[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

...nu poti sti daca sunt pereche decat in momentul depunerii...daca va fi cazul...

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
stiucarul
Member
[Avatar]

Joined: 22/12/2008 14:01:54
Messages: 134
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ai grija sa nu fie rame de gunoi, ci sa fie rame de pamanat...in zona noastra cei de la magazinele de pescuit procura doar rame de gunoi, acelea nu sunt bune;nu stiu la voi cum e.
La noi se gaseste de ambele feluri, nu-i problema , numai ca sunt putine intr-o cutie.
Ce vreau sa va intreb ai vostri cum stau in timpul noptii, ai mei cel putin stau int-un colt sus si nu pe substrat, chiar m-am speriat odata cand i-am vazut pe vreo 2 ca stateau pe o parte , dar nu aveau nimic , asa " dorm " ei, fac asta mai tot timpul.
Ai mei noaptea stateau int-un intuneric aproape total,pana de curand, auzeam bufnituri in acvariu noaptea, cred ca se speriau. Asa ca le-am pus un moonlight, niste leduri la incept, 3 albe si 3 albastre alimentate la un incarcator de telefon, primite de la Porcu , chiar el mi-a facut legaturile , acum am 2 module moonlight cumparate de la Bilti, pe care le-am modificat, am scos partea de alimentare de pe fiecare modul si am legat in serie toate cel 12 leduri, am lasat doar o singura alimentare pe care am pus-o pe o placuta mai mica si sta in masa, ma omora gandul sa am fire cu 220v sub capac.
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

La mine lumina e pusa pe priza programabila, neoanele merg de la 07-10, 19-23, iar moonlightul de la 23-00.

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
giovani
Junior member

Joined: 02/05/2009 22:07:09
Messages: 20
Location: Resita
IP:
Offline

azi am mai primit informatii.destul de sarace din pacate.se pare ca au sub un an.cel mare are 15 cm iar cel mic cu 3-5 mai mic.astazi le-am servit o masa vie.pui de pastrav din rau.nebunie ce haleau.am vrut sa ii si am pe video,nici vorba.prea rapizi.
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

astazi le-am servit o masa vie.pui de pastrav din rau

Nu e prea bine ce ai facut!Pestii aceia pot transmite anumite boli si/sau paraziti.
Parerea mea este sa nu la mai dai.

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
stiucarul
Member
[Avatar]

Joined: 22/12/2008 14:01:54
Messages: 134
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu cred ca pastravii aia aveau ceva , erau sanatosi tun, numai ca era pacat sa dai asa ceva la oscarii tai, oricum in apele extrem de poluate ale "patriei noastre " sunt extrem de putini patsravi, care asa cum se stie traiesc in ape de munte si foarte curate, din ce in ce mai putine la noi.
Pastravi trebuie lasati sa creasca si nu adusi acasa ,daca vrem sa-i pescuim putem numai cu muste artificiale si numai cu naluci.
giovani
Junior member

Joined: 02/05/2009 22:07:09
Messages: 20
Location: Resita
IP:
Offline

stiucarul wrote:Nu cred ca pastravii aia aveau ceva , erau sanatosi tun, numai ca era pacat sa dai asa ceva la oscarii tai, oricum in apele extrem de poluate ale "patriei noastre " sunt extrem de putini patsravi, care asa cum se stie traiesc in ape de munte si foarte curate, din ce in ce mai putine la noi.
Pastravi trebuie lasati sa creasca si nu adusi acasa ,daca vrem sa-i pescuim putem numai cu muste artificiale si numai cu naluci.


ai dreptate.partial.oscarul meu merita ce este mai bun.am scris oscar,pentru ca am donat unul din ei.nu au mai incetat cu bataia timp de trei zile.nu voiam sa decedeze cel mai mic asa ca am doar un oscar.de bucuria festinului au avut parte ambii.acum,pe langa ce pagube produc braconierii,eu sunt mic copilas.am ajutat mult natura patriei.si pe de alta parte nu voi pune in pericol acvafauna acelui rau cu marea mea captura de 10 puieti.
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Buna seara tuturor iubitorilor de Astronotus!

Ne confruntam cu o situatie total noua pentru noi in scurta experienta acvaristica de 3-4 ani cu oscarii: oua eclozate !

Trecand peste bucuria descoperirii unei gropi in nisip in care au fost trasnsportati de pe piatra 100-200 de mormoloci agitati, dincolo de bucuria confirmarii ca nu avem in acvariu 2 femele sau o femela si un mascul steril, a aparut ingrijorarea ca nu stim ce sa facem mai departe.
De aceea fac un apel la cei care s-au mai confruntat cu aceasta situatie pentru a ne da o mana de ajutor.

