[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hranire caras auriu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salut,

Sunt noul proprietar al unui carasel superb care locuieste impreuna cu 2 sanitari cory intr-un apartament de 54L. Ca si populatie probabil o sa mai apara un melc pomaceea (sper), dar totusi nu cred ( "colega" mea de apartament nu prea e incantata de ei de cand in urma cu un an se aventurau prin apartament si unul pare ca e ruda cu Elodia, deoarece nici acum nu l-am gasit ).
Acvariul este Jewel ( model mai vechi ), si a suferit urmatoarele modificari: iluminarea 1x15W T5 ( natural day light ceva de genul, neon avut de mult de cand am avut acvariu plantat ), 2 filtre interne AQUEL ( unul filtrare mecanica iar altul filtrare biologica, stiu nu dati cu pietre nu e prea ok urmeaza cat de curand un upgrade la ceva extern ), skimmer dar care e folosit doar pe perioada iluminarii in cazul in care o sa para biofilm ( sper sa nu fie cazul deoarece ambele filtre sunt directionate sa duca jetul de apa in sus avand o miscare destul de generoasa). Plante absolut niciuna, poate pe viitor o sa incerc cu un Anubias daca nu asta e nu este aboslut nicio problema, singurul mobilier momentan fiind ceva pietre si o mana de lemne. Mentionez ca la momentul sosirii chiriasului acvariu avea deja o luna jumate de cand functiona doar cu cei doi sanitari pentru ciclare .
Intrebarea mea este de hranirea acestui peste. Stiu ca nu este indicat sa hranesti pestele cu mancare plutitoare tocmai de aceea am ales prima cutiuta de mancare de granule dar surpiza
( si prostia mea ca ce rost are sa citesc, eu fiind ferm convins ca granulele nu plutesc ) acestea plutesc. Ieri i-am administrat si 3 bobite mici de mazare fierte care stau linistite pe substrat, a ciugulit putin dar foarte speriat, eu totusi fiind bucuros ca a consumat macar de pofta ( este locatar doar de 3 zile, de aceea nu ma sperie faptul ca este temator si se mai ascunde cand vede miscari bruste pe langa acvariu ). Cu ce altceva sa mai hranesc pestisorul? Ce alte mancaruri recomandati care sa nu pluteasca? O mixtura pe baza de mazare, usturoi, vegetale, etc. a incercat cineva? Mentionez faptul ca pestisorul este hranit doar o singura data pe zi.

Imi cer scuze pentru post-ul meu lung si va multumesc anticipat !

Bogdan
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ne face placere sa citim posturi lungi,asta arata ca exista interes din partea ownerului. du.te la petshop si ia ceva chiar pt goldfish,eu am luat in trecut niste chestii de la tetra numite nush cum fancy goldfish,adica pt carasi pretentiosi. poti alterna mancarurile,oricum ar fi nu ii da doar 1 tip de mancare sau doar 2 o luna intreaga. de mazare nu se va atinge,putini sunt cei care o fac,in cazul in care se baloneaza il scoti,il pui pe o suprafata plana(tip tocator de exemplu) si il lasi/il faci sa se zbata pt a elimina aerul din el si a nu mai avea probleme de inot ce in timp ii pot periclita viata. repet,poti a ii da si plutitoare dar mai putine si mai rar,alternate cu celelalte.
p.s.: stai linistit,putini sunt melcii ce evadeaza,luati.va linistiti chiar 2/3.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/06/2019 02:34:20


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salut. Multumesc mult pentru raspuns. Chiriasul meu are deja 2 tipuri de mancare ( cele plutitoare si niste fulgi pe care ii tin inainte in apa pana se scufunda si ii administrez abia dupa ). Despre mancatul bobitelor de mazare sunt multumit deoarece se pare ca intr`un final a mancat tot )) ( probabil nu manca cu mine de fata deoarece mananc urat si era stanjenit ). Chiar am inteles de la colega de apartament ca era tot o nebunie pe el sa prinda toate bucatile de mazare care erau printre pietre ). Idee este ca pe mine ma cam batea gandul sa iau un pliculet de fulgi Tetra Color pt carasei pe care sa ii amestesc cu mazare si o capatana de usturoi sa fac un fel de pasta la congelator si sa il hranesc regulat cu asa ceva. Am vrut aseara sa ii iau spirulina dar nu am gasit decat niste bobite plutitoare de la sera si fulgii de la JBL, de care nu vreau sa ma ating. ( de acestia ma feresesc mi-au omorat acum ceva ani 15 neoni, efectiv dupa ce am am hranit pestii cu acea spirulina in 2 zile s`au curatat toti ). Si revenind la intrebarea initiala, este cineva care a mai avut ideea de a face o astfel de pasta pt carasei? si daca da cam ce reteta a folosit. Exclus cea cu inima de vita, vreau ceva vegetal.

