[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Comunitar 300l  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pfff ... gata, s-a terminat postul ?! niciun comment de la inceputul verii?

ce ai facut, ai renuntat la proiect?
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare!

Nu, n-am renuntat, dar am fost plecat constant vara asta + mutat la casa noua.
Acvariul o duce bine, am facut update la filtrare si am trecut la un jbl 1501 + vechiul e902.
Pestii au ajuns o mica ciorba pt ca n-am avut timp sa setez acvariul pt cei mici.
Astfel am ajuns asa: 5 geophagus - 2 perechi care depun la greu dar nu ridica puii, un scalar, 3 honey gourami, 6 rumy nose (ramasi dupa carantina dintr-un transport de 20) , cativa neoni care au scapat de flamanzii de prin acvariu si cei 3 cory care au supravietuit glorios pana acum.
Pe langa astia au venit si cei 5 papagali de la nenea koala. Astia cresc vazand cu ochii, si momentan se inteleg toti.
In iarna, cand nu mai plec saptamanal o sa fac o mica triere in bazin, astfel pestii mici merg intr-un bazin pt ei, si din geophagusi si papagali vad care raman sau daca e nevoie de bazin mai mare.
Vreau sa pun un background, inca ma gandesc daca sa pun 3D sau folie mata - 3D am mai avut si ocupa mult din spatiul de inot.
Poze o sa urc dupa ce fac zilele astea schimbul de apa, sunt iarasi invadat de hair algae rosii, care cresc peste tot.
Vreau sa fac un clean-up de 100% si sa bag uv-ul vreo sapt, in speranta ca scap de ele.

Cam astea sunt update-urile, revin cu poze curand.
Ape limpezi!
[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Am facut cateva poze pe fuga, se pot vedea aici : https://drive.google.com/folderview?id=1LGJOZX6yI4-u87vIyo-efw7YaqMbRekP

Am curatat fata bazinului, restul au 8-9 zile de la curatare si schimb de apa.
Ma dispera algele, si nush cum sa scap de ele. Am incercat blackout, am scos toate cracile/cioatele uscat, curatat, pus la loc, in 2 sapt bam alge.
Substratul l-am scos ca era negru de alge, o sa il bag inapoi dar sa scap de ele.

Edit: perechea mica de geophagus au scos pentru prima data vreo 8-10 pui la zbor. Se pot vedea in ultimele poze

Edit2: nisipul de a ramas prin bazin era alb initial....

This message was edited 2 times. Last update was at 18/11/2019 13:43:08

[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com