[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu deciclat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2490
Location: pitesti
IP:
Offline

Stai linistit ca nu de la easycarbo s-a deciclat acvariul. Se poate doza pana la 4 ori cantitatea recomandata fara reactii adverse.
[ICQ]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

"Instructiuni de dozare: 1ml Easy-Life EasyCarbon la 50 litri apa zilnic sau 2ml Easy-Life EasyCarbon la 50 litri apa zilnic in acvariile cu multe plante."

In concentratii mici omoara algele. In concentratii mai mari incepe sa omoare bacterii, plante, pesti si cam tot ce e viu.

Mai multe aici: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Glutaraldehyde
"Glutaraldehyde diluted with water is often sold as alternative to carbon dioxide gas injection for aquarium plants. It is commonly also used by aquariusts in low doses as an algaecide. "

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2021 11:47:13

mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

Inca o intrebare pentru cunascatori de filtre externe ce se pune in prima tava bureti sau medii filtrante bio? Eu am 3 tavi la filtru. La mine apa vine de sus se duce pe fundu filtrului si dupa urca prin tavi si iese curata. Eu am pus bureti de 3 porozitati si in urmatoarele tavi medii inele ceramice. Voi ce ziceti?
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2376
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

mariusmortu wrote:Inca o intrebare pentru cunascatori de filtre externe ce se pune in prima tava bureti sau medii filtrante bio? Eu am 3 tavi la filtru. La mine apa vine de sus se duce pe fundu filtrului si dupa urca prin tavi si iese curata. Eu am pus bureti de 3 porozitati si in urmatoarele tavi medii inele ceramice. Voi ce ziceti?


Dupa logica mea, pe unde intra apa in acvariu acolo trebuie sa fie buretii, apoi materialele filtrante biologice (siporax, matrix etc).

Acvariu 450L Altum Rio Orinoco: https://www.youtube.com/watch?v=TBgyU-QAj6A

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=t3GrkX1Erms

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Easy carbo si celelate produse asemanatoare nu sunt CO2. Sun niste substante algicide. Poti sa dozezi cat vrei...degeaba. Combate algele dar eficent este cand se aplica local. Orice substanta chimica pui in acvariu iti va diminua potentialul Redox si in consecinta intri intr-un cerc vicios. Daca dozezi zilnic Easy Carbo ( care intre noi fie vorba este apa de ploaie) nu vei rezolva nimic. In ce priveste fertilizantii la ce ai tu acolo in acvariu , eu as zice sa pui 1/4 din ce scrie pe prospect. Nu as doza decat FE si k. Foarte putin. De N si p nu ai nevoie. Asa cum ti-au recomandat antevorbitorii scoate porcariile alea din acvariu cumpara mai multe plate easy lumina max 7 ore fertilizare slaba-f slaba , filtrare buna, mentenanta exemplara si sa auzim de bine.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2106
Location: Cernavoda
IP:
Offline

mariusmortu wrote:Inca o intrebare pentru cunascatori de filtre externe ce se pune in prima tava bureti sau medii filtrante bio? Eu am 3 tavi la filtru. La mine apa vine de sus se duce pe fundu filtrului si dupa urca prin tavi si iese curata. Eu am pus bureti de 3 porozitati si in urmatoarele tavi medii inele ceramice. Voi ce ziceti?



In primul compartiment: (pe unde' intra apa in filtru: se monteaza din motive de necesitate a retentiei mecanice, ce este scris dupa'paranteza) mecanice=> Burete, Piatra ponce, Roca vulcanica, tuburi ceramice ori ce mai socoteste detinatorul, ca ar fi in regula ....

