[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Am si eu nevoie de ajutor - acvariu de apa dulce  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Dau 2 molly ballon pereche . Mascul alb si femela gold / portocalie la schimb cu 4 creveti red cherry .
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Edit : a murit guppy ul si molly ballon alb . Guppy ul de la azot si molly am facut niste greseli cred. Molly ballon din poza e gestanta?
E important sa stiu ca vreau sa mi schimb acvariul acum nu stiu daca cu molly / guppy pt ca fac mizerie multa molly si as trece pe betta . In acvariu de 20 l sunt k 2 bette? 1m/1f? Sau 1 m si creveti . Daca femela e gestanta o vand si pe cu pui sau donez . Am gasit la animax cultura bacterii e k?Am si o ciclida separat sa o dau ?


[Thumb - 1573888473131-782233268.jpg]

[Thumb - Screenshot_2019-11-16-09-16-58.png]

[Thumb - 1573888657162-782233268.jpg]

dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

DanielManciu wrote:Edit : a murit guppy ul si molly ballon alb . Guppy ul de la azot si molly am facut niste greseli cred. Molly ballon din poza e gestanta?
E important sa stiu ca vreau sa mi schimb acvariul acum nu stiu daca cu molly / guppy pt ca fac mizerie multa molly si as trece pe betta . In acvariu de 20 l sunt k 2 bette? 1m/1f? Sau 1 m si creveti . Daca femela e gestanta o vand si pe cu pui sau donez . Am gasit la animax cultura bacterii e k?Am si o ciclida separat sa o dau ?



Scrie te rog in romana ca sa poata intelege si Dancila...asa numai tu stii ce ai scris
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Pai am scris ok(cred).
1.As lua acvariu 20l
2.2 betta m/f , 2 cory si un molly ballon
Sau
Donez/vand molly cu pui daca face.
4.Molly e gestanta?
5.Am si un pui de ciclida africana galbena sa o donez / vand ca e agresiva.
6Filtru Magic 50 cu un burtete separat cu pompa de aer sunt bune?
7.Nu as mai planta cu pamant plante , sa pun nisip cu plante usoare si sa mai iau un moss sa l pun pe o creanga, si plante plutitoare?
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Molly ballon stau 60 pana fac puii ? E prima data
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu pune betta mascul cu femela,o va stresa si bate pana va murii;se pun doar pe perioada de inmultire impreuna. ia un mascul betta si 6cory +1 ancistrus.
Ai o ciclida tinuta separat ? In ce e tinuta ? are filtrare si incalzitor ? Daca zici ca e agresiva,inseamna ca ai pus.o in final cu viviparii.
nu stiu daca molly e gestanta,poate e molly balon sau are dropsy. nu.mi dau seama.
Filtrele cu buretei "magice" sau pompele de aer nu sunt magice deloc. La o asemenea filtrare,doar substratul mentine coloniile de bacterii. Pune substrat inert,pastrand totusi ceva din ce ai deja pt a mentine bacteriile "bune" in viata in continuare,dar doar daca esti sigur ca nu ai paraziti sau ceva de genul.
In general,nu vad deloc bine evolutia acvariului/acvariilor tale,pe plante vad puf alb ceea ce inseamna ori un acvariu deciclat ori un acvariu unde nu se schimba apa. in substrat inert cu o lumina decenta(artificiala,nu de la soare)poti pune majoritatea plantelor easy.
Doneaza ciclida,nu o sa o cumpere nimeni,eventual cu maxim 3 lei. normal ca e agresiva,citeste despre pestii pe care ii ai/intentionezi a ii achizitiona.

Orice vrei sa faci,de la schimburi de apa,achizitii sau te intereseaza,scrie pe google sau aici pe butonul de search pt a afla informatii. Citeste si despre ce in principiu nu te.ar interesa,poate afli ca iti trebuie. Gasesti totul aici.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Nu as lua asa mult cory , nu stiu daca e dropsi dar e ceva . Mi a murit un guppy cu burta in sus si cu aripioarele desfacute parca si acum un molly l am gasit jumate mort si apoi a murit . A fost tinut 2 3 zile ciclida si am scos o . Cu decilcarea nu stiu .am schimbat si azi apa.
Filtru e https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://animax.ro/filtru-intern-prodac-magic-filter-50-20-60-l.html%3Famp%3D1&ved=2ahUKEwjE8bWlz-7lAhXkoosKHbGmCs0QFjAEegQIBBAB&usg=AOvVaw3w8h88-K6XpaUbziyCc-7d&ampcf=1
Si mai am un burete si o pompa dar nu functioneaza mereu niciuna (am vzt ca asa ar trb ) . Betta imi plac mi as lua mai multi da na baiat cu baiat se bat , baiatul bate fata ...
Ce ramane de facut e sa schimb acvariul cu unu de 20 l.
Imi plac si cilidele dar in 20 l pot tine 1 daca o pot tine . Ce ati face voi?
Dupa ce as schimba acvariul , i as pune bacterii din acelea (am lasat poza in mesajul de mai sus) , cu plante si creveti , si as cumpara un molly / guppy ceva gestant si dupa ciclare as lasa asa momentan . Acum o sa ii rog pe parinti sa mi cumpere un acvariu de 20 l si sa incep . Cu pestii nu stiu , imi plac , trb sa ii dau cred. As lasa totusi ca ar merge cei 2 cory si molly ul si cu un guppy ceva in bazin de 20 l . Parintii cred ca de la schimbare apei , nu au avut pesti in acvariu (ei).
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ai citit partea asta ?
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page

