[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
echinodorus ozelot  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

are o tija de 5 cm cu un boboc in varf.
planta e pusa intr-un pahar, iar saptamana asta trebuie sa ma mut,.... trebuie sa o dezradacinez.
efecte secunadre sunt?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

orice planta are un anumit timp de adaptare atat la sol cat si la conditiile din apa e bine sa o sadesti cu tot cu pahar daca paharul este din plastic e bine sa -i faci niste crestaruri in el ,daca o dezradacinezi s-ar putea s-ai trebuiasca un timp m-ai mare de adaptare incearca sa-i oferi aceleasi conditii in care ai tinut-o pana acum tija cu viitoarea planta sar putea sa nu ma-i fie viabila plantele nu se sadesc in timpul infloriri sau cand au tije din care vor iesi plante

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

o sa stagneze umpic, apoi o sa o ia de la capat si taja va continua sa creasca si sa se umple de pui si de flori...ma ro..acum presupun ca nu o sa aibe parte de o schimbare mare a chimismului apei, dar in principiu nu sunt probleme. daca o scoti din pahar, sa nu ii speli radacinile )eventual chiar poti sa le tunzi putin)

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

am mutat-o dar nu am deplantat-o tot in pahar este, dar prin gauriile paharului au iesit cateva radacini ce aveau 20-30 cm, pe care le-am scurtat. tija are ~ 50 cm cu 3 boboci la varf cu spatiu de 1 cm intre ei. varful ei este iesit din apa.
acum i-am ridicat temperatura de la 26C la 29-30C.( urmeaza sa bag discusi)

sper sa ii mearga tot asa

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

daca nu ai capac de sticla sau neoanele sunt apropiate de suprafata apei incearca sa ti tija in apa pentru a evita arderea ei.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

eu am fortat tija sa stea in apa prinzand-o intre termometru si geam...cam in trei zile se obisnueste si creste numai pe luciul apei...si bobocii aia se indeparteaza incetul cu incetul..ai sa vezi tu..vezi daca vrei si tu sa o fortezi la fel sa stea in apa sa nu o strivesti...trebuie macar o distanta de 0,5 cm intreperete si termometru...si am mai observat ca dpa ce incep puii sa se dezvolte tija tinde sa se scufunde...vezi sa ai o camera digitala la indemana ca florile tin numai o zi...pana incepe sa se insereze..in rest multa bafta
[Email] [Yahoo!]
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

sau de ce nu poti sa o lestezi cu o mica fasie de plumb si in felul asta tija se lasa incet sub apa

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

am 4 noduri pe tija si la fiecare nod sunt 3 boboci , care incep sa se inroseasca acum.
tija creste de nebuna, are vreo 70 cm pana la primul nod.
cand apare floarea, fac o poza, si o pun la galerie.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:
cand apare floarea, fac o poza, si o pun la galerie.


am eu o floare!



image

Acvariul meu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com