[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plumb/fier/deloc  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca pun la radacini plumb/fier face rau???
Nu mai stiu unde am vazut parca toto aici pe forum ca daca pui o bucatica de fier la radacina creste mai gigea
[Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Plumb :o ???
In nici un caz, eu unul nu as pune nimica, sunt destule substante sub forma de tablete care se pun in substrat ca sa se dezvolte gigea plantele. Cel mai bine le lasi asa ca la mama lor.
In plus plumbul este toxic mai ales pentru pesti.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kid wrote:daca pui o bucatica de fier la radacina creste mai gigea
Nu prea cred ca fieru' din bucatica aia e asimilabil de catre plante.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kid wrote:daca pun la radacini plumb/fier face rau???

Plumb in nici un caz. Despre fier, stii tu ceva... dar este vorba de fierul din ingrasamintele lichide sau solide. Cit despre bucatica de fier lasata in apa, stii ce se intimpla, nu? :sic:
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

man, nu te gindi ca ai pus la radacina plantei un cui, din care ea isi va trage tot fierul de care are nevoie.. plantele nu asimileaza rugina, ci fierul din compozitia unor compusi complecsi.
ia gindeste-te de ce se mai produce fier hausman (pentru copii) cind foarte bine, ar putea sa inghita niste pilitura de fier si gata ;)
la fel si cu plumbul, si daca ar fi doar plumb, poate n-ar fi nimic, dar este oxid de plumb, care este foarte toxic.. saturnismul iti spune ceva ?
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Problema sta asa fierul exista in trei variante asimilabile pentru plante FE 1 ,FE 2, FE 3, dintre acesetea numai Fe 2 si Fe 3 pot fi asimilabile in cantitati semnificative si numai in prezenta chealatilor care descompun fierul din bivalent in trivalent pentru a putea fi asimilat de plante fierul pus sub forma de cuie sau alt metal contine intradevar si fier dar mai contine si alte metale care la randul lor se pot desecompune in apa si pe care nu ai de unde sa le stii ,FE 1 in timp datorita agentiloor chealati se poate transforma in FE 2si FE 3 dar in mica masura FE 2 patrunde in celule plantelor si ajuta la transportul celorlante substante la"masa completa " a plantelor FE 3 ajuta la formare clorofilei si la alte chestii care mi-ar lua o gramada de timp sa le explic de aceea cand planta are culoare galbuie una din cauze poate fi lipsa de fier foloseste pastilile cu fier si cu celelante componente dar fi atent la dozaj si la cate plante ai ca pe urma algele vor izbucni

Ogar batrin dar.... cu miros fin
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

saturnismul (intoxicatie cu plumb) daca stiu eu bine.
Multumesc de raspunsuri. De retinut ce sa scris paci
[Yahoo!]
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

sa nu exageram totusi umpactul plumbului in nisip.la unele plante mai mari eu unul mai folosesc din cand in cand cate una bucatica de plumb si nu e nici o problema

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu strica intrebarea e bine de stiut
[Yahoo!]
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

eu am luat o planta din obor iar la radacina avea o bucata de plumb,bucata aia de plumb o tine la fund!sa inteleg ca trebuia sa scoat plumbu?
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

da.
ebogdan
Member
[Avatar]

Joined: 05/12/2004 22:01:53
Messages: 109
Location: Constanta
IP:
Offline

sonyk wrote:eu am luat o planta din obor iar la radacina avea o bucata de plumb,bucata aia de plumb o tine la fund!sa inteleg ca trebuia sa scoat plumbu?


Bucatica aia de plumb era sa tina planta in picioare in acvariu, neavand substrat. Tu planteaz-o fara plumb !

BTW, cine ti-a dat-o asa ? Razvan ? Ca m-am mai certat cu el de cateva ori pe tema asta. Cateodata uita sa zica sa scoti plumbu cand ajungi acasa, nu ca n-ar sti si el...

sometin's fishy 'round here...
sonyk
Junior member

Joined: 04/12/2004 13:45:59
Messages: 76
Location: constanta
IP:
Offline

nu stiu cum il chema.dar stiu ca era rocker sau motocilist
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sonyk wrote:eu am luat o planta din obor iar la radacina avea o bucata de plumb,bucata aia de plumb o tine la fund!sa inteleg ca trebuia sa scoat plumbu?

Ce fel de planta e? Daca este Elodeea - asta e planta de suprafata si nu trebuie sa stea "la fund". E drept ca merge si plantata, dar pt pui o poti folosi ca planta de suprafata fara probleme.

PS Cind mai cumperi plante sau pesti, intreaba si denumirea lor. Daca se poate, cea stiintifica. Atunci se va gasi cineva sa te indrume care sunt cerintele lor.
ebogdan
Member
[Avatar]

Joined: 05/12/2004 22:01:53
Messages: 109
Location: Constanta
IP:
Offline

sonyk wrote:nu stiu cum il chema.dar stiu ca era rocker sau motocilist


Razvan era

sometin's fishy 'round here...
Razvan_Radu
Membru banat

Joined: 12/08/2004 13:14:40
Messages: 25
Location: Constanta
IP:
Offline

eu sunt razvanul ala rocker si in curand (sper) motociclist. iar problema cu plumbu mi se pare destul de fierbinte. Inainte sa le dau oamenilor otravuri sa-si bage in acvarii m-am documentat si eu cat de cat (recunosc ca se putea si mai bine) si am ajuns la concluzia ca plumbu asta nu face nici un rau. daca ma insel va rog din suflet, spuneti-mi, altfel omor cu plantele mele toate acvariile din constanta! din experienta mea personala plumbu asta e ok, am tzinut discusi in acvarii cu plante plumbuite, fara probleme; folosesc de 8 ani plumb in acvariu si nu a murit nimik. asta zic eu. dar ce stiu eu?


.......................


A fost o discutzie fiebinte despre plumb si eu n-am fost pe faza. Subiectu ma intereseaza foarte tare si in special o lamurire stiintifica, cu chestii latinesti, si asa mai departe... A plumbui sau a nu plumbui... Asta e intrebarea! (in principiu) Si intr-adevar m-am contrazis cu senor Bogdan pe tema asta, dar cum nu am fost lamurit, problema a ramas in picioare. Eu personal folosesc plumbu in acvarii de vreo sapte ani si nu am avut motive de nemultumire. Dar stiu io? Nu am o baza stiintifica pt treaba asta. Doar l-am folosit si nu am avut niciodata probleme. Am auzit ceva cum ca ar fi mai nociv or something intr-o apa mai moale si acida iar cum la noi duritatea e de 22 si apa de robinet are ph 7,5.... am rasuflat usurat! Dar sa zicem ca e nociv. Cum pacatele mele convingi o planta butasita sa stea drepti pana-si formeaza radacina? Eu tai nucusu cu foarfeca, pun frumos un plumbuletz si-i dau drumu sa planeze spre pietris, ca sa se planteze singur. altfel cum??? leg pietricele cu sfoara??


............................


Am uitat ceva. Am un pretin care are in acvariu vreo trei kile de plumb. Si-a facut omu, frumos, o terasare din polistiren a amenajat acvariul dar cand a pus apa, s-a ridicat cu tot cu substrat. Si ca sa stea jos, a tot pus la plumb. Asta acu vreun an de zile, parca. intre timp, totul e in regula cu acvariul. Pestii-s grasi si frumosi, (probabil o sa moara de batranete), plantele la fel. DECI?


Ti-am pus aici posturile din topicu' celalalt pe care l-am sters.
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com