[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
idee despre substrat  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Adi D
Junior member

Joined: 02/12/2004 14:24:09
Messages: 46
Location: Sibiu
IP:
Offline

de 6 luni am un acvariu setat cu substrat de pietris 5-6 mm in diametru. plantele sunt plantate direct in substrat. o data sau de doua ori /saptamana adaug fertilizanti Sera Florinnette si HP 2.0. Pana acum totul a fost OK. Plantele s-au dezvoltat perfect, algele au fost tinute sub control. ideea este ca substratul s-a cam umplut cu escrementele pestilor (12 neoni) si cred ca o sa schimb toata apa pentru ca nu am alta solutie. intrebarea este: daca plantez in ghivece plantele, cu substrat de turba peste care pun nisip/pieris mai rezolv ceva cu fertilizantii sau acestia nu mai ajung la radacini
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

Citeste mai omule mai intai ceva posturi legate de substrat, pe forumul asta. Cauta acest cuvant si vei gasi ceva legat de compozitie.

Eu unul iti spun doar atat - renunta la tampenia aia de substrat pe care o ai acum, de pietris 5mm. E si normal ca se impute, avand in vedere ca se creeaza goluri mari. Mergi pe nisip de rau sau cel mai bine pietris cat bobul de orez, de 2-3mm max.

Cand ai probleme spune si dimensiunile acvariului, ca sa stie poporul ce recomanda. Daca ai acvariu de 40 de litri, nu are rost sa te complici cu substrat multi-compozit. Mergi pe o singura componenta.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Adi D wrote:cred ca o sa schimb toata apa pentru ca nu am alta solutie
Aspira substratu' cu cloputu' pina la fund. Chiar daca deranjezi un pic plantele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

daca pui plantele in ghivece cu turba hapyy plant nu mai este valabil pastilele de le sera florennete daca le pui in ghiveci sunt valabile dar sa le rupi in bucatele mai mici in doua sau trei parti si nu lipite de radacina plantei si cu privire la turba nu orice tutba este buna vezi ca sa spus in alte discutii pe forom care turba este buna

Ogar batrin dar.... cu miros fin
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Am si eu o intrebare in leg cu substratul. Am ca substrat nisip de rau la un acvariu de 80 L. Faza e ca atunci cand aranjez plantele prin acvariu si mai deranjez nisipul, apar tot felul de suspensii prin apa...deranjant... Exista vreo metoda super-ultra-secreta de sifonare a nisipului?!?! :-)
E o chestie buna pentru plante, dar ptr apa nu prea...

image
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

aris citeste aici : http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=228
sau aici : http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=298

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

multumesc

image
[Yahoo!]
Adi D
Junior member

Joined: 02/12/2004 14:24:09
Messages: 46
Location: Sibiu
IP:
Offline

in primul rand nu sunt chiar incepator in ale acvaristicii. Am citit destule posturi privind formule pentru amenajarea substratului. Trebuie sa fac totusi niste precizari:
- substratul actual este din pietris de rau cu diametru intre 2 - 5 mm. deci nu sunt doar bolovani de 5 mm
- volumul acvariului este de 60 l. Acesta este motivul pentru care nu m-am complicat cu formule sofisticate de substrat.
- intrebarea din post a fost pusa in momentul in care cumparand HP 2.0 mi s-a sugerat sa folosesc acest tip de substrat in locul nisipului de rau pe motiv ca fertilizantul nu ajunge la radacina plantelor. Totusi mizeriile patrund in substrat si chiar folosirea clopotului nu ma ajuta mai ales ca este extrem de neregulat (bolovani, terase, radacini mopani). Ca urmare la 6-7 luni trebuie sa scot si sa curat tot substratul (idee ce nu ma prea incanta).
sfatul pe care-l solicitam era pentru aceasta situatie: de a avea un substrat care sa permita circulatia fertilizantilor pana la radacini, sa fie benefic pentru plante si sa se intretina usor (fara schimbarea completa a apei din acvariu)
Adi D
Junior member

Joined: 02/12/2004 14:24:09
Messages: 46
Location: Sibiu
IP:
Offline

As mai avea o intrebare: In cazul in care optez pentru plantarea in ghivece si cu substrat de turba, exista un interval la care acest substrat se schimba complet sau se adauga fertilizanti chiar la radacina ?
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Dupa un timp, proprietatile nutritive ale turbei se reduc. Timpul depinde de mai multi factori: dimensiunea ghiveciului, tipul plantei, marimea acesteia etc. Dupa 1/2 ani (la ghivece) si 1-1/2 ani la acvarii cu substrat de turba si pietris deasupra, ar cam trebui schimbata turba sau agaugati fertilizatori la radacina...
Oricum, ideea cu substrat de turba este cea mai indicata pt dezvoltarea armonioasa a plantelor, dar e cumplit momentul cand vrei sa scoti o planta cu radacini bine dezvoltate si vezi cum se ridica substratul cu totul :x .
Apropo! Cum faceti voi in acest caz?

