[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
mica conserva  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

daca unii dintre voi numesc acvariile de 30-40 l conserve ia uitativa putin aici
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&Scale=2&op=showcase&category=0&vol=0
sau aici
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&Scale=2&op=showcase&category=0&vol=0&id=113

ma rog daca cutreierati tot siteul o sa vedeti si cinsterne superbe

NIMIC
[Email] [WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

shyck wrote:daca unii dintre voi numesc acvariile de 30-40 l conserve ia uitativa putin aici
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&Scale=2&op=showcase&category=0&vol=0
sau aici
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&Scale=2&op=showcase&category=0&vol=0&id=113

ma rog daca cutreierati tot siteul o sa vedeti si cinsterne superbe

1. Conserve se numesc acvariile in care sunt multi pesti si apa putina.
2. Acvariile din poze sunt de expozitie - adica sunt creeate si prezentate, nu facute sa dureze o perioada prea mare de timp.

Daca tonul tau a vrut sa fie usor ironic, te asigur ca nu toata lumea isi permite acvarii de sute de litrii, din diverse motive. Important e sa sa fie bine intretinute.
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

nu am vreut si nici nu doresc sa fiu ironic, ca nici eu nu imi permit unul de sute de litri, abia am facut al 2 lea acvariu care are 50.

stiam ca sunt de expozitie, dar sunt si "criminali" care au asa ceva acasa

NIMIC
[Email] [WWW]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

APROAPE TOATE ARATA BESTIAL.
cred ca sia lui DALLES ar avea un loc de onoare printere ele.
ce parere aveti nu am dreptate?

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

ba da, mod sigur ar avea si al lui loc acolo

la ce fac aia din 3 litri de apa se potriveste cu vorba romanului sa faci din tantar armasar

NIMIC
[Email] [WWW]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

va contrazic, in privinta acvariului lui dales.
ala nu se incadreaza in limitele dimensionale, si ar putea fi numit , prin comparatie, gigantic ;)
pacat ca nu mai este pe galeria veche "veioza lui koala"
pe linga ca avea un anubias criminal, crescut pe un mopan de miliarde, mai avea si citiva neoni, de amoru' artei.
as vrea sa pot avea puterea de convingere sa va "intarit" sa incercati realizarea unor "bonsaiuri" de genul celor prezentate in poze, v-as putea chiar oferi citeva din plantele de acolo, numa' sa va vad "buchisind" la borcanele ;)
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

apropos de "mici conserve"(impropriu numite asa) ...eu am un acvariu..primul meu recipient care se poate numi acvariu..(prietenii stiu de ce )..are urmatoarele dimensiuni 45Lx50lx50h ..deci putem spune ca este un cub...E locuit de 15 sumatrani(10 clasici si 5 albino) si 2 ancistrusi..destul de bine plantat(valisneria ..anubias nana...tennelus..si inca vreo 2 specii care din cauza unui mic lapsus raman in anonimat)
credeti ca merita sa fac din el o "veioza" ? pe mine m-ar incanta nespus..dar parintii mei sustin deocamdata ca "E SUPERB ASA CUM E!! " reactia mea fiind una destul de nepasatoare..."mdeah...cum ziceti voi".Daca m-ar vedea tata ca incep si mesteresc la el si ma apuc sa scot toate plantele..innebuneste .Daca as face rost d o buturuga care sa atinga aproximativ 50 cm ..as fi incantat peste masura...! merita?
cu respect si stima , dan
[Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

razvane si eu te contrazic.
daca rascolesti putin situl respectiv vei vedea ca sunt si acvarii mai mari.
cel a lui dalles intra la categoria medium intre 70l-200l.

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

He-he. Multumesc pentru incredere, baieti, da' nu ma apropii io de concursurile AGA...
Pai, aia de acolo sunt niste giganti. E o groaza de invatat si experimentat ca sa-i egalezi. :bla:

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Si ca sa continui ce spunea Dalles si daca vrem sa invatam si sa experimentam nu avem cu ce. Daca la pet shop-urile de la noi mai gasesti ceva pestisori, la plante e cam pauza, sau subtire de tot. Daca ai in cap o idee, nu prea ai cu ce sa o duci la capat. Despre substraturile despre care tot citesc pe AGA, la noi nici vorba. Cel mult ceva de la Sera (floredepot) despre care in prospectul lor spune ca asigura doar primele 3-4 luni de dezvoltare a plantelor. Mai asteptam ca nu ne lecuim in curand...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

INTROS wrote:Si ca sa continui ce spunea Dalles si daca vrem sa invatam si sa experimentam nu avem cu ce. Daca la pet shop-urile de la noi mai gasesti ceva pestisori, la plante e cam pauza, sau subtire de tot. Daca ai in cap o idee, nu prea ai cu ce sa o duci la capat.
Imi permit s te contrazic. D-aia exista forum, sa mai facem schimb de plante intre noi. Daca eu am reusit sa string in colectia mea de plante vreo 60 de specii intr-un amarit de oras ca Baia Mare unde oferta de plante e intr-adevar = zero, si sintem doar 2,5 persoane (io, unul si jumate de Kreator - ca nu gaseste sticla pentru un acvariu mare) obsedate de plante imi vine greu sa cred ca in Bucuresti nu se pot gasi plante. Sinteti multi - doar va vad la intilniri .

Iar imi vine in minte ideea aia a lu' Sandu cu fondu' de plante ....... ....... poate-poate .......

INTROS wrote:Despre substraturile despre care tot citesc pe AGA, la noi nici vorba. Cel mult ceva de la Sera (floredepot)
Mai e pe shop si Terralit.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ma inscriu cat de curand la rubrica schimburi sa vedem daca gasesc ceva potrivit. Am participat si eu cu ceva plantute la fondul duminical de plante la intalniri, dar cred ca momentan e greu sa gasesti ce vrei cand vrei. Cum spuneam voi incerca.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

de curiozitate, de ce plante ai nevoie?
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

lilaeopsis de care o fi

mobile in mobile
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

are taica de samintza...
altceva?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:...va contrazic, in privinta acvariului lui dales.
ala nu se incadreaza in limitele dimensionale, si ar putea fi numit , prin comparatie, gigantic ;)
pacat ca nu mai este pe galeria veche "veioza lui koala"
pe linga ca avea un anubias criminal, crescut pe un mopan de miliarde, mai avea si citiva neoni, de amoru' artei.
...


... pentru ca s-a reparat galeria foto, iata pozele de care vorbea razvan ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Si uite asa "mopanul de miliarde" era o vita de vie de toata "frumusata"
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Magda wrote:Si uite asa "mopanul de miliarde" era o vita de vie de toata "frumusata"

... ba mai mult, mopanu' ala dddaaa miliarde era de fapt o bucata de radacina de vita-de-vie recuperata din gunoaie [ cineva cumparase o gradina , scosese via ca sa construiasca o casa si aruncase totul in strada - pe undeva prin spatele Caii Mosilor ] ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

koala wrote: era de fapt o bucata de radacina de vita-de-vie recuperata din gunoaie


Si uite asa, din una in alta, afla omul adevarul Pai tu imi dai gunoaie??? :o
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

super veiozaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


o splendoare, din cal ai facut armasar PUR SANGE

NIMIC
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com