[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buna tuturor!!!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Mi-ai luat vb din gura Cosmin
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Mai aveam un prieten pe alt forum care avea 2 acvarii si numai maternitati pline cu pui de Guppy si Xipho,ghici din cauza cui .

Ti-am trimis un PM.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Ok, cosmin sa nu crezi ca eu de asta merg pe vipari ( ca au puii cu sutele )
Toti puii care o sa ii scot eu cel mai probabil ii voi trece la donatii doar cei care arata mai interesant doar aia ii voi trece la vanzari..
Ma scuzi cu referire la ,, prietena lui nu vrea sa renunte la ei'' cred ca mi-au fugit ochi si nu vazusem exact..
Si din punctul meu de vedere si a altora: Un acvariu mai mare este chiar mai usor de intretinut
Cat despre costuri gandeste in felul urmator :
Substrat = nu iti trebuie neaparat la zeci de mii de lei se gasesc si mai ieftine
Plante = avem colegi/e dornice sa vanda/doneze si le poti cumpara chiar mai ieftin ca in magazin si in exemplare mai frumoase ;)
Filtru = nu neaparat iti trebuie extern, pentru un acvariu pana in 150l merge si un filtru intern cu capacitate mai mare sau home-made
Pietre/buturugi = cam cate persoane de pe forum crezi ca le cumpara multa lume dintre noi si le procura le trateaza si cu putina imaginatie poti face un decor foarte frumos
Nu o lua in nume de rau dar daca toata viata vei spune ca nu ca are costuri, atunci niciodata nu vrei obtine ceva extraordinar sti vorba aia
Nu risti nu castigi.
Asta a fost parera mea daca vrei o iei de buna daca nu o iei de rea
E doar un punct de vedere
Ape limpezi

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Sunt de accord cu tine in prop de 90% - filtrul extern este obligatoriu din punctul meu de vedere
Dar am senzatia ca nu m-am exprimat bine, sau ca nu m-am facut foarte clar inteles... In 9 luni de zile fac nunta, ma "marit" si eu de aici rezulta cheltuieli muuuult mai mari decat un acvariu de 120L complet utilat Aceste este motivul pentru care sunt obligat practic sa aman achizitionarea lui
Iti multumesc inca o data pentru sfaturi si pentru gandurile bune, chiar apreciez enorm!
Ape limpezi!!!
Avansatul
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/08/2013 22:37:09
Messages: 567
Location: Suceava
IP:
Offline

Cine stie poate te trezesti cu un cadou de nunta ditamai animala de acvariu de 200l )

Ce fac cand ma plictisesc?

10% caut ceva de facut

90% ma plang ca nu am ce face

Ape limpezi cititorule
murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Am nevoie de ajutor urgent!!!
La un acvariu 50Lx30lx36h care ar trebui sa fie grosimea minima a sticlei? Stiu ca cel mai important e inaltimea acvariuliu si nu capacitatea (sper sa nu ma insel).
Astept raspuns, multumesc!
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

4mm. ca si grosime ar fi in regula,dar totusi eu zic sa il faci de 5.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu as zice 6 mm.
Sticla in sine poate sa tina apa, dar gandeste-te ca mai atingi tu acvariul, mai scapi poate o data o oala peste el (cum am patit eu ) si atunci...e nasol. Sticla de 4 mm e foarte firava, in sensul ca se poate crapa usor si daca e acvariul gol.

Iar la dimensiunile astea, pretul nu e o problema (in sensul ca de la 4 la 6 mm, e cam tot aia).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
murder
Junior member

Joined: 20/06/2013 20:47:30
Messages: 30
Location: Iasi
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri!
Nu vreau nici sa cumpar nici sa il fac eu Am la munca un coleg care este interesat de acvariul meu mai mic, pentru copilasii lui...vom face schimb pe schimb practic. Pestisorii pe care ii am acum, am sa ii aduc maine tot la munca, pentru ca persoana care vrea sa imi dea acvariul respectiv, are in birou unul de 60L in felul acesta am reusit sa imi conving prietena sa renuntam la ei, pentru ca spre norocul meu lucram amandoi in acelasi loc
Voi face un nou restart cu acvariul respectiv, care s-a dovedit a avea sticla de 6mm, deci pot sa stau linistit!
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com