[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
oameni buni va rog sa ma ajutati!!!!!!  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
DragonSpeed
Junior member

Joined: 29/08/2007 00:31:33
Messages: 16
Location: Cardiff,UK
IP:
Offline

scriam acum vreo citeva zile ca discusii mei respira greu, si nu stiu ce sa fac, acum alta belea. Cu toate ca pestii maninca am observat astazi ca 2 dintre ei au fecale albe si gelatinoase atirnind de ei si chiar se freaca de ce gasesc pe acolo la greu.Va rog sa ma indrumati si pe mine pe calea cea buna.Acvariul juwel 400,temp 30 testele de ieri aratau:NH3 -0;NO2-0.2;NO3->5mg/l;KH-40mg/l;GH-80mg/l, schimburi de apa pina acum 50% zilnic.Nu stiu ce sa le mai fac va rog sa ma ajutati. multzumesc anticipat.
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

faci un schimb masiv de apa,ridici temperatura la 34 grade,faci o dozare de metronidazol, 10 mg/lt., repectiv 16 pastile la 400lt...dupa 48 ore faci din nou un schimb masiv de apa, 30-50%, si aplici din nou medicamentul , in aceesi doza...repeti de cel putin 3 ori, deci cam 1 saptamina...daca este necesar poti sa mai aplici de 2 ori ...oricum, nu dispera , asa cistigi experienta smilie , din pacate...

obligatoriu , daca in filtru ai carbune activ il scoti...definitiv...acum in mod special...

pt viermi branhiali poti sa incerci JBL Gyrodactol...special pt asa ceva...citeste totusi cu mare atentie prospectul !!!...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

O intrebare pentru discusfun. Ai facut acest tratament vreodata in acvariu plantat? Daca da cum au reactionat plantele. Stiu ca acest tratament se recomanda sa se faca preventiv de doua ori pe an si sunt curios daca as putea sa-l fac direct in bazinul plantat pentru a nu mai stresa pestii cu mutari repetate.
[Yahoo!]
chitron
Member

Joined: 29/03/2006 15:29:51
Messages: 139
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnu sef imi pare rau sa te dezmagesc dar un tratament eficace nu se face in acvariu de decorci in acvariu gol in are din cite stii presupu ai doar un incalzitor si o piatra de aer.
Asa ca ma scuzi ,dar nu vad legatura .A daca dumneavostra vreti din acvariu de decor sa aruncati plantele asta este obtiunea dumneavostra.
DragonSpeed
Junior member

Joined: 29/08/2007 00:31:33
Messages: 16
Location: Cardiff,UK
IP:
Offline

Mersi,ma apuc chiar acum de treaba, oricum vad ca unul dintre red melons nu mai are culoarea rosu aprins,nu stiu cum o sa ridic temp la 34 toate incalzitoarele mele au limita 32C. Sa le pun metronidazol si in mincare?
chitron
Member

Joined: 29/03/2006 15:29:51
Messages: 139
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragonspeed.
TE ROG SI PE TINE TRECE-TI LOCATIA .Se pare ca pe forumul asta exista o problema in ati trece locatia.
DragonSpeed
Junior member

Joined: 29/08/2007 00:31:33
Messages: 16
Location: Cardiff,UK
IP:
Offline

Scuze, fara intentie doar ca am uitat.Eram preocupat cu problema asta.
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

nu stiu cum o sa ridic temp la 34 toate incalzitoarele mele au limita 32C.

merg si 32 grade...am uitat o chestie...aerare cit mai puternica in timpul tratamentului...metronidazolul va face sa scade nivelul oxigenului solvit in apa...vezi ca pe geamurile bazinului se va dezvolta o ,,mizga''...atunci cind vei face curat dupa 48 ore si vei schimba 30-50% din apa, speli bine si geamurile...neaparat...

Sa le pun metronidazol si in mincare?

da, sigur , daca inca maninca...dar aproape sigur cei care deja defecheaza alb , nu vor minca...o pastila de 250mg ajunge la 0.250kg mixtura...hranirea sa o reduci in perioada tratamentului ...o data pe zi , cit maninca imediat...


O intrebare pentru discusfun. Ai facut acest tratament vreodata in acvariu plantat? Daca da cum au reactionat plantele. Stiu ca acest tratament se recomanda sa se faca preventiv de doua ori pe an si sunt curios daca as putea sa-l fac direct in bazinul plantat pentru a nu mai stresa pestii cu mutari repetate.


nu am avut niciodata bazine plantate... acest tratament nu se face acest tip de bazine ...ar muri plantele in primul rind din cauza temperaturii...dar nici metronidazolul nu este recomandat in bazine plantate...deci , nu!...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
DragonSpeed
Junior member

Joined: 29/08/2007 00:31:33
Messages: 16
Location: Cardiff,UK
IP:
Offline

da inca maninca,am refacut testele si nitriti si nitratii au crescut de pe 04.09 de cind am facut testele ultima oara poate ca-i hranesc prea mult?
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

cind sunt bolnavi , reduci hranirea pe toata durata tratamentului...calitatea apei este f.f. importanta...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
DragonSpeed
Junior member

