[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pui ciclida ciocolata  XML
Forum Index » Donatii
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Donez pui de ciclide ciocolata(hypselecara temporalis). provin dintr.o pereche foarte tanara luata din petshop, care la doar doua zile de la introducerea in acvariu,au depus. Daca aveti drum prin Ardeal,contactati-ma

Provin dintr.un accvariu neincapator in care cei doi masculi se bateau intens(unul din ei mai mult manca bataie) in care au stat mai bine de 3 luni,au aproximativ 6/7 luni varsta si nu numai eu am fost mirat vazand pui la o varsta atat de frageda. Celalalt mascul e in refacere,nu stiu daca are sanse,l-au prins bine amandoi intr.o seara si l-au rupt(la propriu,solzi peste tot),nu ma asteptam sa escaladeze totul din prima seara,m.am gandit ca fiind intr.un acvariu mai mare si nou, il vor lasa in pace,insa parintii deja erau formati ca pereche,le trebuia doar un loc in care sa depuna;sscorbura din fundalul 3d al acvariului a fost perfecta.

Donez si femela,pentru a face liniste in acvariu
Au maxim10cm lungime(parintii,nu puii)
mama:
image
Tatal:
image

This message was edited 3 times. Last update was at 01/05/2021 11:44:11


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

scuzati bidonul,am renuntat la Resun404B din cauza unei fisuri de la presiune.


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

paradoxx wrote: Daca aveti drum prin Ardeal ,contactati-ma



sau Oltenia

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sper ca stii cat de frumosi se fac pestii astia, da?... am avut si eu, vezi aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/15161.page#132538

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

stiu hehe Tocmai de aceea nu am putut rezista sa ii vad ciondanindu-se in acel acvariu mic,in care ii vedeam de fiecare data cand intram in petshop. Aveam de ales intre ei si un pui de oscar de aceeasi marime SUPERB!!! Nu am vazut in viata mea oscar atat de frumos,chit ca era pui,insa i-am luat pe ei pt a incerca sa le ofer o viata mai buna in ciuda dezastrului ce l-am patit iarna aceasta cu electricitatea,o sa dau detalii in jurnal cand o sa imi pun ordine in ganduri si in sentimente,am fost pus la incercari grele.
Un alt motiv pt care i-am ales a fost si pt ca stiam ca nu o sa rezisti in a iti exprima placerea de a ii revedea, ca sa nu mai zic ca presupun ca ti-a ajuns cu porumbul si esti gata sa muti tetrazonele intr-un acvariu al lor,dupa care sa "cersesti" niste pui de la mine(in capul meu a fost chestia asta de cand i-am vazut prima data acum 3 luni,insa nu aveam acvariul instalat).
Daca iei 5 pui de la mine si mai adaugi apoi ceva pui de alte ciclide mai pasnice de la alti colegi,vei face dina cel acvariu mare al tau ceva ce nu ai mai facut ^^
Daca nimeni nu va lua puii mei,sper din suflet sa ajunga hrana pt celalalt mascul (pot ajunge la el prin multe crapaturi ale fundalului si separeului din geam ce le-am facut) pt ca nu pot sa ii tin pe toti si nici sa ii cresc pt ca apoi sa ii arunc nu pot.inca ii tin pt ca sunt la zbor si se bucura nevastuica-mea de ei,dar sincer sper sa ii pot da cuiva cat mai rapid.

P.s.: Gandeste-te ca atunci i-ai luat direct maturi si te-ai atasat de ei,dar pe acestia ii poti lua de pui si sa ii cresti tu in felul tau,iar daca nu ai rabdare atat,iti dau si femela"semi matura" sa las doar masculii.Nu am de gand sa imi asupreasca mereu alti pesti din cauza spatiului inadecvat pt atunci cand le arde lor sa se imperecheze.

This message was edited 3 times. Last update was at 01/05/2021 15:29:03


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Koala,uitandu-ma la datele postarilor tale la prima depunere a ciocolatilor,constat ca in aceeasi perioada dar dupa 10 ani mi-au depus mie ,cam exact in aceeasi perioada,tot in data de 20.04.
Pe langa discutiile voastre si dorintele de a avea acesti pesti,eu zic ca numai aceste 2 motive ar fi de ajuns sa ii ai din nou, Ca sa nu mai zic ca eu am varietatea mai verde

This message was edited 1 time. Last update was at 01/05/2021 16:09:56


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Donatii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com