[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dino66
Forum Index » Profile for dino66 » Messages posted by dino66
Message
Am un balast electronic, pe care l`am avut conectat pe un tub de 36W Lohuis verde. Si as vrea sa pun un Osram 865 de 30w pe el. Unde aflu sau cum aflu daca este compatibil, sau daca e bun balastul pt acel neon. Nici pe cel de 36 nu stiu daca il aprindea la valoarea lui maxima sau nu.
Asta e o poza cu balastul:
Si asculta ce zice si bobesku. Foloseste Sera Nitrivec, este solutia pentrul cazul tau.eu asa zic.
apa tulbure nu este de la filter start. Si mie mi s-a tulburat apa la inceput si nu am folosit filter start. Alte cauze...
Pentru accelerarea ciclarii, poti folosi Sera Nitrivec sau Tetra Safe Start. Folosesti conform instructiunilor, iar dupa 1-2 zile, pui primii sanitari, 3-4 cory. Dupa 1 saptamna poti adauga si alte specii.

Tetra Easy Balance = schimbari saptamanale de apa 20%
Tetra Aqua Safe = elimina clorul din apa de robinet
Daca te hotarasti sa tii numai femele de betta, ia minim 5 (or sa formeze un grup cu lider), altfel se vor bate daca sunt 2-3. Si le trebuie si ceva decor, ascunzatori. Succes
inca n-a venit momentul ...
@ozy
Nelamurirea mea cu care am deschis topicul era sa aflu daca pot tine un acvariu steril. Acum dupa linkurile care mi`au fost postate aici si dupa raspunsuri m-am lamurit. Nu am intrebat de compatibilitati intre pesti. Oricum nu "vreau sa fac pesti" nici nu experimentez. 2 Labeo plus 2 molly si 2 cory in 110 litri nu sunt multi... asa ca ti`am raspuns la curiozitatea ta?
n-am luat-o in nume de rau, fara suparare...
Stiu ca nu-s rechini, le zice asa din cauza formei corpului si a inotatoarelor, mersi si pt link.
LAbeo bicolor e cel mai mic, in acvariu creste pana la 12 cm, macar asa sau ai vre`o alta idee de a inlocui shark`u?
Combinatia e ok, iar despre sare, sunt pareri impartite. Daca i`ai obisnuit fara, lasa-i asa. Cat despre boala nu stiu daca se poate trata, mai cauta pe forum despre boli, ca sunt destule linkuri utile
Pai as mai vrea si ceva inafara de molly si guppy ... Oricum in 2 saptamani este gata un acvariu de 110L .. acolo n`ar incapea 10-12 pesti ? inclusiv 2-3 shark, sau o alta specie, dar care sa stea la un loc si sa nu se zapaceasca intre ei
Daca tin 2-3 bala, pana se fac la 8 cm... cat ajunge maxim un molly, apoi sa`i mut in acvariu de 110 L ?
Bala Shark: http://www.petfish.net/articles/Freshwater_Sharks/bala.php

Apa la 2 zile schimb 20%

de Filtru sunt multumit

Intrebarea mea era daca se pot tine pestii intr`un acvariu neplantat. Ca am vazut peste tot cu plante, iar daca nu, sunt africani in el
Molly + Guppy
Cory si un Hoplo momentan
Bala Shark
Intr`un acvariu de 50L net neplantat, cu filtru intern care produce valuri la suprafata, plus o piatra de aerare, putin pietris (2-3mm) pt decor, se pot tine pesti (vivipari (7-8)+ sanitari (3-4) +/- 3-4 shark) ? sau mai multi sau mai putini... Dar conditiile sunt destule ca sa traiasca pestii bine? Merci

*Imi cer scuze, am gresit topicul, daca poate fi mutat, sau il postez din nou unde trebuie?
Si inca ceva.. e normal sa aibe ceva alb asa la fund? si sa scoata excremente lungi asa de 1cm pana ii cad ...
merci mult pt poza..

Se apropie de moment? Ca nu stiu exact cand ar trebui sa nasca, dar are o burta destul de mare... si in timpu zilei mai sta si retrasa... din cate am mai citit , are destule simptome
Are cineva poza sau link, cum arata cand naste molly? cum scoate puii ? Seamana a pui ? Si dupa cate ore incep sa inoate ?
acvariul in care o sa s.tea scalarul e de 110 L si o sa ii mai iau inca unu de sex opus. In plus raman cu o pereche de cory si una de molly
Astazi a ramas doar scalarul care ii fugarea pe ceilalti doi (aprox 3-4cm). Pare sa fie normal, nu face miscari ciudate, a mancat azi, se cam uita in geam probabil la reflexia lui si da sa ciupa. E pus in acvariu de "carantina", si acum i`am mai adus o pereche de molly si una de cory. Parca ii cam fugareste pe aia si da sa`i ciupa... ...
 
Forum Index » Profile for dino66 » Messages posted by dino66
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com