[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu deciclat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

mariusmortu wrote:
Bayek wrote:Fa-ti un pic de timp si parcurge tot ce a facut omul asta aici, care a inceput la fel de prost ca tine, dar s-a autodepasit si a excelat ulterior, chiar merita:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47976.page

Merita citit corect a inceput prost dar lau ajutat baniiii multi bani din pacate nu dispun de asa finante. O iau mai usor muuult mai usor.


Marius, ca este omu' magnat, este alta treaba......(scuze @Samy, asa este viata de magnat: faci ce vrei si cum ai chef'....)

Ideea toturor raspusurilor si indrumarilor venite aici: nu te obliga contractual, sa dizloci' 2-8 mii da' euro din fonduri, pentru acvariu.

Doar: esti indrumat cum si ce sa faci pentru binele bazinului si a vietuitarelor din interior......

Nimeni nu te obliga sa cumperi echipamente ori auxiliare bazinului, precum detin "astia".... (se face si cu ieftin.... doar sa respectati anumite criterii)

Treaba este simpla: dumneavoastra aveti nevoie de a ajunge cu bazinul din starea: A, in B, cu ce aveti momentan. (altfel, nu ati fi intrebat aici, pe forum )

Acum, ca exista variante ori raspunsuri: (si cu mertu' si cu matizu', tot ne ducem' din punctul A in B....)

Chiar nu este o competitie despre ce si cat, doreste un utilizator... (sa bage' in bazin)

Se deduce: nu este vorba de bani! .

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2021 22:19:17


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

EduardB wrote:Marius, ca este omu' magnat, este alta treaba......(scuze @Samy, asa este viata de magnat: faci ce vrei si cum ai chef'....)

Ideea toturor raspusurilor si indrumarilor venite aici: nu te obliga contractual, sa dizloci' 2-8 mii da' euro din fonduri, pentru acvariu.

Doar: esti indrumat cum si ce sa faci pentru binele bazinului si a vietuitarelor din interior......

Nimeni nu te obliga sa cumperi echipamente ori auxiliare bazinului, precum detin "astia".... (se face si cu ieftin.... doar sa respectati anumite criterii)

Treaba este simpla: dumneavoastra aveti nevoie de a ajunge cu bazinul din starea: A, in B, cu ce aveti momentan. (altfel, nu ati fi intrebat aici, pe forum )

Acum, ca exista variante ori raspunsuri: (si cu mertu' si cu matizu', tot ne ducem' din punctul A in B....)

Chiar nu este o competitie despre ce si cat, doreste un utilizator... (sa bage' in bazin)


Ok multumesc
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EduardB wrote:
mariusmortu wrote:
Bayek wrote:Fa-ti un pic de timp si parcurge tot ce a facut omul asta aici, care a inceput la fel de prost ca tine, dar s-a autodepasit si a excelat ulterior, chiar merita:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47976.page

Merita citit corect a inceput prost dar lau ajutat baniiii multi bani din pacate nu dispun de asa finante. O iau mai usor muuult mai usor.


Marius, ca este omu' magnat, este alta treaba......(scuze @Samy, asa este viata de magnat: faci ce vrei si cum ai chef'....)

Ideea toturor raspusurilor si indrumarilor venite aici: nu te obliga contractual, sa dizloci' 2-8 mii da' euro din fonduri, pentru acvariu.

Doar: esti indrumat cum si ce sa faci pentru binele bazinului si a vietuitarelor din interior......

Nimeni nu te obliga sa cumperi echipamente ori auxiliare bazinului, precum detin "astia".... (se face si cu ieftin.... doar sa respectati anumite criterii)

Treaba este simpla: dumneavoastra aveti nevoie de a ajunge cu bazinul din starea: A, in B, cu ce aveti momentan. (altfel, nu ati fi intrebat aici, pe forum )

Acum, ca exista variante ori raspunsuri: (si cu mertu' si cu matizu', tot ne ducem' din punctul A in B....)

Chiar nu este o competitie despre ce si cat, doreste un utilizator... (sa bage' in bazin)

Se deduce: nu este vorba de bani! .




ca este omu' magnat, este alta treaba......(scuze @Samy, asa este viata de magnat: faci ce vrei si cum ai chef'..
Asi vrea eu dar din pacate sacrificile facute nimeni nu le stie sa pot face rost de acel echipament.
Un exemplu minor, am renuntat la tigari 8 luni sa pot lua lampa si controlerul . Am reuntat si la chesti mult mai inportante numai sa pot investi in acest hobi deoarece am vrut si ma pasionat
@EduardB daca ma.mai faci magnat te dau in judecata

[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nu aveti de ce.