Fac un scurt istoric al pestilor nostri pentru ca am fost destul de multa vreme inactivi pe forum:
Pestii au prox 4 ani , timp in care au depus icre de 6-7 ori doar in ultimii 2 ani. Aceasta este prima data cand icrele eclozeaza si a fost o mare supriza pentru ca ne creasem deja convingerea ca ceva este in neregula..la 2-3 zile de la depunere icrele dispareau, mancate probabil de parinti.
Acum cateva zile, asa cum le era obiceiul primavara, au depus pe piatra a doua oara anul acesta. Nu am dat mare importanta evenimentului pana in a 3-a zi in care am observat ca icrelele nu disparusera ci erau ica protejate de parinti. In seara aceasta, am gasit o groapa adanca pana la sticla langa piatra , icrele de pe piatra acoperite cu nisip si in groapa misunat de codite fine )
Icrele au eclozat mai mult ca sigur astazi in timpul zilei.

Si acum vin intrebarile:
1.Lasam puii cu parintii sau ii separam? daca ii lasam impreuna cu ei cati au sanse de supravietuire? Daca ii separam, cum o facem?
2.Hranirea: cand, cum si cu ce?
3. In cazul in care supravietuiesc puii ce pot face cu ei. Cand ar trebui sa iau in calcul varianta donarii? Alaturi de parinti vor fi mancati sau ii pot creste o perioada?

In speranta ca nu v-am plictisit cu prea multe intrebari...astept raspunsurile voastre!

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Salutari,
Revin cu noutati.
Din pacate prima serie de alevini nu a supravietuit ...au disparut cu totii in prima noapte de la eclozare .....insa cum viata merge inainte si din greseli se invata, pestii au depus din nou si avem o noua serie ce a ajuns in a 3-a zi de viata.
Alevinii supravietuitori nu au resorbit complet sacul vitelin insa au incercari timide de a se indeparta de "cuib" (o groapa sapata langa piatra depunerii, pazita pe rand de parinti).
Am decis sa lasam puii in acvariu cu parintii. Nu stiu inca cum va decurge hranirea lor ptr ca nu le-am dat inca nimic de mancare,vom incepe odata de alevinii vor putea sa inoate, asta se va putea intampla maine. Sper ca asest lucru nu va fi imposibil avand in vedere volumul considerabil de apa al acvariului.
Revin cu amanunte si sper sa reusesc sa pun cateva poze macro diseara

.

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
kinderu
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2008 19:14:22
Messages: 218
Location: Brasov
IP:
Offline

Felicitari.....eu unul nu am ajuns in aceasta faza...de aceea nici la primul mesaj nu am putut sa spun nimic....prima dragoste nu se uita niciodata asa si cu oscarii.....acum am un acvariu cu ciclide africane dar imi lipsesc "monstri"mei.....felicitari inca odata....

Poze Africani


Viata a inceput in apa!
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Multumim kinderu!

ai dreptate acolo cu prima dragoste ptr noi e chiar primul acvariu serios si primii pesti crescuti in conditii de documentare...dupa atatia ani nu mai putem vorbi de renuntare...poate de alt setup.



Revin cu ceva incercari de close-ups cu alevinii.... Si..... daca tot aveam aparatul in mana, cateva cu parintii (in linkul din josul paginii).

Puii sunt inca in viata, poate nu atat de multi ca ieri, paziti inca cu schimbul de unul din parinti in timp ce celalalt sapa o groapa in partea opusa a acvariului....nu stiu inca ptr ce...oare vor sa ii mute?
Incep sa imi fac sperante cu aceasta generatie de puiet!!!... sper sa nu ma plang mai tarziu



image

image

Restul pozelor aici:
http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=1324



...

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

Felicitari!!!Sper sa va supravietuiasca "micutii"si sa nu intampinati probleme cu ei! Ai mei sa tot "curteaza de vreo 2-3 luni dar nu s-a intamplat nimic inca.
Inca o data felicitari!

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Multumim luci_sandor sper si eu sa supravietuiasca.Foarte frumosi pestii tai, i-am admirat in galerie.Mult succes cu reproducerea.

Micutii au luat astazi prima masa(galbenus de ou), impropriu spus ptr ca nu stiu daca au mancat ceva sau nu. Parintii i-au mutat dintr-o groapa in alta de cateva ori in 2 zile. Au supravietuit pana astazi 20-30 de pui care au inceput sa inoate timid incercand sa iasa din groapa. Luam in calcul varianta scoaterii in zilele urmatoare a unei parti din pui, intr-un acvariu maternitate ptr a le mari sansele de viata.
Se pare ca avem o noua problema. Acvariul in care tinem puii nu a mai fost curatat dinainte de depunere si au aparut niste alge filamentoase lungi, ca o matase de 10 15 cm lungime si culoare verde brun care se intinde cu repeziciune.O sa caut ceva date despre ea si despre cum pot sa o combat. As vrea sa fac un schimb mic de apa de 10% fara sa o agit prea tare si sa incerc sa le curat cu mana. Credeti ca ar afecta puii?

