[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mutt Guppy Orgy 400l  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Foarte tare ce ai facut tu acolo O sa incerc prima varianta.

Am incercat sa le calaresc dar ocupa prea mult loc pe latimea/inaltimea acvariului.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Trebuie sa le asezi fel si chip si sa dai cu ochiul. Unui singur om trebuie sa-i placa

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Desigur ca tie trebuie sa-ti placa ceea ce vezi. Dar tine cont ca tu nu vrei sa realizezi un "aquascape". Tu nu vei pune accent pe partea artistica ci pe partea tehnica. Tu vei dori ca plantele sa fie sanatoase, multe si lipsite de alge daca se poate. Cum pozitionezi lemnele nu este la fel de important ca aspectele tehnice: lumina, fertilizante, tipuri de plante.
Daca reusesti sa faci ceea ce ti-ai propus probabil ca lemnele alea nu se vor mai vedea .

This message was edited 1 time. Last update was at 31/08/2022 19:23:27


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Fadds wrote:De filtrare nu-mi fac griji... Eheim 2260 cu niste modificari: burete pe IN, si pentru OUT am o solutie ingenioasa pe care am mai folosit-o in trecut cand aveam plantat, pentru incetinirea curentilor de apa fara reducerea debitului.

Am facut modificarea la out-ul filtrului, astfel incat sa incetinesc cat mai mult curentii de apa in acvariu.

Inainte imi sapa groapa in nisip in coltul opus al bazinului. Acum este foarte dispersat, fara sa afecteze debitul, acelasi turnover.

Nu se mai misca niciun graunte de nisip, curentii de apa formati sunt ca de la un filtru cascada mai micut


EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Buna manevra cu teava lunga si gaurita la iesire... (daca prin capat, se modifica debitul, stii ca ai gauri infundate)

Intrebarea: Cum ai facut cu burete pe IN ?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

EverSad wrote:Intrebarea: Cum ai facut cu burete pe IN ?

Nu am facut inca ... Trebuie sa caut prin petshopuri sa vad ce gasesc.

E groasa rau teava aia de intake... Cred ca tot la cutit/foarfeca ajung.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Hai sa iti explic o metoda...

Se face cu doi bureti pe teava.

Buretele de jos/capatul tevii trebuie sa fie infundat cu 3-4Cm iar cel de sus, cu gaura completa in el.

Practic: bagi burete de sus si buretele de jos pe teava.

Dupa ce ai buretii, vezi si cum gauresti teava in asa fel incat sa nu ai gauri la mai putin de 2Cm de la marginile buretilor.

Socoteala grosiera a numarului de gauri din teava, ar fi: 20 gauri la buretele de jos si 40 de gauri la cel de sus. (gauri de 1mm)

Gaurirea buretilor se face simplu: O teava de un inch si vezi aici de la minutul 7~. :

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2022 10:46:01


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Fadds wrote:
Nu se mai misca niciun graunte de nisip, curentii de apa formati sunt ca de la un filtru cascada mai micut


Interesanta solutia
Eu am preferat sa cumpar o pompa de putere mai mica

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Ultimele noutati:

Am cumparat 5 Pomacea ca sa curete mucegaiul de pe lemn. In 2 zile se vede deja diferenta. Am primit ca bonus si niste Melanoides de samanta - astia sunt cei care imi vor intoarce substratul.

Dupa cum se vede, lemnele sunt acoperite de mucegai iar la suprafata s-a format un strat gros de biofilm pe care il mai adun cateodata cu o cana (vezi poza).

Au sosit capsulele goale de gelatina si mi-am umplut vreo 20 de bucati. Vor fi puse la distanta de 15-20cm una de cealalta in substrat, inainte sa vina plantele. Contin azotat de amoniu , fosfor, potasiu si micro (inclusiv Fe, Cu).

Voi adauga plantele, apoi pestii, si mai tarziu crevetii daca totul decurge bine. Pana atunci urmarim melcii cu atentie.

Comanda de plante e data de cateva zile, desigur ca jumatate din ele nu erau in stoc si trebuie sa astept...
Aceasta este lista de buruieni, sper sa iasa jungla din ele:

Hygrophila difformis
Hydrocotyle leucocephala
Sagittaria Subulata Pussila
Egeria najas
Hygrophila corymbosa
Limnophila Sessiliflora
Microsorum Pteropus Narrow
Cryptocoryne Wendtii Green
Ceratophyllum Demersum
Bacopa Caroliniana
Ceratopteris Thalictroides
Echinodorus Bleheri
Vallisneria Spiralis
Hygrophila Polysperma
Taxiphyllum Barbieri (muschi Java)

Pentru fertilizare coloana apa am luat Masterline all in one. Voi doza in functie de nitratii din apa, sa nu raman fara. Cu buruienile astea nu poti sa stii...

Daca poate un admin sa modifice numele topicului ar fi minunat. Ma gandesc la "Jungla Vivipari 400l". Sau "Mutt Guppy Orgy 400l"
[Thumb - IMG_20220907_160923_copy_2000x900.jpg]

[Thumb - IMG_20220907_155619_copy_2000x900.jpg]

[Thumb - IMG_20220907_155409_copy_2000x900.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 07/09/2022 17:53:00

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Interesanta solutia
Eu am preferat sa cumpar o pompa de putere mai mica

Da, m-am tot gandit si la varianta asta.
Ce optiuni de downgrade am pentru aceasta pompa, si de unde as putea sa cumpar? 65W/h e mai mult decat am nevoie, considerand la cat a ajuns factura la curent

Ai observat o reducere a nivelului de zgomot cu pompa mai mica? Asta ar putea fi un alt avantaj.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Categoric zgomotul s-a redus.
Eu am optat pentru Eheim CompactON 2100lph (38W)
https://www.nevertebrate.ro/pompa-de-apa-eheim-compacton-2100lph-1030-18618
Nu face valtoare, ciclon si anticiclon in acvariu, dar nici nu trebuie (e mai bine pentru mediile filtrante sa treaca apa mai incet)

Intermediar, mai exista varianta Eheim CompactON 3000 lph (55W)
https://www.nevertebrate.ro/pompa-de-apa-eheim-compacton-3000-lph-1031-18619

edit: am uitat sa specific, ambele variante au girul producatorului ca functioneaza atat submers cat si emers.
edit 2: la capitolul plante, iti recomand si Heteranthera zosterifolia. Creste repede, nu e pretentioasa, formeaza tufe frumoase si e un test foarte precis de NO3 si PO4.

