[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Transarea unui anubias.  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Guppydon
Junior member
[Avatar]
Joined: 01/01/2011 06:26:17
Messages: 55
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

salut. am un anubias caruia ii merge foarte bine dar ... e cam inalt si as vrea sa'l fac mai mult ca '' o tufa'' . arata ca http://img40.imageshack.us/i/anubiasheterophylla1.jpg/ doar ca are rizomul mai lung ( cam dublu ) si niste radacini mari si groase de mai mare dragul. cu toate astea vreau sa-l tai ca sa il pot prinde pe o buturuga si sa se extinda in latime nu in inaltime.imi umbreste rau o cabomba (varianta rosie) pe care as vrea sa o schimb ulterior si sa pun in locul ei eleocaris vivipara(care in 3 saptamani a crescut considerabil) sau orice altceva. se poate face ceva in legatura cu anubiasul sau e condamnare la moarte pentru el ? multumesc anticipat.

Per aspera ad astra
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Poti taia/rupe frunzele mai mari si sa le lasi doar pe cele mici. Cu timpul, vazand ca asta e singura ei solutie pentru a primi suficienta lumina pentru dezvoltare, va creste si in lungime. De asemenea, poti incerca Anubias nana... creste aproape exclusiv pe lungime, si frunzele au in jur de 6-7 cm maxim (de la rizom la varf). Ca sa o inmultesti, poti taia rizomul in 2 sau mai multe bucati, avand grija ca fiecare "segment" sa aiba macar 2 frunze. Radacinile le poti scurta si pe ele daca te deranjeaza vizual...

.
[Email] [Yahoo!]
Guppydon
Junior member
[Avatar]
Joined: 01/01/2011 06:26:17
Messages: 55
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

nu o sa cumpar nana . asta am cu asta defilez cum se zice ... cica '' crestere lenta'' ... sa nu mai zic ca au crescut 2 frunze din el in 3 saptamani.si radacinile + ... niste chestii albe ,nici rizomi nici radacini au crescut si ele vizibil, nus tiu exact ce sunt. e vorba ca vreau sa'l ''intind '' pe buturuga. deci sa'l sectionez asemenea unui ... castravete? , fiecare portiune avand 2-3 frunze? ... frunzele alea tot ''lungi''vor fi , sa astept pana apar noi frunzulite si apoi sa le indepartez pe cele batrane? .

daca e asa cum cred eu, mai am o singura intreabare. sa zicem ca il impart in 3 bucati. taieturile se vor vindeca si vor aparea radacini ( si mai apoi se vor forma rizomi) ca si cum ar fi o noua planta?

This message was edited 3 times. Last update was at 01/02/2011 02:49:55


Per aspera ad astra
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru volumul acvariului tau recomand totusi Anubias nana. Vezi ca sunt destui cautatori de anubiasi mari... iti poti scoate "parleala" pentru nana .

.
[Email] [Yahoo!]
Guppydon
Junior member
[Avatar]
Joined: 01/01/2011 06:26:17
Messages: 55
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

ok ,mersi . nu merge sa tai biata planta... numai o chinui si tot nu fac ce trebuie
o sa postez la vanzari.

Per aspera ad astra
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com