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

Salut.Mersi pentru incurajare.
Cred ca daca umbli cu grija nu se va intampla nimic cu puii.Problema e sa nu se supere parintii.

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

luci_sandor wrote:
Cred ca daca umbli cu grija nu se va intampla nimic cu puii.Problema e sa nu se supere parintii.


Se pare ca s-au suparat parintii....
Ieri am scos o parte din "mormoloci" intr-un acvariu maternitate, au mai ramas cu parintii cam 15 pui . am curatat usor acvariul sa nu ii agit dar la sfarsit au devenit nervosi.
Dupa curatenie masculul a inceput sa isi vaneze puii......

Pana dimineata nu mai era nici un alevin in acvariu cu parintii ......

Ne concentram atentia acum asupra puilor "salvati" ...sa vedem ce iese! Astept sa mai creasca putin ca sa pun niste poze. Acum puii inoata in tot acvariul si mananca de 3 ori pe zi galbenus de ou. Am pus si artemia la eclozat pr viitoarele mese.

Oscarii si-au revenit la comportamentul normal...sapat si cersit mancare...

....

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

...de asta imi era teama....sa nu se supere... ...pacat de ei...deh..las ca au ramas "orfanii" din acvariul celalalt....
sa va traiasca!!!!

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

Ce se mai aude cu micutii..???

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am gasit prin computer un filmulet facut in 2004 ... e un colaj de fapt, acopera perioada martie 2003 - august 2004 ...

http://www.acvariu.ro/astronotus-ocellatus


Edit by mosu

E pacat sa nu aducem la cunostinta publicului linkul de la noi si nu youtube direct ;)
Filmul este embeded in pagina articolului. Dealtfel este Featured pe prima pagina la www.acvariu.ro

Check-it often...

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2009 15:33:15

vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

luci_sandor
Ce se mai aude cu micutii..???

Revin dupa ceva timp, micutii nu au supravietuit din nefericire, nici ei si nici urmatoarele doua serii. Dintr-o singura serie am reusit sa aducem 3 exemplare la marimea de aprox 1 cm. Cam jumatate din micuti mureau in primele zile...dupa o saptamana ramaneau doar maxim 10 exemplare, dupa care brusc se prapadeau toti. Se pare ca avem nevoie de mai multa experienta. Anul acesta au depus frenetic ... parca ca sa recupereze timpul pierdut, insa icrele au eclozat doar de 4-5 ori .

Koala
Foarte frumos filmuletul! Acum cand vad imaginile sunt uimita de asemanarea intre Delilah si femela noastra! Desenul de pe corp este aproape identic, sunt ca 2 picaturi de apa!


Din nefericire avem niste probleme cu femela albino, am postat pe boli si tratamente, si dupa felul in care se comporta in ultimele zile (nu mananca, sta pe fundul acvariului) nu cred ca o mai scoatem la lumina...speram totusi..speram...
Si ca sa fie tacamul complet, dimineata am dat verdictul clar ca avem si gris! Pestii astia nu au avut o problema in toata viata lor si acum par sa le faca pe toate.
Azi incep tratamentul...ma ingrijoreaza insa f mult ca pestii sunt slabiti, nu au mancat de o saptamana (cel albino nimic, clasicul f putin)....sper sa mai reziste.
Daca aveti cava sfaturi, experiente personale etc. sunt binevenite!
Tineti-ne pumnii!



Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
keno
Unripe member

Joined: 28/08/2010 14:52:46
Messages: 4
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare , aceeasi problema am avut`o si eu dupa muult chin si bani investiti am reusit sa`l fac bine cu solutie de TETRAmin (cred ca asa se numea numai stiu sigur, oricum se gaseste la magazine de specialitate si scrie pe el ca e pt gris si fungi). E foarte bun, sa nu incerci cu baktopur ca nu merge, alta solutie ar mai fii sa pui 1 ml la 10 litri de apa de verde de malachit in acvariu dar asta dupa ce ai schimbat jumatate de apa, iar pestele bolnav tratat itnr`un acvariu spital cate jumata-te de ora tinut in apa de concentratie 1ml/litru de verde de malachit.E posibil ca oscarul care nu mananca sa aibe viermi si ai putea sa icnerci cu carne de inima de vita tocata impreuna cu niste usturoi si s`o bagi la congelator, sau chiar ii dai direct asa. Succes si sper sa se faca bine!

p.s. A si era sa uit in timpul tratamentului trebuie sa ridici temperatura apei la aproximativ 30-31 de grade chiar 32.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/09/2010 00:10:47

 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com