[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalari...compatibilitati  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vrea sa mai adaug ceva in acvariu si ma gamdeam si la scalari, dar nu stiu daca se intelege cu ce am: neoni, guppy, zebre, xifo.
Adica sa nu se ua de antenele scalarilor si etc.
+ am auzit ca este posibil ca scalarii sa manance plantele???
mersi pt raspunsuri
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kid wrote:Vrea sa mai adaug ceva in acvariu si ma gamdeam si la scalari, dar nu stiu daca se intelege cu ce am: neoni, guppy, zebre, xifo.

In primul rind, pentru scalari iti trebuie un acvariu mare. Cu cit mai mare, cu atit mai bine. Merg impreuna cu neonii, insa guppy, zebrele si xifo o sa-i zapaceasca cu fitiala lor. Si mai ai si toate sansele sa faci un amestec de toata frumusetea.
kid wrote: am auzit ca este posibil ca scalarii sa manance plantele???

Daca le dai si hrana vegetala, nu au nici o treaba cu plantele.
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acvariul este de 100l. Nu crezi ca merg vo 2 perechi???
si cu putin noroc poate reusesc sa repar unu de 120l
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kid wrote:acvariul este de 100l. Nu crezi ca merg vo 2 perechi???

Nu prea... Si ar trebui 100l doar pentru o pereche. Fara alti pesti.
Daca vrei neaparat scalari, renunta la pestisorii pe care ii ai acum, cumpara mai multe exemplare mici, astepti sa creasca si vezi daca se alege o pereche iar pe restul ii dai. Chiar si un acvariu de 120l inseamna putin pentru 2 perechi.
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

daca pui 2 perechi vor exista mereu dispute teritoriale..si nu va fi o placere.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Liviutz
Member
[Avatar]

Joined: 11/12/2002 20:50:47
Messages: 116
Location: Bucuresti, Piata Alba Iulia
IP:
Offline

Da, daca bagi mai mult de o pereche, o sa vina vremea unor batalii crunte.
Imi aduc aminte ca acum vreo 2 ani aveam vreo 4 bucati, 3 masculi si ofemela. Intr-o noapte m-am trezit cu niste "zdupaituri" groaznice ce se auzeau din acvariu ! Am aprins lumina, apa era complet tulbure. Am scos cat am putut de repede pestanii, dar pe unul deja il lichidasera !

De atunci tin doar o pereche ...
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aha de retinut cu perechile si se pare ca scad sansele de scalari
mersi de raspunsuri
si mai astept pareri daca are cineva scalari cu ceva cum merge
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

In prinipiu pana incep sa depuna pot fi tinuti si cu alti pesti, apoi nu prea..devin destul de bataiosi si nu cred ca a ivrea sa vezi cum toti ceilalti pesti stau inghesuiti intr-un colt, sua cum o pereche de scalari se chinuie sa pazeasca ponta.
Oricum, daca ti o pereche, care depune si si are grija de pui..spectacolul e superb si merita efortul.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cat de repede ajung la maturitate? tinand cont ca vreu sa-i iau mici
si merge sa iau 3? sau numai perechi
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kid wrote:cat de repede ajung la maturitate? tinand cont ca vreu sa-i iau mici

Cam dupa 8 luni - an
kid wrote:si merge sa iau 3? sau numai perechi

E mai indicat sa iei mai multi mici. Daca vrei o pereche, poate doar de la cineva caruia i-a mai depus deja si a avut si pui de la ei. Asta ca sa nu te pacalesti si sa iei doar masculi sau doar femele. Dar oricum e altceva cind ii cresti tu de mititei...
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

ia vreo 6 ...si prima pereche se formeaza dupa 6 luni, cand au cam 5 cm in diametru (corpul). vezi ce iese din ea, daca ies pui din icre ..si daca da, pe ceilalti ii dai, daca nu ies pui din ea..poate ai sanse sa se mai faca una din care sa iasa.
oricum, din momentul in care incep sa se pregateasca pentur prima data incep lupte crancene pe acolo.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

taman am luat 3. sa vad cum se comporta per total toti pesti sa vad daca mai iau.
poate ai idee unde gasesc si rosu sau alte culori inafara de alb si negru, ca am fost azi in piata moghioros unde am auzit de la multa lume, ce multi au si de toate pt toti (si mai ieftin) si am avut surpriza sa gasesc doar un petshop (aveau ceva acvari) dar cred ca 50% erau carasi (in dusmanie) iar in rest...puieti de diverse 15% si restu maturi deja(aveau cel putin 1an) . Si scalari (ce ma interesa pe mine) chiar deloc.
Dupa dute in obor unde spre dezamagirea mea mai nimic. Dar am gasit cativa pierduti pe aloko.
Poate nu mai tin eu bine minte dar aku 1-2 ani (nu ma ocupam cu acvaristica) cand treceam pe akolo erau pline tarabele de pesti. Aku...am fost si in timpu saptaminii si duminica si nimic. La fel de pustiu.
+ avea o tanti pe akolo pirania si am intrebat de curiozitate ce mananca si daca merge cu ce am eu (nu intentionam sa iau ) si ia a zis ca mere fara probleme si ca nu se ating de alti pesti . DEZAMAGITOR
Poate poti/puteti sa-mi spuneti si mie de unde iau si alte exemplare.
mersi
[Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

incearca pe la magazine...nu stiu ca nu sunt din bucuresti deci aici ii las pe altii.

