[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mutt Guppy Orgy 400l  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Fadds wrote:Inainte sa adaug piatra de aer


Offtopic: ce spui, ar fi bine sa le adaug si eu o piatra de aer la viitorii sobolani africani?


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fadds wrote:
alinutz80 wrote:Arata bine acvariul, dar eu as mai adauga plante....sa fie multe...si imi placea si 1-2 lemne pacolo...dar asta tine de gusturi.

Vai, dar cum de nu ai vazut catamai lemnul care ocupa mai bine de jumatate din lungimea acvariului? Are aproape 1m

Cu plantele sunt de acord, le inmultesc cat de repede pot. La unele specii am triplat volumul deja, altele inca se adapteaza.

Legat de crescatori, eu aleg sa cumpar online din comoditate dar si din lipsa de timp. Decat sa stau sa fac drumul pana la adresa, apoi sa astept sa-mi prinda 50si de pesti, prefer sa-mi vina la usa. Asta e, astept.

Edit: da, Narcis, m-ar fi interesat. Acum daca am procedat asa ramane asa. Sa vedem ce guppy au in Cehia...


Scuze, am vazut lemnul, retrag afirmatia e sf de program si nu mai vad bine!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Depinde de la cine ai luat, am un prieten care a adus de la o doamna de acolo cateva linii, dar calitatea nu era grozava. Cum tu vrei culori diverse, o sa fie bine!
[ICQ]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Fadds wrote:Inainte sa adaug piatra de aer


Offtopic: ce spui, ar fi bine sa le adaug si eu o piatra de aer la viitorii sobolani africani?


In cazul meu am plante, dintre care si plutitoare, deci nu pot crea agitatie puternica la suprafata. Din aceasta cauza mi s-a format mazga aia la suprafata pe care am spart-o cu piatra de aer.

Tu ai posibilitatea sa folosesti pompe de recirculare orientate spre suprafata la un unghi de 20 grade, sau sa folosesti un asa zis "duckbill" la out-ul filtrului, pozitionat similar.
[Thumb - Aquarium-Filter-Lengthen-Duck-Bill-Flat-Nozzle-Pump-Sump-Outlet-Tube-Fish-Tank-Outflow-Jet-Pipe.jpg]

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

narcis wrote:Depinde de la cine ai luat, am un prieten care a adus de la o doamna de acolo cateva linii, dar calitatea nu era grozava. Cum tu vrei culori diverse, o sa fie bine!

Da, vreau corceala maxima. As fi pus si endleri, dar am vazut la cineva pe YT care i-a amestecat ca in cateva generatii toti masculii aratau ca endlerii, nu mai avea nici unul coada de guppy.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mersi. In loc de corceala, nu te-ar tenta sa bagi doar red/blue moscow guppy?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Sau Dumbo albastru.
[ICQ]
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Daca vrei blue moscow pt balamuc, da-mi un pm.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

zvarr wrote:Daca vrei blue moscow pt balamuc, da-mi un pm.


Offtopic: intra pe feisbuc: 'Acvaristica (related to) Constanta' sa vezi/citesti, ce isi fac aia rata la banca si baga telefoanele la amanet ca sa aiba si ei: albastru moscovit. (este si funny referitor la ce combina, astia' in CT)

Cand' scoate unu la vanzare/disponibil, un filtru extern: chinezarie de 1200: sar' aia cu intrebari cat si cum...(20 de intrebari in primele 10 minute)

2.ND Offtopic: (inca' o tura) Cand erea Oscarii juniori, au halit ceva moscoviti albastrii... (atunci'/in trecut, nu am realizat ca sunt speciali...)

Am luat' : ceva hrana vie la pestisori... (nu stia omu' ca vreau sa ii fac hrana...)

_____________________________________________________
Ma' imbarligat, ala cu "blue shit" ca sunt cei mai buni... (partea nasoala: inotand Osacrii foarte rapid dupe' bunaciuni, au reultat rani si juliri')

misundestanding ce *lm.

Dupe aia' am luat hrana normala, Hikari. (hrana vie, erea scumpa) mai ales, aia albastra.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2022 22:20:11


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Sa vad ce primesc, dupa aia sa vad ce corceli ies din ei, apoi voi decide daca mai trebuie adaugat niste sange albastru.

Multumesc pentru oferte si sugestii
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

EverSad wrote:
zvarr wrote:Daca vrei blue moscow pt balamuc, da-mi un pm.


Offtopic: intra pe feisbuc: 'Acvaristica (related to) Constanta' sa vezi/citesti, ce isi fac aia rata la banca si baga telefoanele la amanet ca sa aiba si ei: albastru moscovit. (este si funny referitor la ce combina, astia' in CT)

Cand' scoate unu la vanzare/disponibil, un filtru extern: chinezarie de 1200: sar' aia cu intrebari cat si cum...(20 de intrebari in primele 10 minute)

2.ND Offtopic: (inca' o tura) Cand erea Oscarii juniori, au halit ceva moscoviti albastrii... (atunci'/in trecut, nu am realizat ca sunt speciali...)