Multumesc !
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut.

eu il hranesc cu urmatoarele tipuri de hrana, administrata in cantitati mici si alternand, de doua ori pe zi (dimineata si seara) + 1 zi pauza (post negru ): fulgi plutitori de la tetra, bobite de spirulina, plutitoare, de la jbl, granule (nu stiu de la ce firma) care accentueaza culoarea (desi al meu este alb alb alb ). O data la cateva luni, boabe de mazare (bine fiarta si decojita ulterior), frunze de baby spanac (fine fierte si tocate), pulpa de mandarina/portocala (mananca de sparge )

bobitele plutitoare le poti scufunda foarte repede astfel (circula pe aici pe undeva un filmulet ... dar nu-l mai gasesc acum): intr-o seringa de 10 ml pui bobitele, tragi apa aprox 3-4 ml. Astupi "gura" seringii cu un deget si cu mana tragi de piston in sus pana la capat si-i dai drumul brusc. Faci operatiunea asta de 2-3 ori si vei vedea ca toate bobitele sunt scufundate. Le arunci in apa si aia e ! ... sper ca am reusit sa expun in cuvinte (multe) operatiunea respectiva (ce-i drept, clipul era mult mai explicit decat am fost eu).

am caraselul de peste 7 ani, il tin intr-un bazin steril (fara pietris etc) de aprox 50 l net, doar cu un filtru burete (cu talpa grea, bf 2) actiunoat de o pompa tetra aps 50. fac schimb de apa saptamanal 50 - 70%, doar apa de la retea (in care pun cateva picaturi de seachem prime).

cand lipsesc de acasa 5-7 zile, ii las putina mancare "de vacanta" de la jbl. nu am termometru si nici incalzitor, nici vara si nici iarna. nu tin bazinul in soare, este undeva intr-un colt mai ferit al casei dar nu are conditii speciale. doar ca "vorbesc" cu el aproape in fiecare dimineata. )
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salut. Multumesc de raspuns. Stiu la ce te referi, daor ca aceste granule efectiv sunt plutitoare ele. Asta este o sa ii dau mai rar. Ce ma obsedeaza pe mine rau e ideea asta a mea poate tampita de mazare cu fulgi si usturoi facuta pasta)) . Chiar nu a incercat nimeni ceva asemanator?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ba bineinteles ca a incercat multa lume,si clar nu esti singurul de pe forum,doar ca nu sunt sa iti citeasca postarea poti face faza cu usturoiul si amestecatura,ba mai mult chiar recomand sa faci asta,insa in caz de nu mananca sa sti ca ai pus prea mult usturoi ^^ (mi.a spus un "prieten" )

This message was edited 1 time. Last update was at 27/06/2019 20:26:58


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salut. Multumesc pentru raspuns. Cumva prietenul tau nu ti-a comunicat si o retata?)) ca daca las sa iasa bucatarul din mine sa nu am cumva vreo surpriza neplacuta))0
Paula1980
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2017 12:40:29
Messages: 46
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bogdan92 wrote:Salut. Multumesc pentru raspuns. Cumva prietenul tau nu ti-a comunicat si o retata?)) ca daca las sa iasa bucatarul din mine sa nu am cumva vreo surpriza neplacuta))0

Am incercat eu acum ceva timp. Am gasit "reteta" pe youtube "Solid Gold Aquatics".
Dar nu te-as sfatui...murdareste apa f tare si nu-ti mai zic de miros.
Liviu ti-a explicat cum sa faci cu bobitele care plutesc, tot seriga folosesc si eu pt a le face sa se scufunde. Ai mei primesc mazare in fiecare weekend.
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Buna. Multumesc mult pentru raspuns. Atunci o sa ma rezum la mancarea actuala plus mazare si dovlecel. Ma voi axa pe fulgi pe care ii scufund inainte in apa si mai putin pe cele plutitoare.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu am bobite de la JBL care nu plutesc deloc
GOLDPEARLS de la JBL

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Bogdan92
Junior member

Joined: 26/06/2019 14:28:25
Messages: 35
IP:
Offline

Salut,

Multumesc frumos pentru raspuns. Caraselul meu are parte de un meniu destul de variat, alcatuit din urmatoarele:

Fulgi Tetra Goldfish
Fulgi JBL Novo Vert
Tetra Gold Fish Granule
Mazare ( pe care o consuma cu foarte mare placere si dintre degetele mele chiar )) ).
Fulgii ii administrez inmuiati in apa in prealabil pentru a se scufunda, astfel ca singura mancare plutitoare raman acele granule pe care le primeste oricum doar odata pe saptamana sau ocazional cate una asa drept recompensa cand vine cineva pe la mine si nu ma crede ca sta sa il atingi cu degetul ).

Si sa nu uit faptul ca are parte odata la 2 saptamani de un post negru in care doar vede mancarea)).

P.S.: Vreau sa mai incerc si cu dovlecel sau ceva verdeata, dar aici inca nu stiu sigur spre ce sa ma indrept
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com