[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Renunt sa mai cumpar peste betta  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1204
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa inteleg ca schimbi toata apa din acvariu deodata? Asta este foarte rau,trebuie sa schimbi doar o parte la cateva zile... O poza cu acvariul putem veda si noi? Esti sigur ca are 5 L? este foarte putin,minimul care l-am intalnit in comert este 8 L,poate tii minte gresit volumul
[WWW]
Demonu
Junior member

Joined: 01/07/2023 09:31:47
Messages: 38
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Sa inteleg ca schimbi toata apa din acvariu deodata? Asta este foarte rau,trebuie sa schimbi doar o parte la cateva zile... O poza cu acvariul putem veda si noi? Esti sigur ca are 5 L? este foarte putin,minimul care l-am intalnit in comert este 8 L,poate tii minte gresit volumul


Este foarte rau daca schimbi doar o parte din apa,tu ai idee in 5 sau 6 zile cate fecale se strang pe jos ?. Un peste betta isi face nevoile este normal sa schimbi toata apa,il muti intru bol cu apa din acvariu pana faci curat. Altfel risti sa apara tot felul de boli in acvariu,iar cand un peste betta se îmbolnaveste sansele sa mai traiasca sunt extrem de mici.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2024 08:35:14

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1465
Location: Austria
IP:
Offline

Lasate de acvaristica si pesti prietene. Daca esti batut in cap ca faci tot bine si sti mai bine ce raspunzi la toti de sus?
Habar nai ce inseamna un acvariu ,ce insemana parametri apei ce inseamna sa oferi conditi da te bati in piept ca sti de toate si faci totul bine.


Ia punete pe studiat ,si pana nai loc de un acvariu mai mare nu mai cumpara pesti. In acel bol pune un peste de plastic si sa incheiat problema .


No Ofens!
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12976
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Da, la borcane din astea de 5 litri schimbul de apa pentru un peste betta se face 100%.
Apa de schimb trebuie sa aiba aceeasi temperatura si acelasi ph/duritate cu apa din borcan.
La un borcan intre 10 si 20 litri, se poate face schimb 50% pe saptamana, iar > de 20 litri se poate schimba doar 25%.
In orice caz, sifonarea este foarte importanta, de asemenea si temperatura. Nu conteaza la cat ai setat tu incalzitorul ci ce iti arata termometrul.

Acum, ca am lamurit problema schimburilor de apa, considera asta ca fiind primul si ultimul avertisment. Ai grija la limbaj si exprimare, ai cerut ajutor si la orice mesaj primit ai sarit de cur in sus.
Inca o data si nu vei mai avea ocazia asta.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com