[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Discus in pericol  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
cristianmad2000
Junior member

Joined: 17/11/2007 22:34:42
Messages: 10
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Buna ziua,
Am un acvariu cu 4 discusi (au aprox 3 luni). In urma cu 2 zile cel mai marisor dintre ei a inceput sa se "invarta in jurul cozii" din cand in cand. Nu i-am dat prea mare imporatantza atunci. Azi s-a inchis la culoare si se invarte foarte des, se loveste de sticla acvariului, la ochiul drept i-a aparut o pata albicioasa.
Nu stiu ce sa-i fac sau care ar fi cauza. Am pus in apa putin verde de malachit.
Temperatura apei este de 29 de grade. Acvariul este un Jewel de 96l in care se afla cei 4 discusi si un ancistrus mic. Plantele si buturugile sunt atfificiale.
Ii hranesc cu Sera discus granule, sera discus colo blue si mancare congelata importata din ungaria (ceva "multi mix..." - artemii, etc.)

Am uploadat un filmulet pe youtube cu discusul bolnav.
http://www.youtube.com/watch?v=d2BkBR2n20w

Orice sugestie este binevenita

Multumesc,
Cristi
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

sorry to say: delete...

ia o cutie de plastic, pune putina apa din bazin in ea, apoi si discusul respectiv, si cu el la congelator...nimic de facut...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
cristianmad2000
Junior member

Joined: 17/11/2007 22:34:42
Messages: 10
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

of

Nu sti cam care ar putea fi cauza? Imi e teama sa nu pateasca si restul lafel.

Merci
cristianmad2000
Junior member

Joined: 17/11/2007 22:34:42
Messages: 10
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Inca un discus incepe sa dea semne de "imbolnavire".
Se invarte in cerc foarte repede si isi indoaie corpul puternic...apoi se linisteste.
Nu stiti care ar putea fi cauza?..Cu ce sa incerc sa-l tratez?


Multumesc
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

Myxosoma cerebralis...cum spuneam,delete...nu ai ce sa faci...sa speram ca nu o fac toti...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
cristianmad2000
Junior member

Joined: 17/11/2007 22:34:42
Messages: 10
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

A murit si acesta....restul par ok momentan...
Cam care ar fi cauza?
Exista medicatie impotriva ei?
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate nu exista tratament. Ai grija ca sporii pot rezista in stare latenta cativa ani, deci pot infecta si restulul pestilor ce acum sunt aparent sanatosi.
Cornel ti-a zis foarte bine, pestele trebuie sacrificat imediat, dealtfel ar trebui sterilizat acvariul si acccesoriile ce au intrat in contact cu pestii.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Exista un remediu inpotriva bolii! Inmultirea si selectia in cele mai bune conditii de viata. Fara Tubifex si rame in hrana. Metoda da cele mai bune rezultate impotriva tuturor bolilor.
cristianmad2000
Junior member

Joined: 17/11/2007 22:34:42
Messages: 10
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cam care ar fi o metoda eficienta de sterilizare a acvariului?
Am citit pe ceva forum ca impotriva acestui parazit ar fi eficienta sarea. Nu a intrat in detalii...
Cam cum ar trebui sa procedez?

Multumesc
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Nu-ti ajuta la nimic sa sterilizezi acvariul ca paraziti-s in pesti, si nu sti care-i urmatorul pe lista. Sarea nu ajuta. Cei care au ramas scutiti de moartea in masa o datoreaza intamplarii. Si eu ma aflu printre ei. In ultimii 10 ani am avut 7 cazuri, toti maturi, 5 salbatici si doi reprodusi in acvariu. Nu stiu daca-i molipsitoare dar ai mei au sfeclit-o in acvariul comun, iar ceilalti traiesc si dupa 5 ani bine mersi. Tot ce se cunoaste despre boala sunt svonuri si banuieli mai mult sau mai putin intemeiate, dar nimic cert. Deci, cum afirmam mai sus...
cristianmad2000
Junior member

