[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sentimental Mood  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

narcis wrote:Parerea mea e ca e ok asa. No3 e la valoarea corecta, procesul de formare al no3 este unul chimic. Poate colegul are alte informatii si ne lamureste in legatura cu afirmatia adaugarii no3 chimic.

No3 organic este cel care se gaseste in bazin fara a adauga nimic. Cel chimic se adauga prin fertilizare etc.
Ce am invatat pana acum la plante si nu doar este ca aceste informati de pe internet unde se spune ca no3 este ok la ... sau co2 este ok la ...
Sunt niste informati informative nu fixe nu dovedite ca merge la orice acvariu etc.

20 30 mg no3 este ideal pentru plante easy care nu au nevoie de asa mult no3 .
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

No3 e no3, indiferent de sursa din care provine. Se cheama chimie anorganica. Iar valoarea de 20 ppm este suficienta pentru plante. In bazinul plantat, cu atat mai mult e suficient, plantele consuma in permanenta, valoarea ramane. Parerea mea.
[ICQ]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

De acord cu @narcis in privinta nitratului, probabil ca @samy se refera la azotul organic.
Nici eu nu as creste cantitatea de azot deocamdata. As continua cu schema de fertilizare aleasa si as observa plantele pentru simptome specifice carentei de nutrienti(azot in cazul nostru).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Eu propun un test la colegul daca doreste
Daca este gata ciclul azotului( no2 nu se mai regaseste in coloana de apa )
Dute cu bazinul cum mergi acum 1 luna ,dupa o luna creste no3 peste aceasta valoare ( eu am peste 160) tu mergi cat vrei , si mergi asa o luna . Atunci probabil vei vedea diferenta .
[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

E gata ciclarea. Am 0 la amoniac si nitriti de o luna. Altfel nu bagam pesti.

Promit ca o luna las asa si ca ma documentez intre timp despre valorile mari ale nitratilor. Si, daca nu afecteaza in nici un fel negativ vietuitoarele si plantele, o sa cresc nivelul

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

image

Nu trebuie sa promiti, eu am dat doar o idee. Pe internet nu vei gasi aceste informati putin le stiu dar si mai putini le inteleg.
Pot spune doar ca no3 adaugat nu are treaba cu vietuitoarele ,doar no3 produs de bazin este periculos.
Testele de sus sunt de la mine din bazin, am mereu acea concetratie de no3 chiar si dupa schimbul de apa. Plantele desigur ca au frunze tulpini si radacini mai grosse si sanatoase .
Am creveti ,am amano am ottocinclus si cory. Se simnt foarte bine .
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu recomand personal "experimentul", nu e necesara cresterea nitratilir. Daca plantele nu consuma mai mult, nu vad rostul. Prin forumul vechi, erau persoane care aveau nivelul mare la no3. No3 e daunator pentru pesti, ii otravesti incet si sigur. Eu am constant intre 10-20, iar unul din ramirezi, o femela, a depasit de ceva vreme venerabila varsta de 3 ani, de cand e la mine. Plantele cresc, am flori permanent de la majoritatea lor, de culori nu are rost sa mai vorbesc. Parerea mea.
[ICQ]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Pana la experimentul cu nitratii pare ca m-am proposit cu o alga. A aparut in cantitate destul de mare si doar pe gazon (eleocharis pusilla). Rotala, pogostemonul, mossul si bucephalandrele nu sunt deloc afectate. E posibil sa aiba legatura cu faptul ca dimineata imi bate o raza de soare cam o ora doua fix pe zona gazonului. Deocamdata am blocat zona aceea ca sa nu mai bata soarele, am scazut intensitatea luminii de la 70% la 60%, am incercat sa curat cat am putut din alga si am marit usor doza de dioxid de carbon - testerul permanent era verde crud, vreau sa il duc spre un verde mai cald. Nu am umblat la cantitatea de fertilizant si la durata luminii - 7 ore incluzand o ora de rasarit si una de apus. Din pacate pentru mine amano si otto nu vor deloc sa "umble" la alga. Otto curata permanent sticla si lemnul, amano se ascund 99% din timp.

