[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la incepator la mai putin incepator  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca maresti poza pusa schiar de tine vei vedea cum incep algele sa creasca pe acolo... Ai inceput sa ai dezechilibre care incet, incet vor devenii mult mai suparatoare.
Tocmai am postat unul din cele mai bune articole despre alge si fertilizanti. Eu zic sa il citesti http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48320.page
[Thumb - 2021-05-22 00_36_36-Photos.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Multumesc, este citit intradevar nu tot dar citit dinainte sa postez.
Daca am inteles bine pun prea mult fertilizant. Voi reduce de tot si urmez pasi de acolo .

Ce este interesant este ca daca reduc fertilizarea la 1 ml pe zi in loc de 2 cat e recomandat,montecarlo de pe roci incepe sa dea coltu. Daca fertilizez 2 ml montecarlo merge bine dar valisineria o da in alge. Doar valisineria

This message was edited 2 times. Last update was at 22/05/2021 08:20:13

[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am luat iarba asta cu tot cu alge de la Hornbach Balotesti. Am taiat frunzele afectate si nu au aparut altele, dar le tin sub observatie.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O spun de multe ori, asta cu mililitri nimanui nu o sa-i spuna nimic... Vorbeste in procente, ppm, ml/l, mg/l unitati de masura care sunt independente de volumul acvariului... De asemenea conteaza si ce ?i cât "manânca" plantele tale, ce ramâne de la o dozare la alta, etc.
LE: scuze, telefonul vrea sa ne arate ca stie romana, bineinteles doar atunci cand nu vrei

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2021 22:02:38



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Eu am luat iarba asta cu tot cu alge de la Hornbach Balotesti. Am taiat frunzele afectate si nu au aparut altele, dar le tin sub observatie.


La.mine nu e cazul,sunt in poturi luate se 3 luni sunt plantate .

Daca ar fi sa tai ar trebui sa tai cam toata Vallisneria pana la radacina
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Lucian wrote:O spun de multe ori, asta cu mililitri nim?nui nu o s?-i spun? nimic... Vorbe?te in procente, ppm, ml/l, mg/l u itati de m?sur? care sunt independente de volumul acvariului... De asemenea conteaz? ?i ce ?i cât "m?nânc?" plantele tale, ce r?mâne de la o dozare la alta, etc.



Dupa cum sti sunt la inceput ,iar aceste procente etc sunt inca un mister pentru mine.
De acea si scriu aici mereu cand este o problema,deoarece este un jurnal si sunt toate detalile aici.


Multumesc frumos de ajutor
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu te mai alinta atat. Unu la mana, nu mai esti incepator, doi pa mana sunt doar niste procente.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

:
Bayek wrote:Nu te mai alinta atat. Unu la mana, nu mai esti incepator, doi pa mana sunt doar niste procente.



[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Samy wrote:
Lucian wrote:O spun de multe ori, asta cu mililitri nim?nui nu o s?-i spun? nimic... Vorbe?te in procente, ppm, ml/l, mg/l u itati de m?sur? care sunt independente de volumul acvariului... De asemenea conteaz? ?i ce ?i cât "m?nânc?" plantele tale, ce r?mâne de la o dozare la alta, etc.



Dupa cum sti sunt la inceput ,iar aceste procente etc sunt inca un mister pentru mine.
De acea si scriu aici mereu cand este o problema,deoarece este un jurnal si sunt toate detalile aici.


Multumesc frumos de ajutor

Nu sta nimeni sa tina minte si sa verifice ce volum ai tu in acvariu, ce ai pus in acvariu, etc. De aceea e bine sa dai unitati de masura care nu au de-a face cu volumul acvariului. ppm = parti per milion si reprezint? o unitate de m?sur? a concentra?iei. Concentra?ia unui amestec sau solu?ii exprim? cantitativ componen?a acestuia. Se red? prin raportare la volumul solu?iei (concentra?ii volumetrice). Toate astea sunt din dex/wikipedia (pentru cine vrea sa caute). Deci daca ai o substanta dizolvata in apa, spui cate parti de substanta ai la milionul de parti de apa sau mai simplu cate miligrame de substanta ai la litru de apa (daca le aduci la acelasi nivel de unitati de masura vei vedea ca raportul este de 1/1 milion adica 1/1000x1000 ). Daca producatorul iti spune sa pui 10ml la 50l de apa ca sa cresti concentratia de substanta X cu 1% si sti volumul acvariului tau, restul e regula de X complicata