Joined: 29/08/2007 00:31:33
Messages: 16
Location: Cardiff,UK
IP:
Offline

Mersi mult, pentru sfaturi, deja schimb 40-50% din apa,cu apa dintr-un acvariu de 200 de litri pe care il am pentru asa ceva deocamdata,metronidazolul e pregatit.O intrebare nu am gasit medicamentul JBL pe care mi lai zis se poate inlocui cu flubenol?
harry-ab
Member

Joined: 29/08/2007 10:32:36
Messages: 175
Location: Alba
IP:
Offline

chitron wrote:Domnu sef imi pare rau sa te dezmagesc dar un tratament eficace nu se face in acvariu de decorci in acvariu gol in are din cite stii presupu ai doar un incalzitor si o piatra de aer.
Asa ca ma scuzi ,dar nu vad legatura .A daca dumneavostra vreti din acvariu de decor sa aruncati plantele asta este obtiunea dumneavostra.


Scuzele se accepta.Era destul un raspuns de genul:"nu se face tratament in bazin plantat"
[Yahoo!]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

Mersi mult, pentru sfaturi, deja schimb 40-50% din apa,cu apa dintr-un acvariu de 200 de litri pe care il am pentru asa ceva deocamdata,metronidazolul e pregatit.O intrebare nu am gasit medicamentul JBL pe care mi lai zis se poate inlocui cu flubenol?


ia vezi:
http://www.aquaessentials.co.uk/index.php?main_page=product_info&products_id=138

http://www.onlineaquariumstore.com/acatalog/JBL_Gyrodactol_20_Tablets.html

citeste ,cum ziceam, cu mare atentie prospectul...nu foloseti medicamentul in apa moale si acida...exclus...omori pestii imediat...a, si inca ceva...sa nu care cumva sa amesteci JBL GYRODACTOL cu alte medicamente...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
DragonSpeed
Junior member

Joined: 29/08/2007 00:31:33
Messages: 16
Location: Cardiff,UK
IP:
Offline

Mersi, l-am comandat deja cu toate ca imi e cam frica sa-l fol.abia daca am PH7 si nici duritatea nu e prea mare.In fine oricum tre. sa astept sa termin tratamentul cu metronidazol.oricum vad ca se freaca de obiectele din acvariu la greu si inoata ciudat de parca ar vrea sa scape de ceva care ii ciupeste si scutura puternic din aripioare.
chitron
Member

Joined: 29/03/2006 15:29:51
Messages: 139
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuzele se accepta.Era destul un raspuns de genul:"nu se face tratament in bazin plantat"


Sa inteleg ca tot tu esti suparat? Nu crezi ar trebuii sa iti si spun de ce trebuie facut asa sau asa( sa dau o explicatie macar)?
Oricum ideea ie sa ajutam omul nu contrele fara rost.
DragonSpeed
Junior member

Joined: 29/08/2007 00:31:33
Messages: 16
Location: Cardiff,UK
IP:
Offline

:-P tratamentul pare sa dea rezultate,culoarea le-a revenit si sint vioi,cersesc mincare de cite ori ma vad pe linga acvariu , dar desi tentatia e mare nu ii hranesc mai mult de o data pe zi. :-) Sper sa nu vb. prea devreme,inca sint ingrijorat pentru ca majoritatea respira cu un singur opercul.
DragonSpeed
Junior member

Joined: 29/08/2007 00:31:33
Messages: 16
Location: Cardiff,UK
IP:
Offline

Am urmat tratamentul, astazi am schimbat 40-50% si am pus inca 16 pastile de metronidazol,dar vad ca se desprind fisii de mucus de pe ei. E normal sa se intimple asta?Oricum de mincat vad ca maninca.
DragonSpeed
Junior member

Joined: 29/08/2007 00:31:33
Messages: 16
Location: Cardiff,UK
IP:
Offline

astazi am aplicat a 3-a doza de tratament,apa are 32C vad ca pestii se simt mult mai bine nici nu se mai freaca asa de acvariu.Dar am observat niste viermi in apa in ultimele 2 zile (astazi cei mai multi,vreo10-15 bucati),viermii au cam 2-3 mm lungime si sint foarte subtiri(filiformi)mi-au atras atentia prin felul in care inotau (serpuit),am reusit sa prind 10-15 cu o pipeta dar se pare ca mor dupa citeva minute in apa cu metronidazol.
Sa fie oare parazitii care slabiti, au inceput sa fie eliminati de pesti?A mai vazut cineva asa ceva?Oricum multzumesc mult lui diskusfun
pentru sfaturi [/u]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline


The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
DragonSpeed
Junior member

Joined: 29/08/2007 00:31:33
Messages: 16
Location: Cardiff,UK
IP:
Offline

Salut, tratamentul sa incheiat cu succes! Pestanii sint vioi si maninca de sparg (acum sa ma pot abtine eu sa nu ii indop prea rau).De ieri am luat si un eheim w/d 2227 ca nu mai faceam fata cu mizeria,(cam face galagie noaptea dar la un nivel suportabil),dimineata cind m-am trezit apa era cristal
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com