[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Keno draga, un sfat e un sfat si trebuie primit cu recunostinta. Dar vine cam tarziu. In 10 luni, colegii cred ca au rezolvat problema. Ce zici?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
keno
Unripe member

Joined: 28/08/2010 14:52:46
Messages: 4
Location: Bucuresti
IP:
Offline

a scuze chiar nu nam vazut caultimul post era din 2009 , scz inca o data
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Salutari Oscar lovers? ce va mai fac pestocii?
Ma intreb cati mai avem astronotusi ....
Ai mei sunt bine mersi, desi au trecut prin incercari grele, depun frenetic toata vara, dar inca nu am avut parte de puiuti si nu cred ca voi avea vreodata (sunt parinti denaturati).
Acvariul e in reamenajare totala, cu decorul revopsit in verde, culoarea algei care ma dispera de 2 ani.... fara substrat, arata trist acum ... poze noi voi pune in curand, dupa reamenajare.
Pana atunci,
Numai bine tuturor!


Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

ma tot uit pe pozele lui luci_sandor, foarte frumos acvariul si pestii! ma intreb, cat timp ti-au rezistat plantele acelea in acvariu cu "monstruletii"? eu am incercat decateva ori si le-au eliminat pe loc )) ...ai vreun secret?...mi-ar placea tare un acvariu"semiplantat".

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

stati linistiti ca nu au rezistat nici macar o saptamana plantele.....am incercat de vreo 3 ori dar n-am reusit nimic.....le fac praf....pana la urma am renuntat sa mai incerc sa aranjez ceva in acvariu , ca oricum fac ei ce vor...

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2010 00:39:48


http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

m-am linistit atunci, incepusem sa ma uit dupa plante
in legatura cu ingrijorarea ta legata de pereche, sa stii ca ai mei au inceput sa depuna cam pe la varsta de3 ani, cand eram convinsa ca sunt de acelasi sex, si abia anul trecut au avut depunere in care au eclozat icrele, parinti denaturati ce mai ... aaa si bataile sunt "de bun augur" ai mei inainte de depuneri trag cate o bataie zdravana

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

@VladTepes

la mine perechea a fost destul de posesiva si agresiva.
Eu am avut 6 oscari crescuti impreuna de mici , apoi am renuntat la 3 ptr ca parea sa se aleaga perechea, ramasesm cu 2 masculi si 1 felmela si bataile erau teribile. In final am renuntat la masculul "mai slab" care manca mereu bataie. Mie mi-ar fi teama sa bag alt peste in acvariu in locul tau, dar daca spui ca au crescut de mici impreuna si se tolereaza sau daca ai niste exemplare "mai blande" poti face o incercare stand cu ochii pe ei.
Ma tem insa de momentul in care vor depune oscarii tai, ai mei sunt turbati cand depun ataca toate pietrele lemnele si ma ataca chiar pe mine daca incerc sa le fac curat....sunt neinfricati

ca solutie alternativa, ma gandesc la o "incropeala" ...ce zici daca ai imparti acvariul in 2 pe transversala, interpunand o sticla intre cele doua spatii , intr-o parte vor sta oscarii si intr-o parte scalarii, astfel ii aclimatizezi si ii obisnuiesti unii cu altii...dupa un timp scoti sticla si vezi ce fac !?!

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

parerea mea este ca daca imparti acvariul in 2 o sa le injumatatesti spatiul de inot, practic tii 2 oscari in 150 l sau ma rog in 200 l daca nu pui sticla la jumatate, si scalarii in restul...nu cred ca ar fi bine...cel mai bine ar fi sa ii tii separat...

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2010 20:30:47


http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Acum am vazut volumul acvariului tau si la fel te sfatuiesc sa ii tii singuri in principal pe motivul spatiului.
Eu am aprox 350 Litri ptr 1 pereche si mie se pare putin si asa.
..parca exista pe forum formula de calcul din care poti afla cati pesti poti tine intr-un anumit volum de apa, in functie de dimensiunile acestora.. dar nu o mai gasesc acum.
Bafta, si poate ne delectezi si pe noi cu niste poze

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

vlad&raluca wrote:parca exista pe forum formula de calcul din care poti afla cati pesti poti tine intr-un anumit volum de apa,

La topicul asta faceti voi referire?
Mai este un articol interesant aici

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

Din cate stiu eu la o pereche de oscari cam asta e volumul minim: 300 litrii.

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

alber wrote:La topicul asta faceti voi referire?

aici faceam referire multumesc ptr link , se pare ca 2 oscari maturi la 35 cm (desi nu cred ca in acvariu ajung vreodata la dimensiunea aceasta) au nevoie de 280 litri.

Am editat putin. Alber

This message was edited 1 time. Last update was at 11/12/2010 23:02:32


Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
EDULICA
Unripe member

Joined: 14/01/2011 00:40:38
Messages: 1
IP:
Offline

Salutare fratilor, tocmai mi-am facut cont pe forum... am si eu un oscar tyger, cred ca e femela, din ce am vazut pe forum poze... fratilor de cati litri aveti voi acvariile? ca al meu e de 250 si, a ajuns la 25cm, cam asa.. si e agresiv, aproape ca sare afara prin camera s-o ia la fuga dupa mine...

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2011 14:39:35

Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Nu exista aparat de fotografiat care nu-i defect si scoate poze neclare din cauza sa. Cauta cauza la tine.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Dar te ajuta sa faci poze bune si asta ii va ajuta pe cei care-ti pot ajuta sa afli ce-i cu icrele.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2011 14:01:45

flyer01
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/10/2010 13:56:48
Messages: 359
Location: Targoviste
IP:
Offline

icrele la oscari sunt albicioase ;)
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

in dimineata asta am gasit astronotusul albino - femela , moarta pe fundul acvariului, ma tot gandesc de 3 ore si nu inteleg ce i s-a intamplat, manca normal, nu avea abdomenul umflat, ieri era activa ca de obicei.......
Este vorba despre pestele cu anomalia aceea la branhii daca cineva i-a urmarit povestea. Nu imi vine sa cred ca a supravietuit la asa ceva si acum a murit brusc.

M-a afectat mai mult decat credeam pierderea ei ..... end of story ptr acvariul meu.

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Abia acum am mai trecut pe la aceasta rubrica, si abia acum am vazut ce s-a intamplat... imi pare tare rau de patanie ... nu te descuraja, mergi inainte!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
snap
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/04/2013 17:16:56
Messages: 8
Location: Baia Mare
IP:
Offline

am un acvariu de 260L si am achizitionat 6 oscari maricei plus unul de vreo 25 cm vroia un vecin sa-l arunce si ma intreb acuma vazind ca ei cresc daca nu se vor opri din crestere neavind suficient spatiu?
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1674
Location: Brasov
IP:
Offline

Ar trebui sa dai din ei si sa tii maxim unul la 260l. Oprirea din crestere din cauza spatiului nu inseamna decat boli si chinuirea inutila a pestilor.
[WWW]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com