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Mai bagat mai mult in ceata
O isa incerc sa ofer cat mai bine informatile .
Bazinul are 105 l apa masurata (160l brut) , 27 litri sol fertil tropica si dedesupt jbl ( jbl de la acvariul trecut)
Plante :Vallisneria nana 6 poturi
Eleocharis acicularis 4
Eleocharis parvula 4
Micranthemum monte carlo 2
Micranthemum Micranthemoides  3
Flame moss 1
Buchephalandra mini coin 3

Fertilizare tropica premium .
Doza recomandata de producator este de 2 ml pe zi la 100 l apa . La inceput am pus doar 1 ml ,si din cauza ca nu se dezvolta nimic am crescut la doza recomandata.
Montecarlo este cam singurul la care ii place aceasta doza se pare
[Thumb - 20210522_225819.jpg]

[Thumb - 20210522_225824.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2021 23:02:15

[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din cate am vazut Tropica Premium aduce aport doar de potasiu (K) si microelemente. Tie iti mai trebuie in acvariu si N si P... dar ele pot proveni si din descompunerea mancarii si dejectiile pestilor, dar trebuie masurate si aduse la niste parametrii pentru plante.
Dar sa revenim la % vs ppm. Daca ei dau in procente cantitatile se calculeaza asa:
0.07% Fe inseamna ca avem0.07 parti Fe la 100 de parti de solutie si conform regulii de 3 simpla, la 1.000.000 vom avea 700ppm sau gr/l. Asta e concentratia in fier a Tropica Premium. Deci daca ai 700 mg la 1 litru de solutie, in 2 ml (sau 0.002litri ca sa aducem la aceleasi unitati de masura) cat pui tu zilnic vor fi (tot cu regula de 3 simpla) 700x0.002=1.4mg Fe. Dar aceasta cantitate de fier tu o introduci intr-un acvariu de 100litri (sa simplificam lucrurile), deci aprotul tau de fier va fi de:
1.4mg......100l
X.............1l
unde X= 1.4/100 = 0.014mg/l sau ppm
Saptamanal tu introduci in bazin 0.014*7~0.1ppm Fe
De asta spuneam eu ca trebuie si volumul bazinului, pentru ca degeaba spui ca pui 2ml pe zi, una este sa pui intr-un bazin de 100 litri, alta intr-unul de 50 si alta intr-unul de 500 litri...
Cantitatea de fier intr-un bazin plantat difera in functie de lumina, aditie de CO2, plante, etc. Tinta ar fi intre 0.1-0.5ppm (poti sa cauti pe internet si vei gasi diverse sfaturi in functie de metoda utilizata sau de alte elemente).
Mai conteaza si cat mananca plantele (uptake) si cat se pierde la schimbul de apa si deci ce ramane... Trebuie sa masori sau sa mergi pe observatii.
Link-uri utile:
- calculator % to ppm si alte conversii de genul asta https://www.rapidtables.com/convert/number/Percent_to_PPM.html
- despre fertilizare http://aquariumalgae.blogspot.com/
https://sites.google.com/site/aquaticplantfertilizer/no3-too-low-high/te-too-low-high?authuser=0
https://www.aquaticplantcentral.com/threads/faq-chemical-mass-and-solubility-conversions-test-kit-calibrations-co2-tables.2427/
https://sites.google.com/site/aquaticplantfertilizer/home/chemicals?authuser=0
https://www.2hraquarist.com/blogs/fertilize-planted-tank

Sunt mii de astfel de site-uri unde gasesti informatii. Totul este sa le interpretezi corect. Ce trebuie retinut:
1. In afara de micronutrienti, trebuie asigurati si macronutrientii (N/P/K). IN general N 5-10ppm, P 0.1-0.5ppm, K conteaza foarte putin, conteza lipsa dar in sus nu creeaza probleme
2. Deficientele de nutritie, generic se pot monitoriza astfel: micronutrientii sint mobili si deficientele se vad mai ales la frunzele tinere, macronutrientii sunt imobili si se vor vedea mai intai la frunzele batrane.
3. Dezechilibrele duc la aparitia algelor, inainte sa apara deficiente ale plantelor...
4. Fara schimbari bruste. O modificare facuta la un dozaj de nutrienti se va vedea, cel mai probabil, in 3-4 saptamani...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Multumesc mult,usor ajung sa o iau pe un drum necunoscut al procentelor . Si mie ca o sa imi prind urechile

Foarte interesant ,voi incerca sa imi dau silinta pentru a doza corect fertilizarea.
Lumina si co2 zic ca sunt ok.
Programul de lumina este facut inpreuna cu tine.
Ph este mereu intre 6,6 si 6,8 controlerul isi face bine treaba .