Pe acest forum, nu dicteaza' nimeni ca trebuie sa cumperi....

Se poate adapta totul ori nimic pentru a realiza scopul. (citat din Einstein)

Sfaturile gratuite, vin din partea unor somitati ce nu detin magazine cu produsele dorite ori necesare, dumneavoastra.

LEdit: Sunt bulversat de raspunsul magnatului'.... (am avut, probabil textul in "pending, simultan")

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2021 22:51:27


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EduardB wrote:Nu aveti de ce.

Pe acest forum, nu dicteaza' nimeni ca trebuie sa cumperi....

Se poate adapta totul ori nimic pentru a realiza scopul. (citat din Einstein)

Sfaturile gratuite, vin din partea unor somitati ce nu detin magazine cu produsele dorite ori necesare, dumneavoastra.


Am glumit,asa cum ai facut si tu.
Din pacate uni cred ca totul este despre bani ,si fara ei nu reusesti nimic.

Citatul este bestial
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

care (citat) din ele?

ca tot se face spam in topicele oamnilor cinsti si intrebatori (care ulterior: o tin pe a lor'.) .....



Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EduardB wrote:care (citat) din ele?

ca tot se face spam in topicele oamnilor cinsti si intrebatori (care ulterior: o tin pe a lor'.) .....




Se poate adapta totul ori nimic pentru a realiza scopul. (citat din Einstein)
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ca tot am scris de "ainstain"... asta este interesant, nu? (forumul este despre pesti si bazine).... (dal' in caru meu' cu expresia surprinsa de mine si folosita ca citat)

LE: MM o fi fost chiar: Dale Carnegie.... dar cine dracu mai stie? (aleg: B=Dale Carnegie)

La fizica: nu le am' (clar ca dale ala...)

This message was edited 3 times. Last update was at 01/11/2021 23:12:19


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

mariusmortu wrote:
Samy wrote:
mariusmortu wrote:
Bayek wrote:Fa-ti un pic de timp si parcurge tot ce a facut omul asta aici, care a inceput la fel de prost ca tine, dar s-a autodepasit si a excelat ulterior, chiar merita:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47976.page

Merita citit corect a inceput prost dar lau ajutat baniiii multi bani din pacate nu dispun de asa finante. O iau mai usor muuult mai usor.


Bani bagati au fost mofturi, de care nu era nevoie sincer se putea si mai ieftin. Un filtru cu medile biologice , subtrat fertil plante nu costa o avere. Eu mam aruncat si am luat multe in prostie ,se poate si pe low buget. Inportant este rabdarea documentarea si ascultarea de colegi. Nu contra lor ci inpreuna cu ei sa faci. Si daca te uiti la a doua incercare cu plante easy chiar era pe low cost . Bafta

Oricum super a iesit acvariu si eu vreau asa ceva dar un sistem co2 la mana a doua este 750 ron pentru mine sincer este mult. Sper sa reusesc sa iau vreodata. Sper sa auzim de bine si de mai multe acvarii superbe
Am luat filtru extern atman cf1200 sh in 2 rate


Multumesc, nu trebuie sa iei totul o data ci pe rand , prima data faci cu ce ai si inveti intre timp despre plante sol etc. Filtru este perfect pentru acvariul tau, un substrat 2 3 cm sa poti planta si experimenta cu plante easy .
[Email]
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

Samy wrote:
mariusmortu wrote:
Samy wrote:
mariusmortu wrote:
Bayek wrote:Fa-ti un pic de timp si parcurge tot ce a facut omul asta aici, care a inceput la fel de prost ca tine, dar s-a autodepasit si a excelat ulterior, chiar merita:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47976.page

Merita citit corect a inceput prost dar lau ajutat baniiii multi bani din pacate nu dispun de asa finante. O iau mai usor muuult mai usor.


Bani bagati au fost mofturi, de care nu era nevoie sincer se putea si mai ieftin. Un filtru cu medile biologice , subtrat fertil plante nu costa o avere. Eu mam aruncat si am luat multe in prostie ,se poate si pe low buget. Inportant este rabdarea documentarea si ascultarea de colegi. Nu contra lor ci inpreuna cu ei sa faci. Si daca te uiti la a doua incercare cu plante easy chiar era pe low cost . Bafta

Oricum super a iesit acvariu si eu vreau asa ceva dar un sistem co2 la mana a doua este 750 ron pentru mine sincer este mult. Sper sa reusesc sa iau vreodata. Sper sa auzim de bine si de mai multe acvarii superbe
Am luat filtru extern atman cf1200 sh in 2 rate


Multumesc, nu trebuie sa iei totul o data ci pe rand , prima data faci cu ce ai si inveti intre timp despre plante sol etc. Filtru este perfect pentru acvariul tau, un substrat 2 3 cm sa poti planta si experimenta cu plante easy .