Atasez o poza cu agresoarea. E ca un fir de par maroniu. Stiti cumva ce e? Si ce as putea sa ii mai fac? Poate sa mai ajustez lumina sau fertilizarea?

image

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu imi dau seama ce e, poate o poza cu alga din apa. Incearca sa o identifici, sunt destule poze pe net cu toate tipurile de alge. Probabil nu ai o circulatie in partea de jos a bazinului si acolo apar alge din cauza substratului si a acumularilor in acea zona.
[ICQ]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Am pus o poza, sper ca se vede bine. M-am tot uitat azi la articole despre alge. Poate e staghorn? Sau BBA?

Am orientat outul de la filtru spre zona aceea, sper sa ajute. Multumesc pentru idee.

image

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Si o poza de ansamblu. Celelalte plante nu sunt afectate de alga.

image

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Par a fi diatomi, judecand dupa ultimile poze. Seamana cu asa ceva?
https://www.plantedtank.net/threads/monte-carlo-carpet-diatoms-melt-or-both.1208506/

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu imi dau seama, încearc? sa identifici. Uita-te si aici: https://greenaqua.hu/en/alga-tajekoztato?gclid=CjwKCAjw5dqgBhBNEiwA7PryaDA6wyxhD0N4jyvpDW-tKreeMojL1mHJ-oLHvc9moWb5Vovsu9-hiBoCjFUQAvD_BwE.
[ICQ]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Diatome ,plus ceva felimentroase. Este ceva normal ,asta spune ca bazinul nu este inca stabil .
Astea si la mine au aparut exact pe gazon doar acolo. In bazinul mare . Dupa ce sa stabilizat bazinul nau mai aparut .
Momentan am si in bazinul mic exact la fel.
Solutia , rabdare ,curatare si tuns .
Apropo tunde gazonul sa se faca si mai dens
Poti usor sa le cureti cu o periuta de dinti invartind in zona afectata periuta
[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Flo, Narcis, Samy, multumesc pentru sfaturi.

E okay sa tund gazonul in starea asta? Are cinci saptamani de la plantare. Ma gandeam ca e cam crud si risc sa smulg fire in timpul tunsului.

La fel, e okay sa aspir deasupra lui? Am un aspirator Dennerle Mini. Ma gandeam ca risc sa smulg fire si cu aspiratul. Pana acum nici nu l-am tuns, nici nu l-am aspirat.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Lucian L wrote:Flo, Narcis, Samy, multumesc pentru sfaturi.

E okay sa tund gazonul in starea asta? Are cinci saptamani de la plantare. Ma gandeam ca e cam crud si risc sa smulg fire in timpul tunsului.

La fel, e okay sa aspir deasupra lui? Am un aspirator Dennerle Mini. Ma gandeam ca risc sa smulg fire si cu aspiratul. Pana acum nici nu l-am tuns, nici nu l-am aspirat.

Sigur ca este ok, la tuns trebuie sa ai grija ,incet si sigur sa nu scoti prea mult din sol. Probabil si de acea acea ai probleme daca nu ai aspirat putin.
Pune aspirator deasupra covorului 2 5 cm si fa putin vant cu el sub apa mizeria se va ridica de la sol si tragi cat poti cu aspiratorul din coloana de apa .
La gazon mereu se tunde cand apar aceste probleme , altfel nu mai creste deloc.
[Email]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

Perfect, multumesc. Diseara rezolv cu aspiratul si tunsul.

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Aspira mai bine intr-o parte, un colt, sa iti faci mana. E cu aspiratorul ala, unde iti e frica, pui doar teava si ape?i pe pompita de cateva ori, de la vreo 3,4 cm. Taie lejer, merge.
[ICQ]
Lucian L
Member
[Avatar]

Joined: 11/03/2020 16:09:43
Messages: 140
Location: Iasi
IP:
Offline

A mers bine aspiratul, am luat destul de multa alga. Cu tunsul e mai complicat pentru ca risc sa smulg fire si am putin spatiu de manevra. Am inceput usor, o sa mai fac. Dupa curatenie si tuns, azi am vazut prima data putina perlare pe gazon. Deci a fost o operatiune buna

Sentimental Mood - Scaper's Tank 55L | guppy, oto, amano | bucephalandra, moss, eleocharis pusilla, rotala.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Cu siguranta dupa ce mai tunzi mai vezi perlare ,pana acum algele au oprit gazonul sa lucru cum trebuie.
Fa rost de o foarfeca mini
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com