This message was edited 3 times. Last update was at 13/09/2022 09:10:32


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Categoric zgomotul s-a redus.
Eu am optat pentru Eheim CompactON 2100lph (38W)
https://www.nevertebrate.ro/pompa-de-apa-eheim-compacton-2100lph-1030-18618
Nu face valtoare, ciclon si anticiclon in acvariu, dar nici nu trebuie (e mai bine pentru mediile filtrante sa treaca apa mai incet)

Intermediar, mai exista varianta Eheim CompactON 3000 lph (55W)
https://www.nevertebrate.ro/pompa-de-apa-eheim-compacton-3000-lph-1031-18619

edit: am uitat sa specific, ambele variante au girul producatorului ca functioneaza atat submers cat si emers.
edit 2: la capitolul plante, iti recomand si Heteranthera zosterifolia. Creste repede, nu e pretentioasa, formeaza tufe frumoase si e un test foarte precis de NO3 si PO4.

Multumesc pentru ajutor cu pompa. Voi opta pentru 38W.

Lista de plante a fost facuta cu specii low light / low (no) CO2, probabil de aia nu a prins un loc acolo - Heteranthera zosterifolia, Nivel CO2 : Mediu (6-14 mg/L)
Nu stiu cum ar supravietui langa buruienile agresive, mai ales cu Ceratophyllum demersum la suprafata.

Mersi si pentru modificarea numelui topicului, ce bine ca ai ales varianta funny
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Cu plantele de suprafata asi mai astepta pana cele de la sol se dezvolta bine.
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Poti lua un pot sa incerci. Trust me, merge si fara CO2 de ragaie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:Cu plantele de suprafata asi mai astepta pana cele de la sol se dezvolta bine.

Cele de la sol au fertilizare la radacina. Epifitele vor beneficia de fertilizarea coloanei de apa.

In ceea ce priveste lumina am montate 4buc https://www.nevertebrate.ro/lampa-led-oase-highline-classic-led-daylight-120-29855
din care voi folosi doar 1 la inceput.

Pe langa asta am foarfeca si nu mi-e frica sa o folosesc

Edit: daca gasesc la Hornbach/Animax iau si Heteranthera zosterifolia.
Comanda de plante e facuta de o saptamana la Nevertebrate si nu vreau sa prelungesc asteptarea (nu au in stoc specia asta).

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2022 09:59:26

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

N-or sa-ti oboseasca ochii de la lumina aia rece? E ok-ish pentru plante, insa era frumos sa combini cu lumina calda - ajuta si la fotosinteza, si la redarea coloritului pestilor, si la ochiu' privitorului.
Stiu ca sunt nenumarate discutii pe tema asta, la un moment dat Dennerle recomanda doar 8000k, dar din experientele personale a aratat si a mers mai bine cand am urcat un pic culoarea rosie.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Tu sti mai bine!
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:N-or sa-ti oboseasca ochii de la lumina aia rece? E ok-ish pentru plante, insa era frumos sa combini cu lumina calda - ajuta si la fotosinteza, si la redarea coloritului pestilor, si la ochiu' privitorului.
Stiu ca sunt nenumarate discutii pe tema asta, la un moment dat Dennerle recomanda doar 8000k, dar din experientele personale a aratat si a mers mai bine cand am urcat un pic culoarea rosie.

Asa arata acvariul acum cativa ani cu 6 tuburi din astea. 2 s-au spart intre timp. Plantele erau dupa tuns, ajungeau la suprafata dupa 1-2 sapt in functie de specie.

La africani am folosit mereu doar 1 tub.

Nu stiu ce sa zic, dupa ochii mei pare ok, dar nici nu am cu ce sa compar.

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca te-ai obisnuit asa, e ok
Mai bine ca n-ai avut termen de comparatie ca te bagam la cheltuieli

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:N-or sa-ti oboseasca ochii de la lumina aia rece? E ok-ish pentru plante, insa era frumos sa combini cu lumina calda - ajuta si la fotosinteza, si la redarea coloritului pestilor, si la ochiu' privitorului.
Stiu ca sunt nenumarate discutii pe tema asta, la un moment dat Dennerle recomanda doar 8000k, dar din experientele personale a aratat si a mers mai bine cand am urcat un pic culoarea rosie.


De acord cu tine, si asa si este.

Incearca sa pui 1 tub daylight, 1 sau 2 lumina calda si 1 cu RGB (sa ai si rosu si albastru si verde)...nu stiu daca vei gasi, dar studiaza.
Daca mergi doar pe lumina rece...nu vor merge extrem de bine plantele (vor merge ok dar nu super) si dupa cum zice Dan mai sus nu va arata nici foarte natural si placut ochiului.

Mai studiaza aici cu neoanele....si vezi cum te poti juca cu ele 4...ai destule variante, nu stiu daca neaparat LED.

Eu folosesc neoane T5 Dennerle la cel de la birou, Dennerle Amazon Day si Color.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com