[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la 30 la 60 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline



I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fain arata


Apropo lemnul ala ar arata bine pe drum spre mine
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La cat lemn merge spre Austria, ce mai conteaza o radacina geto-dacica de red moor?
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:La cat lemn merge spre Austria, ce mai conteaza o radacina geto-dacica de red moor?

Pentru mine conta
Ma lua iara febra de skape
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai hai cu un scape nou, ca esti cel mai bun de aici, mai ales dupa plecarea lui Gabi C. Maestrul Rodo nu se pune, acolo e alta liga.

Eu inca sper ca pregatesti tu ceva…
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merge bine aici, am mai mutat din plante (am scos in fata frumusetile care cer lumina multa), am mai redus din ele. Lampa Arled, dioxidul de carbon si fertilizarea buna impun folosirea mai frecventa a foarfecii.

image
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi a fost zi de foarfece, creste crypto balansae foarte rapid si hirsuta se intinde invaziv daca o las in pace. Ma gandesc sa donez balansele din dreapta, ca sunt cat prazul de mari, mereu tai din frunze. 70-80 cm lungime, nu prea sunt ele de borcanasul meu 60-30-35.

Intrebare pentru maestrul bucefalandrelor (ghici narcis cine-i), de ce se gauresc frunzele? O fi prea puternica lumina? De cand am lampa Arled se intampla si doar la cele de sus, biblis. Rata de crestere e buna, apar mereu frunze noi, am avut chiar si flori, dar dupa un timp se deterioreaza. Fertilizare masterline all in one si Ferropol 24, alternat. Nu cred ca duc lipsa de nutrienti.

image
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Problema ta cu bucephalandra las sa raspunda maestrul .
Eu ma bag din alta cauza in seama Esti sigur ca ai destui nutrienti? Ai facut test? Sti cat bagi si cat se consuma?
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Samy wrote:
Esti sigur ca ai destui nutrienti?

+1

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Mda, lipsa nutrientilor. Ai marit cantitatea de lumina iar ele nu au ce manca. Creste putin toata fertilizarea si le urmaresti. Po?i tunde lejer, fara nici o jena. Nu lasa frunzele topite sa îti strice apa,deci taie. Daca ai posibilitatea, fertilizeaza macro fara no3, mai ales daca nu masori.
L.E. Acum vad, foloseti all în 1 si feropol 24.Feropol 24 face parte din schema de fertilizare a jbl, nu are legatura cu masterline. Nu l-am folosit inca prea mult, am acum 2 bazine pe care le testez cu all în 1 ?i all in1 gold. Din experienta mea, în general all in1 merge pe bazine fara pretentii, de aceea eu suplimentez cu micro ?i macro+fier chelat.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2023 11:08:54

[ICQ]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am avut la un moment dat crestere de fosfati, iesea naspa la testele de apa (folosesc trusa JBL). De atunci nu am mai adaugat fertilizanti zilnic, cred ca asta e cauza, mai ales bucephs de sus au avut de suferit, acolo e lumina cea mai puternica. O sa bag zilnic si urmaresc. Multumesc pentru sfaturi.

Pentru fier DTPA ce recomandati? Nu am test de Fe, nu stiu care e nivelul in bazinul meu.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Poti merge pe feropol+feropol 24 sau plant serum. Îl folosesti conform indicatiilor, mai ales daca nu faci consumul. Schimburi de apa 50% pentru reechilibrare. Cam toti care folosesc o schema completa de fertilizare, indiferent dac? e master, plant serum, etc au rezultate bune atata timp cat respecta dozajul. Toti se lauda cu ce au ei, de fapt e cam acelasi lucru. O mare parte o face si lumina, personal recomand o lumina mai puternica, pentru a pune in valoare si culorile pestilor, cand e cazul.
[ICQ]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, o sa merg cu feropol24 si masterline golden alternat, fara pauze de fertilizare.

