[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ancistrus si echinodorus  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
GeorgianS
Junior member

Joined: 10/06/2008 11:51:32
Messages: 10
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Ce sa fac sa nu imi mai manance ancistrusii echinodorusii?Am 2 Echinodorus ozelot pe care ii mananca.Pe zi ce trece gasesc cate o frunza gaurita.Am doi ancistrusi maturi si 4 mici.Am vazut intr-un acvariu la un pet shop ca le dadea foaie de varza!Le pot da asa ceva?Trebuie tratata sau fiarta inainte?Afecteaza ceilalti pesti?Am auzit ca mananca si foaie de salata sau castravete!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Esti sigur ca Ancistrusii au gaurit frunzele? Echinodorusii au frunze groase si nu cred ca Ancistrusu' o poate minca, e mai probabil ca Echinodorusii sufera de oarece carenta care duce la gaurirea frunzelor.

Maninca felii de castravete ....... gasesti si hrana vegetala dedicata pentru ei.

Poze: smilie ... Poze cu plante
GeorgianS
Junior member

Joined: 10/06/2008 11:51:32
Messages: 10
Location: Bucuresti
IP:
Offline

S-ar putea sa am si un plecostomus in acvariu, trebuie sa mai verific pt ca nu stiu exact, si am auzit ca ar putea manca echinodorus!Nu as vrea sa ranunt la acesti pesti pt ca fac o treaba f buna...
Eram curios cu faptul ca ar putea manca foaie de varza sau de salata...
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

maninca salata putin oparita si cred ca si varza (varza nu le-am dat niciodata) dar aproape sigur nu ei iti maninca echinodorusul .Iar ancistusii maturi aproape ca nu mai sunt interesati de vegetale preferind alte tipuri de hrana in general . Puii de ancistus e greu de crezut ca pot gauri o frunza de echinodorus . Eu zic sa mai cauti cauza pt care sunt gaurite frunzele de echinodorus ca e putin probabil ca ancistusii sau chiar pleco sa le manince . Ai cumva vre-o specie de ciclide sau melci sau .... in acvariu?
GeorgianS
Junior member

Joined: 10/06/2008 11:51:32
Messages: 10
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In acvariu am xipho, guppy, molly, cory, ancistrus si neoni.M-am uitat mai bine in acvariu si am observat ca si bacopa caroliniana are cateva frunze gaurite, precum si echinodorus bleheri care incepe usor, usor sa prezinte mici gauri.La echinodorus ozelot am observat mici puncte de culoare maronie ca si cum planta ar incepe sa se usuce (nu ma refer la petele de culoare maronie naturale pe care le are planta).Planta prezinta atat gauri cat si rupturi laterale ale frunzei.Am ajuns pana acasa pentru scurt timp si am observat ancistrusi pe frunzele plantelor insa cand acestia s-au retras m-am uitat la plante si nu aveau parti mancate.E posibil sa nu fie de la ei.Mi s-a parut ca apa degaja un miros tare.Precizez ca am schimbat doar 5% din apa in doua saptamani pentru ca am avut molly bolnavi de o ciuperca (probabil fungi) si am tratat apa cu Tetra fungi stop.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Georgian S wrote:am observat ca si bacopa caroliniana are cateva frunze gaurite, precum si echinodorus bleheri care incepe usor, usor sa prezinte mici gauri.La echinodorus ozelot am observat mici puncte de culoare maronie ca si cum planta ar incepe sa se usuce (nu ma refer la petele de culoare maronie naturale pe care le are planta).Planta prezinta atat gauri cat si rupturi laterale ale frunzei.
Descrierea ta ma duce si mai mult cu gindu' la carenta nutritionala. Baga poze ca fac minuni .

Poze: smilie ... Poze cu plante
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

Eu din cind in cind le mai sau la cei 2 ancistrusi cite o feliuta de dovlecel clocotita putin inainte (altfel pluteste), le dau 2 pentru ca masculul este un rau si nu lasa femela sa manince si ea, cum se apropie se zburleste tot si o loveste cu botul, sau cu laterala (umar la umar ). Oricum, sunt convins ca este o delicatesa pt ei, de cum le pun feliutele lasa totul si nu se mai dau jos de pe ele sau de sub ele ca intra si sub feliuta, stau cu burtica in sus si maninca. Daca din feliuta femelei se mai infrupta si guppy, xipho sau molly, de cea a masculului nu se apropie nimeni, desi abia i-au dat mustatile e un razboinic cind vine vorba de mincare

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com