[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sotia m-a intreaba:  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

sotia mea,care intre timp s-a indragostit de pestisorii din acvariu si l-e studiaza comportamentul ore in sir m-a intreaba de ce cei trei masculi de guppy, singurele exemplare care i-am oprit din prima generatie(sunt superbi,coada imensa ,rosie ca focul si corpul un albastru inchis)in loc sa fugareasca femelele s-e fugaresc intre ei, s-e infoaie tot timpul unul la celalalt iar dupa femele mai rar.(au aproape 5 luni) oare asa s-e lupta ei pentru suprematie?

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Masculii de gup se mai ciondanesc din cind in cind intre ei .Dar nu iti face probleme ca nu sunt destul de agresivi sa isi faca probleme prea mari unul altuia . Deasemenea de la o anumita virsta masculii de gup nu mai sunt foarte interesati de femele .De obicei la majoritatea masculilor dupa ce le creste coada la dimensiunea maxima interesul pt femele scade (oricum daca vrei pui stai linistit ca si asa femelele tot vor fi fecundate )
Partea buna e ca dupa ce fata femelele masculii nu le vor mai stresa prea tare cu apetitul lor . De multe ori la vivipari se intimpla ca femelele sa moara dupa ce fata tohmai datorita unor masculi ,,obsedati''
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com