[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
NanoReef AIO 40L  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1010
Location: Fish Room
IP:
Offline

Daca nu ai platit deja pentru produs nu ai de ce sa fii suparat pe vanzator ca a crescut pretul.
Daca nu iti place pretul din Romania esti liber sa-l cumperi din Polonia.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Rockscape-ul imi aminteste de primul meu acvariu marin

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc Costin, mi-l amintesc, Salt & Paper, unul din preferatele mele de atunci.
Revin cu un update dupa aproape 8 luni de la start si schimburi de apa din ce in ce mai rare. Se pare ca ignoranta la marine e benefica, nu prea mai umplu la el si totul e ok.

Iata cateva foto actuale:

image

image

image

image

image

image

image

image

image
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1442
Location: Austria
IP:
Offline

Ceva de vis ,felicitari !
Mam indragostit de acvariu tau sincer
[Email]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez cateva aspecte care la mine au functionat, poate ajuta si pe altii:

- am scos o mare parte din nisip si am marit flow-ul la maxim
- skimmer foarte bun pentru dimensiunea bazinului
- perlon schimbat la 3 zile si carbune activ 1 data pe luna
- KH mentinut la 10-11 DKh
- salinitate 1025
- dozez zilnic otet alimentar (inlocuitor de NOPOX) si NO3 se mentine intre 5-10
- hrana la corali provine de la pesti, am renuntat la alte suplimente

This message was edited 1 time. Last update was at 10/11/2022 18:55:59

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Fain, fain!
Coralilor le merge bine.

Utopia Reef 400
My Aquariums
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu ma pricep, dar in calitatea mea de nepriceput, pot spune ca e curat, ca coralii sunt bine hidratati si ca se vad super (ceea ce e cel mai important) in lumina in care au fost fotografiati.

Cryptic Cherries - West-Africa river
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc pentru aprecieri, la inceput a fost o provocare un bazin asa mic, dar cu timpul se descurca singur iar o minima mentenanta este necesara.

This message was edited 2 times. Last update was at 11/11/2022 10:09:17

Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Foarte dragut acvariul, bravooo . Poti sa imi spui treaba cu otetul? De ce, cum il folosesti? Legat de dkh, ai efectuat teste si dupa ti-ai calculat necesarul zilnic sau la cateva zile? Tnx

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut Gege, otetul in loc de NOPOX am auzit-o si eu de la alti acvaristi si ar fi chiar o varianta mai "blanda" . Este practic o sursa de carbon, hrana pentru bacterii si se mentine nivelul optim de NO3-PO4.
Cu NOPOX am avut probleme de fiecare data, se aduna un slime pe echipamente, mai ales in skimmer.

Trebuie obligatoriu sa skimezi, altfel dai in alte belele.

Ca si cantitate, 2,5 ml pe zi si din cand in cand verific nivelul de NO3.

Legat de KH testez periodic, la inceput zilnic pentru a-mi calcula cantitatea necesara pe care o pun in apa de osmoza.
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

A cam trecut jumatate de an ....

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2023 20:26:16


Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Revin cu cateva poze dupa 1 an si jumatate de la start, timp in care m-am tot decis sa renunt sau nu.
M-a reaprins pasiunea pentru marin asa ca acvariul ramane pe pozitie, mentenanta minima dar monitorizat atent periodic si suplimentez cu Tropica all in one.
Schimburile de apa le-am rarit lunar, mai am unele probleme cu aiptasia dar incerc sa le tin sub control cu sare de lamaie.
Coralii cresc incet si sigur

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Superb

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar fi pacat sa renunti la asa frumusete, sper sa ramana cat mai mult timp pe pozitie si sa te bucuri de el.

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc domnilor, este intradevar foarte frumos mai ales acum cand coralii s-au dezvoltat.
Chiar daca am mai dat din ei , de ultimii nu m-am putut desparti, asa ca -mi cer scuze colegilor care au vazut la rubrica vanzari ca vand stocul viu apoi nu le-am raspuns... eram nehotarat in acel moment.
Acvariul va fi acelasi fara planuri de upgrade.. asa ca voi mai reveni cu noutati, sper eu placute.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Superb bazin. Din povestile din ultima perioada, pare usor de facut si intretinut un marin, parca-mi vine sa fac unul. Realitatea e insa alta, felicitari!
[ICQ]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu prea sunt povesti, acvariul asta este mai usor de intretinut decat plantatul.
Eu imi mentin parerea ca un marin fara skimmer la un moment dat va avea probleme... chiar si la un nano unde la inceput te juri ca nu sari schimburile de apa.
Ca sa recapitulez ce am in AIO: filtru perlon schimbat la saptamana, skimmer si uneori carbune activ.
Verific salinitatea periodic, alcalinitatea si nitratii saptamanal si in functie de valori dozez zilnic Tropic marin all in one si otet (sau NOPOX).
Schimburile de apa le-am rarit pe parcurs cate 10-20 L lunar.
Hranesc cu fulgi Ocean Nutrition si Hrana congelata, fara alte suplimente pentru corali.
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerosv wrote:Nu prea sunt povesti, acvariul asta este mai usor de intretinut decat plantatul.
Eu imi mentin parerea ca un marin fara skimmer la un moment dat va avea probleme... chiar si la un nano unde la inceput te juri ca nu sari schimburile de apa.
Ca sa recapitulez ce am in AIO: filtru perlon schimbat la saptamana, skimmer si uneori carbune activ.
Verific salinitatea periodic, alcalinitatea si nitratii saptamanal si in functie de valori dozez zilnic Tropic marin all in one si otet (sau NOPOX).
Schimburile de apa le-am rarit pe parcurs cate 10-20 L lunar.
Hranesc cu fulgi Ocean Nutrition si Hrana congelata, fara alte suplimente pentru corali.


Citind mai sus simt cum ma furnica palmele si imi trec tot felul de ganduri prin cap

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerosv wrote:Nu prea sunt povesti, acvariul asta este mai usor de intretinut decat plantatul.
Eu imi mentin parerea ca un marin fara skimmer la un moment dat va avea probleme... chiar si la un nano unde la inceput te juri ca nu sari schimburile de apa.
Ca sa recapitulez ce am in AIO: filtru perlon schimbat la saptamana, skimmer si uneori carbune activ.
Verific salinitatea periodic, alcalinitatea si nitratii saptamanal si in functie de valori dozez zilnic Tropic marin all in one si otet (sau NOPOX).
Schimburile de apa le-am rarit pe parcurs cate 10-20 L lunar.
Hranesc cu fulgi Ocean Nutrition si Hrana congelata, fara alte suplimente pentru corali.


Citind mai sus simt cum ma furnica palmele si imi trec tot felul de ganduri prin cap

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Felicitari ,arata minunat, cat despre dificultatea acvariilor marine recomand cautare google-recifal facile-unde gasiti si alte pareri si realizari, problema principala pentru un acvarist pasionat dar nu bogat este lipsa materialului biologic iar atunci cand gasesti ceva pretul este cam prohibitiv.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com