Lampa este puternica, 53 w la acvariu de 63 l, dar era la 40% cand am facut poza. Maxim o las la 60%, ca la 100 e ca Ileana Cosanzeana
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Feropol 24 este fier cam atat.
Este cea mai buna solutie pentru asta în bazine.
Eu bag si fier de la plant serum dar si feropol 24. Fiecare are roll sau.
Deci la tine daca ai masterline, pui feropol 24 dupa indicati (daca nu ma insel o picatura inainte de a se aprinde lumina)
Masterline adauga zilnic tot inainte de a se aprinde lumina .
Si fa un test de no3 ,daca acolo ai prea putin poti lua nitro de la Easy-Life si sa adaugi separat no3 in bazin.
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Feropol 24 se dozeaza cu lumina aprinsa, cand plantele deja sunt la masa ??. In rest, ma feresc sa spun ca e cel mai bine, bazinele sunt diferite, iar dupa cum am spus mai sus, feropol 24 face parte dintr-o schema de fertilizare, asta include si aquabasis. Eu l am folosit multi ani, inca mai folosesc feropol pe partea de micro.
[ICQ]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

narcis wrote:Feropol 24 se dozeaza cu lumina aprinsa, cand plantele deja sunt la masa ??. In rest, ma feresc sa spun ca e cel mai bine, bazinele sunt diferite, iar dupa cum am spus mai sus, feropol 24 face parte dintr-o schema de fertilizare, asta include si aquabasis. Eu l am folosit multi ani, inca mai folosesc feropol pe partea de micro.

Scuze greseala autocorecturi . Da cand se aprinde lumina .
Acum avem pareri despre feropol 24.
Feropol 24 de la JBL
Este un supliment de fier, pe care stii cu siguranta ca lai adaugat.
Acel Fe din micro de la orice producator de fertilizanti poate exista în cantitatii mici sau mai mari,în functie de data de productie a solutiei si de ce chelanti sau folosit pentru stabilizarea lui.
Altfel,fierul este elementul care se pierde cel mai repede din solutie, oxideaza sau se leaga si nu mai poate fi asimilat de plante ca micro nutrient.
Eu zic ca nu face din nici un plan de fertilizare parte. Se poate adauga cam ori unde si peste tot unde avem plante . Plus ca se mai gasesc si alti compusi in el ce nu se gaseste peste tot.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/03/2023 14:20:35

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

narcis wrote:Mda, lipsa nutrientilor. Ai marit cantitatea de lumina iar ele nu au ce manca.

+1.

Daca ai posibilitatea eu as creste doar cantitatea de potasiu, vezi ce se intampla. Din pacate testele de potasiu nu prea se gasesc ori sunt foarte scumpe, asa ca efectele dozarii suplimentare de K se vad la ochi, observand plantele.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu am rezultate, o sa incerc si K separat, am citit recent ca frunzele gaurite spre asta ar indica. Dar masterline si feropol au potasiu, problema e ca eu am subdozat in ultima vreme.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am pus la donatii 2 specii de cryptocoryne. Nu le vrea nimeni? Sunt foarte sanatoase si nici nu am alge in bazin. Se pot vedea in pozele de mai sus, sunt cele din spate dreapta (balansae) si cea centrala mare (wendtii brown, cred).

Eu vreau sa mai aerisesc acvariul, sa eliberez partea frontala, iar balansaele le scot pentru ca s-au lungit mult si tin umbra.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 759
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am aerisit un pic aici, am taiat mult la bucephalandre si hygrophila si am scos cryptocorynele mari, sa aiba pestii mai mult spatiu. Crevetii aia 6 bagati aici de nevoie, in timpul ciclarii acvariului lor, s-au adaptat bine. Aici ii las, nu-i duc inapoi, chiar le duc un mascul, ca vad ca au supravietuit numai femele. Am avut ceva emotii cu molly, dar vad ca nu se dau la ei.

image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com