[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
molly bolnavi  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
GeorgianS
Junior member

Joined: 10/06/2008 11:51:32
Messages: 10
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Numele meu este Georgian si sunt un incepator atat in acvaristica cat si pe acest forum.Am acasa un acvariu de 120 litrii in care traiesc 4 xipho, 5 molly, 15 neoni, 5 cory si 5 ancistrus.Am o problema cu molly care au inceput sa imi moara.Am observat ca au pe corp niste puncte mici albe si "pufoase" care pe zi ce trece se fac tot mai mari si provoaca moartea pestilor mei.Am observat aceste puncte de 4 zile timp in care mi-au murit doi molly negri.Am fost la un pet shop si am intrebat ce as putea sa le dau si vanzatorul mi-a spus sa le cumpar Tetra fungistop pe care sa il administrez in acvariu si daca punctele nu trec in doua zile sa le cumpar Tetra general tonic.Aseara am pus Tetra fungistop in acvariul pestilor mei.
Ma puteti ajuta cu sfaturi in legatura cu aceasta boala si cu stoparea ei?Este bun tratamentul pe care l-am administrat la sfatul vanzatorului?Ce alt tratament le-as putea administra si cum?Nu vreau sa imi bat joc de pestii mei pt ca imi plac mult prea mult.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Georgian S wrote:Am observat ca au pe corp niste puncte mici albe si "pufoase" care pe zi ce trece se fac tot mai mari si provoaca moartea pestilor mei.
Pare Saprolegnia, daca e asa ar trebui sa treaca de la Fungistop.
Baga niste poze de calitate, altfel e pe ghicite .

Poze: smilie ... Poze cu plante
GeorgianS
Junior member

Joined: 10/06/2008 11:51:32
Messages: 10
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cat timp sa tin tratamentul asta ca nu scrie nimic pe cutie?Sa mai administrez si Tetra General Tonic dupa acest tratament?
GeorgianS
Junior member

Joined: 10/06/2008 11:51:32
Messages: 10
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pt ajutor!Se pare ca molly s-au insanatosit de la tratamentul cu Tetra fungistop, s-au retras acele puncte albe pufoase de pe corp, cred ca intr-adevar a fost o ciuperca.
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Tura viitoare cind vei mai avea in acvariu boala asta (ca o vei mai avea in mod sigur) incearca sa ridici t la vreo 28g inainte sa bagi chimicale in apa sau sa adaugi sare de bucatarie fara iod si boala va trece .
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

dragos11 wrote:incearca sa ridici t la vreo 28g inainte sa bagi chimicale in apa sau sa adaugi sare de bucatarie fara iod si boala va trece .
Ai descris tratamentu' pentru gris ....... pestii aveau Saprolegnia (dupa descriere) ....... Saprolegnia nu trece cu 28 C si sare .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
GeorgianS
Junior member

Joined: 10/06/2008 11:51:32
Messages: 10
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt convins acum ca pestii mei au gris, punctele albe nu au trecut de la tratamentul cu fungistop, am cumparat de la petshop tetra contraspot pe care l-am adaugat in acvariu si am ridicat temperatura la 30 grade.Se pare ca pestii mei au inceput sa isi revina pt ca nu mai au atat de multe puncte albe pe corp si au inceput sa misune prin acvariu...

Multumesc
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Gris sau Saprolegnia ? Grisu' nu are deloc aspect pufos.

Poze: smilie ... Poze cu plante
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Totusi cu fungistop nu trebuia sa treaca si iftiohtirius (grisul)? . Atentie totusi la temperatura nu o ridica prea mult sa nu le faci probleme la pesti (neonii e posibil sa crape la 30-31g).
Daca boala pe care o au pestii este gris ori ca ridici t la 27,28 g ori ca o ridici la 35 efectul e acelasi. Temperatura ridicata nu omoara microbul care provoaca grisul ci doar impiedica ouale acestui microb (sau ce dumnezeu o fi ) sa eclozeze .Deci numai cu ridicarea t va trece dar putin mai greu . Punctele de iftiohtirius vor creste in continuare pe pesti dar dupa ce vor ajunge la maturitate si vor cadea de pe pesti nu vor mai putea sa eclozeze ouale . Ouale care nu eclozeaza teoretic ar trebui sa moara in doua sau trei zile deci e necesar ca dupa ce nu mai vezi nici un punct pe pesti sa mentii t peste 27 grade inca minim 3 zile ca daca nu e posibil sa reapara boala . Daca boala pe care o ai e gris si nu altceva adauga si ceva sare in apa ca nu le va face rau la pesti (la mulinezi chiar le place apa cu putina sare).
Acum am vazut ca ai scris ca punctele albe sunt si pufoase . Daca sunt intr-adevar pufoase ca un mucegai sa stii ca nu e gris . Punctele de gris arata ca si cum ar fi niste granule de ceramica pe corpul si innotatoarele pestilor.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Niste poze de calitate cu pestii bolnavi pot face minuni, ne-ar scoate din negura neagra a presupunerilor .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com