com/protalon.htm
Radu incearca cu Protalon 707 de la eSha. Eu am scapat de alge acum 3 ani si de atunci abia acum au reinceput sa apara dar nu cele lungi ca si firele de par verzi sau maro , ci alea care apar pe plantele cu crestere lenta gen anubias si astea au aparut numai decand am aprins inca un neon Denerle special plant si am bagat Co2 mai mult ca sa scad Ph de la 8,5 la 7,2.
Sau poti sa scapi de ei cu : http://www.theaquariumwiki.com/Anentome_helena
Sunt foarte apreciati de creveti acesti melci.Daca le spargi cochilia si le dai crevetilor ai un adevarat campionat :-)
Dalles wrote: da' in poza de la pagina linkuita mai sus parca au vrut sa arate cum NU se populeaza un acvariu de 40l. Seamana leit cu o ciorba facuta de lipovenii nostri, din Delta. Mai mult de 4-5 pesti din neamul celor din poza nu aveau ce cauta acolo. Eu doar asa, dintr-o ochire neatenta, am vazut 20.
.La inceput era sa calc si eu pe urma celor incepatori cu acvariul asta .Am pus cam multi pesti si am facut ciorba lipoveana,dar in 2 zile eram acasa cu un alt acvariu de 112L.Acum acest acvariu de 40l este casa crevetilor.Niste Red Cherry Bee, Tiger,Nectarine ,Braun, Orange, Green.
nemo wrote:Eu imi cumpar droser Vito sau CE 36W la 100.000 lei bucata , 18W la 90.000 lei bucata
Pe aici in magaznie costa in jur de 20-50E un balast electronic.Sa fie oare din cauza ca sunt de firma? si cum zicea si Razvan: marea problema este "cit de tare reusesc sa aprinda tubul " !!!!!!!!! ca daca il aprind la 50-65% din puterea lui .. parca nu e prea bine...
o sa spuneti " bine , daca nu face fata 100% bag 2 si tot rezolv ceva" ...
poate o fi o rezolvare, dar poate nu .. si sa ma explic
una e temperatura de culoare si fluxul luminos radiat de un tub "excitat" la 85-90% din "puterea lui" si altele sunt cele radiate de 2 tuburi la 50-65% .
poate fluxul luminos va fi putin mai mare, dar temperatura de culoare sigur n-o sa fie la fel, iar in acvaristica aceste 2 caracteristici CONTEAZA!!!! cum spuneam cuiva mai de mult, sunt ca tensiunea si amperajul la curentul electric ...
Eu am unul intr-un acvariu ce l-am cumparat cu tot cu capac.Este de firma "Ferplast" si se numeste Cayman
Citeste aici despre ei
Daca este Amano atunci ai nevoie de apa salina in care sa cresti pui si sunt foarte multe deceptii in cresterea alevinilor de Amano doarece nu sa gasit exact concentratia de sare per litru.Citeste aici iti explicaPush
Sau poate nu este amano ci este acesta Push
Cauta la tine firme care se ocupa cu incarcarea tuburilor de oxigen pt sudura.Intreaba in orice shantier de constructii sau intr-un garaj auto.Aici firma se numeste "AerLiquid".
CE culoare are crevetele?
Daca este Amano atunci nu ai nici o sansa sa ii inmultesti.Link
Multam de raspunsuri.Am sa ma scap de ele ca au un miros al d... de urat.Folosesc libelule rosii congelate de mult dar am zis poate se pot inmultii si sa fac o cultura de ele dar ma las pagubash.Abia am gasit libelulele astea vii(in Bruxel) pt ca aici gasesc totul congelat.
10x pt raspunsuri.
Am cumparat ieri libelule rosii vii si nu stiu cum sa le mentin in viata.Ele sunt cu nisip foarte fin intr-o cutie.Stie careva ce mananca?
Cati litrii are acvariul???
johnny6600 wrote:Frate ce nu intelegi?A doua zi dupa ce am bagat co2 tot acvariul mi s-a imbolnavit ,cativa de gris si altii aveau aripioarele franjurate si o stare de sanatate care se tot degrada.

Frate ?? :o :o .Adevarat ca ai slabit sistemul imunitar dar nici de pe o zi pe alta.CEl mai bine ar fii sa iti cumperi un test pt Co2 avea mosu pe sait.Si iti mai trebuie un test pt Kh si cu astea 2 nu vei mai avea probleme ca vei intoxica pestii (imbolnavii).
johnny6600 wrote:Sfatul meu e sa ai mare grija cu bulele , ti-am zis ce am patit cu pestisorii mei ,era sa pierd cativa scalari ,dar le-am facut tratament cu sera bactopur direct si verde de malachit pentru gris.Si totusi am pierdut 4 guppy , 1 neon , 1 silver shark.AM avut aproape toti pestii bolnavi si nu am de gand sa mai fac asa ceva pana nu ma documentez serios. A fost cea mai mare prostie pe care am putut s-o fac , oricum toata lumea zice sa nu bagi mai mult de o bula pe secunda.Tot pe forumul vechi scria cum sa calculezi cate bule sa bagi in acvariu in functie de valoarea kh , asa ca te sfatuiesc sa te documentezi bine inainte sa bagi co2 in acvariu.

Ce are a face tratamentele cu Bactopur si verde de malachit contra intoxicatiilor cu CO2???CEl mai bine era daca ai fii facut un schimb de apa 50%.Plus niste aer.
Da.Vei face cam asa: :shock: Poti cauta pe net cel mai mic pretz e pe Ebay.de
Sau un Eheim Preofessional 3.
Technical Specifications:-

o For Tank litre: 1200 ltr
o Pump Output: 1700 ltr
o Canister Volume: 25 ltr
o Delivery Head: 2.8m
o Filter Volume: 12 ltr + 1.5 (pre-filter)
o Power Consumption: 45 w
o Dimensions: 567 x 330 x 330
andreir2000 wrote:
obi1 wrote:
acata wrote:@obi1: ca tot vorbeai de butelie. vreo idee de unde gasesc asa ceva? de mici dimensiuni in orice caz. merci.

Eu am cumparat una de la Practiker de aici este o butelie de CO2 de 500gr (20-25E),am gasit-o la raionul de sudura tot de acolo am luat si reductorul (25-30e) acum nu stiu exact pretul pt ca am luat-o in noembrie si inca mai este in ea 80%.
Ps.Am cautat in Timisoara la Practiker dar nu aveau (


De care reductor ai luat din Praktiker? Este cu ceasuri? e Romanesc sau strain? ca la pret pare chiar ok. la 25-30 Eur.
Valva de reglaj fin? ai gasit pe undeva?

Thanks.

Reductorul este pt butelii care au mufa mica si este cu un robinet si un ceas care arata presiunea care o trimite si nu arata presiunea care este in butelie.Mai sunt si reductoare pt butelii care au mufa mare acestea sunt cu 2 ceasuri.Am specificat ca sunt pt sudura.Romanesc nu poate fii pt ca firma Practiker este Germana )
 
Forum Index » Profile for obi1 » Messages posted by obi1
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com