This message was edited 1 time. Last update was at 17/11/2019 09:12:59

Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Da , eu totusi o sa vad daca schimb acvariul cu unu de 20 ... ca e cam mititel asta
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

aha....si pana acum ce ti s-a tot spus...?
si cauta sa iti pui filtrare in care sa ai si filtrare cu medii bio , intre 5 si 10% din volumul bazinului...daca faci asta incepi bine... daca nu....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

O sa mi iau minisiporax si buretele cu pompa l am scos ca murdarea apa , sa pun doar cu piatra (trb sa mi iau piatra)?
Daca mi iau acvariu de 20 l poate mai maricel l as face marin ... idei , pareri?
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine Manciuleeee !

Uite asa ai ajuns la 59 de posturi si nu ai spus (si nici facut) nimic. )

Mai ai resurse?
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

DanielManciu wrote:O sa mi iau minisiporax si buretele cu pompa l am scos ca murdarea apa , sa pun doar cu piatra (trb sa mi iau piatra)?
Daca mi iau acvariu de 20 l poate mai maricel l as face marin ... idei , pareri?

Sfatul meu e sa nu visezi la lucruri marete uitate la sec?iunea jurnale,vezi acvariu plantate sau de ciclide ,cap?t? experienta...Si pe urma gânde?te-te la acvariu marin....La ala trebuie foarte multa grija...nu e u?or de între?inut un acvariu marin si nici fauna+accesorii nu sunt ieftine...mai Bn te axezi pe acvariu plantat...dar acum faci cum crezi
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Pot pune macar in asta actual 2 fragi in apa cu sare neiodata cu filtru si lumina (un inceput )?
Ma gandeam sa tai burretele filtrului in doua , pun burete la final , minisiporax si deasupra carbunele.
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

DanielManciu wrote:Pot pune macar in asta actual 2 fragi in apa cu sare neiodata cu filtru si lumina (un inceput )?
Ma gandeam sa tai burretele filtrului in doua , pun burete la final , minisiporax si deasupra carbunele.

Daca vrei poti pune si un nuc...dar niciodata nu ai sa ajungi sa faci acvaristica cu Modul asta de gandire...u trebuie s? ?tii ce vrei sa vezi in final...dac? nu ai nici un plan exact l?sate pagubas
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

M ai distrus
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Atunci ramane sa iau acvariu plantat si o sa fac niste schite sa ceri pareri
Glumeam anterior , dar chiar imi plac mult fragii
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

DanielManciu wrote:Pot pune macar in asta actual 2 fragi in apa cu sare neiodata cu filtru si lumina (un inceput )?
Ma gandeam sa tai burretele filtrului in doua , pun burete la final , minisiporax si deasupra carbunele.

Uite iti voi da exemplu acvariu meu inceput acum 4 saptamani...in prima saptamana eram foarte dezam?git de el pt ca plante toate erau topite...dar dupa ce a inceput s se cicleze au început s învie...vietati inca nu am b?gat în el...mai astept asta trebuie si u sa în?elegi...in acvaristica daca faci totul pe repede înainte ai sa ai cel mai mare regret...f?-?i un plan bine stabilit...Si dupaia documenteaza-te cum trebuie...am sa ata?eze si o poz? cu acvariu de atunci si de acum
dumitriu ciprian
Junior member

Joined: 16/10/2019 17:45:20
Messages: 54
IP:
Offline

Inainte Si dupa 4 saptamani
[Thumb - received_2538221836232354.jpeg]

[Thumb - received_3351196191587827.jpeg]

This message was edited 3 times. Last update was at 17/11/2019 20:38:07

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

fratiuer,sa moara veta daca intelegi ceva. Eu inteleg ca ai o varsta frageda si vrei acvariu ca in reclame. Ei bine,ia forumul asta la purecat altfel o sa faci NIMIC ! Imi amintesti de Blue14 la ...14 ani...numai ca nu ai banii lui. citeste postarile lui si o sa vezi ca facea ca tine. O sa fii certat in continuare nu pt greselile de incepator ci pt greselile de neascultare. bureti,carbune activ si iar bureti. esti culmea.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com