ce zicea respectiva poate nu erau pirania..e o pseie..pacu parca ii zice care seamana izbitor si sunt ierbivori.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kid wrote:Dupa dute in obor unde spre dezamagirea mea mai nimic. Dar am gasit cativa pierduti pe aloko.

Nu se poate sa nu gasesti scalari in Obor. Mergi simbata sau duminica dimineata. . Mai poti incerca la magazinul din Piata Muncii, Anumax-urile care sunt si ele destule.
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

kid wrote:taman am luat 3. sa vad cum se comporta per total toti pesti sa vad daca mai iau.
poate ai idee unde gasesc si rosu sau alte culori inafara de alb si negru,

O parere, ca nu pot sa numesc drept sfat "emanatia" asta a mea, desi cred ca ar mai fi cate unii de parere cu mine : nu-i amesteca de dragul multitudinii de culori. Scalarii nu sunt pentru 'curcubee' in acvariu. Daca nu intentionezi sa tii scalarii ca sa iti scoata si o noua generatie, n-ar fi o problema sa-i iei diferiti, dar daca vrei si pui frumosi si curati... Mai bine ia o pereche de scalari maturi, de tipul care iti place mai mult, si uita de alti pesti colorati care sa se agite prin jurul lor. Cand vor depune icrele , pe o raza de 50cm minimum vor sari la bataie cu orice alt peste sau obiect in miscare care li s-ar parea periculos pentru pui.
Daca te intereseaza si confortul lor, pentru o pereche de scalari maturi ai nevoie de un acvariu serios. Pentru mai multe, de un acvariu adevarat. Diferenta intre ele este de cifra semnificativa reprezentand sutele ( de litri de apa ).
La mine, singurii tolerati sunt ancistrusii. Initial , in acvariu au fost si trei xipho rosii, dar dupa ce noii veniti ( scalarii) au depus icre am fost nevoit sa scot xipho , putin 'sifonati' dupa alergaturile suferite.
[Email]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ideea e ca voi repara (sper sa reusesc) un acvariu de 120l si in el am de gand sa bag scalarii. Cand ma voi muta in vo 8-9luni atunci vreu sa fac un acvariu mare de peste 500l (atunci voi avea nevoie de ajutoru seniorilor daca vor dorii sa ma ajute si indrume) dar deja vorbesc de alte alea care nu sunt inca.
In cel de 120 vreau sa ba 2-3 perechii sa vad ce iese. Acvariu cred ca il fac rapid dar mai am nevoie de plante ca nu am destule pt 2 acvari si alte mici neajunsuri. Deci mai dureaza ceva, iar cei 3 scalari pe care i-am luat deja sunt mici, si nu ma astept la probleme pe moment.
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Nu pot sa cred ca nu ai gasit scalari in Obor. Duminica asta am luat 4 bucati. Si aproape toti vanzatorii aveau scalari.

Acvariul meu
[Email]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

posibil sa fi fost mai multi ca mai intai a fost in piata moghioros si in obor am ajuns la 12 unde nu mai aveau decat 2 vanzatori (unu 5 bucati si altu 3 vaide capu lor).
Si din cei 3 de ieri unu vad ca a disparut cu toate ca sau comportat bine in prima zi. Au mancat nu se fugareau cu altii etc. Sper sa nu mai am surprize si sa vad cand mai ajung in obor sa mai iau vo 4
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kid wrote:Si din cei 3 de ieri unu vad ca a disparut cu toate ca sau comportat bine in prima zi. Au mancat nu se fugareau cu altii etc. Sper sa nu mai am surprize si sa vad cand mai ajung in obor sa mai iau vo 4

E bine ca inainte sa-i pui in acvariu sa-i tii citeva zile in carantina, ca sa nu mai ai surprize De fapt, asta e o regula de baza atunci cind cumperi pesti. Daca sunt bolnavi, ii pot imbolnavi si pe cei pe care ii ai deja.
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai asta cam asa este si o stiu numai ca acvariul de carantina este ocupat cu niste betta bolnavi si am zis ca mai bine risc. Am impresia ca nu sa acomodat ca nu prea statea cu ceilalti scalari
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com