[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
,,ONE,, by BitanuD.  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Substratul a intrat bine in paine.
Mie imi place cum si-a dat drumul dupa ce a mai scazut (sau a revenit la ce aveam inainte) duritatea de la 16-17 la 11-13 in ultimele trei saptamani, mai ales ca pierdusem o mare parte din plante. Asta e, momentan raman in continuare cu provocarea asta. De fapt, cred ca m-am obisnuit sa ma chinui cu duritatea asta si nu stiu cum mi s-ar parea cresterea plantelor din momentul in care voi pune mana pe o instalatie de osmoza inversa.
Mai are mult de mancat setup-ul asta, mai ales ca am dat inapoi cu el din cauza pierderilor. In cateva luni sper sa ajunga intr-un mare fel pentru mine, asa cum imi doresc. Eeei rabdare!? Poate doar asteptare!
Pentru mine este simplu acum:
-zilnic: completare 4 litri de apa, 15 picaturi de A1 daily si 10ml de EasyCarbo;
-saptamanal: 60% schimb de apa de la robinet (sambata sau duminica), 5 pastile PG7, o doza aproape dubla de E15 (5 pastile) in alternanta saptamanala cu V30 (8-10 pompe).
De doua saptamani, am marit programul de iluminare de la 7 la 7, 5 ore zilnic.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Bitanu, daca ai chef sa experimentezi, incearca o saptamana sa folosesti S7 in loc de A1 ...
Din experienta mea, lucrurile sunt mult mai ok cu S7 - in sensul ca eu puneam A1 si nu se misca mare lucru, dar dupa ce am trecut pe S7 (fortat de vacanta, si de lenea apoi de a fi zilnic langa acvariu) si plantele au luat o intorsatura spre bine.
Nu cred ca e de vina duritatea (la mine e 8+, si pH-ul statea pe la 7.6 cu tot cu CO2); cu A1 plantele cresteau, dar lent. Dupa trecerea la S7 - magic! pentru HC. E vorba de acvariul de 16L inainte sa-l trec la shrimpi ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Iiiiim, nu stiu! Sa-l fac, sa nu-l fac?! Acum ii bag zilnic 15 picaturi de A1 daily. Cam cat S7 sa ii bag, tot cam 1, 5-2 doze recomandate, cum o fac si cu E15?

Ma mai gandesc. Oricum am 400 ml (in total) de S7.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Faci cum ai chef ca am incredere ca o sa tii lucrurile sub control - deci ... vant din pupa.
La al meu, la fiecare schimb de apa adaugam doza recomandata de ei - am marit de curiozitate un pic, dar nu am vazut diferente.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Ahhh, ce-am facut?! ;)


Doar ce am terminat adineauri schimbul de apa cu intarziere de doua zile (recunosc deci sunt iertat , ca am fost un puturos fiind invitat in weekend la doua gratare) i-am bagat 9 pompe de S7, asa de test. Test: unu, doi!

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Au trecut 3-4 zile - se vede vreo schimbare ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Mai nenea, sincer?! Nu se vede nici o diferenta in bine sau rau.

O speciala pentru Victor Zaharia! ;)

O dificila:
image
Si o figuranta:
image

Iti multumesc!

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Buna seara!




image

image

image

image

image

image

image

image


In ultimele doua saptamani am tot ciontit din unele plante, mai ales din cele de pe spate. Asa e cand te trezesti ;) cu acvaristi veniti in vacanta pe litoral. Asa ca HOP, o vizita la Bitanu! ;)
Acum trebuie sa ma pregatesc pentru doua concursuri de acvaristica.


image



INFO de vacanta: cartierul Mamaia Nord (care este al Navodari-ului ;) ) s-a dezvoltat foarte mult si este foarte cautat dar si circulat in ultimii ani, mai ales ca multi turistii care aleg ca destinatie Mamaia, Navodari si Corbu au descoperit Autostrada 4 si aglomeratia infernala de la intrarile din Constanta poate fi evitata daca se iese de pe A4 pe la Ovidiu si stanga la sensul giratoriu catre Tulcea si Navodari.
Cele mai mari camping-uri (pentru corturi si rulote) de pe litoral, dar si cel mai mare complex (resort) hotelier de lux se afla tot pe raza orasului Navodari.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Asa arata mofturoasa Neasea sp. Red, la 20 zile:
image

image

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

bitanu - nu am inteles referinta cu Navodariul dar daca tot emite "Radio Vacanta" (pe care il ascultam la Radio Ric - mai tineti minte ?):

a) ai trecut inapoi pe A1 man sau ramas pe S7 ?
b) imi place cum s-a dezvoltat covorul - insa ma intreb care e problema in fata dreapta ? Pare ca e ramas un pic in urma - dar am vazut ca de la bun inceput nu a fost plantat prea dens acolo. Vreun motiv anume ?
c) ai incercat sa maresti dozele de fertilizanti sa vezi ce se intampla ? Pui recomandat de ei, sau ajustezi din mers ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Raspunsuri ;) :
a) am trecut din nou pe A1, dar nu pentru faptul ca nu ar merge la fel de bine cu S7-ele, ci pentru ca ma plictiseam pe langa el;

b) in fata dreapta, am replantat Parvula, chiar atunci cand am avut fluctuatiile alea mari ale kh-ului si am cam pierdut-o. Daca intr-o luna, pana la concursul AGA, nu se dezvolta cum trebuie,voi fi nevoit sa mai cumpar cateva poturi pentru indesire. Valabil si pentru tufele de pe spate.

c) acum mergpe urm?toarea schema:
-schimb de apa (40%) facut saptamanal;
-E15 (4 pastile) bagate intregi in sorbul skimmer-ului si V30 (8 pompe) bagate prin alternanta dupa fiecare schimb de apa;
-PG7 (5 pastile) saptamanal, bagate intregi in sorbul skimmer-ului;
-zilnic, EasyCarbo (8-10 ml) si A1 daily (12-15 picaturi).
Niste parametri:
-temperatura: 26, 5 grade;
-kh: 12;
-ph: 7, cu valoare hys setata la 0, 05;
-program zilnic de lumina: 7ore;
-completare zilnica de apa: 3 litri.