Am luat' : ceva hrana vie la pestisori... (nu stia omu' ca vreau sa ii fac hrana...)

_____________________________________________________
Ma' imbarligat, ala cu "blue shit" ca sunt cei mai buni... (partea nasoala: inotand Osacrii foarte rapid dupe' bunaciuni, au reultat rani si juliri')

misundestanding ce *lm.

Dupe aia' am luat hrana normala, Hikari. (hrana vie, erea scumpa) mai ales, aia albastra.



Ma plictiseam acu niste ani buni si eram intr-o fuga pe la mare, ocazie cu care am mers pe la piata de animale duminica dimineata. M-am intors cu cei mai cinstiti xipho koi pe care i-am avut vreodata pana acum )))) Bine, au murit toti in 3 luni dar macar aratau bine.

Pe facebook am intrat pe cateva grupuri iarasi ca am zis sa fiu in rand cu lumea dar nu imi dau cu parerea, nu pun poze cu mlastina proprie, practic sunt incepator. Nu conteaza ca exista poze de mai bine de 25 de ani cu mine aruncand bocancii in acvariu si zicand ca vreau sa iasa pestii cu mine afara la joaca....

Later edit: scuze de spam, dar daca vrei d-astia la mine sunt ignorati si se fwt salbatec intr-un bazin momentan deci exista de unde, mai ales ca am vazut ca ai pile unde tre' )

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2022 22:32:38

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Am aruncat jumatate din tufa plutitoare de Ceratophyllum demersum pentru ca incepea sa se faca intuneric in acvariu. Prolifereaza extraordinar de bine.

M-am gandit ca poate sunt multi incepatori pe forum care nu au avut succes cu plantele de acvariu si voiam sa le recomand sa incerce aceasta specie.
Decat plante de plastic, mai bine buruiana asta care va curata apa de nitrati si alte elemente nedorite, si care nu arata rau dupa parerea mea. Nu cred ca se gaseste in petshop-uri, eu am luat-o online.
Daca sunteti din Brasov va dau gratis de la mine. Alta alternativa ar fi lacul Noua unde e plin, cred ca nici nu creste altceva acolo

Cum se inmulteste aceasta planta: 1. se ia o bucata cu varf de crestere de la sursa 2. se arunca in noul acvariu. Gata.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Am o problema recurenta cu cianobacteria. Se formeaza la suprafata nisipului. La fiecare schimb de apa incerc sa il aspir, sau sa il rascolesc pe unde pot, intr-o saptamana revine la loc.

Acum am hotarat sa reduc lumina la un singur tub in loc de 2, sa vad daca va avea vreun efect in urmatoarele saptamani. Daca nici asta nu va merge voi avea nevoie de un plan B, aici poate ma ajutati voi. Ma gandesc la blackout si eritromicina dar poate exista o solutie mai putin dramatica.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sunt tot felul de solutii in comert, foarte putin eficace.
Eritromicina e sfanta.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Eritromicina e sfanta.

Subscriu am incercat si eu cam tot ce exista pe piata .
Eritromicina a fost singura cu efect.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/10/2022 20:03:45

[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Update:
Au sosit pestii ieri. Din pacate au supravietuit doar masculii, care erau separati in punga lor. In celelalte 2 pungi cu 40 de femele a supravietuit una singura.
De vina este firma de curierat Cargus, mi-au tinut pachetul in depozitul din Bv o zi in plus, in loc sa-l trimita in dimineata respectiva.
Imi vor trimite alte femele peste inca 2 saptamani.

Edit: Momentan am 15 masculi si o femela. Voi adauga video cand imi revine cheful.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/10/2022 11:42:18

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Imi pare rau sa aud ce ai patit ,chiar am asteptat sa postezi ciorba
Ce nu inteleg eu la Romania nu sunt firme specilaizate pentru asemena transporturi?
La noi nici nu poti comanda decat cu livrare speciala. Aia costa 29 Euro dar dimineata se trimite coletul profesional ambalat si in maxim 6 ore il ai depinde unde locuiesti desigur.
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Nu stiu ce pungi au folosit, dar 20 de pesti intr-o punga, nu sunt cam multi?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Nu stiu ce pungi au folosit, dar 20 de pesti intr-o punga, nu sunt cam multi?

Erau bine ambalati. Ar fi trait daca nu stateau o zi in plus la curier. Aveau si heatpack, care desigur era rece cand mi-au ajuns mie.
Edit:
Le-am dat mancare prima oara, NLS pentru ciclide maruntit. Mai am juma' de kil in congelator. Probabil asta o sa manance tot restul vietii lor

This message was edited 1 time. Last update was at 22/10/2022 16:08:57

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Saraca femela, or s-o cocoseze. Guppy astia sunt iepuri pe extasy.
Pacat de pierderi, plm, firu' vietii (vorba ursuletului)

Imi place maxim padurea de cabomba

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com