[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou, Propietar încep?tor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Bayek wrote:Doua ore am fiert lemnul in acvariul care acum e cu creveti si am avut black water timp de mai bine de 4 luni.

Pentru ca fierberea elimina doar taninii din straturile superficiale ale lemnului. Restul se vor elibera cu timpul in acvariu.
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline



Cei mai multi agenti patogeni sunt PE si IN pestii cumparati pe care ii introducem in acvariu, nu pe lemne/decor. Pestii nu ii fierbem, nici nu ii bagam in dezinfectant.


Cu ocazia asta recomanda-i si un tratament preventiv pentru situatii de pesti noi bagati in bazin.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

LiviuG wrote:Cu ocazia asta recomanda-i si un tratament preventiv pentru situatii de pesti noi bagati in bazin.

Recomand tratamentul doar pe baza de simptome, nu preventiv. Nu ne jucam de-a doctorul mai mult decat e nevoie.

Pestii care traiesc in apa sanatoasa, nestresati, rezista fara probleme la majoritatea acestor patogeni. Cu mici exceptii.

Pt aceste exceptii se face carantinare minimum 4 saptamani a pestilor noi cumparati. Dar asta este un alt subiect mai larg de discutie.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2021 19:29:56

Stefan1984
Junior member

Joined: 26/11/2021 18:17:33
Messages: 22
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Acum în?eleg ce trebuie sa fac cu lemnul. Dar ce fel de lemn sa caut? Ca sa nu cump?r din mag. ?i pietrele dac? g?sesc ceva prin rau in afara sa le sp?l ce le mai fac ?
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pai: daca sunt pietre, (din rau ori de pe maidan) este de bun simt sa fie spalate si fierte.

Lemnul:

- Cel mai bun si rezistent in timp, este radacina vitei de vie. (asta elimina tanin mult si indelungat)
- Radacinile de Prun, Dud, Corcodus, merg si ele.... (mai sunt si altele prin natura)

Oricum, macar o ora, ar trebui fierte in mai mlte ape. (functie de maronu' care il elimina la fierbere)

This message was edited 1 time. Last update was at 29/11/2021 21:03:33


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si lemnul de salcie este foarte bun

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa iei lemn si din natura, sigur. Pe asta clar e recomandat sa-l fierbi. Si pietre frumoase gasesti, doar sa le faci testul de calcar. Picuri niste otet pe piatra, daca sfaraie e calcaroasa, nu e buna, cauta altceva. Dar macar o piatra vulcanica poti sa cumperi. E poroasa, asta inseamna ca se prind bine radacinile de ea si la fel culturile de bacterii benefice pentru acvariu.

Cu plantele nu poti evita cheltuiala, pe astea trebuie sa le iei din magazin. Sau te uiti aici pe forum la donatii. Cele mentionate de mine sunt plante easy, in general sunt mai ieftine. Dar sunt foarte frumoase si cresc repede. Apuca-te de treaba, bafta multa.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Bayek wrote:Cu plantele nu poti evita cheltuiala, pe astea trebuie sa le iei din magazin. Sau te uiti aici pe forum la donatii. Cele mentionate de mine sunt plante easy, in general sunt mai ieftine. Dar sunt foarte frumoase si cresc repede. Apuca-te de treaba, bafta multa.

Alea nu au microbi? Ce facem cu ele?

Serios acum, legat de otet, acidul acetic este destul de slab, si daca mai e si diluat (otet) reactia va fi prea slaba ca sa vezi ceva.

Poti incerca asa ceva, daca vrei sa fii sigur
https://m.youtube.com/watch?v=hGUKg1sJFUw face spuma calumea

Comparativ cu otet https://m.youtube.com/watch?v=J64AVIzBhYw&t=0s unde asculti piatra cu urechea
Stefan1984
Junior member

Joined: 26/11/2021 18:17:33
Messages: 22
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am pus cryptocorine ?i las lumina 6 ore pe zi. Dar întrebarea mea este cand ? Ca ziua are lumina naturala. Las lampa aprinsa noaptea 6 ore ? Sau Cum fac ? De ex las lumina de la10 la 16. Dar la 16 deja se insereaz?… ?i sta f?r? lumina pana aflau zi la 10.
[Thumb - image.jpg]

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Practic,daca lumina naturala nu bate direct in sticla acvariului, in acvariu e tot noapte, nu e destula lumina cat sa se calculeze ca program de iluminat,nici macar lumina nu e de asta zic ca oractic e tot noapte. Recomandabil ar fi sa aprinzi becu de pe la 2/4 pana seara,pt ca seara se admira pestii cel mai mult,inainte de somn ne lungim ochii pe sticla ,nu dimineata...dimineata ne uitam mai putin, eventual aprindem becu,ne holbam si apoi il stingem. Copiii sunt la scoala ,vin dupa.masa si tot asa... Dupa parerea mea, dupa.masa e cel mai bine sa aprindem becu,cand ne culcam sa il stingem. Nu alge, nu nebunii.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/12/2021 23:25:00


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E ok asa pentru inceput, 6 ore seara, sa te bucuri de acvariu. Insa in mod normal e bine sa faci un program cu lumina atat dimineata cat si seara. La mijlocul zilei pauza, noaptea la fel, sa doarma pestii.