Cenzurat: In principiu, ar fi o regula: Bureti/roca vulcanica, Macro( a se citi: ceramicele alelalte'), Bio. (dar asta este doar parere personala)

This message was edited 2 times. Last update was at 29/10/2021 21:53:40


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

Eu am asa intre primu compartiment si fundu filtrului este spatiu cat ar tine un compartiment am pus inele ceramice pt filtrare mecanica di bio acum prima tava am bureti de 2 porozitati mare si medie si vata a doua tav? are inele ceramice pentru filtrare bio si a treia inele ceramice siporax amandoua cu carbon pentru chimic da nu mult un sacule? mic. Am urmatit multe video pe youtube in special pimp my filter si cam asta e setup-u ideal doar ca iei folosesc alt material filtrant biologic mai scump.
Pe viitor poate o sa cumpar roca vulcanica si pietris dinala nu mai stiu numele acum.
Momentan am apa cristal pesti parca zboara prin aer nu ap?.
Sunt super multumit se vede diferenta dintre filtrele in-tank care au fost si filtru acesta extern atman cf1200.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2021 22:00:07

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2106
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In regula: Cu ce cacat vorbesc aia pe iutub. (aia de pe iutub, mananca orice ca sa aiba clienti..... cu cat mai multi clienti au, incaseaza malai mai mult.)

Asta, ar presupune (implicit) ca cei de pe iutub' sunt interesati sa bage tot felu' de idei contradictorii fizicii si chimiei momentan acceptate, ca sa aiba vizualizari.

Revenind, la "ale noastre": (cu filtrul)

In primul compartiment: (pe unde intra apa in filtru') Burete, Roca vulcanica, Tuburi cerammice (functie de ce detineti).

In urmatorul: Inele ceramice, Bio.

In al treilea' : Bio si ceva perlon.


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

EduardB wrote:In regula: Cu ce cacat vorbesc aia pe iutub. (aia de pe iutub, mananca orice ca sa aiba clienti..... cu cat mai multi clienti au, incaseaza malai mai mult.)

Asta, ar presupune (implicit) ca cei de pe iutub' sunt interesati sa bage tot felu' de idei contradictorii fizicii si chimiei momentan acceptate, ca sa aiba vizualizari.

Revenind, la "ale noastre": (cu filtrul)

In primul compartiment: (pe unde intra apa in filtru') Burete, Roca vulcanica, Tuburi cerammice (functie de ce detineti).

In urmatorul: Inele ceramice, Bio.

In al treilea' : Bio si ceva perlon.



Cel de la care am luat filtru extern (acvarist de meserie) nu folosea bureti la el doar material bio.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Burete doar pe teava de IN, in interiorul filtrului doar material poros.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

paradoxx wrote:Burete doar pe teava de IN, in interiorul filtrului doar material poros.

Pai asta presupune sa pun prefiltru
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 785
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fa-ti un pic de timp si parcurge tot ce a facut omul asta aici, care a inceput la fel de prost ca tine, dar s-a autodepasit si a excelat ulterior, chiar merita:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47976.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu frate,nu prefiltru. Iei o bucata de burete(cumparat direct sau taiat din altul mai mare) ii faci gaura cu cutitu sau foarfeca pe mijloc daca nu are si bagi teava de la filtru cu partea pe unde trage apa direct in burete, asta pentru a nu trage impuritatile mari din apa si a le depune oe materialul filtrant din filtrul extern. Prefiltrul este un alt filtru extern cu bureti inauntru ce plimba apa prin bureti si o baga in filtru extern, o metoda foarte buna totusi.Metoda simpla este burete pe sorbul filtrului

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Pana la urma nici nu prea conteaza, ai 7.5 l volum medii filtrare in canistra, mai ai si buretele pe aer pt un acvariu de doar 70l, e greu sa o dai in bara cu filtrarea.