Da as vrea ma oftic
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

De ce te oftici?
[Email]
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

Samy wrote:De ce te oftici?

Vreau si eu asa frumusete ca la tine. Sper sa reusesc sa fac si eu.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

mariusmortu wrote:
Samy wrote:De ce te oftici?

Vreau si eu asa frumusete ca la tine. Sper sa reusesc sa fac si eu.


Daca ai rabdare vei avea, achizitionezi pe rand ce si nevoie . Pana atunci te documentezi cat mai mult despre acvaristica.
Bafta
[Email]
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

Bun sa trecem la lucruri mai serioase ce planta este asta si cum o pot inmulti?
Iar substratul pietrisul pe care il am ma ajuta cu ceva la plante sau doar sa le tina prinse de partea de jos?
[Thumb - Screenshot_2021-11-02-22-47-14-429_com.miui.gallery.jpg]

[Thumb - Screenshot_2021-11-02-22-47-20-882_com.miui.gallery.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2021 22:52:18

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Pare Hygrophila corymbosa.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Imi pare rau sa iti spun dar dupa poze imi dau seama ca nu esti inca pe drumul care trebuie in a avea un acvariu cat mai natural .
Sfat, citeste din nou toat ce tia scris colegi in special Alinutz80. Te rog din suflet.
Si documenteazate bine despre plante.
Plantele cu frunza mare si inalte in spate,cele mijloci pe mijloc si pe fata ori pui un gazon ori lasi gol.
Cand nu sti denimirea la o planta si vrei sa o sti rapid,descarca aplicatia Lens google play faci o poza si aia e. Si vezi ca ai probleme in parametri apei se vede pe frunzele plantei respective.
Bafta

This message was edited 1 time. Last update was at 02/11/2021 23:51:05

[Email]
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

Samy wrote:Imi pare rau sa iti spun dar dupa poze imi dau seama ca nu esti inca pe drumul care trebuie in a avea un acvariu cat mai natural .
Sfat, citeste din nou toat ce tia scris colegi in special Alinutz80. Te rog din suflet.
Si documenteazate bine despre plante.
Plantele cu frunza mare si inalte in spate,cele mijloci pe mijloc si pe fata ori pui un gazon ori lasi gol.
Cand nu sti denimirea la o planta si vrei sa o sti rapid,descarca aplicatia Lens google play faci o poza si aia e. Si vezi ca ai probleme in parametri apei se vede pe frunzele plantei respective.
Bafta

Multumesc de sfat cu google lens.
In ceea ce priveste plantele eu nici substrat nu am avut si plantele pana saptamana trecuta au stat o luna in cosuletu de la petshop adica nu a fost plantate si nici ingrasamant ceva nu le dadeam acum arata mult mai bine erau jalnice am citit imiediat cum mi sa spus cum se numeste planta ce trebuie facut.
Pe mine ma interesat reciclarea acvariului si filtrului nou si sanatatea pestilor.
Acum daca sa stabilizat acvariu o sa trec si la plante si sa il fac cat mai natural.
Stiu tot ce au scris baietii si le multumesc mult de sfaturi dar momentan vreau sa vad cat de bine face fata filtru la cantitatea de pesti pe care o am. Si sper ca nu o sa mai am probleme.
Aquascaping ma uit in continuu pe youtube si sunt super ideile celeor de acolo si cum arata acvariile.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/11/2021 05:55:40

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ce samy vrea sa exprime este ca ai corali, testoase, pesti de apa sarata, scoici ucigase si cufere ca decoruri in acvariu( de apa dulce).

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Domni si urmaritori: (a topicului)

Nu este nimic grav aici....

Poluez topicul cu ceva poze din 2019/2020. (ce gourami....si ce pietris multicolor.....)

image

image


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

EduardB wrote:Domni si urmaritori: (a topicului)

Nu este nimic grav aici....

Poluez topicul cu ceva poze din 2019/2020. (ce gourami....si ce pietris multicolor.....)

image

image



Poluezi pe raspunderea ta numa sa vezi ce muscatura de liliac iei
Nai cu cine sti ce zic
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com