[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buna tuturor!!!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Ma numesc Marius si sunt din Piatra Neamt. In urma cu 7-8 ani, pe vremea cand eram inca in liceu, am avut primul contact cu acvariile si de atunci am ramas cu acest hobby. Pe atunci aveam un acvariu de 80 de littri, care a mers destul de bine petru o perioada de 5-6 luni de zile. Peste noapte am gasit toti pestii morti nu stiu care a fost problema dar de atunci am zis ca nu ma mai apuc de ei...am fost foarte dezamagit. De 5-6 ani sunt in Iasi, am venit pentru a face facultatea, am terminat-o iar acum lucrez ca agent call center. Am ramas aici si de curand mi-a revenit "dorul", ca sa zic asa, sa am un colt de natura in apartament. Am decis sa incep cu un acvariu mic, de 20 de litri pentru a vedea daca ma descurc, nu vreau sa mai patesc ce am patit in trecut. Vreau sa ma documentez fff bine inainte, pentru ca vreau ca toate sa imi mearga bine. Sper ca prin sept-oct sa imi achizitionez un acvariu de 120-150L.
Va multumesc si va doresc numai bine!!
borsec
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2012 16:38:11
Messages: 132
Location: Bucuresti
IP:
Offline


bere + liber = relaxare
[Yahoo!]
Black
Member
[Avatar]

Joined: 06/04/2012 19:21:45
Messages: 276
Location: Salaj,Romania
IP:
Offline



Cu un acvariu mic poti incepe numai daca nu ai spatiu sau fonduri pentru unul mai mare,in rest ideea de reusita cu unul mai mic vs unul mai mare este mult mai grea in prima faza.

http://www.youtube.com/watch?v=3pfTFevnEMU
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24485.page
[WWW]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Sa ne traiesti bai, Mariusica, de la ketrisica si sa tii aproape de noi
Succes

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit!
Sa vezi cum te vei destinde dupa orele de vorbit la telefon cu stresul dat de gandul la coada de asteptare si timpul mediu per convorbire

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2013 21:00:09



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit !

Tot ziceai ca ai un acvariu de 20 de litri...ce tii in el? Te intereseaza niste creveti red cherry? (fara bani bineinteles)

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc tuturor pentru gandurile bune si pentru incurajari

In acvariu am 8 neoni, 1 mascul betta (5-6 luni, inca e pasnic cu ceilalti pesti ), 2 masculi guppy si 1 pisica de apa dulce (sau de sticla...nu stiu exact cum se numeste).
Iti multumesc stefanp pentru intentie dar cred ca e destul de aglomerat asa Tinem legatura

O zi frumoasa tuturor!

This message was edited 1 time. Last update was at 26/06/2013 13:49:17

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Auch...cam prea aglomerat pentru 20 de litri ... eu as fi lasat doar bettanul.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna tuturor!
A trecut o luna de cand m-am prezentat pe acest forum, de cand m-am apucat iar de acest hobby...credeam ca stiu ceva..ceva dar, cu timpul, mi-am dat seama ca ceea ce stiam era egal cu zero. Am petrecut cat de mult timp am putut pe acest form, pentru a ma documenta si pentru a invata cate ceva de la fiecare. Mai am mult pana departe Am sa va arat si voua de la ce am plecat si la ce am ajuns. Stiu ca voi primi multe suturi in "partea dorsala" dar...
Una din prostiile pe care le faceam inainte si nu pot scapa de ea, este numarul pestilor din acvariu!!!! (asta si din cauza prietenei mele care ar fi in stare sa mai bage si o "echipa" de delfini acolo ).
De aici a plecat totul ...
[Thumb - 379606_619958684688835_103694240_n.jpg]

[Thumb - 379606_619958684688835_103694240_n.jpg]

murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

La 2 zile dupa ce am luat bolul respectiv cu bettanul, m-am gandit sa ii fac o surpriza prietenei mele si am luat un acvariu de 20l (eu vroiam unul mai mare, dar chiar si asa am avut probleme cu ea ... in final a ajuns sa ii placa si ei )
Singurul lucru care nu imi place la acvariul asta este form dar pe graba si din entuziasm l-am luat asa rau cum era
Cum era de asteptat, la cunostintele mele foarte vaste legate de acvaristica, m-am apucat sa arunc toate prostiile in el...deisgur, ajutat de prietena mea care mai avea putin si baga toate scoicile aduse de la mare
[Thumb - IMG_0756 1.jpg]

[Thumb - IMG_0759 1.jpg]

[Thumb - IMG_0761 1.jpg]

murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

A doua zi nu imi placea ca era cam gol...asa ca m-am dus si i-am cumparat prieteni...cam multi totusi Am tot cautat background dintr-ala negru dar nu am gasit. Asa ca am luat o chinezarie care sa dea impresia ca sunt mare gradinar
[Thumb - IMG_0778 1.jpg]