PS: referinta cu Navodari-ul, am facut-o pentru ca multi forumisti au auzit de autostrada asta (noua varianta a Constantei) dar nu stiu pe unde sa iasa catre Mamaia. Da, se mai emite Radio Vacanta pe 100, 1 Fm. ;)

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Acum doua zile am fost in fuga ,,pe la capitala,, , mai precis prin zona de nord si am intrat prin HB. Mi-a facut cu ochiul pretul foarte mic al furtunului 16/22 de la Tetratec, fata de japca pe fata de prin C-ta si anume: 29 vs. 55 lei. Si daca tot erau vis-a -vis si bazinele cu ,,fisii-fisii,, ;) m-am lipit de 30 neoni rosii (1, 9 lei/buc.) si 6 Otto (7 lei/buc.).
Asa ca aseara mi-am facut de lucru vreo doua ore cu aranjatul si inlocuitul furtunelor; si cum un lucru frumos si bine facut nu vine singur, hop, m-am pomenit cu doua necazuri:
-dupa stingerea luminii mi-au sarit din acvariu vreo 4 neoni. I-am gasit dimineata, gata uscati si de pastrat pe sfoara pentru iarna. =)) =))
-al doilea si adevaratul necaz este faptul ca am constatat ca frumusetea mea de incalzitor extern Hydor 300w s-a defectat. Nu mai cupleaza termostatul, asa ca zilelele astea va face cunostinta cu service-ul din Bv. . Se mai intampla, si omul se mai imbolnaveste, da-pai un lucru facut de el, nu?!

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

bitanu wrote: frumusetea mea de incalzitor extern Hydor 300w s-a defectat. Nu mai cupleaza termostatul


Dane, m-ai facut sa mai stau pe ganduri, tocmai ce doream sa achizitionez astfel de incalzitor, mai ales ca acum este disponibil si in Hornbach.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bitane arata foarte fain setupul, cel putin in ultimele poze postate. Ai ceva poze mai noi?

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Ca sa nu fiu inteles gresit (si sa nu bag lumea in ceata), cand am scris ,,neoni rosii,, m-am referit la paracheirodon innesi (cei normali  ), si nu la neonii cardinali (paracheirodon axelrodi).

@Tecnics: acum, nu cred ca toate sunt la fel, adica cu bube. Astept sa vad cum ,,se poarta,, service-ul.

@kirucd: Multam Dragos, dar nu am unele mai noi si nici nu prea am ceva special de aratat, sau cel putin nu acum.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2013 02:52:12


,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si mie imi place foarte mult setup-ul actual!... e "firesc" si echilibrat, da impresia unui colt rupt direct din natura.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Pentru ca am primit invitatia de a participa cu ,,ONE,, al meu la concursul international de acvaristica din Rusia si cu speranta ca voi fi cu acvariul pregatit pana la sfarsitul lunii, as vrea sa pun in practica (Ufff, in sfarsit !!! ) ceea ce era prevazut in proiectul initial al setup-ului si anume alegerea culorii de fundal a acvariului. Dupa cum stiti, pe spatele bazinului meu am lipit o folie autocolanta semi-transparenta pentru ca pe viitor sa pot monta in spate un panou de orice culoare si in functie de mofturi.
M-am gandit in prima instanta, la un panou sau doua din placaj (cum este acela de pe spatele sifonierelor) pe fetele caruia sa lipesc ceva autocolant colorat. Acum am in plan sa folosesc culorile: negru, albastru inchis, bleo si alb.
Voi ce parere aveti? Pot folosi alt material pentru placa? Sau alte culori?

Poze nu am de gand sa va arat acum (stiu, sunt rau ) dar va garantez ca eu sunt multumit de felul in care arata ,,ONE,, .;) Va divulg faptul ca acum 12 zile am taiat stemurile pentru indesire ai ca un exemplu, fiecare fir de Prosepinaca are cate 3-4 pui a cate 4 cm.

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as incerca prima data cu albastru inchis, apoi cu negru, dar e posibil ca si albul sa dea bine.
Daca ne arati si niste poze cu aceste culori in fundal putem sa ne dam si cu parerea

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Mai intai trebuie sa caut baza, dupa care imi va fi mai usor cu autocolantul.La albastru inchis m-am gandit si eu prima data, sa stii!

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sugestie: uita-te cu atentie la fotografiile facute in natura cum ar fi cele de aici http://www.acvariu.ro/interview-with-chris-lukhaup-aquascape
Poti sa mergi si pe griuri. Tot testand vizual si mai ales facand poze de test poti sa iei hotararea finala (in poze arata altfel decat vizual in fata lui). Poti sa incerci si cu un iluminat pe fundal si in tot cazul pentru pozele finale cheama pe cineva care are surse de iluminat suplimentare.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com