De exemplu, 2 ore dimineata si 4 seara. In fiecare saptamana mai adaugi 30 minute unde vrei tu, pana ajungi la 8-10 ore pe zi, echilibrate dimineata si seara. Pentru asta e bine sa ai o priza programabila, eu o am pe asta si e foarte ok. Se gaseste si la Hornbach si pe emag:

https://www.dedeman.ro/ro/priza-programabila-digitala-well-timer-dig-10-wl-16a/p/1041664

Ai luat cryptocoryne cu tot cu puiuti, misto. Poti sa tai acele rizomuri de care sunt legate plantutele mici si sa le pui in alta parte. Dar nu stiu cat loc o sa-ti ramana pentru alte plante.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2021 10:08:14

Stefan1984
Junior member

Joined: 26/11/2021 18:17:33
Messages: 22
Location: Ploiesti
IP:
Offline

De ce au ap?rut pete maro pe frunze ? Apa o schimb la 2 zile ?i lumina am 6 ore 30 min in fiecare zi. ?i adaug 30 min s?pt?mânal.
[Thumb - image.jpg]

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Las-o ca isi revine ea. Dar parca ai alge? Redu lumina, nu exagera cu mancarea si baga 2 melci neritina. In faza de ciclare acvariul nu e stabil si apar probleme de adaptare.
Stefan1984
Junior member

Joined: 26/11/2021 18:17:33
Messages: 22
Location: Ploiesti
IP:
Offline

?i cum îmi dau seama dac? am alge ? Când am pus planta am scos toat? apa ?i atunci am v?zut ceva ca o mâzga pe geam , ma gândeam ca e de la apa …. Alea sunt alge ?
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu sunt alge,este de la ciclare,o sa treaca
[WWW]
Stefan1984
Junior member

Joined: 26/11/2021 18:17:33
Messages: 22
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Astea sunt algele ?
[Thumb - image.jpg]

Stefan1984
Junior member

Joined: 26/11/2021 18:17:33
Messages: 22
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ce mai sunt ?i ??tia
Stefan1984
Junior member

Joined: 26/11/2021 18:17:33
Messages: 22
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sunt mai mul?i
[Thumb - DBE37C63-7662-4915-9B86-0BC6CEDB38F0.jpeg]

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Este un melc comunitar.

Nu dauneaza cu nimic. (consuma alge si excesul de hrana/mizerie ori "mazga" aia alba de pe lemne)

Se inmultesc repede daca exista conditii de "trai bun". (papica)

Exista solutii de tinut sub control daca sunt prea multi. (acum: nu sunt)

This message was edited 1 time. Last update was at 20/12/2021 20:30:18


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Stefan1984
Junior member

Joined: 26/11/2021 18:17:33
Messages: 22
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am luat ni?te Pe?ti acum 2 s?pt?mâni ?i de 3 zile observ ca o a?a care le atârna din inotatarele din spate. Dr doar la specia asta. In acvariu am pus o r?d?cina cump?rat? de la hornbach care am fiert la ea vreo ora. De când am pus-o apa e tulbure ?i Galbena.

Întreb?ri:

1. Pe?tii care câteodat? le atârna ca o ata , am în?eles ca ar fi bolnavi ?
2. Apa sa îng?lbenit de la tanin-ul din r?d?cina, ce fac … mai fierb pana nu mai iese culoare aia din ea ?
3. De la substan?a aia care iese din r?d?cina se pot îmboln?vi pe?tii?
4. De când am luat acvariul nu am schimbat decât apa, nu am aspirat niciodat? …. Este motivul pentru care Pe?ti sau îmboln?vit ?
5. Planta pe care o am a început sa aib? g?uri in frunze ca ?i cum o m?nânc? cineva… plus ca unele frunze nu mai sunt verzi… cine le m?nânc? ?
[Thumb - 4074124D-5BF6-4502-AE0B-A5B2FE20A875.jpeg]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com