[Thumb - IMG_0774 1.jpg]

[Thumb - IMG_0796 1.jpg]

murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Dupa toate astea am inceput cu adevarat sa ma interesez despre ce este vorba in acvaristica. Dupa ce am vazut multe din acvariile voastre, care arata impecabil si va felicit pe toti pentru asta m-am ambitionat si eu, ca sa zic asa, sa fac si eu ceva frumos.
Asa ca, mi-am cumparat JBL AquaBasis, JBL Manado si am vorbit cu Rebella, care mi-a trimis niste plante foarte frumoase (+bonusuri )....DAR....datorita faptului ca a fost prima data cand am facut-o pe gradinarul, si datorita faptului ca m-am apucat tarziu de lucru (pe la ora 9 seara cand am ajuns rupt de oboseala de la munca) si a manipularii foarte proaste, mare parte din ele nu au supravietuit... Restul care au mai ramas le-am tot scos/bagat/scos/bagat etcccc (intelegeti voi ) pana am mai ramas cu un sfert din tot ce mi-a trimis Dar nici astea nu o duceau prea bine, asa ca le-am facut si o bomba de CO2 (cu care, apropo, era sa imi omor toooooti pestii din acvariu --> 4 nu am mai putut sa ii aduc la lumina ). Unele dintre ele au inceput deja sa creasca si sa isi refaca, culoarea, dar parca tot nu e bine. Cred ca trebuie sa am putina rabdare, sau ar fi treb deja sa ma fi apucat de fertilizat (nu aruncati cu pietre ). Acum am ajuns aici Astept pareri/sugestii/sfaturi si multe critici constructive, nu distructive
[Thumb - IMG_0803 2.jpg]

[Thumb - IMG_0810 2.jpg]

[Thumb - IMG_0807 2.jpg]

murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Alte 3...
[Thumb - IMG_0824 3.jpg]

[Thumb - IMG_0838 3.jpg]

[Thumb - IMG_0841 3.jpg]

murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Astea sunt ultimele. Scuzati calitatea pozelor...ori ma bate tehnologia ori nu duce aparatul
[Thumb - IMG_0868 4.jpg]

[Thumb - IMG_0850 4.jpg]

[Thumb - IMG_0842 4.jpg]

murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Hmm...nimic de zis? Nimic de reprosat? Inseamna ca e totul perfect
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

murder wrote:Inseamna ca e totul perfect

Nu, inseamna ca lumea e in vacante si intra rar pe forum .