Si inca o nelamurire, dozarea de feritilizant este mai ok zilnica sau saptamanala.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2021 10:38:50

[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Samy wrote:Multumesc mult,usor ajung sa o iau pe un drum necunoscut al procentelor . Si mie ca o sa imi prind urechile

Foarte interesant ,voi incerca sa imi dau silinta pentru a doza corect fertilizarea.

Ce trebuie sa retii de acum este ca daca introduci 2 ml de Tropica Premium faci un aport de 0.014ppm de Fe. Vrei sa cresti, sa scazi sau sa ajungi la Xppm Fe calculezi cati mililitri de Tropica trebuie sa adaugi.
Exemplu doar pentru calcul: Vreau sa ajung la 0.5 ppm Fe saptamanal, inseamna ca trebuie sa pun
2ml.........0.014ppm
X..............0.5ppm
unde X=(2ml x 0.5ppm)/0.014ppm = 1/0.014 ml = 71.4 ml de Tropica
Daca dozez zilnic 6 zile iar in a 7-a zi fac doar schimbul de apa, trebuie sa pun 71.4/6 =~12ml/zi timp de 6 zile

Samy wrote:
Lumina si co2 zic ca sunt ok.
Programul de lumina este facut inpreuna cu tine.
Ph este mereu intre 6,6 si 6,8 controlerul isi face bine treaba.

Ce am facut noi este ceva generic. Fiecare acvariu este diferit si trebuie cautata situatia de echilibru al lui, in pasi marunti.

Samy wrote:Si inca o nelamurire, dozarea de feritilizant este mai ok zilnica sau saptamanala.


Eu personal prefer zilnic si avand schimb de apa la picatura pun 7x7 zile. Cand fac curatenie/schimb apa dupa schimb adaug o cantitate un pic mai mare calculata si pentru apa scoasa din bazin.
La cei care fac schimb de apa saptamanal, foarte multi recomanda, asa cum am scris mai sus, sa dozezi zilnic 6 zile si in a 7-ea zi, cand faci schimbul de apa sa nu puna...
Dar ar mai trebui, mai ales la inceput, sa faci niste masuratori de N, P si Fe si astea inainte de a face schimbul de apa. In exemplul dat in postul trecut in care tu ai fi pus ~0.1 ppm Fe saptamanal iar la masuratoare iti da ca ai 0 Fe inseamna ca plantele mananca tot si ar trebui marita doza, treptat pana ajungi ca la sfarsit de saptamana sa ai in bazin ~0.05ppm Fe.



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Multumesc frumos
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Salutare, astazi am incercat sa fac ceva in extraterestru .
Am scos de pe mijloc acel pod si Flame moss lam pus pe spate sa creasca lannga sticla pe mijloc cam pana la junatatea bazinului ma gandeam.
De acum o sa incerc sa pun pe toate rocile montecarlo usor usor pana se umple de el.
Spre dezamagirea mea sticla de co2 de 2 kg sa terminat in nici 2 luni cea ce nu mi se pare normal plus sa busit a 3 electrovalva .
Acum tind sa dau vina pe controler de acea ma si bate capu sa il pun la vanzare chiar de a costat 300 Euro.
Si sa trec la sistem normal sticla electrovalva si dropcheker
[Thumb - 20210529_173219.jpg]

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Samy wrote:
Acum tind sa dau vina pe controler de acea ma si bate capu sa il pun la vanzare chiar de a costat 300 Euro.


Da, te rog sa dai vina pe controller ca il cumpar eu imediat

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Samy wrote:
Acum tind sa dau vina pe controler de acea ma si bate capu sa il pun la vanzare chiar de a costat 300 Euro.


Da, te rog sa dai vina pe controller ca il cumpar eu imediat

Pai lam pus pe un site aici in Austria la vanzare
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Un mic update , controlerul lam pastrat .
Electrovalva si a revenit ca prin minune
Eulocharis si-a dat drumul la fel si Vallisneria.
Montecarlo cel de pe roci se arde de la temperatura mare ,peste 2 zile vin si ventilatoarele cu controler pentru a mentine temperatura automat .
[Thumb - 20210626_122711.jpg]

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte misto, felicitari!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

koala wrote:Foarte misto, felicitari!


Multumesc mult
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com