Joined: 17/11/2007 22:34:42
Messages: 10
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Nu-ti ajuta la nimic sa sterilizezi acvariul ca paraziti-s in pesti, si nu sti care-i urmatorul pe lista. Sarea nu ajuta. Cei care au ramas scutiti de moartea in masa o datoreaza intamplarii. Si eu ma aflu printre ei. In ultimii 10 ani am avut 7 cazuri, toti maturi, 5 salbatici si doi reprodusi in acvariu. Nu stiu daca-i molipsitoare dar ai mei au sfeclit-o in acvariul comun, iar ceilalti traiesc si dupa 5 ani bine mersi. Tot ce se cunoaste despre boala sunt svonuri si banuieli mai mult sau mai putin intemeiate, dar nimic cert. Deci, cum afirmam mai sus...



Ma refer la sterilizarea acvariului in caz ca si cei doi discusi ramasi mor in viitorul apropiat (din aceeasi cauza)... In caz ca in decurs de 2-3 saptamani nu dau semene de imbolnavire cat de recomandat ar fi sa le mai iau inca 3-4 discusi cam de aceeasi "varsta"?
Sau daca aveti orice alte sugestii in privinta viitorului lor .

Cu hrana m-am invatzat minte si le dau numai sera discus. Cred ca prin hrana a ajuns respectivul parazit in acvariu. Initial ii hraneam cu mancare congelata importata din Ungaria. Nu am mai gasit dupa aprox. 1 luna si am cumparat tot mancare congelata adusa din Polonia. La scurt timp dupa aceasta au inceput problemele.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Daca golesti acvariul si-l stergi cu spirt medicinal, il acoperi bine si-l mai speli a doua zi cu apa e ok, dar il lasi sa stea usucat cateva ore ca sa se usuce si umezeala dintre silicon si geam. Merge si cu permanganat de potasiu.
Un oarecare risc exista sa-i infectezi si pe cei noi dar nu-ti poate spune nimeni cat e de mare. Eu am cumparat prin ´98 cinci salbatici "Tefe" si dupa o luna au murit 4 la interval de cateva saptamani iar al cincilea dupa mai mult de un an. In acvariul comun au mai murit 2, acum un an la diferenta de cam o luna si jumatate, iar ceilalti sunt bine. Cunosc un acvarist din Arad care a obtinut rezultate mai bune cu granulat decat eu cu mixtura. Felul in care-i hranesti conteaza la fel de mult ca si calitatea hranei. Pastreaza-ti in gand faptul ca ei in natura ciugulesc tot timpul cate ceva si nu mananca mult si rar, ci putin si continuu. Daca banuiesti ca vine boala de la hrana congelata nu le mai da. Granulatul e la fel de bun, dar nu le place mult si trebuie sa-i obisnuiesti cu el.
cristianmad2000
Junior member

Joined: 17/11/2007 22:34:42
Messages: 10
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Carja Ioan wrote:Daca golesti acvariul si-l stergi cu spirt medicinal, il acoperi bine si-l mai speli a doua zi cu apa e ok, dar il lasi sa stea usucat cateva ore ca sa se usuce si umezeala dintre silicon si geam. Merge si cu permanganat de potasiu.
Un oarecare risc exista sa-i infectezi si pe cei noi dar nu-ti poate spune nimeni cat e de mare. Eu am cumparat prin ´98 cinci salbatici "Tefe" si dupa o luna au murit 4 la interval de cateva saptamani iar al cincilea dupa mai mult de un an. In acvariul comun au mai murit 2, acum un an la diferenta de cam o luna si jumatate, iar ceilalti sunt bine. Cunosc un acvarist din Arad care a obtinut rezultate mai bune cu granulat decat eu cu mixtura. Felul in care-i hranesti conteaza la fel de mult ca si calitatea hranei. Pastreaza-ti in gand faptul ca ei in natura ciugulesc tot timpul cate ceva si nu mananca mult si rar, ci putin si continuu. Daca banuiesti ca vine boala de la hrana congelata nu le mai da. Granulatul e la fel de bun, dar nu le place mult si trebuie sa-i obisnuiesti cu el.


Multumesc :p
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com