Eu zic sa dai neonii si zebrele sau sa le faci un acvariu mai mare, asta e prea mic pentru ei.
Am senzatia ca acvariu' e foarte proaspat si de aici ar putea fi problemele cu plantele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Salutare tuturor!
Revin cu vesti proaste din pacate
Acvariul a intrat serios in declin. Daca am fost Toma necredinciosul...asa imi trebuie. Cu toate ca am invatat de la voi si am fost si sfatuit sa renunt la pesti si sa las doar betanul, nu m-a lasat inima sa ii dau, dar macar am reusit sa imi conving prietena sa nu mai luam altii.
Pana saptamana trecuta, cand am observat primele semne ca treaba nu merge in directia cea buna, toate au fost bune si frumoase. Apa limpede, fara miros, fara alge, pesti vioi, mancaciosi, fara decese (cu exceptia primelor zile cand am bagat pestii prea repede, acvariul nefiind ciclat ). Dar lucrurile s-au schimbat si vad ca accelereaza.
Dupa cum spuneam, saptamana trecuta au inceput probleme, o data cu aparitia algei brune pe plante. Sambata, cand am facut schimbul de apa, am curatat alga cu un betisor dintr-ala pentru urechi, cu bumbac. Acum vad ca s-a extins si pe pietre (care stiu ca nu au ce cauta acolo pentru ca sunt din marmura si am inteles ca nu sunt bune pentru ca durizeaza apa, dar datorita faptului ca apa care vine din filtru imi rascoleste substratul, le-am lasat acolo cu gandul ca le voi schimba cu o nuca de cocos sau cv de genu, doar ca nu am mai avut timp ), pe crenguta si chiar si pe in-ul de la filtru.
2. de ieri, la suprafata apei, se formeaza niste bule de aer, care plutesc (si nu, nu sunt de la beta), dar care pana acum nu se formau
3. vad ca moss-ul a prins si el alge, dar nu tot bruna, ci dintr-aia alba si pufoasa
4. betta de vreo 3 zile nu mai mananca, sta mai mult pe fundul acvariului si vad ca face fecale luuungi si albe/transparente. E clar ca e bolnav, nu are logica: nu mananca da se c....
5. apa a inceput sa prinda un miros puternic si cam ciudat, a apa statuta sau cv de genu, cu toate ca debitul filtrului nu a scazut (trebuie sa il vedeti ca sa va dati seama de ce, nu cunosc prea multe despre el ca sa dau detalii, din pacate ), desi fac schimb de apa 50% o data pe saptamana!
Dupa toate astea m-am decis sa fac cateva modificari. Desi am zis in primul post al meu, cand mi-am facut intrarea pe acest forum, ca am sa imi cumpar un acvariu de 120-150L prin sept-oct, din pacate lucrurile s-au schimbat si aici. La anul voi face pasul cel mare, alaturi de prietena mea (sau logodnica mai nou ), asa ca toate fondurile se indreapta spre alta directie. Acvariul cel mare (mare pentru mine, evident ) ) va trebui sa astepte pana prin vara anului viitor.
Ramane sa o conving pe ea, sa donez toti pestisorii care sunt in plus (7-8 neoni si 4 zebre roz), sa raman doar cu ancistrusul si cu betanul (care nu cred ca o va mai duce mult din pacate, chiar imi este drag si ne atasasem de el ) si sa o iau de la capat! Incepe sa ma dispere acvariul asta pentru ca e mic, dar sper ca o voi scoate la capat pana la urma, acum ca stiu cum se face startul corect (ciclare, plante la greu, pesti intr-un numar corespunzator, etc etc). Nu zic ca sunt expert acum, mai am ffff multe de invatat, dar macar acum am o baza de la care sa plec. Daca nu voi putea salva betanul, voi restarta totul in acvariu, iar dupa ciclare, cred ca voi ramane la aceeasi idee, sa cumpar un altul. Dar DOAR atat (si am primit sfaturi destule, dar cine sa le asculte....... greu e cu prostu, pana nu pateste pe pielea lui, pana nu se frige, nu se invata ; cu siguranta va fi ultima data cand voi mai trece cu vederea sfaturile primite din partea celor care au intr-adevar experienta in acest hobby).
Voi pune zilele viitoare pestisorii la donatii, dupa ce o sa am o discutie serioasa cu prietena, iar pana la urmatorul meu topic/post/veste s.a.m.d. va salut cu respect pe toti si multumesc ENORM celor care au vrut sa ajute dar nu au avut pe cine


P.S. astept cu bratele deschise toate criticile...sa imi spuneti care ar fi motivele pentru explozia asta de evenimente nefericite, asta daca mai este cv de spus...
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Ok, deci eu sincer ti-as recomanda sa mergi pe viparrii pana prinzi ceva experienta ( parerea mea ) sunt pesti care se ingrijesc usor sunt pasnici si nu cer conditii foarte mari se adapteaza
Cat despre acvariu eu am 4 ideei
1. Daca ai mana buna si esti indemanatic exista varianta Home-Made
2. Sunt pe aici pe forum la sectiunea vanzari anunturi cu acvarii de vanzare si vazusem deva de 160l care ajungea undeva la 300 sau 400 ron
3. Cumpara un acvariu de 80l sau mai mult umpic care sa nu coste foarte mult
4. Acvariu facut la comanda ar fi ultima solutie.
Eu iti dau un sfat sincer inainte de a cumpara un acvariu eu zic sa te uiti in mai multe surse magazine mari, petshop'uri cat si situri
Iti las mai jos cateva situri cu acvari care au preturi decente la nivel de acvarii
1. http://www.nevertebrate.ro/Acvarii-si-mobilier
2. http://pepika.ro/21-Acvaristica/396~Acvarii-complete/
3. http://pentruanimale.ro/pesti-126/acvarii-131/
Si aici iti las un anunt din ultimele cu acvarii
1. http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26141.page

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

@Avansatul: Ceea ce ai recomandat tu e bine...un singur lucru nu imi place acolo...viviparii.Omul a spus ca prietena lui nu renunta la pesti,gandeste-te ce ar spune cand ar vedea puisorii.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc de raspuns, dar un acvariu mai mare implica si costuri mai mari, din pacate ;) Sunt de ceva timp pe acest forum si intru zilnic, mai mult de la munca, si stiu ca sunt acvarii de vanzare la preturi mici, stiu ca sunt colegi care se pricep foarte bine la facut acvarii/capace etc...dar....asa cum am mai zis, ar implica cheltuilei mai mari, ca doar nu cumpar acvariul si gata, am de toate (filtru extern, plante, substrat, substrat fertil, pietre/buturugi etc etc etc ). In ceea ce priveste viviparii, la acvariul meu mic, de 20 de litri nu cred (sau poate gresesc) ca sunt indicati, avand in vedere rata mare de inmultire ;)
Iti multumesc inca o data pentru raspuns, ape limpezi iti doresc ;)
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com