[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
My Reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Oficial, incepand de astazi am 0,00 Amonia. Asteptam sa treaca si varful de Nitrit sa introducem primul locatar. Aparent, la mine o sa dureze putin peste 1 luna sa ciclez acest acvariu. Cred ca este ok daca tinem cont de faptul ca am inceput cu roca si nisip uscat. Coltul cu diatome (am lasat intentionat sa treaca lumina in acvariu si in coltul de langa refugiu) nu da inca semne de revenire. Nu disper, ma gandesc ca o sa mai am asa ceva cand aprind lumina, poate din cauza asta o sa fie o faza mai usoara As mai avea o mica problema ce sper sa treaca de la sine si pentru care nu am gasit foarte multe date pe net. Pe toate pietrele, au aparut acele alge albe laptoase. Am tot citit si parerile par putin impartite intre alge si bacterii. Ma rog la acvariul plantat apare mereu daca restartez si adaug lemne noi, asa ca nu sunt dereanjat, cel putin nu inca.
Intre timp am acizitionat si un refractrometru, aparent aveam o deviatie destul de sanatoasa la salinitate:
1.022 pe hidrometru - 1.030 pe refractrometru . Poate de aici si ciclarea anevoioasa .
Va multumesc pentru ca ma suportati
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Am ceva timp de cand nu am mai postat nimic aici. Nici nu stiu cu ce sa incep, asa ca enumar mai jos cateva aspecte/detalii care-mi vin in minte acum:

Chimie apa
- 1.026 salinitate
- 8,2 PH
- 10,5 KH
- 0 Amonia
- 0 Nitrit
- 20-50 Nitrat (stiu ca este cam mare dar am inceput de ieri sa schimb cate 5 litri de apa, zilnic)

Am achizitionat recent o "veioza" Ai Prime HD, care sta in urmatorul program:
11:30 - 22:30
4 ore si jumatate de ramp UP/down
22:30 - 23:30 ciclul lunar
pentru cei care stiu setarile, am ajuns la:
116 UV
116 Violet
88 Royal Blue
88 Blue
7 Verde
7 Rosu
46 Cool white
aproximativ 70% intensitate

Achizitionat intre timp 2 melci, aici mai am de cautat 1 sau 2 trocus, 1 "Nemo", 1 blue leg Hermit, 1 Skunk cleaner, am ajuns acasa, dar nu-l regasesc in acvariu si cu un goby/blenny galben, inca ma uit dupa el poate-l zaresc

De la ultima intrare in jurnal, am scapat de diatome, aparent in zona de refugiu, in partea superioara diatomele au fost inlocuite de Ciano. Macro algele cresc ca nebunele, urmeaza sa achizitionam un Phosphat checkers si un test de calciu, este pe lista de asteptare.

Era cat pe ce sa uit, avem deja primul LPS de test, o Euphyllia, se intinde ca o nebuna zici ca sta sa explodeze , bonus din partea magazinului un frag de Toadstol, a inceput sa se deschida si ea, dar cred ca nu-i place extraordinar de mult zona in care este.
Astept sa vad cum stau cu chimia si urmeaza alte cateva achizitii de LPS, SPS.
Pana atunci, doresc tuturor ape limpezi!!!

Later edit:
Impreuna cu acesti corali am achizitionat si o sticla de Revive folosit ca la carte, 15 minute, indepartat fraguri, indepartat o parte din scheletul euphylliei, indepartat toti cei 7 viermi, vermetide parca, ma rog am incercat sa fiu cat se poate de "profi"
[Thumb - IMG_20210522_205656.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2021 16:44:02

ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

inca una
[Thumb - IMG_20210523_165842.jpg]

ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Nu prea am timp in ultima perioada sa mai postez pe aici, dar incerc sa trag cate o privire la tot ce apare nou. Incerc sa invat cat se poate. In rest clasic ce sa spun. chimia stabila, incerc sa cobor nitratii si incerc sa ma bucur de fiecare coral ce intra in acvariu.
Chimie
- temp. 24.7-25.2
- salinitate 1.025
- PH 8.2-8.4
- KH 11.5-12.5
- amoniu, nitrit - nedetectabil
- nitrat 20+, dar nu ajunge la 50
Trebuie sa cumpar neaparat un test pentru calciu, am cativa SPS si nu stiu cat consuma, trebuie sa ma pun putin la punct cu testarile .
Am o mica problema, cred. Nu am reusit sa mai gasesc acel Gobby introdus in acvariu in acelasi timp cu Clown-ul, am tot scormonit dupa el, din pacate a disparut. Intre timp am mai achizitionat cativa corali, toate tipurile asa cum se poate observa, sper sa nu iasa chiar un ghiveci cu detoate.
In rest, va las pe voi sa ma criticati/laudati, sfaturi/sugestii.
Va multumesc pentru rabdare si atentie!
[Thumb - IMG_20210609_165911.jpg]

Al1n
Junior member

Joined: 08/07/2008 17:58:55
Messages: 19
Location: Iasi
IP:
Offline

Incearca sa reduci rapid nitratii aia, altfel sps o sa iti spuna la revedere. Mie mi-au murit unii sps si la no3 10ppm, deci grija mare.
Si inca ceva, ai grija si la ledurile UV si V de la lampa, poti sa le tii pe la 80-90%maxim, sunt multi colegi pe forumuri care le tineau peste 100% si in cateva luni s-au ars lentilelel.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu spun sa nu arunci banii pe LPS pana nu te decizi sa faci totul cum trebuie (acvariu mare, echipament serios, un regim de mentenanta de care sa te tii).
Acvariu cu piatra uscata ciclat mai spre aniversarea de un an, poate chiar la cea de doi, dar asteptarea merita.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

A trecut ceva timp de cand nu am mai reusit sa scriu nimic. Acum, astept sa se dizolve sarea cum trebuie si inainte sa fac un schimb de apa, am zis sa mai scriu cate ceva in jurnal. Am avut o perioada destul de incarcata, nu am terminat, incerc totusi sa tin acest jurnal. Fara sa detaliez extraordiar de mult, ce s-a mai intamplat in ultima vreme:
- am suferit un insta kill all (ca na, ma credeam destul de inteligent sa-mi iasa, pe scurt, nu sunt atat de versat in acest hobby)
Acum aproximativ 1 luna si jumatate, am aderat si am si primit un acvariu pregaurit (800x350x400), donatie pe acest forum, multumesc inca o data pentru acesta. Asta a facut din mine sa incep sa adun, owerflow box (multumesc prietenilor am conceput unul), achizitie pompa retur (siece silent 3.0), achizitie nero 3 sa miste apa in acvariu, restul de acareturi ce trebuiesc pentru un sump....
vine ziua cand am liber sin incepem: achizitionam 150 litri apa distilata din Leroy, acum.. de unde sa avem un vas pentru acesta cantitate, turnam apa in sistem si punem sarea pentru saramura. Presiune de la munca, chiar daca sunt liber in oarece masura tot lucrez. pe repede inainte dureaza 3 ore sa mixez sarea, testez ca un prost salinitatea si cam atat. Degeaba am teste in casa, pentru mine salinitatea a fost suficienta la momentul ala. Tot pe repede ce spun, arunc nisipul nou, spalat de cateva ori, in acvariu, nu bine, cred. Si ca sa fie totul bine, pentru ca na, eu, super cunoscatorul, am spus ca daca pun pietrele din acvariul vechi am sa obtin un insta acvariu. Probabil ca o sa ghiciti, dar eu am sa explic continuarea. Incep sa mut pietrele cu tot cu corali (apropo coralii se dezvoltau ca nebunii, euphilia avea 3 capete, achizitionat 1, ciupercile erau de 4-5 ori mai mari fata de achizitie, rodactis..... acopereau intraga piatra pe care erau puse, tot ce inseamna SPS erau deja pe piatra si se dezvoltau spre colonie....). Deci, scot pietrele din vechiul acvariu, le arunc in mare viteza in noul acvariu (in decurs de 4-5 ore de cand am pus sare in apa), urmeaza "animalele", le scot, le pun la aclimatizat si-mi vad de treaba pe langa acvariu, macroalga, carbon, Matrix, o mica parte din nisip (va povestesc si cu nisipul, imediat), regasesc acel Goby pierdut, statea pe sub pietre, nevertebrate, tot. Superb, totul parea ca merge. Din pacate, novice cum sunt, nu observ semnele, apa cu vizibilitate spre zero, SPS se albesc, LPS se micsoreaza si aproape se dizolva. Nu eu am continuat in nebunia mea, hai sa bagam si tot ce avem la aclimatizat. Stiti ce urmeaza, maxim 30 minute si Crevetele moare, inca 10-15 minute si moare tot ce am introdus in acvariu, singurul supravietuitot este hermitul care inca alearga si pe care nu-l mai bag in seama (a murit a doua zi). Disperat, ce sa fac, ca tot omul un schimb de apa. Am uitat sa mentionez ca volumul total al sistemului este 135 litri (ma incadrez la nano, banuiesc ca nu trebuie mutat in alta parte a forumului), deci, aproximativ 15 litri ramasi din mixul initial plus cei aproximativ 40 litri din acvariul vechi sunt introdusi in noul acvariu. Ma rog, pe scurt dezastru!!!
Intre timp am alergat putin, am mai citit, vizionat chestii, am cerut putin ajutor, un membru al forumului mi-a dat 100 litri de apa RO cu tot cu ce trebuie sa fac un schimb adecvat de apa.....
Acum, dupa aproximativ 1 luna, stam cam asa:

- acvariu ciclat, fara Amoniu si Nitrat, restul parametrilor sunt pe acolo (1.025, 10-15 Nitriti, 10,5 Kh, 8,2 Ph, 25 Celsius...)
- 50g Carbon Red Sea
- o punga de Purigen
- o punga de Seachem Phosbond
- in sfarsit am un refugiu cu macroalga functional (macroalga initiala a fost arsa)
- 1 pereche de clowni
- 1 Blue eyes tang (daca vreti va spun exact denumirea)
- 1 hermit (blue)
- 1 trochus
- 1 kg de piatra gata murata
- Euphilya (test)
- rodactis (test)
- montipora (test)
- putin mai multa minte, sper
Momentan astept sa trec peste cateva alge, au ce manca Tang-ul, Hermitul si Trochus-ul

Incet, incet sper sa reusesc sa refac acvariul. Cred ca ce am "reusit" sa fac cu acvariu se poate incadra la, ASA NU!

Stiu ca vor fi aruncate pietre, dar am vrut sa impartasesc aceasta prostie, poate sunt incepatori care vor trage cateva concluzii din aceasta mare greseala.

Niociodata:
- Nu pui nimic intr-un acvariu nou pana nu testezi (PH, Alcalinitate, temperatura, salinitate)
- Nu arunci toti coralii intrun acvariu si speri sa nu elibereze toxine
- Nu stai cu mainile in san daca vezi ca ceva nu functioneaza, incearca sa iei masuri la primul semn
- spala bine spre foarte bine noul nisip
- lasa sa treaca cateva..... ore de la lipirea cu silicon, lipirea tevilor de PVC-u.... in general asteapta

Asa arata acum
[Thumb - IMG_20210901_214136.jpg]

ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pe fuga
[Thumb - IMG_20210901_214158.jpg]

ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Pe repede inainte, incepe sa prinda forma si putina stabilitate
[Thumb - IMG_20210915_184000.jpg]

ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cu filtru
[Thumb - IMG_20210915_184028.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Felicitari si spor! Eu n-as mai avea curajul sa trec prin incercarea unui bazin sarat..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com