Nu mai baga chimicale cu potential periculos (algicide), singura chimicala de care ai nevoie e declorinatorul cand schimbi apa.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1465
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Fa-ti un pic de timp si parcurge tot ce a facut omul asta aici, care a inceput la fel de prost ca tine, dar s-a autodepasit si a excelat ulterior, chiar merita:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47976.page



Multumesc mult pentru cuvintele de lauda ,sunt mereu incurajatoare
[Email]
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

paradoxx wrote:Nu frate,nu prefiltru. Iei o bucata de burete(cumparat direct sau taiat din altul mai mare) ii faci gaura cu cutitu sau foarfeca pe mijloc daca nu are si bagi teava de la filtru cu partea pe unde trage apa direct in burete, asta pentru a nu trage impuritatile mari din apa si a le depune oe materialul filtrant din filtrul extern. Prefiltrul este un alt filtru extern cu bureti inauntru ce plimba apa prin bureti si o baga in filtru extern, o metoda foarte buna totusi.Metoda simpla este burete pe sorbul filtrului

Ok multumesc de sfat stiam de metoda asta dar vreau sa vad la cat timp trebuie curatat filtru in conditiile astea si daca e prea mic de exemplu o luna o sa ii pun 100%.
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

Fadds wrote:Pana la urma nici nu prea conteaza, ai 7.5 l volum medii filtrare in canistra, mai ai si buretele pe aer pt un acvariu de doar 70l, e greu sa o dai in bara cu filtrarea.

Nu mai baga chimicale cu potential periculos (algicide), singura chimicala de care ai nevoie e declorinatorul cand schimbi apa.

Folosesc de fiecare data la schimb de apa.
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

Bayek wrote:Fa-ti un pic de timp si parcurge tot ce a facut omul asta aici, care a inceput la fel de prost ca tine, dar s-a autodepasit si a excelat ulterior, chiar merita:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47976.page

Merita citit corect a inceput prost dar lau ajutat baniiii multi bani din pacate nu dispun de asa finante. O iau mai usor muuult mai usor.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1465
Location: Austria
IP:
Offline

mariusmortu wrote:
Bayek wrote:Fa-ti un pic de timp si parcurge tot ce a facut omul asta aici, care a inceput la fel de prost ca tine, dar s-a autodepasit si a excelat ulterior, chiar merita:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47976.page

Merita citit corect a inceput prost dar lau ajutat baniiii multi bani din pacate nu dispun de asa finante. O iau mai usor muuult mai usor.


Bani bagati au fost mofturi, de care nu era nevoie sincer se putea si mai ieftin. Un filtru cu medile biologice , subtrat fertil plante nu costa o avere. Eu mam aruncat si am luat multe in prostie ,se poate si pe low buget. Inportant este rabdarea documentarea si ascultarea de colegi. Nu contra lor ci inpreuna cu ei sa faci. Si daca te uiti la a doua incercare cu plante easy chiar era pe low cost . Bafta

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2021 21:38:32

[Email]
mariusmortu
Junior member

Joined: 23/10/2021 21:10:44
Messages: 53
IP:
Offline

Samy wrote:
mariusmortu wrote:
Bayek wrote:Fa-ti un pic de timp si parcurge tot ce a facut omul asta aici, care a inceput la fel de prost ca tine, dar s-a autodepasit si a excelat ulterior, chiar merita:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47976.page

Merita citit corect a inceput prost dar lau ajutat baniiii multi bani din pacate nu dispun de asa finante. O iau mai usor muuult mai usor.


Bani bagati au fost mofturi, de care nu era nevoie sincer se putea si mai ieftin. Un filtru cu medile biologice , subtrat fertil plante nu costa o avere. Eu mam aruncat si am luat multe in prostie ,se poate si pe low buget. Inportant este rabdarea documentarea si ascultarea de colegi. Nu contra lor ci inpreuna cu ei sa faci. Si daca te uiti la a doua incercare cu plante easy chiar era pe low cost . Bafta

Oricum super a iesit acvariu si eu vreau asa ceva dar un sistem co2 la mana a doua este 750 ron pentru mine sincer este mult. Sper sa reusesc sa iau vreodata. Sper sa auzim de bine si de mai multe acvarii superbe
Am luat filtru extern atman cf1200 sh in 2 rate

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2021 21:58:55

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com