[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Habitat marin-mangrove forest  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Online

[Email]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

La multi ani si ape limpezi in noul an! .Personal mi-am propus sa reusesc sa achizitionez macar una doua vietuitoare, daca nu macar niste piatra vie (e cam frustrant sa nu poti cumpara nimic) si in loc de felicitare o poza linga brad .
[Thumb - IMG_20240102_172635.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Ca sa mai alung plictisul mai pun niste imagini cu ce mai misca prin acvariu-
[Thumb - DSC03534.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

ciupercuta verde cu bule
[Thumb - DSC03540.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Si enervantii nemo(unu si doi )care se arata rar la poza
[Thumb - DSC03536.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Tot privind la televizor (a nu stiu cata oara) documentarele cu viata in recif si enervanduma teribil la vederea a ceea ce se poata achizitioana pe alte meleaguri -(de genul imaginii de mai jos),am hotarat sa incerc un soi de hipertrofiere a bazinului.M-am inarmat cu 9booster reef si h2oceanpro reef,am marit, fluxul de apa la filtru si programul de iluminare,am scos si skimmerul.De sperat ,sper ca macar populatia de viermisori penati si cea de spongieri sa prospere si poate si ceva alge sa mai invioreze piatra,spre bucuria amphypodelor,melcilor,asterinelor etc.Acum bazinul nu arata rau e destul de corect , dar nici pe departe nu-mi sugereaza aceea explozie de viata din natura.
[Thumb - images.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

ca sa mai inviorez atmosfera ,am mai adaugat niste piatra uscata(acum arata ca naiba),am tuns gorgonia si am mai plantat pe ici colo si am recrutat 4 molly voiosi ,par sa se inteleaga bine cu clownii.
[Thumb - moly.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

frag pe piatra uscata
[Thumb - frag.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

si un primplan cu un amphypod gras(n-am 4K ,cred ca e cam de 0,04K),in ultima vreme de cand mananca bine s-au inmultit teribil, iar eu stau cu lupa pe ei.Imi par amuzanti in goana lor permanenta dupa mincare.
[Thumb - gagalice.jpg]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Online

[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ce carcalac haios.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Cand eram eu mai bucuros si ca sa nu ma plictisesc ,lampa led s-a terminat,dupa 3 ani de utilizare a inceput sa faca spectacol disco(ma gandesc probabil ca cipul care controleaza ledurile a patit ceva rau)Asa ca am revenit la dennerle nano reef light 36w.Noroc ca anul trecut am am avut inspiratia sa o repar-se arsese droserul de alimentare, asta dupa ce am crezut initial ca s-a ars becul si am cumparat inca unul.Teoretic sunt asigurat vreo doi-trei ani timp in care sper eu sa pot strange eventual bani de una noua (asta daca nu ma paraseste pasiunea pana atunci).Am pus lampa dennerle si am constatat ca parca e prea mic fluxul de lumina asa ca am cumparat iute doua lampi de 7Watt a cate 55 lei bucata de la renumita firma Xilong-China(din petshopul local).Impresia e mai buna si lumina mai alba.
[Thumb - Xilong__LED_Lamp_62121e4632e63.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Si mai multa culoare,acum tebuie sa ma obisnuiesc cu noua imagine.
[Thumb - culori noi.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Culoare
[Thumb - culori.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hai ca arata bine, salbatic. Geamurile ar trebui totusi curatate.. ce nivel de PO4 e? Folosesti apa de osmoza sau de la robinet direct?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Mai stau o zi doua sa ma lamuresc,parca imi pare cam prea luminos(poate scot o lampa mica).Oricum lumnina data de lampa dennerle imi place teribil, personal lumina de fluorescente imi place mai mult decat ceea de leduri(dar asta este strict personal).Teste nu fac si nu am facut niciodata ,apa este de robinet tratata cu tetra safe.sarea este aquaforest si sincer cred ca am sa trec (revin) la red sea(dupa ce o termin evident).Stiu ca este contrar convingerilor tuturor dar principiu meu este sa poti face un ecosistem capabil sa gestioneze compozitia apei, e drept ca daca ai un acvariu de substitutie (cum vad ca este la moda acum)atunci fara control nu-l poti gestiona si daca uiti de el o saptamana e cam terminat, al meu trece in al cincilea an de viata,fara tulburari majore.Se poate spune ca nu am nici cine stie ce fauna dar asta este corect pentru un bazin asa mic,dupa practica(franceza pe care am studiat-o oarecum) un bazin cu functii complete si biocenoza vasta incepe de pe la 300 litrii in sus.Poti vedea(pentru curiosi) bazine de 300-1000 de litrii fara filtre skimmere etc, specificat ca sunt umplute cu apa de retea si cu un schimb partial de apa o data pe an-acum evident fiecare alege ce vrea(si financiar ce poate)Am scris acestea pentru a nu ramane susupiciunea draga unora ca daca nu faci ca majoritatea inseamna ca nu intelegi cum stau lucrurile.In final o poza ,cu intrunirea la cina.
[Thumb - poza de grup.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Pana la urma am renuntat la una din lampile led de 7watt , a ramas una si acum e mai aproape de lumina dennerle.A inceput sa prospere si microfauna asa cum am sperat,si ramane de vazut cat si pana cand.Oricum avand in vedere ca alte posibilitati nu prea am la dispozitie, ramane sa ma concentrez pe acest aspect .
[Thumb - microfauna.jpg]

Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Calitatea imaginilor nu e prea grozava , dar aplicarea zoom-lui apar vizibili viermisorii ,spongierii, etc.
[Thumb - microfauna 2.jpg]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Online

[Email]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Dat fiind restrictiile de buget si accesabilitate, si fiindca imi devine tot mai clar ca ma indrept spre un asa zis acvariu marin mixt , m-am gandit sa fac un apel(daca mai citeste cineva acest topic ) catre cei care voit sau nu ,detin macroalge.In concluzie sunt interesat cu exceptia chaetomorpha, cam de orice varietate de caulerpa , halimeda ,gracilaria ,sau orice alta ciudatenie.Tin sa subliniez ca interesul este contra cost cu singura precizare ca fiind pensionar si neavand cont bancar solicit expeditia prin curier cu plata ramburs.Pot fi de interes si spongierii,nevertebratele chiar si cele mai putin agreate in acvariu de recif.Practic vreau sa merg atat cat se poate pe ideea eco cu autoselectie,fara pretentii si asteptari prea mari, avand doar placerea de a urmarii evolutia ecosistemului.Si o poza la zi
[Thumb - peisaj.jpg]

 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com