[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
mica conserva  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Scuza-ma Razvan ca am intarziat cu raspunsul (am avut probleme cateva zile cu prietenul PC). Cred ca (si) pe mine m-ai intrebat de plantele care m-ar interesa. Caut de ceva timp Hemianthus callitrichoides, Heteranthera zosterifolia, Lobelia cardinalis, Ludwigia glandulosa (''perennis''). Daca mai ramane un firisor disponibil de Lilaeopsis as fi interesat de asemenea.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

subscriu pentru Hemianthus callitrichoides. Daca are cineva....
@intros:Heteranthera zosterifolia-poate te ajuta Marele Alb sigur se gaseshte in Baia Mare.

mobile in mobile
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

@ intros - ia fa matalutza bine si da intr-o zi, cind ti-o cadea bine, o raita pe la mine pe acasa - socului~diham - si daca iti place ceva.. rezolvam cu un capatai de balarie, sa fie de samantza. de ludwigie, mai mult ca sigur ca te rezolv...
stabilim pe pm ... data, ora, minutu, etc ;)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mausmann wrote:Heteranthera zosterifolia-poate te ajuta Marele Alb sigur se gaseshte in Baia Mare.
Stiu io pppaaa cineva care si-a infundat toaleta cu Heteranthera zosterifolia .


Poze: smilie ... Poze cu plante
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Stiu io pa™ cineva care si-a infundat toaleta cu Heteranthera zosterifolia

Deci sa inteleg ca am gasit o cale de trimitere a plantelor Baia Mare - Bucuresti. Pe la sfarsitul lui octombrie ne uitam atent pe Dunare ca poate soseste

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

Ia incercati in petshopul din cora....am vazut niste plante destul de dragute...dar adevarul este ca au preturi too high...dar daca,,,,cautati ceva anume....poate gasiti acolo

image
[WWW] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

bogdanele, daca si cazaturile de la cora se pot numi plante, inseamna ca balariile care le dau eu mocca la circiuma, sunt gradinile semiramidei....

nu spun ca sunt specii neinteresante, dar felul in care sunt "intretinute"..... nu justifica nici pe departe pretul.

a vazut cineva tenellus, acolo. i-am adus tenellus de la mine, a zis ca nu vrea valisnerie... si ca nu seamana nici pe departe cu ce a vazut el acolo.
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

shyck wrote:daca unii dintre voi numesc acvariile de 30-40 l conserve ia uitativa putin aici
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&Scale=2&op=showcase&category=0&vol=0
sau aici
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&Scale=2&op=showcase&category=0&vol=0&id=113

ma rog daca cutreierati tot siteul o sa vedeti si cinsterne superbe

De la ce s-a plecat si la ce s-a ajuns!

Daca un acvariu de peste 1 tona se intretine aproape singur, fiind un ecosistem in sine, ma intreb cat de greu o fi sa mentii in echilibru (termin, chimic, biologic, etc) un "borcanel" din asta de 3 litri?
Plus ca la un schimb de apa, daca urmezi regula cu 20%, ar insemna sa schimbi o cana de apa!
Oricum, banuiesc ca mai mult de 1 peste (2 in cazuri exceptionale) nu poti tine in 3 litri.
Oricum, interesant ca idee! Oare plantele vor suferi cu timpul de sindromul "bonsai", devenind pitice?

Tot pe site-ul semnalat de Shyck, mi-au atras atentia paludarium-urile. Am vazut doua pana acum in Romania, destul de promitatoare.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

koala wrote:
razvan wrote:...va contrazic, in privinta acvariului lui dales.
ala nu se incadreaza in limitele dimensionale, si ar putea fi numit , prin comparatie, gigantic ;)
pacat ca nu mai este pe galeria veche "veioza lui koala"
pe linga ca avea un anubias criminal, crescut pe un mopan de miliarde, mai avea si citiva neoni, de amoru' artei.
...


... pentru ca s-a reparat galeria foto, iata pozele de care vorbea razvan ...


Si aici puteti vedea noul setup al "veiozei" primite de la Koala, alaturi de noul "stapan"
Deocamdata veioza nu gazduieste nici un pestisor
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... eu as fi "legat" Anubiasu' ala mai jos, mai spre baza lemnului [ asta ca sa evit umbrirea excesiva a bazinului atunci cand frunzele noi or sa deie buzna ] ... in rest, numa' de bine ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Promit ca oriunde m-ati lega in acea veioza, as incerca sa fac cat mai putina umbra.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

koala wrote:... eu as fi "legat" Anubiasu' ala mai jos, mai spre baza lemnului [ asta ca sa evit umbrirea excesiva a bazinului atunci cand frunzele noi or sa deie buzna ] ... in rest, numa' de bine ...


Mda, te cred, pentru tu gandesti si practic si vorbesti si din experienta Noua stapana, insa, se ghideaza mai mult dupa aspectele estetice. Si i-a placut asa de mult forma buturugii incat, la inceput, nici nu vroia sa mai puna vreo planta pe ea. Asa ca am lasat-o pe ea sa aranjeze plantele exact cum vrea. Si a vrut sa se vada cat mai mult din buturuga.
Si..., nu prea e de bine... Pe substrat am plantat marsilea, care asa cum este ea, nepretentioasa, tot nu vrea sa mearga. Frunzele se usuca in numar mare desi schimburile de apa si adausul de fertilizat lichid este destul de des.
In plus au inceput sa apara algele alea de seamana cu matasea broastei. smilie
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com