[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce sa fac?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
boom_223
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2004 14:03:03
Messages: 34
IP:
Offline

salut ,m-am gandt sa-mi fac background pt acvariu si am pus pe bucata de pelestiren (scartietoare ) .am intins ciment ,l-am lasat la uscat si acum vreau sa il bag in acvariu in apa...si ca sa nu fac vreo greseala as vrea sa stiu daca nu cumva cimentu ala dauneaza pentru pesti si pentru plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Backgrounduri cu polistiren si ciment se pot face si unele chiar misto care sa imite rocile foarte bine problema este ca cimentul trebuie sa fie unul rezistent la apa si nu poate fi bagat in acvariu imediat pentru ca dauneaza pestilor.Trebuie lasat iin jur de 2 luni din cate am citit eu pe forum in apa pana elimina toate substantele nocive iar apoi poate fi bagat in acvariul cu pesti.Exista cativa oameni de pe forum care se pricep si care au asa ceva sa speram ca vor vedea ei postul tau si-ti vor da mai multe sfaturi.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca stii engleza si ai timp citeste asta , te va ajuta daca vrei sa faci un decor misto
http://www.cichlid-forum.com/phpBB/viewtopic.php?t=38542&postdays=0&postorder=asc&start=0

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:nu poate fi bagat in acvariu imediat pentru ca dauneaza pestilor.Trebuie lasat iin jur de 2 luni


Poti reduce alea 2 luni daca schimbi apa in care tii decoru' foarte des. Cind crezi ca e gata bagi 1-2 pesti de proba si stai cu ochii pppaaa ei non-stop si daca dau vreun semn ca nu le place ceva ii scoti repede.
In rest e doar o chestie de indeminare. Poti obtine ce forme vrea muschiu' tau ;) .

Poze: smilie ... Poze cu plante
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

SAU
Cred ca e mai usor si iese mai bine. Poti pune si ghivecele alea pentru plante si nu in ultimu rand timpul de asteptare se reduce, adica te poti bucura de fundal intr-un timp mai scurt.

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

daca pui decor cu ciment ai grija ce pestii tii ca cimentul creste duritatea apei si vei avea mereu probleme poti sa tii cimentulu si 5 luni in apa

Ogar batrin dar.... cu miros fin
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Cel mai bine ar fi sa iei testere de ph si gh si sa monitorizezi ph-ul si gh-ul ca sa fii sigur ca poti baga pestii.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
boom_223
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2004 14:03:03
Messages: 34
IP:
Offline

multumesc foarte mult pentru sfaturile voastre dar din apacate nu le-am cam ascultat am bagat backround-ul in apa si pesti se simt bine am stat cei drept cu ochi pe ei,din potriva ancistrusu sta cu buza pe el cred ca ii place inca o data multumesc
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com