<<-->>
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Plimbandu-ma deunazi prin petshopul de la Cora si admirand saci mari cu mancare pentru caini si pisici smilie precum si nisipul absorbant al pisicilor ce se gaseshte de asemenea din belsug si admirandu-i granulatia mi-a venit o idee: oare n-ar putea el fi folosit ca substrat? Cand am ajuns acasa am cautat pe net sa vad daca pot gasi ceva informatii despre compozitia lui si ......surpriza. Se pare ca majoritatea "nisipurilor absorbante-cat litter" sunt de fapt laterita(sol uscat de soarele tropical bogat in fe si aluminiu cu capacitate de fixare a ionilor de K si Mg) si ca sunt folosite de multi acvaristi ca sol nutritiv pentru plante acoperit cu un strat generos de nisip fin.(playing sand ca cica ar fi steril oricum la noi nu cred ca se gaseshte :-) ). Se pare ca este preferat datorita pretului extrem de scazut comparativ cu laterita acvaristica.(top Dupla laterite). Intrebarea era: A folosit cineva asa ceva pentru cresterea plantelor in acvariu?

mobile in mobile
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca ai la indemana "o mana" de "amestec pentru pisici" da-mi mie si fac eu un test intr-un "acvariu" de 10-15 l ;)
sti ca in cirpaceala nu ma intrece nimeni
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

N-am da' il cumpar. Si eu vreau sa incerc. Pe unde am citit ieu despre el se scria ca problema ar fi ca scade ph-ul(fapt ce nu ma deranjeaza deloc avand in vedere ca apa de la retea vine cu ph 8-8.2) si ca unele dintre ele ar contine fosfati si d'aia erau recomandate anumite brand-uri care posibil sa nu fie disponibile in RO.

mobile in mobile
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

de nu ne-om lua noi ban pentru "aberatiile " astea ....
parca vad..... mancare de caini ati dat la pesti, acum le bagati substrat pentru pisici, da sa vedeti cind oi pune eu pe galerie, scalarii pusi la depus in ... COLIVIE!!!!!!!!!!

HAI CA AM OFTOPICARIT DESTUL ;)
la munca si spor la testari mai sti ce-o iesi ??
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

imi pun si eu substrat de asta...si dupa aia bag si niste pisici...de mare...si daca mor cer despagubiri la astia :brosu: :brosu: ...ca tot pisici sunt
OK...totusi duferenta de pret e ffff mare. Eu sunt putin sceptic, da nu zic nu. Hai sa incerc si eu.
[Email] [Yahoo!]
ozelot
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 22:29:49
Messages: 84
Location: bucuresti
IP:
Offline

Am vazut pe o punga de nisip pt pisici si un acvariu, deci merita incercat, sau si mai simplu se merita incercat si lutul alb pt cosmetica.

Oamenii sunt 70% apa!Si nu e de ajuns!
[Yahoo!] aim icon [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ozelot wrote: sau si mai simplu se merita incercat si lutul alb pentru cosmetica.

Adica argila?...Daca despre asta e vorba, se face ca o pasta daca este tinuta in permanenta in apa...Esti sigur ca nu iese din pietris/nisip si iti face apa de nu se mai vede nimic prin ea?
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

si laterita tot o argila este (din cate stiam eu). si nu iese prin pietris sa-ti strice apa . eu unu am folosit o perioada si argila de aia si nu face nimic rau. dar tot mai buna e laterita.
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Scuze se face o mare confuzie intre argila,lut sau cine stie ce alte chestii si LATERITA :o Laterita se formeaza numai in anumite regiuni de pe glob si chiar acolo unde se gaseste laterita nu toata este buna De aceea firma Dupla a cumparat niste mine dezafectate in Sir Lanka si de acolo extrage laterita de Dupla I-mi pare rau ca nu m-ai stiu exact adresa de site care dadea compozitia chimica de la A la Z a cel putin 40 de tipuri de soluri, laterite si alte produse si acolo se vede clar diferenta dintre ele si de ce laterita de Dupla este printre cele mai bune am sa caut adresa de site si am sa vo comunic celor interesati

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiCalin wrote:si laterita tot o argila este (din cate stiam eu). si nu iese prin pietris sa-ti strice apa . eu unu am folosit o perioada si argila de aia si nu face nimic rau. dar tot mai buna e laterita.

Asa o fi, dar nu cred ca te dai cu laterita pe mutrita.. .Eu ma refeream la argila alba care se gaseste la plafaruri si care e pentru masti cosmetice. Si parca nu am vazut sa scrie laterita pe borcan.... O fi totusi unul si acelasi lucru? :o Nu prea cred...
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com